Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dip Sırtısı Bilgi Havuzu

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Sportif balıkçıklık maceramın başlarında, uzun süren başarısızlığımın nedeninin sahte balığımı istediğim derinliğe indirememekten kaynaklandığını düşünürdüm. Evet, bunun da payı vardı. Ancak en acemi zamanlarımda bile 11-12 metre derinliğe sorunsuz olarak ulaşabiliyor ve değişken derinliklerde takımımı dolaştırabiliyordum. Oysa başarı sağlayabilmek sadece uygun derinlikte dolaşabilmek değildi. Zaman içerisinde anladım ki en önemli şey balığın varlığı. Balık sevdalısının amatör ruhunun kabullenmekte en zorlandığı şey bence budur. Her ne kadar gerçek, ülkemiz sularında balık türlerinin süratle yok olduğu olsa da bunu kabullenmek çok zor. Yine de bu bir zevk işi. Peşini bırakmak olmaz. Bu nedenle dip sırtısında ağırlık ve sürat ilişkisi konusunda edindiğim bilgi ve deneyimleri sizlerle paylaşamaktan mutluluk duyuyorum.

Aşağıdaki tabloda 5 kg ağırlık ile 70 mt misinanın değişik süratlerde ulaştığı derinlikler görülüyor. Bu tabloyu koymamın tek maksadı tekneye dikey olarak yakın bir noktada hareket halinde iken dibe ulaşmanın ne kadar zor ve PAHALI olduğunu belirtmek.

1 mil ------------- 68 mt
    2 mil ------------- 66 mt
    3 mil ------------- 50 mt
    4 mil ------------- 36 mt

Kimsenin 5 kg ağırlıkla dip sırtısı yapmayacağına ve herkesin bu yüksek ağırlıklarla çalışmayı sağlayan DOWNRIGGER isimli binlerce dolar değerindeki makinaları alamayacağı gerçeğinden hareketle daha makül bir yöntem olan yaylı kurşunlar ile derinlere ulaşma tarifi üstteki yazımda mevcut. (Derinlere ulaşmanın ucuz ve kolay yolu). 4 ile 14 metre derinliklerde kullanılabilecek dip sırtısı takımının tarifini aşağıda veriyorum.

0.40 misinaya Rapalayı bağlayıp 20 mt kaloma verdikten(saldıktan) sonra ana beden olan 0.50 misina ile rolantide seyrederken(2-2.5 mil hız):
    ** 1 tane 100 gr yaylı kurşun ile 4 mt
    ** 5 kulaç boşuk bırakıp 1 tane daha takarsam 8 mt
    ** 5 kulaç sonra 1 tane daha takarsam 11 mt
    ** 5 kulaç sonra 1 tane daha takarsam 14 mt
    Burada derinlik tercihim ne olursa olsun son kurşundan sonra en az 15 kulaç daha bırakıyorum. Son kurşundan sonra verdiğiniz kalomayı artırırsanız takım daha derine batacaktır. Ancak takımın boyu uzadıkça işler zorlaşır. Balık bulucu cihazlar o an üzerinden geçmekte olduğunuz noktanın derinliğini ölçer. Takım boyu uzadıkça rapalanın o an üzerinden geçmekte olduğunuz noktaya gelme zamanını tahmin etmek güçleşir. Ayrıca uzun takımlarda teknenin dönüşü esnasında takım fazlaca dipler ve takılabilir.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. AKIN KAPTAN

(Aşağıdaki makalede hiç kurşun kullanmadan kendinden dalarlı sahte balıkların kullanımı ile ilgili bilgiler vardır)

Hangi misinayı kullanırsanız kullanın, sahte balık ile sırtı yaparken en kritik husus kaloma (boş verilen misina) miktarıdır. Her nekadar kaloma miktarı yemlerinizin ne kadar derinden gittiğini belirleyen birkaç etkenden bir olsa da kaloma miktarı kadar önemli diğer bir husus kullanılan misinaının özelliği ve kalınlığıdır. İdeal olarak sırtı maksatlı kullanılan misinanın kalınlığı hedef balıkla mücadele edebilecek kadar güçlü ancak sahtelerinizin dalma özelliğini etkilemeyecek kadar ince olmalıdır. 5 kg çekerli bir misinananın orta ve küçük boy balıklar için uygun olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. 5 kg çeker değerinden daha kuvvetli misinalar belirgin bir şekilde sahte balıkların dalma özelliklerini azaltacaktır. Örneğin 5 kg çekeri olan bir misina ile 5 mt dalan olan sahte balık 8 kg çekeri olan misina ile ancak 3.5 mt dalabilecektir.

