Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dikey Seğirtme ve Akya (12 Haziran 2010)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Uzunca bir süre iş durumu nedeniyle Marmaris'ten ayrı kaldım. Sonunda eve gelince balığa çıkma fırsatım oldu. Üç arkadaş sabah 0730'da buluşup yola koyulduk. Deniz neredeyse çarşaf gibiydi. Denizin her yerinde yazılı orkinoslar ve palamutlar oynak yapıyordu. Bazıları ben buradayım dercesine suyun dışına atlıyordu. Ortalık bol miktarda yavru balık dolayısıyla bol miktarda yem doluydu. İlk mazeretimi böylece buldum. İlerlerken konik kavramalı şanzıman boşaldı. Tekne artık şamandıra gibi denizin ortasındaydı. 2 senelik beraberliğimizin ilk tatsızlığıdır bu. Aşağıya baktığımda şaftı kavramaya bağlayan somunun gevşediğini ve pervanenin ileri itme gücüyle şaftın ileri kaydığını gördüm. Birbirine sıkıca kenetlenmiş şaft ve kavramayı eski pozisyonuna alabilmek için yarım saat kadar çekiçle dövdüm. Nihayet herşey yerine oturduğunda sıcak motorun dibinde, sintine çalışmaktan tam anlamıyla tükenmiştim. Arızamızı giderince tekrar yola koyulduk.

Geçen sene bu zamanlarda dip sırtısı ile seri halinde Lagos avlamıştım ama bu dikey seğirtme geldi geleli eski takımlara üşenir oldum. Teknede yepyeni JIGGING takımlarını denemek için yanıp tutuşan arkadaşlar da olunca fantazi yapmadan dosdoğru taşlara gittik. Üç kişi sadece ihtiyaç molaları ve taşlar arası geçen dinlenmeler hariç yaklaşık 3 saat seğirttik. Bildiğmiz tüm taşları ve elimizdeki tüm zokaları denedik. Balık yoktu. Sonarda tek tük görünmelerine rağmen zokalara karşı isteksizlerdi. Dedim ya mazeretim hazır. Her taraf birbirinden lezzetli yavru balıklarla dolu. Artık gücümüzün tükenmeye başladığı anlarda günün tek balığı benim zokama yakalandı. 3 saatlik seğirtmenin ve onarımın verdiği yorgunlukla tükenmiş kollarım hemen balığa saygısını gösterdi. Durum böyle olunca ilk başlarda hayatımın balığını yakaladığımı zannettim. Bozulan moralleri düzeltmek için abartılı çığlıklar ve hareketlerle her anının tadını çıkartmaya çalıştım. Nihayet yüzeye geldiğinde hepimizin keyfi yerine geldi. Herkese rastgelmesini diliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

Akın abi az kaldı Marmaris,e :)) tebrikler.Rastgele

4. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Maceralı bir o kadar da güzel bir av olmuş.Arkadaşlarınızı ve sizi tebrik ederim.Afiyet olsun

5. zafersat

zafersat Aktif Üye

Tebrikler Akın bey tüm olumsuzluklara rağmen yinede en lezzzetli olanından güzel bir kuzu almışsın. Daima rasgelmesi dileğiyle.

6. jacksoonn007

jacksoonn007 Aktif Üye

tebrikler kaptan başarılarının devamını bekleriz

7. AKIN KAPTAN

Sağol Evren. Şimdiden iyi tatiller.

Teşekkürler

Sağol Zafer. Akdenizin rüzgarı olmasa bende seninki gibi bir tekne almayı isterdim ama en sakin günde bile öğleden sonra hava hep çoşuyor. Öyle olunca oturaklı tekne şart oluyor.

Sağolun. İnşallah.

8. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Kaptan,tebrik ediyorum.Sanırım Akya'nın en lezzetli olduğu kilo ve boy.Büyüdükçe tadı da kaçıyormuş.
    Rast gelsin.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın,
    Onca canlı yemin arasındayken bile güzel bir Akya'yı senle gelmeye ikna edip günü kurtarmışsın. :)

10. Ahmet ESGİ

Ahmet ESGİ Üye

Tebrikler Akın,

Sanırım sırtı zamanı geldi.Jig tutkuya dönüşmüş gibi duruyor ama sırtıyı ihmal etme derim.Tabi tekne kalabalıksa herkesin aksiyonun içinde bulunması açısından jig avantajlı.
    Rast gelsin

11. AKIN KAPTAN

Teşekkürler. Öyle diyorlar ama ben fazla bir fark göremedim. Esasen akya çok lezzetli bir balık değil. Bence lezzetin kralı Lagos ve Sinarit.