Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Devasa Mercanlar

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında CAHİT ACUN tarafından paylaşıldı.

1. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Sevgili arkadaşlarım,çok değerli arkadaşım, ağabeyim Orhan Küçükbiçmen'i ve eşi Ursula hanımı ziyaret için eşimle birlikte Sivrice'nin yolunu tuttuk. Birkaç saatlik yolculuktan sonra Sivrice'ye geldik. Yine o muhteşem güzellik ve sessizlik karşımızdaydı. Eşim ilk defa görüyordu Sivrice'yi. Hayranlığını gizleyemedi. Orhan Ağabeyimizin ömrünü geçirdiği sıcacık yuvasına geldiğimizde tonton ağabeyim beni ekmiş, dayanamamış ve balığa çıkmıştı. Bizi eşi Ursula hanım büyük bir içtenlikle, kollarını açarak karşıladı. Eşyalarımızı yerleştirirken telefonum çalmaya başladı. Açtığımda "Geldin mi? "yemler hazır, limana gel. Ben seni oradan alacağım" diyordu, Orhan Baba. Arabama atladığım gibi limana geldim. Orhan ağabeyimde limana henüz girmiş ve beni bekliyordu. Birbirimize sarıldık. Özlemişim tontonu. Yolumuza devam ettik. Deniz o kadar güzelki anlatamam. Derin derin içime çektim denizin muhteşem havasını. Ben yem kesmeye başladım bile. Avımızın adı Mercan'dı. Orhan ağabeyimin yıllardır arayıp bulduğu taşlara geldiğimizde oltalarımıza o muhteşem vuruşlar başlamıştı. Çok iri hatta devasa Mercanlar aldık birlikte. Taşlardan söz etmişken size yararlı olacağını düşündüğüm birkaç şeyi hatırlatmak istiyorum. Mercan'lar genellikle derinlerde büyük taşlık alanlarda yaşarlar. Bu alanları bulmak çok zaman alır. Bu taşlıkları bulmadan Mercan avlamak hayalden öteye geçmez. Günümüzde bu tip alanlar teknolojinin yardımı ile bulunabilmekte ve bir dahaki sefere kullanılmak üzere yeri işaretlenip, tespit edilebilmektedir. Mercan avlarında kullandığımız oltalara gelince, genellikle klasik dip oltası, yani üç veya dört köstekli dip oltası takımı kullanmaktayız. El oltası ile avlayabileceğiniz gibi bir kamış ve makina yardımı ile de avlanabilirsiniz. Ben ikincisini tercih ediyorum. Çünkü indiğimiz derinlikler 95 ile 117 metreler olunca ve buna 300 Gram kurşun da eklendiğinde o derinliklerden elle önce çalınıp sonra oltayı yukarı çekmek oldukça zor ve acı verebilmektedir. Balık olmadığında da yer değiştirmek istediğinizde de oltayı ikide bir boş çekip indirmekte cabası.Bunun dışında Mavrukalı takımda Mercan avlarında çok iş yapar. Bu konuya Çinekop ve Lüfer avlarımda değinmiştim.

Sevgili arkadaşlarım, Orhan ağabeyimle avımız muhabbetle şarkılarla muhteşem geçti. Evlerinde iki gün kaldım ve iki gün içinde misafirperverliğin en güzel örneklerini sundular. "Teşekkürler Orhan Küçükbiçmen" "Teşekkürler Ursula Küçükbiçmen"....
    Görüşmek üzere...

Mutluluğun fotoğrafı (Fotoğraf Cahit Acun)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Maşallah Cahit abi, ailecek çok güzel iki gün geçirmişsiniz, Her açıdan zevkli bir tatil olmuş, senden önce Orhan abi bu konuyla ilgili biraz fısıldamıştı bize:)
    Ama senden de güzel bir rapor gelirmi diye düşünüyordum. :) Dostluğunuz daim olsun. Selamlar...

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Cahit Abi
    Güzel bir av ve güzel bir tatil olmuş.

5. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

tebrikler; pembe rengi en çok mercanda seviyorum:) muhabbetiniz daim olsun. iyi tatiller.

6. Burak Karadeniz

Burak Karadeniz Aktif Üye

Sevgili kardeşim Orhan Ağabey ile yaptığınız avlardan hep haberim vardı ve telefonda anlattıklarınız çok hoşuma gidiyordu.Ancak raporunu okumak ve mercanların resimlerini görmek çok daha güzel geldi.Ellerinize sağlık.Gömeçten gelecek iyi haberlerini bekliyorum.Sevgilerimle.

7. hunter

hunter Daimi Üye

Cahit abim, :)

Sevgili abim tebrik ediyorum,ortalık pespembe olmuş,ne güzel balıklar almışsınız öyle,çokda iri boydalar tebrik ederim.

Bu arada özlettin gine kendini,raporlarını ve varlığını eksik etme abim.
    Selamlar.

8. Tolga

Tolga Aktif Üye

Tebrik ederim Cahit Abi. Hem tatil hem balık hepsi bir arada. Kimseye nasip olmaz böyle güzellikler.

9. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

İki güzel gün geçirdik birlikte sevgili Oktay.Balıkta olunca neşemiz iki kat arttı.Sivrice çok verimli bir bölge.Gitmeni isterim.l..Sağlıcakla kal..

10. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Teşekkürler sevgili Şeref.Sevgiler..

11. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Zeki Bey,mesajınıza cevap verdim.Geciktiğim için özür diliyorum.Teşekkürler...