Güçlü balıklar avlanırken daha güçlü misina kullanmak zorunlu olacaktır. Bu gibi durumlarda misinanın kalınlığından kaynaklanan derinlik kaybı verilecek kaloma miktarı arttırılarak giderilebilir.

Verilen kaloma miktarının sahte balığın yüzme derinliğini üzerindeki etkisi çok belirgindir. Piyasada mevcut derin dalar sahte balıklar 50 metre kaloma verildiğinde etiketlerinde belirtilen dalma derinliğinin %90'na ulaşabilirler. 50 metre kalomadan daha fazla kaloma verilmesi durumunda uzun takım bedenin yarattığı kaldırma etkisi ile yeniden yükselmeye başlarlar.

Umulmadık bir şekilde bütün büyük dudaklı sahteler belirtildiği kadar derine dalamayabilirler. Bu noktada sahtenin büyüklüğü ile batan veya yüzen tip olması önemli etkenlerdir.Büyük sahteler bedenlerinin yarattığı sürtünme nedeniyle etiketlerinde belirtilen değerlere ulaşamayabilirler.

Çeviren: Akın Kaptan
    Ref: http://www.precisiontrolling.net/learn.html

MezarKabul bunu beğendi.
  4. AKIN KAPTAN

Dip Sırtısında Son Nokta DOWNRIGGER

Dip sırtısı bilgi havuzunda sizlere, derinlere inebilmek ve derinliği kontrol edebilmek için yaptığım çalışmaları paylaştım. Bugunkü konumuz dip sırtısında son nokta DOWNRIGGER (derin daldırıcı).

Balıkçılar derinlere inebilmek için çok değişik yöntemler uyguluyorlar. Konuya yabancı olanlar "batmak neden bu kadar zor olsun?" diyebilirler. Ancak sırtı yaparken yani hareket halindeyken batmak gerçekten zor bir iş. Sadece sırtı takımlarını batırmak yeterli değil. Balıkçı çektiği takımın yüzdüğü derinliği de bilmek zorunda. İşte bu noktada batmak bir sanat haline geliyor.

Aşağıdaki resimde piyasada mevcut tüm sırtı takımlarınını kullanıldığı derinliklere göre sıralanmış olarak görüyorsunuz.

1. Mono misina (bildiğimiz misina)
    2. Kablo misina (tel)
    3. Kurşun takılmış mono misina
    4. Kurşun takılmış kablo misina
    5. Kurşunlu misina (leadcore line)
    6. Plastik daldırıcı
    7. Downrigger

Bakınız: http://reelcrabby.com/trolling_depths_guide.htm

Bitmek bilmez dip sırtısı hevesim sonunda bana da bir downrigger aldırdı. Piyasada pek çok donwrigger modeli mevcut. Ben nispeten daha ekonomik bir model olan Cannon Uni Troll 5 manual modeli tercih ettim.

Dün ve bugün avlanmak ikinci planda olacak şekilde bana sağlamayı vaad ettiği bütün fonksiyonlarını denedim. Downrigger satın alan herkese ilk birkaç gün sadece deneme yapmalarını şiddetle öneririm. Çünkü bu aletler oldukça pahalı. Sadece pahalı olmaları değil tek neden. Büyük ağırlıklar ve çelik tel kullanıyorlar. Dibe takılmaları durumunda tekneye veya kullanıcısına zarar verebilecek potansiyele sahipler. Bir tedbir olarak downrigger kullanırken elinizin altında tel kesici bir alet bulundurmanız kullanma klavuzunda bu nedenle tavsiye ediliyor.

