Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Didim ve civarı avlak alanları...

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında fx233 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. fx233

fx233 Aktif Üye

Merhaba forum üyeleri

Didim'de levrek, çipura, zargana, sinagrit, mercan, turna, kofana, karagöz,sarıgöz ve sayamadığım bir çok balık çeşidi çeşitli aylarda av verir.
    Bunlardan
    Zargana;
    Didim sularında her zaman bulunsada av dönemlerinde oldukça büyük ve fazla bulunan balıktır. 80 - 100 cm boyunda olanlarına rastlanır. Denizlerimizde Eylül ayından sonra bulunmaya başlar ve olta ile oldukça zevkli bir avcılığı yapılır.Sürü halinde yüzeyde gezen balık olduğundan şamandıralı özel bir olta ile avcılığı yapılır.Altınkum liman civarı polis koleji koyları,yeşilkent koyları mavişehirin tüm koyları,taşburun ve civarında bolca av alnları vardır....

Sinarit;
    Çipura balığına benzer. Sularımızda yaşayanları oldukça büyük olup, bir metre boyunda olanlarının zıpkınla avlandığı söylenmektedir, ama ben bu büyüklükte görmedim. Yaz aylarında kayalıklarda sahile iyice yaklaşır.

Olta ile avcılığı tesadüf olup, zıpkınla iyi avlanmaktadır. Sinagrit yassı bir balık olup, hemen kıyıdaki kayaların altındaki ulaşılması zor yarıklara saklanabilmektedir. Bu nedenle kıyıda yüzmek pahasına kaya diplerinin araştırılması yararlıdır.Taşburun ve mavişehir kayalık alanları av için ideal alanlardır..

Mercan;

Sonbahar ve kış aylarında bölgemizde yoğun olarak avlanmaktadır.
    Pembemsi rengi, Zevkli avcılığı ve lezzetli eti ile mercan amatör balıkçıların en sevdiği balıklardandır Sıcak ve ılıman iklim balığı olan mercanın bölgemiz sularında 3 ayrı türde bulunur.

Antenli Mercan en büyük ve lezzetli onanıdır

Mercan kıyıdan çok nadir oltaya gelir, genelde açıklarda 40 - 60 metre arası mevsiminde oldukça iyi av vermektedir.Didim'in tüm avlak alanlarında bolca bulunur...

Turna;
    Yakalaması zevkli, eti lezzetlidir.
    Turna hareketli ve yırtıcı bir balık olduğu için genelde kıyıda at çek ile avlanır.
    Sırtı ile avlanmak isterseniz gün doğumu ve gün batımlarını tavsiye ederiz.

Kofana;
    Beyaz ve çok lezzetli bir ete sahip olan kofana'nın dişleri çok keskin ve oldukça kuvvetli bir çenesi vardır. Lüfer'in büyüğüne verilen addır..Kofananın büyüğüne de Sırtıkara denilmektedir....
    Yaz sonlarına doğru bir ay kadar bölgemizde av vermektedir. Yakalanması çok zevkli olup sırtı ve oltaya gelmektedir.

Sarıgöz, Karagöz, Çipura;
    Kıyıdan özellikle kayalık bölgelerden olta ile 10 - 15 cm arası avlanılmaktadır. Etleri beyaz ve lezzetlidir. Bölgemizde oldukça çok av verir..

Melanur;
    Akdeniz, Ege ve Marmara'da bulunan melanur Sparidae familyasından olup bilimsel adı Oblada melanura'dır.

