Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

DFD: Dual Force Drag =Çift Güçlü Çekme sistemi )

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında vecdii tarafından paylaşıldı.

 1. vecdii

  vecdii Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Okumanın bazı modellerinde çift çekişli olduğu belirtiliyor.( DFD: Dual Force Drag =Çift Güçlü Çekme sistemi ) bunun anlamı çekiş gücünün bir kat daha arttırıldığımı, yoksa drag kalama anlamına geliyor, kalama gücümü bir kat arttırıldı?

  Örneğin : okuma Avanger 55 makine ile yine okuma Trio 55 karşılaştırdığımızda ikisi de 55 kalibrelik orta boy sınıfında makineler. Makinelerin çekiş güçleri dişlilerine, devir oranlarına, bilye sayıları vb etkiler ile farklılık gösterir, her iki makineyi de aynı özelliklere sahipmiş gibi düşünürsek, Trio 55 de Çift Güçlü Çekme sistemi var. Şimdi Trio 55 Avanger 55 den iki kat daha güçlümü çekiyor?
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Aslında olayın özü güçlü darag'lı makinelerde hem drag ayarının daha hassas yapılmasını,hemde yapılan ayarın tüm avlarda mücadele boyunca değişiklik göstermeden aynı sertlik ve devamlılık içinde sürdürülmesi için yapılmış bir özellik.
  Makinenin IPB'si incelendiğinde karbonun rijit yapısı ve dayanımının kullanılmasıyla elde edilen bir özellik.Shimano dahil pekçok makinede Drag ayarları kalama içindeki pulların sıkıştırılmasıyla ana mil üzerindeki sabit disk arasında uygulanan güçle elde edilir.Max Dragda bu alttaki pul belirleyicidir.Üstteki kalama Knob'ını nekadar sıkarsanız sıkın alttaki pulun kaçırmaya başladığı an drag kapasitesini belirler.
   
 4. Cüneyt Hoca

  Cüneyt Hoca Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  896
  Beğeniler:
  20
  Çift çekişli makinalarda, makinanın normal kalamasız çekiş gücü değilde kalamanın gücü mü arttırılmış?
   
 5. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Gücü artırılan makineden ziyade eldeki gücün kullanımında bazı faydalar sağlanmış.Gücü artırılmış dersek tam doğru olmaz.Zira güç üretimle sabittir.Yani 4kg draglı bir makine 11kg drag'a çıkartılmamış,11 kg draglı olarak üretilmiş.
  Dediğim gibi,zaten bu özellik dahaçok güçlü draglarda lazım olur diye düşünüyorum.Kalamanın ayarının hassaslığı,yapılan ayarın uzun süre değişmeden aynı güçte kullanılabilmesi gibi amaçlar sağlanmaya çalışıllmış.
   
 6. Cüneyt Hoca

  Cüneyt Hoca Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  896
  Beğeniler:
  20
  Teşekkür ederim Erdal, epeydir merak ettiğim bir konuydu, isabet oldu.:
   
 7. sinarit_baba

  sinarit_baba Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  28 Haziran 2010
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İzmir
  Merhaba,
  bildiğiniz gibi kalama vidası sıkıldığında, yüzeye uygulanan kuvvet, kalama pulları vasıtasıyla basınç yaratmakta ve makaranın dönmesini zorlaştırmaktadır.
  Bahsedilen sistem de ise, Okuma firması, makaranın ön ve arka yüzeyinde aynı anda basınç yaratarak daha iyi frenleme meydana getirdiğini söylüyor.
  Örnek vermek istersek;
  araçlardaki disk fren sisteminde, diskin hem iç, hem de dış yüzeyine sürtünme uygulanmasının, kampana frenden (sadece iç çephere uygulanan sürtünme) daha iyi olması gibi.

  Orjinali aşağıdadır.

  DFD incorporates both surfaces of the spool to maximize high-end drag pressure, efficiency and overall smoothness. Mounted in the top of the spool and protected by the Hydro Block system is a multi-disc felt drag system that works in conjunction with a secondary drag system that is mounted under the spool. Even pressure is applied to both surfaces of the spool for maximum stability.