Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dip oltası ve kamışlar hakkında

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında jarcalderon1 tarafından paylaşıldı.

1. jarcalderon1

jarcalderon1 Yeni Üye

Arkadaşlar dün başımda gelen bir durum hakkında, benim gibi amatör olmayan kişilerin görüş ve önerilerini almak istiyorum.

Fırdöndü ile başlayan ard arda sıralanmış 4 sıra iğneden oluşuan bir takım yaptım ve 150 gr'lık bir armut ağırlıkla sonlandırdım. Bu takımı kıyıdan yaklaşık 40 metre bir uzaklığa salladım. Ve ne yazıkki geri almam mümkün olmadı :D Sorum şu

==> Ağırlık dibe oturdu ve kuvvetle muhtemel, kumlar yosunlar taşlar, nasıl zorlanıyorum çekerken anlatamam. Aslında sonra düşündüğümde de pek bir mantıksız geldi bana yaptığım :) Hani pek mümkün değil o mesafeden dipte olan birşeyi kazasız belasız almak :) Bu türde bir düzeneği nasıl çalıştırıyorsunuz. Aksi durumda kıyıdan dip oltası pek çalışmaz gibi geldi bana. Şamandıralı olsa 4-5 metre derinliğe inmesini nasıl sağlarım ? Sonuçta makinalıdan 4-5 metre boşluk verip sallamamda imkansız ... ???

==> Ve ufak birşey daha. 60 lık standart bir makinem ve Trabucco'nun 3.50 lik teleskopic bir kamışı var elimde ve 40 metre civarına ulaştırabiliyorum, fazlası mümkün değil. Forumlarda 80-100 metreye kadar atışlar yapılabildiğini okuyorum. Şehir efsanesi mi bunlar ben mi yanlışım ? :p Bahsettiğim mesafelere ulaşabilmek için, daha büyük parçalı kamış türü birşey mi olması gerekir, kısacası ne önerirsizniz ?

İlginiz, alakanız ve samimiyetiniz için teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

merhaba 150 gr kurşun ile nerde kıyı avcılığı yaptığınızı merak ettim :) normal kıyılarda 20gr ile 100 gr en kuvvetli havalarda derin avlaklarda belki 150 gr kurşun kullanılır extrem avlaklar ve avcılar hariç tabii genel olarak
    şamandralı sistem ile istediğiniz derinliğe inebilirsiniz stoper uygulaması ile
    stoper diye bir kauçuk veya lastik küçük malsemeler var ana bedeninize bu malzemeyi ekleyin sonrasında şamandranızın altındaki delikten ana misinenizi geçirin ve en son kötü durumlar kopmalar esnasında şamandrayı kaybetmemek için bir stoper daha iliştirin ve en son klipsli fırdöndünüzü ekleyin altına takacağınız takım kolaylıkla değiştirebilirsiniz

4. jarcalderon1

jarcalderon1 Yeni Üye

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Yalnız sonuç olarak o ağırlık dibe indiğinde 50 veya 100 gr, çekip almak çok zor olmaz mı ? Hani takılma olasılığıda çok yüksek.

Birde bilginiz varsa yolrumunuzu alabilir miyim, 2. sorumla ilgili. Kamışlar ve yapılan atışların mesafesi ile ilgili ?

İlginiz için gerçekten teşekkürler ( Bu arada kıyının pek bir önemi yok benim için, deniz gördüğüm yerden sallarım o ağırlıkla, anlıycağınız pek bir amatörüm daha işin o kısmını idrak edemedim sanırım. Merağınızı gideriyim, atış yaptığım yer Kıbrıs Girne sahili :) )

5. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Normal kıyı avcılıgında kurşun agırlıgı 50 gramdır, Taşlık kırmalık alanda 40-30 grama kadar düşer, takımı en uzak noktaya yerden koparma usulüyle atabilirsin bu konuda biraz araştırma yapman gerekiyor, daha sonra ignesiz bir takımla kumsal alanda biraz çalışma yap istedigin sonuca ulaşırsın.

6. phoenix3655

phoenix3655 Yeni Üye

Ben bu uzağa atma meselesini çok araştırmıştım. Şu sonuca ulaştım. Kamış kaliteli esnemesi iyi olan bir kamış olmalı. Uzunluğunun 4 metre olması iyi olur. Sazan kamışları iyi iş çıkarıyor. Makina da surf tipi makine olmalı. Sonra kurşun 100 gr kadar çıkabilir ama bence en ideali 50 gr . Daha ağırında kayalara sıkışma misina kesmesi olayı sık yaşanıyor. Bir de uzağa atabilmek için biraz pratik lazım kamışı düzgün tutmak gerekli 45 derecelik açığa misinayı tam zamanında bırakmalı. Kayalardan falan ileriye atıyorsanız eğer zemin seviyesinden ziyade iki metrelik bir yükseklikten atmak daha iyi sonuç veriyor.
    Ustalara sormak lazım iyi özetlemişmiyim yoksa hatalı bölümler varmı.

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

uzağa atış için ayrı disiplinle üretilmiş bir çok teknik ve ekipman var çok acemi iseniz bu deneyim işi olduğunu belirtmek isterim takımı koparmadan kurtarmak içinde tavsiyem kamışı öne eğip birden yukarı ani hareket ile takımı olduğu yerden hızla kesip sonra hızlıca sarman olacaktır bu sayede bir çok takılma olayını önlemiş olursun bu esnada da kamışını 70 80 derece önde tutman çok avantaj sağlar

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Oltayı attığın yer çok kayalıksa ve kurşunun bu kayaların altına giriyorsa geri getirmek imkansıza yakındır.

Şamandıra kullanımı bu konuda yardımcı olabilir.

Deniz gördüğünüz her yerden olta sallamanız balık tutmanızı garantilemez. Balıklar her yerde yaşamaz, her yeri sevmez. Öncelikle kendinize belli avlaklar belirlemelisiniz. Bu avlakları incelemeli ve öyle olta atmalısınız.

Eliizdeki kamışın atarı kaç grdır ona bakmak lazım öncelikle.
    Atışınızın kısa düşmesinden benim anladığım oldukça hafif atarlı bir kamışa sahip olduğunuz ve yüksek ağırlıkla fazlaca esnediği için yeterince ileri gitmediği. 40-50 gr takarak atmayı deneyin.

Kıbrısta en çok kefal olduğunu duymuştum. Kefal için uygun takımları edinip onun peşine düşmenizi öneririm. Hem malzeme kaybından kurtulur, hem de elinize balık değmiş olur. Unutmadan şunu da söyleyeyim. Kefal çok kurnaz balıktır. :)

9. jarcalderon1

jarcalderon1 Yeni Üye

İlginiz için teşekkürler. Öncelikle kullandığım kamış ve makine şunlar...

Kamış : TRABUCCO SINERGY SEA LINE SEA BASS 3,50 MT Olta kamlar - Teleskopik kamlar - Trabucco olta kamlar AVmarketi.com

Makine : Lineaeffe Rapd Formula Fd 60 Makine Olta Makinalar - Lineaeffe makine AVmarketi.com

Ve kamışın atarıda 250 gr. Sizce bu kamış bu iş için etmez mi ? Bu arada surf kamış diye aldım ama, üzerinde surf olduğuna dair birşey yazmıyor.Ve dediğim gibi 40-50 metreyide geçemedim...