Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dev Gırgır Balıkçı Tekneleri

Konu, 'Jandarma ve Sahil Güvenlik İhbar Hatları' kısmında popeye1907 tarafından paylaşıldı.

1. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Birkaç zamandır boğazlarımıza palamut ve diğer balıklar girmektedir. Fakat biz amatör balıkçılar sabah güneş doğmadan kalkıp takım taklavatı hazırlayıp bilmem kaç kilometre yol yaparak hevesle güneşin doğmasını beklerken, gırgır tekneleri atış mesafesi kadar yakına girip balığı çeviriyor. Aynen bu sabah olduğu gibi. Bu işe bir dur demek için sahil güvenlik ihbar hattına ihbar başvurusunda bulundum. Tam emin olmamakla beraber bu balıkçıların yaptığının kanunsuz olduğunu biliyorum. Siz duyarlı balık sevdalısı arkadaşlarında ihbarda bulunması belkide onlara karşı alınabilecek tedbirleri artırabilir.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

Gökhan bey olmayan yasağa karşı sahil güvenliğin yaoacak yaptırımı yoktur.
    Atış mesafesi demişsiniz Gırgırların neredeyse sıfıra yakın ağ atmaları serbest.
    Asıl acıtıcı, hüzüntü veren olay açık deniz ve açık kıyılarla alakalı madderin BOĞAZİÇİNde de uygulamaktır.

Bizlerin yapması gereken BOĞAZIN KOMPLE AVLANMAYA YASAK ALAN İLAN ETTİRMEK OLMALI. DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLESİ KOLAYCI BALIKÇILIK YOKTUR.
    TROL DENİZLERE NASIL ZARAR VERİYORSA GIRGIRLARDA BOĞAZI O ŞEKİLDE BİTİRMEKTE.

( büyük yazdımdan dolayı kusura bakmayınız ama bazen haykırmak gerekiyor)

4. Erkan ARSLAN

Erkan ARSLAN Yeni Üye

Arkadaşlar uslubumdan dolayı kusura bakmamanızı en başında belirterek söze başlamak istiyorum.

Arkadaşlar bir taraflarımızı yırtmamız malesef beyhude, en azından benim iki gün önce duyduklarım doğrultusunda. Duyduklarım diyorum çünkü bunları bir av sabahı aboğaz av hattında çalışan tekne ve tekneileri az çok tanıyan bir abimden duydum. Yırtmayalım dememdeki sebep ise bu boğazda avlanan tekne sahiplerinin heleki büyük olanlarının sahipleri yada ortaklarının içinde bire bir Sahil Güvenlik Komutanlığının içinde görevli üst rütbeli olanlar varmış ve bu boğaz av hattında çokça dillenmeye başlamış. Dediğim gibi bu bir duyum umarım aslı yoktur diyeceğim ama ortadaki yaşananlarda buna işaret etmekte gözüküyor...:(:(

5. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Boğazlarda gırgır teknelerinin avlanmasını yasaklatmak açısından neler yapabiliriz. Bu konuda araştırma yapmak lazım o zaman..

6. Erkan ARSLAN

Erkan ARSLAN Yeni Üye

Bununda geçim derdi muhabbetini düşündüğümüzde pek mümkün olabileceğini düşünmüyorum. Bunun çaresi boğazda avlanma kurallarının değişimi olmalı ama yukarda bahsettiğim gibi şayet dediğim hususlar sözkonusu ise bununda uygulanabilirliği ne derecede olabilir oda muallakta kaln bir husus...:eek::eek::(

7. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

bu konuyla ilgili başka bir forumda sevgili mahir amcanın girişimi var. birebir yazısını kopyalıyorum.

Boğazın gırgır avcılığına kapatılması için dilekçe.
    Arkadaşlar

İstanbul'dan kıyı raporları konusunda görmüş olabileceğiniz gibi Burunbahçe'de gırgırlar çeviriyor ve bunu artık yasal olarak yapıyorlar.

Çünkü, boğazda gırgıra yasak bölgenin kuzey sınırı, daha önce Yeniköy-Paşabahçe hattı idi.
    2/1 numaralı tebliğde değişiklik yapılarak bu sınır daha güneye Çubukluya kaydırıldı.
    Yani, boğazda gırgır avcılığına açık saha biraz daha genişletildi.

Her neyse, sağduyulu profesyonel balıkçılar (aralarında gırgırcılar da var) bunun yanlış olduğunu, boğazda gırgır avına açık sahayı genişletmek şöyle dursun, boğazda gırgırın tamamiyle yasaklanması gerektiğini düşünüyor ve bu yolda hazırladıkları dilekçeyi ilgililere göndermeye başlıyorlar.

Dilekçe aşağıda, bu fikre katılanlar varsa, aynı dilekçeyi ya da kendilerine göre değiştircekleri bir metni anılan isimlere gönderebilirler.

Aslında bunu basına da göndersek çok iyi olur.

Selam ve sevgiler.

Sayın Yetkili !!!