Ortalama boyları 25 cm.'dir. 40-45 cm. olanlarına da rastlanır. Mercan ve karagöz balıkları gibi kırmalık, taşlık diplerde ve kovuklarda yaşar. Kuyruk yüzgeci çatallı olup kuyruğunun dibinde siyah bir lekesi vardır. Sırtı koyu kurşuni renkte, yanları mavimsi gümüş renginde olup gri paralel çizgiler taşır. Karnı beyazdır. Pulları derisine iyice intibak etmiştir. Melanur, karagöz ve mercan için kullanılan çift köstekli takımla ve dip sürütmesi takımlarıyla avlanır. Aynı familyadan olan diğer balıklara oranla daha kıvrak ve süratlidir. Su üstü gezdiği zaman, hareket halinde parlak olan her şeye hamle yapar. Bu yüzden sıfır numara kaşıkla, dibinde parlatılmış küçük bir kıstırma olan beyaz, parlak, çıplak iğneyle bile yakalanır. Avında yem olarak sulina, midye, deniz solucanı ve karides kullanılır.

Sarpa;

Etinde pek lezzeti omayan sarpa baligi hakkinda kisaca merak edilenler,
    Sarpa: Türkiye’nin hemen tüm kıyılarında bulunan sarpa ortalama 15-30 cm. boyundadır. İlkbahar ve sonbaharda iki üreme dönemi vardır. Eti yumuşak ve kılçıklı olan sarpanın ızgara ve buğulaması yapılır.

Vücut oval, üst çene alt çeneden biraz daha uzundur. Yan çizgide 70-90 adet pul bulunur. Vücut gri mavimsi, karın beyaz gümüşi renkte olup, yanlarda 10-16 adet portakal veya sarımsı altın renginde bant bulunur. Bazı çizgiler başa kadar uzanır. Göğüs yüzgecinin dipleri siyah noktalıdır.

APC - 2015.02.18 14.37 - 001.3d.jpg APC - 2015.02.18 14.37 - 001.3d.jpg APC - 2015.02.18 14.37 - 001.3d.jpg

Son düzenleme: 2 Mart 2015
    milanur, PİNA, aytuq ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Sculpture

Sculpture Üye

Emeğine sağlık, çok faydalı paylaşımın için teşekkürler

4. fx233

fx233 Aktif Üye

Teşekkürler Hocam....

Macmurat bunu beğendi.
  5. dixixes

dixixes Aktif Üye

merhaba
    didimde spin avı için önerebileceğin yerler varsa tarif edebilirmisin?

6. fx233

fx233 Aktif Üye

dixixes

Taşburun ve mavişehir civarında güzel avlak alanları var....Nasipse deniz verir.....

dixixes bunu beğendi.
  7. Balıkçı Abi

Balıkçı Abi Aktif Üye

bravo. o bölgede yaşayanlar için çok faydalı bir paylaşım olmuş.

8. marule

marule Üye

Zaman zaman ben de didimde avlaniyorum, en son ekim-kasim gibi avlandim. Bu dediklerinizin cogundan avlama sansi buldum. Ancak atladiginiz bir tur var onunda avi cok zevkli.

Lambuka (mahi mahi) de didimde ne zaman av yapsam yakalama sansim oluyor.

Cok sagolun bu degerli bilgiler icin

9. dixixes

dixixes Aktif Üye

Bu hafta sonu taşburun,eski iskele,Büyük anadolu otelinin kuzeybatı ucundaki kayalıklar ve 3. koy dedikleri yerlerde avlandım.Hava çok durgundu ve tek bir vuruş almadan geri döndüm.Büyük anadolu otelinin kuzeybatı tarafı levrek ve lambuka için süper yerler.Ama biraz köpük yapması lazım havanın.yoksa gündüz boş gelirsiniz.Eski iskeleden didim aqua parkın önüne kadar olan kısım da gerçekten tam bir avlak alan ama Deniz yatıkken gündüz pek bi zor

10. fx233

fx233 Aktif Üye

Marule.....

Teşekkürler yorumun için.....
    Ama Lambuka avı yasak olduğu için burada paylaşamıyorum..Benimde en zevk aldığım balıkların başında lambuka geliyor..
    Eylül ve ocak ayları arası güzel av yapıyor lambuka..

11. fx233

fx233 Aktif Üye

Evet haklısınız av yerinin önemli olmasının yanı sıra zamanı,yem seçimi ve takımlarınızında uygun olması gerekir..
    İnşallah bir dahaki sefere bol avlar dileğiyle.....