Diğer bütün dip sırtısı yöntemlerinde olduğu gibi downrigger ile sırtı yaparken de teknenin hızı ve arzulanan derinliğin bir fonksiyonu olacak şekilde teknenin arkasına doğru bir sarkma(BLOWBACK) oluşuyor. Aşağıdaki resimde 2-4-6 deniz mili hızla giderken değişik ağırlıklarla kaloma ve derinlik ilişkisi görünüyor. Değerler FEET olarak verildiğinden METRE'ye çevirmek için kabaca 3'e bölmeniz yeterli olacaktır.

Daha öncede belirttiğim gibi dip sırtısında başarının anahtarı derinliğin kolaylıkla kontrol edilebildiği mümkün olan en ince ve en hafif takımdır. Kullanılan yöntem downrigger olunca ne incelik ne de hafiflik kalıyor. Ama bu cihaz bize incelik ve hafiflikte kaybetiklerimizi çok hassas derinlik kontrolünde geri kazandırmayı vaad ediyor. Piyasada mevcut downrigger cihazlarının büyük bir çoğunluğunda verilen kaloma miktarını göstermek için aparat mevcut. Eğer bir downrigger almayı düşünüyorsanız bu özelliği aramanızı tavsiye edrim.

Bu kadar teorik bilgiden sonra gelelim benim yaşadıklarıma.
    1. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu makina sırtı esnasında küçük bir elektrik motoru kadar ses(vınlama) üretiyor. Yani daha önceki konularda belirtilen kavitasyon ve tınlama fazlasıyla var.
    2. 20 metreden itibaren teknenin hafifçe sola dönmesini sağlayacak kadar kuvvetli bir sürtünme yaratıyor. Benim teknem 3 ton deplasmana sahip bir piyade. Hafif fiber teknelerde downriggerın takılı olduğu tarafa dümen basılmış gibi bir tesiri olacağını tahmin ediyorum.
    3. Yukarıdaki sarkma (blowback) çizimlerinde 2 kts ile giderken 40 metre derinden gelebilmek için 40 metre kablo vermenin yeterli olacağı görünüyor. Ancak benim denizdeki uygulamamda öyle olmadı. Denemelerim sonucunda kabaca şöyle bir tespitim oldu. 2 mil hızla giderken 4 mil hızı eğrisi, 4 mil hızla giderken 6 mil hızı eğrisi gerçek durumla örtüştü. Örneğin 42 metre derinlikte sırtı yapabilmek için 52 metre kaloma vermek zorunda kaldım.
    4. Eskiden sadece sahte balığımın dibe takılmasından korkuyordum. Şimdi 5.5kg ağırlığında ve 110 tl değerinde güllenin dibe takılmasında korkuyorum. Ama bunun içinde bir çare düşünüyorum. Elimdeki plastik daldırıcıyı 5 metre kadar derinden gelecek şekilde kaloma ile gülleye monte edip kazandığım bu 5 metreyi emniyet payı olarak kullanmayı deneyeceğim.
    5. Üreticisi Cannon gülleden sonra 3-5 metre kadar kaloma verilip mandala(release clip) iştirakli şekilde kullanılmasını tavsiye ediyor. Ancak üzeri reflektör kaplı 5.5kg ağırlığındaki gülle ile çelik teldeki tınlama ve kavitasyonun balıkları ürküteceğini tahmin ediyorum. İlk iki gün toplam 6 saatlik dip sırtısı maceramda balık tutamamamın nedeni bu olabilir diye düşünüyorum. Bunu engellemek için verilen kaloma miktarının bence en ez 30 metre olması gerekir. Ayrıca kullanılan sahte ve güllenin aralarında derinlik olarak bence en az 5 metre olmalı. Balıklar suda salınarak giden 5.5kg ağırlığındaki gülle ve onu bağlı teli mutlaka hissedecek ve ürkecektir. Bu nedenle 30 metre kaloma ile yatay ayrım, gülleye bağlı plastik daldırıcı ile en az 5 metre dikey ayrım faydalı olur düşüncesindeyim. Bir diğer yöntemde kendinden dalarlı sahteleri uzun kaloma ile kullanmak olabilir.
    6. Downriger kullanmanın maksadı kendi takımımızda hiç ağırlık olmadan derinlerde avlanabilmek. Bunu mandal (release clip) adı verilen aparat ile yapıyoruz.

