Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Destansı tekne sorularım..

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında stevejones tarafından paylaşıldı.

1. stevejones

stevejones Yeni Üye

Merhaba,forumdakı abılerım ve kardeslerım.
    Oncelıkle bolca sorularım lutfen kusura bakmayın,belkı yıllar sonra sızler kadar bılgılı olabılırım,suan degılım ama sızınde yıllar once ben gıbı oldugunuz gercegı ıle suankı 0 bılgımle sızlerden ogrenmek ıstedıklerım var.Armut pıs agzıma duscu degılım,gerek bu forumda gerek benzerlerınde,youtubeda,bloglarda bınlerce mesaj okudum hatta 2011e kadar gerı gıdıp okudugum yazılar oldu.

Bu forumda bılıyorumkı sorularımın cevabını bılen abılerımız var,ama ne kadar sabırla okur cevaplar bılemem,en azından bır kac tanesını cevaplamanız umıdıyla yazıyorum.Ayrı ayrı yer ısgal etmemek konu kırlılıgı olmaması acısında topluca tek konu acıyorum,Sımdıden cok tesekkur edıyorum.
    Okudugum kadarıyla guncel durum 10hp altı motor ve 5mt altı tekne ıkılısını A.D.B ve vergı masrafı olmadan edınebılıyorum,bılgı ve tecrubemın 0 olması dolayısıyla 4.60 cıvarı tekne ve 9.9 motor kafamda olustu,modellerı sonra kararlastırsakta sorularım genel olacak.Istanbul buyukcekmecede oturuyorum.Ayda 2-3 kez ıyı havalarda,kıyıdan 1-2 km acılıp balık tutma ve gezıntı amaclı almak ıstıyorum.Genelde max 2 kısı oluruz.Hazırsanız ve bu satıra geldıgınıze gore musadenızle sorularıma gecıyorum tekrardan yardımcı olacaklara tesekkuru borc bılırım.

1. Mısal X fırmadan 0 motor ve tekne aldım,fatura belgelerı ıle lıman baskanlıgına gıdıp baglama kutugumumu alıyorum.Sıralaması ve alınacak evraklar nelerdı?

2. Burda mımarsınan lımanı var,oradan teknem ıcın yıllık bır ucret oduyor ve orayamı bırakıyorum,otopark gıbı.?

3. 4.60 lık bır tekne ıcın benım yıllık nereye ne kadar odemem olur,Bayrak cekılmesı sartmı ve bunun harcı nedır?

4. Yanı,kardesım tekne sahıbı oldunmu su zamanlarda suralara bu parayı oduyorsun,alırkende bır sefer su parayı oduyorsun bılgısını net bulamadım hıcbır yazıda?

5. Motorun az gezen bırı ıcın mazot ayda benzın olması onemlımı?

6. 4 zamanlıların az yaktıgını,ama cok kullanmayan bırı ıcın onemlı olmadıgnı cunku alırken pahalı oldugnu okudum,bu acıdan bana 2 zamanlımı onerırsınız?Ve bır yerde 2 zamanlı motorların lımanlarda sıkıntı edıldıgını duymustum bu dogrumu?

7. Motorun kısa yada uzun saft olması onemlımıdır?

8. Kıs sezonunda ustunu branda ıle kapattıp,ve aylarca ugramadım dıyelım.Tekne o vazıyette lımanda baglımı kalıyor?Motor calınma olayları okudum bunun ıcın ne yapılıyor sokup,5-6 ay evdemı muhafaza etmelıyım?.

9. Lımanda kamera yada guvenlık yoksa,teknemız Allaha emanetmı kalacak.

10. Alltakı yosunlanma ıcın bakım oldukca onemlı ımıs,bunun perıyodu nedır her yıl sartmıdır,bunuda bır tekne parasınamı yapıyorlar.?

11. Tekneler uzun sure baglı kalırken,zıncır ve bıldıgımız asma kılıtmı kulllanılır,yoksa tekneye has guvenılır tedbırler varmıdır?Calındıgından bıle haftalar sonra haberımız olmasın dıyerek soruyorum.

12. Lımanların konumu ve luks olmasına gore yıllık ıstenılen para degıskenmıdır?Mısal sosyete semttekı bır emırgan lımanı ıle zeytın burnundakı fıyatlar aynı olmaz dıye dusundum,yanılıyormuyum?

13. 0 bılgı ama cok heves ve ısteklı olmamın,arada gozden kacıracagım seyler olacagından sızın ayrıca uyaracagınız,dıkkat et dıyecegınız bır ekleme varsa ogrenmekten mutluluk duyarım.

