Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

DERİN SULAR VE JİGGİNG

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Ahmet ESGİ tarafından paylaşıldı.

 1. Ahmet ESGİ

  Ahmet ESGİ Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Bu yıl hem dünyada hem ülkemizde kış ,olması gerektiği gibi sert geçiyor.Kışın amatör ruhla
  Olta balıkçılığı hakikaten yaz dönemine göre çok daha fazka,zorluklarla göğüslenmesi gereken bir hobi.Eminimki bu zorlu koşullar düşünüldüğünde ,birçoğumuzun cesaret edemeyeceği fedekarlıkları gerektiriyor.

  Hele birde benim gibi liman olmayan bir yerde iseninz,teknenin suya indirilmesi,tekneye inip,
  Binmek sürekli suya girmeniz demek.Çizmenize giren suyun,akşama kadar,size ızdırap vermesi demek.Çok şükür işlerimdeki yoğun tempo,balık sevdama zorunlu olarak,periyodları uzattı vede çok kısa süreli olmak kaydıyla balığa gidebildim.Beni asıl endişelendiren,kar,kış tan ziyade rüzgardır.Rüzgarların elverişli olduğu zamanlarda,hava isterse -5 olsun,balığa çıkabilirim.
  DSCN3299.jpg
  Yılbaşı ertesi 3 gün ,meteorolojik veriler,elverişli hava durumuna işaret etmekteydi.Keyifli bir yılbaşı ertesi,tüm izinleri kopartarak,heyecanla yola çıktım.Hakikaten hava son derece sakin,bana huzur ve güven veren içimi ısıtan cinstendi.Deniz suyu sıcaklığı,7 derece olarak ölçüyordum.
  19022012269.jpg
  1. gün hazırlıklar,teknenin suya inmesi derken zaten günlerin kısa olması nedeniyle,çok az zamanım kalmıştı.Akşam suyu,gün batımı kalamar zokalarım çalıştırmaya karar verdim.Çok keyifli bir o kadarda bereketli 6-7 parça kalamar alabildim.Sonra güzel bir terbiye ile akşam soframızda,arkadaşlarımla birlikte bir güzel yedik.

  2.gün .Kalamar,enerjisi bana fazla gelmiş olacak ki buz gibi hava da ,gün doğmadan uyanmış,keyifle çayımı demlemiş,kahvaltımı yapmış ve denize hazır vaziyete gelmiştim.
  Tekneye çıktığımda,livara baktığımda moralim çok bozuldu,yem için bıraktığım tüm kalamarların ,mefta olduğunu gördüm.Neyse dedim,canlı yem için,başka alternatifler bulurum.Bildiğim tüm yerlerde,her türlü denemeler yaptısamda,ne kalamar nede yem için balık tutabildim.Ortalıkta kıraça bolluğu var.Onlarda bize yaramıyor.Tüm günümü,yem arayarak geçirdim.Neredeyse akşam olmak üzere,radikal bir karar verdim.Jigging deneyecektim.Açık söylemek gerekirse,pek sevmediğim yöntem.Sahteyle balık tutmayıda sevmem,onun bir gömlek daha zahmetli cinsi.Aslında hatırı sayılır balık yakaladığım bir yöntem ama,bizim yöresel tabirimizle sardıramadığım teknik.Bayağı bir noktada denemeler yaptım,tık yok.Yaklaşık 45 metrelerde bir taş üstündeydim.280 gr lık jig takımı
  Dibe indi ve aksiyondayım.Tahminimce 15 metre civarı yukarı gelen oltama balık öyle bir bindiki,sevemediğim tekniğin en sevdiğim anı.Kalama sesleri ve u vaziyet almış kamışım,
  Zevkten 4 köşe olmuş ben,yavaş yavaş makaramı sarmaktayım.3-4 dakikalık bir mücadele sonunda,denizlerin yakışıklısı,SİNARİT hava kesesi açılmış vaziyette ellerimdeydi.Kepçe
  Kullanmıyorum.Bu yakışıklı tarttığımızda 12.3 kg geldi.

  s-3.jpg

  3.gün. Sabah uyandığımda gün doğmuş ve ben tembellik yapmaktaydım.Bugün niyetim çılgınlık yapmaktı.Uzak diyarlara gidecektim.Derin sularda,kılıç veya orkinos deneyecektim.Vede bunu jig tekniğiyle yapacaktım.Kendimde inanmıyordum da,zaman zaman çoğuna saçma sapan gelecek tecrübe etme sisteklerim oluyor.Benzini fulledim,hatta bir sürüde yedek bidon aldım.Tam gaz gitmekteyim,sonar sinyali kaybedeli çok oldu,haritadan anladığım kadarıyle,550 – 600 metreleri geçiyorum.Aman yarabbi filmlerdeki gibi yunus lar bana eskortluk yapıyor.Kimi sağımda ,kimi solumda fırlıyor,teknenin hemen burnunda,sürü olarak yüzüyorlar.Yaşadığım en keyifli dakikalardan biriydi.Hadi Ahmet dedim,durdum,sonar dan tık yok.Başladım hamallığa,jigi bıraktım,330 gr,makinada 600 meter ip var ama,ip bitti dip bitmedi.
  Adet yerini bulsun dedim,aksiyon falan,bu böyle olmaz dedim topladım.Toplamak bile enerjimi bitirdi.Yolun uzun,hadi ufak ufak geri dönelim 350 metrelere geldim.50 metrelerde sonar yem topu gösteriyor.Jigi 100 metre kadar saldım,başladım aksiyona,hakkaten 50 metrelere geldiğimde,öyle bir atak olduki,kamışı zor tutmaktayım.
  Neredeyse ip tükenmek üzereydi,balık durdu,tekneyle üstüne giderek,ipi tekrar toparladım,Balık su üstü yapmıştı.Öyle bir güreş başladıki aramızda,kamışı holdere bırakamadım.2 defa tam dip ve yüzey yaptı.2 saat mücadelemiz oldu.Bu mücadelede,benimle birlikte savaşan,OKUMA kamışı,SEVERO makarayı,power pro ipi,
  Shimano jigi beni yarıyolda bırakmadıkları için tebrik ediyorum.