Teoride bu mandal balık vurduğu anda takımı serbest bırakarak gülleden ayırıyor. Böylece balıkla başbaşa hiç ağırlık olmadan doyasıya mücadele ediyorsunuz. Ancak benim bu mandalla tecrübelerim biraz farklı oldu. Gülleyi mandala iştirakli çıkrık takımla birlikte dibe gönderirken mandalı yeterince sıkı ayarlamadığımdan sık sık takım kendiliğinden ayrıldı. Çok sıktığımda ise koparıp ayırmakta zorlandım. Ama bu alışkanlık ile zamanla sağlanabilecek bir şey.
    7. Mandallardan başka yine bir mandal türü olarak STACKER denen bir aparat daha var. Bu aparat yardımıyla gülleye bağlı çok gergin çelik tele ikinci ve hatta üçüncü takımları iştirakliyebiliyorsunuz. Böylece birden fazla kamış aynı downrigger'a bağlı olacak şekilde sırtı yapıp şansınızı artırabiliyorsunuz. Benim denememde eklediğim fazladan takım downrigger'ın geriye doğru sarkmasına ve dolayısıyla yatığı dik açıyı kaybetmesine neden oldu.
    8. Ben Türkiye'de mevcut(internet sitelerinde) en büyük gülle ağırlığını tercih ettim(5.5kg). İyiki öyle yapmışım. Zira bu ağırlıkla bile dik bir açı yapabilmek neredeyse mümkün değil.
    9. Ben el ile kumanda edilen bir model tercih ettim. "5.5 kg ağırlık ile mücadele nasıldı?" derseniz; gayet kolay diyebilirim. Krank kolunun bir tam turunda 0.5 metre alıyor. Dolayısıyla 2 turda bir metre. Bu alma sürati ani değişen derinliklerle mücadele edebilmek için yeterli. Kolun çevrilmesi gayet kolay ve rahat.
    10. Gülleye boş verip derinlere göndermek için krank kolunu saat yönünün tersine çeviriyorsunuz. Bu durumda kontur rulman gevşeyerek ağırlığı rahat bırakıyor. Gülleyi salma hızını bu kol yardımıyla çok yavaş, yavaş, normal, hızlı ve çok hızlı olacak şekilde kolaylıkla yapabildim. Gülleyi toplamak için saat yönünde çevirdiğiniz anda kontur rulman kasarak önce frenliyor. Çevirmeye devam ettiğinizde boş almaya başlamış oluyorsunuz.
    11. Benim aldığım model fiber şasi ile ona bağlı mekanik aksam ve kamış kısımlarından oluşuyor. Cihazın tekneye montesi için bir yataklama aparatı da veriliyor. Bu aparat sayesinde dilerseniz bir mandal yardımıyla donwrigger'ı kolayca söküp evinize götürebilir ve geri takabilirsiniz. Bu kuvvetli makinanın monte edildiği yerden kopup denize düşmesini engellemek maksadıyla fazladan bir emniyet ile tekneye bağlanması üreticisi tarafından tavsiye ediliyor.
    12. Downrigger cihazının monte edildiği ye çok önemli. Olabildiği kadar teknenin kıç tarafında olmalı. Aksi halde ani dönüşlerde çelik tel pervaneye sarabilir. Örnek resim aşağıda verilmiştir.

13. Bu cihaz ile sırtı uygulamarında kurşun veya diğer ağır takımların kullanımı son buluyor. Daha detayları paylaşımlara zaman içerisinde bu konu başlığı altında devam edeceğim. Herkese rastgelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Nisan 2010
    süheyl bunu beğendi.
  5. AKIN KAPTAN

Dip sırtısında başarının anahtarı çekilen sırtı takımının derinliğinin balıkçı tarafından etkili ve kolay bir şekilde kontrol edilebildiği mümkün olan en ince, en hafif ve EN SESSİZ takımdır.