14. Motorların yakıt deposu kendı ıcındemı?yanımda 3-5 lıtre yedek yakıt alma taraftarıyım denızde bırden kalmama adına,bu acıdan soruyorum motorda o an olan yakıt mıktarını gosteren bır ıbre,yada totalde yaptıgı km yı yazan bır sayac varmıdır?Arabalardakı gıbı

15. Ve yıne otomobıldekı gıbı muayene durumu varmı?Denıze cıkabılırlıgıne ıstınaden bır kontrol,fızıkı yeterlılık varmı?Yoksa bunu sahıl guvenlıkmı cevırıp bakıp kontrol edıyor.
    Sımdılık aklımı en kemırenler bunlar,daha ne olsun dıyeceksınız belkı,haklısınız fakat 3-5 sey okuyup tmam ben oldum,ogrendım zıhnıyetını gutmuyorum,aksıne cebımde param hazır olacak ana kadar,kımden ne ogrensem kardır,ve bana bu bılgının ne zaman nerede lazım olacagı hıc bellı olmaz,oku,ızle,sor,arastır yolundan gıdıyorum.Tekrar yardımlarınız ıcın tesekkur edıyorum.

İyi forumlar.

yylmz27 ve CRD bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Merhaba ..
    Bir tanışma konusu açmadığın için sana adınla hitap edemiyoruz.
    Bu nedenle imza ayarlarını yaparsan seviniriz..

En doğru bilgi kayıt yaptıracağın liman başkanlığındadır. Bazı şeyler o kadar sık değişiyor ki dün kayıt yaptıran bugün işlemleri sıralasa sen gittiğinde başka sürprizlerle karşılaşabiliyorsun. Buna bir de limanlar arası olabilecek uygulama farklarını eklersen seni yanlış ya da eksik yönlendirmek işten bile değil..

Böyle bir zorunluluk yok. Tekne kaydında Mimar Sinan yazacaktır ama oraya bırakmak zorunda değilsin. Bırakmak istesen bile boş yer olmayabilir. Boş yer olup olmadığını ve aylık ya da yıllık olarak ne ödeyeceğini barınak sorumlularından öğrenebilirsin. Aylık minimum 250-300 TL den aşağı olmayacağını söyleyebilirim.

Kayıt esnasında ödeyeceğin küçük bir paradan başka harç yok diye biliyorum. Yine doğru bilgi liman başkanlığında.
    Denize çıktığında bayrak çekmen şart. Sadece bayrakla kurtarsan iyi. Tekne donatımı hiç de ucuz değil ve zorunlu. Sahil Güvenlik yapacağı her hangi bir kontrolde senden öyle şeyler isteyecek ki şaşarsın.. :D
    Denizde çatışmayı önleme el kitabı, yangın battaniyesi, yangın söndürme tüpü, can yelekleri, kürek, işaret fişeği ilk anda aklıma gelenler..

4,60 lık bir teknede ekstra masraflar çıkmaz ama tekne sahibi alırken bir sevinirse satarken iki sevinirmiş.. :D

Alacağın tekne büyük ihtimalle fiber olacağı için bu tekneye sadece (istisnalar hariç) kıçtan takma motor takacaksın. Bunlar da sadece benzinlidir..

?
    4 zamanlı motorlar daha çevreci ve daha uzun ömürlü.

Bu tamamen teknenin motor bağlama yeriyle ilgilidir.
    Genel olarak fiber teknelerde uzun şaft kullanılır.

Tekneni bıraktığın yerde kışlama için karaya çekebilecek yerler varsa bırakabilirsin tabii. En doğru olan müsait bir alanın varsa kendi garajına çekmek. Bu sayede liman (barınak parası vermekten kurtulursun..
    Tekneyi bağladığın yerde güvenlik yoksa motorun da çalınabilir, teknen de..

Allah'a emanet edebilsen hiç bir şey olmaz ama emanet kabul etmiyor maalesef.. :D

Bunu engellemek ya da azaltmak için teknenin su kesimini zehirli boya ile boyamak zorundasın. Yoksa kısa sürede altı yosun ve midye tutar ki tekne hareket edemez hale gelir.
    Tekneyi denizde bırakmazsan böyle sorunların olmaz.

Yüzde yüz güvenli bir kilit sistemi yok maalesef.
    Motorun tekneye bağlandığı yerdeki cıvataları kaynatmak motorun sökülmesini engeller ama senin de ihtiyacın olursa taşlama makinası kullanmak zorunda kalırsın.
    Bir başka önlem de benzin tankını ve kablolarını teknede bırakmamak.
    Tekneyi bir başka tekneye yedekleyerek komple de götürebilirler tabii.

Her bir marina ve liman/barınak farklı fiyatlar belirleyebilir.

En iyi tekne arkadaşının teknesidir.
    En fazla yakıttan payına düşeni öder, borçlu kalmayayım diye fazladan birkaç takım yem falan alırsın işin biter.. :D

Bazı motorların deposu kendi içindedir ama çoğu ayrı bir depo kullanır. Depolerda arabalarda olduğu gibi gösterge vardır. Gerektiğinde kapağı açıp bakabilir ya da elinizle tartarak yakıt durumunu anlayabilirsiniz.

Motor için gerekli bir muayene yok..

TekAdam ve CRD bunu beğendi.