Bizler Türkiye balıkçılık sektörünün büyük çoğunluğu olan geleneksel kıyı balıkçılarıyız.
    Geçen yıllarda Marmaradaki balık varlığını ve avcılığını ciddi boyutlarda olumsuz etkileyen, balıkçıların kaykay-salya-lez olarak adlandırdıkları müsilajın giderilmesi için yapılması gerekenleri belirlemek amacıyla, Bakanlıkça yerli ve yabancı bilimadamlarından oluşturulan heyet tarafından bir rapor hazırlanmıştı.
    Bu raporda, Marmara'yı etkileyen salya(kaykay-lez) adı verilen müsilajın giderilebilmesi için boğazlardan Marmara'ya balık geçişinin engellenmemesi , şiddetle tavsiye edilmektedir.
    Avlanma sezonu başlama tarihinden önce 21/8/2008 tarihli ve 26974 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanan, 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ�in,
    �Çevirme ağlarına ilişkin yasaklar� başlıklı 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde yer alan, trafik ayırım düzeni ibaresi, trafik ayırım şeridi olarak , Paşabahçe Feneri (41° 06� 57" N - 29° 05� 23" E) ibaresi, Çubuklu Kozaltı Burnu (41°06,599� N - 29°04,973� E) olarak değiştirilmiş, yani boğazda gırgır avına açık saha biraz daha genişletilmiştir.

Bu durumda öğrenmek istediğim;

1- İstanbul boğazında gırgır avcılığına açık alan, niçin ve yukarıda anılan rapordan daha güçlü hangi gerekçeyle genişletilmiştir?

2- Sonuçları ve tavsiyeleri yok sayılan, tebliğde yapılan değişiklikte kaale alınmayan ve hatta tam tersi bir uygulama yapılan bu raporun hazırlanması için devlet kesesinden kaç TL harcanmıştır?

3- Marmara'daki müsilajın en çok gırgırları etkilediği gerçeğinden hareketle, doğal olarak en çok gırgırları, dolaylı olarak da diğer balıkçıları ve tabii balık stoklarını korumak maksadıyla, bundan sonra, anılan rapor çerçevesinde tebliğde değişiklik yapılması düşünülmekte midir ?

Bir balıkçı olarak, tebliğde yapılan değişikliğin, balık varlığının devamlılığı için sakıncalı olabileceği kanaatiyle, bu yanlış uygulamadan en kısa zamanda dönülmesini ve sözkonusu rapor doğrultusunda boğazın gırgır avcılığına tamamen kapatılmasını arz ederim.

Saygılarımla.
    .

GÖNDERİLECEK ADRESLER
    Daire Başkanlığı
    Recep TEZGEL

yayin.baskan@tarim.gov.tr

Dr. Nihat PAKDİL

nihat.pakdil@tarim.gov.tr

Kgm Genel Müdür
    Doç.Dr.Muzaffer Aydemir
    Tel:0312 4257789 Fax: 0312 4186318
    Email:maydemir@kkgm.gov.tr

Kkgm Genel Müdür yardımcısı
    Dr Durali Koçak
    Tel: 0312 4179623 Fax:0312 4188005 Email:duralik@kkgm.gov.tr

KKGM Su Ürünleri Hizmetleri
    D.Bşk.Sn. Vahdettim KÜRÜM
    vahdettink@kkgm.gov.tr

Başbakanlık Email : bimer@basbakanlik.gov.tr

8. red baron

red baron Aktif Üye

Kendilerini çevre teşkilatı,çevreci kuruluşlar diye tanıtıp oraya buraya kendilerini zincirleyen bir dünya beyhude insan gelsinlerde bu gibi olaylara el atsınlar,olmuyor öyle reklam yapar gibi oraya buraya saldırmakla çevreyse heryerde çevre,doğaysa heryerde doğa,yok öyle reklam yapıp bir dünya bağaşı,primi cebe indirmek,dimii

9. Uğur Yücel

Uğur Yücel Üye

Balık bulucu gps lerin yasaklanması gerekli en başta şu an kullandıkları ağlar hamsi ağı bu ağı sadece hamsi avında kullanmaları gerekli avcılık dediğiniz şey avladığınız hayvanında kaçma şansı olması değilmidir.Mesela kara avcılığın da eski ustalar derki gerçek avcı çifte kullanır iki mermi atma şansın var pompalı tüfek kullananlara avcı demezler buda öyle bir şey bence avcı nın ava saygısı olacak fakat araya ticaret girdiğinde işler katliam a dönüşüyor insan oğlu elindekinin değerini yitirmeden anlamıyor.Denizlerin üstünü de altını da bitiriyor hamsi ağı ile parmak kadar çinekoplar yakalanıp tezgahlar da satılır trol cü yakalanacağını anladığında halatı kesip denizin dibine ağlarını gömer.Balık tutma yasağında tekneyi yakalayıp bir kasa balık alıp gidenleri çoooook gördüm bu işin çaresi yok arkadaşlar istanbul kültür başkenti olmuş diyorlar fakat üzerinde yaşayanlar öylemi acaba yanlış bir sözüm varsa hepinizden özür dilerim umarım beni anlarsınız beni en çok üzen bir konu bu gerçekten.

10. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Bu sabah yine Burunbahçe gırgır istilasına uğradı. Sahilgüvenlik ihbar hattını arayıp durumu bildirdim. Bana söylenen; derinliğin 11 mt. olduğu heryerde bunlar ağ atabiliyorlarmış, yani yasak falan yok. Ne yapmalı bu teknelere dur demek için. Bu gidişle boğazda kılçık bile kalmayacak..

11. BOĞAZIN EFENDİSİ

BOĞAZIN EFENDİSİ Aktif Üye

Ya daha midye toplayanlara bisey yapamiyorlar sizce girgira yapabilirlermi...