Bu havuzda dip sırtısı maceramı aşama aşama sizlerle paylaştım. Havuzun sonlarına doğru edindiğim DOWNRIGGER aparatını, kullanımını ve özelliklerini sizlerle paylaştım. Ancak o günden beri yaptığım denemelerde bu ağır ve hantal sistem hiçbir zaman kurşunlu misinanın etkinliğine yaklaşamadı. Bunun en büyük nedeninin sistemin neden olduğu gürültü ile balıkları korkutması olduğunu düşünüyorum. Havaların ısınması ile birlikte özellikle iri kafalı dip balıkların merama girmesi ile tabiki denemelere devam edeceğim. Şimdiki hedefim DOWNRIGGER sisteminin sağladığı fazladan derinlikten kurşun çekirdekli misinayı köstek olarak kullanarak faydalanmak. Bu şekilde örneğin 40 metre derinlikte dip sırtısı yapabilmek için 10 renk (her renk bir metre dalar) kurşunlu misina atıp DOWNRIGGER sisteminin mandalına iştirakleyip 30 metreyi DOWNRIGGER ile atmak. Bu şekilde sistemin KORKUNÇ ses ve görüntüsünden hedef balığı uzak tutarken sadece kurşunlu misina ile ulaşamadığım derinliklere ulaşmış olacağım.
    Bu vesile ile derin dip sırtısı ile ilgilenen arkadaşları harcama yapmadan evvel uyarmak istedim. Herkese rastgelmesini diliyorum.

NOT:Bu yazılarım tamamen kendi gözlem ve tecrübelerim olup amatör balıkçılığın doğasında olan kişisel yaratıcılık çabalarının bir parçasıdır. Bir başkası DOWNRIGGER sistemi ile başarılı avlar yapıyor ise öğrenmekten büyük mutluluk duyarım

süheyl bunu beğendi.
  6. AKIN KAPTAN

Yöntemin en olmazsa olmaz özelliği budur. Benim ısrarla üzerinde durduğum konu hiç durmadan derinliğin hızlı ve etkin bir biçimde kontrol edilebildiği dip sırtısı yöntemleridir. Özellikle meralarını bilen arkadaşlar takımlarını suya salıp bildikleri taşın üzerine geldiklerinde durup sonra iskandil kurşun dibe dokununca ileri yol verip takımlarını yüksek verimli taşlardan başarı ile geçirebilmektedirler.

Oysa merayı bilmeyen arkadaşlarımızın önce merayı taraması ve şansını deneyerek öğrenmesi gerekir. Bunun yolu merada dolaşırken balık bulucudan gözünüzü ayırmamaktır. Ancak bir taş bulduğunuzda takımı o derinlik için ayarlayıp dönüp yeniden üzerinden geçmeniz gerekir. Oysa hiç durmadan dip sırtısı yapar ve takımın derinliğini etkili ve hızlı bir biçimde kontrol edebilirseniz balık keyfinize ara vermeden meranızı tarayabilir ve öğrenebilirsiniz.

Eskilerin uzun olta tarzında ısrarı sistemin sistemin ucuz ve kolay olmasından kaynaklanır. Oysa uzun olta tarzının özellikle Ege ve Akdeniz'de pekçok mahsuru vardır. Sahte balıktan önce kullanılan kurşun, fırdöndü ve diğer aparatlar takımın avcılığını çok düşürür. Ağırlığın takım boyunca yayıldığı kurşunlu misinalar ile takım üzerinde hiçbir kesme koparma işlemi yapmadan kullanılabilen TAK ÇIKAR kurşunlar (yaylı veya klipsli olanlar) bu uygulamanın en başarılı öğeleridir. Derinlik kontrolünün şansa bırakıldığı zamanlar geçmişte kalmıştır. Yeni ürünler, yeni yöntemler ve teknolojiler bütçemizi zorlamaya devam etmektedir.

Hiç durmadan yapılan kontrollü dip sırtılarında sadece taşlarda değil, erişteliklerde, kumda ve hatta düzlüklerde bulunan dip ve ortasu balıkları da hedef alınabilir. Balıkların ne zaman nerede olacağı belli olmaz. Zaten işin zevkli tarafı da buradadır.

Bu hobimize başladığımız andan kendimizce gelişim kaydettiğimiz anlara kadar uzanan süreçte dip sırtısı tekneden balık avcılığının en önemli temel taşlarındandır. Amatör balıkçıya kendi merasını tanıma ve öğrenme fırsatı veren bu yöntemin en önemli unsuru şüphesiz derinlik kontrolüdür. Her ne kadar derinliği bir matematik formülü gibi hassas bir şekilde belirlemek mümkün olmasa da örneğin 20 metre derinlik için aşağı yukarı 3 metre hassasiyetinde derinlik tahmini yapmak mümkündür. Bu nedenle bizzat deneyerek öğrendiğim ve sonuçlarını kendi raporlarımda aşama aşama paylaştığım bu havuzdaki bilgileri tüm arkadaşlarımıza öneririm.