  1-2.jpg

  Balığı tekneye yaklaştırdım.Fakat bir türlü kaldıramıyorum.Çapa ipinden kement yaptım.Kuyruga taktım ve nispeten düşük olan teknenin arkasından,tekneye çekebildim.Hem mücadele esnasında hemde,balığı tekneye alırkan sarfettiğim efor yüzünden çok terledim.Uzun dönüş yolunda,terli vaziyette aldığım rüzgar maalesef beni 15 gün nakavt etti.
  1.jpg

  18-20 ŞUBAT MACERALARIM.
  Hava raporları soğuk fakat rüzgarın elverişli olduğunu vermekteydi.Bende aldım soluğu SAROZ’da.Deniz suyu 6-7 dereceleri gösteriyor.Canlı yem gene bulamadım,Jigging yapmaya karar verdim.İlk gittiğim gün hazırlıklar ve akşam suyunda kalamar ile oyalanarak geçirdim.Pazar günü güzel bir kahvaltı sonrası,45 – 100 metreler arası yerlerde jig denemeleri yaptım.Önce 65 metrelerde bu yakışıklı sinariti aldım.6.8 kg geldi.

  sa-1.jpg
  o-2.jpg

  55 metre sularda,orfoz aldım.Bu heybetli canavar 12.3 kg geldi.
  o-1.jpg
  k-3.jpg
  k-4.jpg
  k-1.jpg
  DSCN3380.jpg

  Kepçe kullanmadığımdan ,orfozu biraz zorlanarak kaldırabildim.Sakın ola,orfozun galsemasına dalmayın,prmaklarınızı orada bırakırsınız.Ağzıda nispeten tehlikeli.
  En güvenli yer göz boşlukları.
  19022012270.jpg
  19022012271.jpg
  o-3.jpg
  Bu balıkları aldığım jig takımı,orkinos çıkarttığından,kalaması,sert ve güvenli idi.
  İnanın neredeyse hiç kalama alamadan,200 gr lık izmarit çeker gibi 1-2 dakika içinde
  Balıkları aldım.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Ahmet Esgi,

  Bu forumda avlarını zevkle takip ediyorum. Yazını bir solukta heyecanla okudum. Paylaşımın için teşekkür ederim. Muhteşem avlarından dolayı tebrik ederim. Av yaptığın yeri çok iyi biliyorum o zorluklara rağmen bu sevdayı yaşıyorsun. Tekrar tebrik ediyor ve avların için her daim rastgelsin diyorum.
   
 4. ryetik

  ryetik Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul - Samsun
  Tebrikler Ahmet Bey yine birçoğumuzun hayallerini süsleyen avlara imza atmışsınız. Gıpta ederek okudum ve resimlere baktım. Trofeleriniz ve raporlarınız eksik olmasın..
   
 5. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  Yaptığın avları imrenerek izliyorum ahmet abi, rüya gibi:) Tebrikler...
   
 6. Emir Şengezer

  Emir Şengezer Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  14 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.477
  Beğeniler:
  61
  Ahmet bey yine büyük balıklar :) Maşallah.

  Bunları gören limandaki balıkçıların tepkisi ne oldu ?
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.592
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Ahmet abi, bu balıksız günlerde inanılmaz keyfle oludum yazını :)

  Sanki yanında mücadele ettim, ben de terledim şimdi :p
   
 8. sedatt

  sedatt Aktif Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  iskenderun hatay
  hayallerimi süsleyecek cinsten balıklar.:) şunlardan sadece bi tanesini yakalamak kısmet olsa jübilemi yapar ve yıllarca millete anlatırım.:)tebrikler devamını dilerim.
   
 9. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.868
  Beğeniler:
  6.787
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Ahmet,
  Çok güzel, hepsi de trofe klasmanında avlar yapmışsın.
  Şu bir gerçek ki bu işi iyi yapıyorsun.
  Her zaman rastgelsin
   
 10. echoes

  echoes Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  8 Haziran 2010
  Mesajlar:
  140
  Beğeniler:
  35
  Herkezin hayalinde olan balıkları yakalamışsınız.Tebrikler.Çok güzel balıklar
   
 11. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  tebrikler sevgili Ahmet,,yazınızı keyifle okudum,,avlarınız çok zevkli...rastgelsin...:)