Amatör balıkçılığın belkide en zevkli tarafı araştırıp, deneyip bir sonuca
    varmaktır. Hele bu sonuç başarılı olursa tadından yenmez. Bu nedenle bu yazıları okuyup kendi serüvenine başlayacak arkadaşlara kolaydan zora ve ucuzdan pahalıya giden yol haritası belirlemelerini tavsiye ederim. Eğer sadece balık tutmanın son heyecanı ile ilgileniyoranız bu maksatla düzenlenen organizasyonlara iştirak ederek usta ellerden bu hizmeti satın alabilirsiniz. İnanın bu çok daha ucuza mal olur.

Herkese rasgelmesini diliyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Haziran 2012
    süheyl bunu beğendi.
  7. AKIN KAPTAN

Eğer bildiğiniz bir taşı dip sırtısı ile yoklamak istiyorsanız takım derinliğinizi o taşın en üst noktası için hazırladıktan sonra taşa rüzgar ve akıntının geldiği taraftan yaklaşmayı tercih edin. Avcı türler çoğunlukla bu tarafta bekliyor olacaktır. Kesin bir kural olmamakla beraber av verimini etkilediğini gözlemledim. Eğer sırtı takımınızda sahte yem kullanıyorsanız yem taşın tam üzerine geldiğinde kısa süreli olarak süratinizi artırıp eski sürate düşün. Takımın en son noktası olan sahte balığın bu hareketi isteksiz balıkların heyecanını arttırıyor. Dikey seğirtmenin(JIGGING) aksine dip sırtısında yatay bir hareket yaptığımızdan derinliğin ani değiştiği taşlara sığ tarafından derin tarafına gitmekten başka bir çare bulamadım. Aslında balık davranışı açısından derinden sığa doğru kaçışan bir yem daha iyi ama teknik açıdan özellikle dik taşlarda bunu yapmak neredeyse imkansız. Ancak canlı yem ve dolayısı ile çok düşük süratli sırtılarda DOWNRIGGER düzeneği ile bunu yapabiliyorum. Eğer çok dik ve uzun vadi (uçurum) şeklinde taşlar var ise bütün bunları unutup bu yamaçlara paralel sırtı yapın.

8. AKIN KAPTAN

1.Her fırdöndü fazlaan bir direnç ve derinlikte bir kayıp demektir. Bu nedenle en kalitelisinden bir veya 2 tane kullanın.
    2. İskandil kurşun değil sırtı kurşunları kullanıyorum. Bunlar ortası delikli ve torpil şekle sahipler. Dolayısıyla daha az sürtünme direnci yaratıyorlar.

uzun lafın kısası her şey en az sürtünme direnci yaratmakla alakalı.

9. AKIN KAPTAN

350 gr kurşun ve 100mt kaloma ile 2-3kts hızla 35mt derinliğe inmenin tek yolu, tekneyi durdurarak takımın sarkmasını (aşağı batmasını) beklemek. Tekne 3 kts hızla giderken bu takım 15-20mt arası bir derinlikte gider.

ÖRNEKLİ ANLATIM
    *Kullandığınız misina 0.80 olsun.
    *Köstek FC ve 10 mt olsun.
    *Rapala 2 metre dalar gagalı tip olsun.
    *Tekne sürati 3kts olsun.
    *Kurşun tek 350gr olsun ve fc'nin ana bedene eklendiği yere takılsın (Bunun yerine aynı kurşunu 100-100-150gr olacak şekilde 10 mt arayla takmak daha derine gitmesini sağlar)
    *Bu takım takriben 15-20mt arası bir derinlikten gidecektir.
    *Bu takım 100mt arkadan geldiğine göre bizim geçtiğimiz noktadan 3kts sürat ile takriben 1 dakika sonra geçer.
    * Öyleyse taşın üzerinden geçtikten 1 dakika sonra durup takımın aşağı sarkmasını sağlamamız lazım. takriben saniyede 1 metre batacaktır. 10'kadar sayıp (20mt + 10mt = 30) tekrar harekete geçersek takım 30 mtreden yeniden harekete ve yükselmeye başlayacaktır.

* Teknenin durması ve yeniden hızlanması sembolik olarak anlatılmıştır. Gerçekte teknenin durması da yeniden hareketlenmesi de zaman alacaktır. Bu manevra özelliği tekneye ve hava durumuna göre değişir.

Gelelim Ahmet Abi'nin ki gibi gibi avlara. Bu avlarda canlı yem ile çok düşük sürat kullanılıyor. Bu sürat o kadar düşükki(zaman zaman sadece sürüklenme şeklinde) takım bu ağırlıkla bu derinliklere inebiliyor. Bu tam bir tecrübe ve el alışkanlığı işi. Kullandığınız misina, bölgedeki akıntı ve rüzgar ile sizin sezgileriniz. Sanırım işin bu kısmına "ustalık" deniyor.

Umarım faydası olmuştur.

Baracuda35 bunu beğendi.
  10. AKIN KAPTAN

Dip sırtısında bazı detaylar dikkat çekici bir fark yaratıyor. Bunlardan biri batan tipte sahte yemler ile yüzen tipte sahte yemlerin davranışları arasındaki farklılık.

Batan tipte yemlerden kasıt gagası nedeniyle çekilirken batan tip değil. Suya attığınızda taş gibi batan sahteleri kastediyorum. Bu tip yemler her 10mt derinlikte kabaca 1 metre kadar fazladan derinlik sağlıyorlar. Yani yüzen tipte bir sahte ile 100 mt kalomada eğer 10m dipten gelebiliyorsanız batan tipte bu derinlik 11mt'ye kadar ulaşabiliyor.

Bir diğer özellikleri kaloma verirken (misinayı salarken) yüzen tip rapalalardan farklı olarak hızlı batmaları ve kaloma işlemi sona erdikten sonra dengede oldukları derinliklere geri dönmeleri. Örneğin 100mt arkadan ve 10mt dipten gelen batan sahteye 20 mt daha kaloma verdiğinizde önce 5 mt kadar daha batıyor, kaloma işlemi sona erip sahte çekilmeye başladığında tekrar 3 metre kadar yükselip 12 metredeki denge haline geri dönüyor.
    Batan tip RAPALA MAGNUM FIRETIGER

Gelelim yüzen tip sahtelerin farklılıklarına. Bunlar kaloma verme süresince oluşan başıboş durumdan batma anlamında etkilenmiyorlar. Takımın batma özelliğine uyumlu davranıyorlar. Dibe çok yakın gitmek istiyorsanız kesinlikle yüzen tipleri kullanın. Takımın batması için tekneyi yavaşlatın veya durdurun. Bu sırada takım dibe oturacak ancak yüzen tip sahte kösteğin izin verdiği oranda yerden yukarıda kalacaktır. Bu aşamada tekneye hız verip ilerlemeye başlayın. Ancak bunu yavaş değil hızlı yapın. Tekne kalkıp yeterince hareketlenince hızı tekrar sırtı hızına düşürün. Verimli noktaları bu şekilde yokladığınızda çok güzel sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.
    Yüzen tip RAPALA X RAP SILVER
    Bazen sahteyi çamurlu bir merada dibe sürtmek çok olumlu sonuçlar veriyor. Balığın çok nazlı olduğu durumlarda ava son vermeden önce biraz risk alıp dibe yaklaşmanızı öneririm.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2011
    Baracuda35 ve sarp59 bunu beğendi.
  11. biber kaptan

biber kaptan Yeni Üye

Araştırmalarınız,Sabrınız ve paylaşımlarınız için size teşekkür ediyorum. Özellikle Adana Karataş ve Yumurtalık çevresinde derinsu sırtısı için subye yem olarak kullanılır. Takım her beş kulaçta bir fırdöndü ve 60 gr. Ağ kurşunu misinaya geçirilerek hazırlanır, İndirilmesi gereken derinlik ağ kurşunları ilavesiyle sağlanır. Trofeler gönlüze göre olsun.