Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dip Sırtısı Bilgi Havuzu

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

1. Yaylı kurşun marketten alındığında yay kısımları kapalı geliyor.

2. Misinayı takıp çıkarırken aşındırmasın diye bu yayın aralarını 1mm kadar açıyoruz.

3. Misinayı tellin açık aralığından ve kurşun beden üzerindeki oluklardan döndürerek geçiriyoruz.

4. İşlem tamalandığında aşağıdaki gibi görünüyor.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. AKIN KAPTAN

Bu kadar dibten gidip takılmamak imkansız. Öyle olsa oltacılar nasıl para kazanacak? Dip sırtısında dipten gitmek başarıyı arttırdığı gibi maliyeti de arttırabilir. Özellikle balıkçılık maceranızın başlarında hiç olmadığı kadar çok sahte taktıracağınızı kabul etmekten başka çare yok. Ben başlarda o kadar çok rapala kaptırdım ki malzemecim Şevket Abi bile acıyıp indirim yapardı. O zamanlar rapalamın iğnelerinin paslandığını görmek pek kısmet olmazdı. Şimdilerde boyalarının sökülmesini keyifle izliyorum. Dibe takılan sahteleri kurtarmanın yollarından biri takımı kasmayıp aksi yönde çekerek taştan kurtarmak. Ama takıldığınız şey erişte, batık ağaç, paragat veya ağ gibi birşeyler olduğunda tersten almak işe yaramayabilir. Böyle durumlarda GILDIR diye isimlendirilen ağır metal halka veya aparatlar misina bedenine iliştirilip rapalanın yanına indirilir ve GILDIR'ın iğneyi yakalaması maksadıyla "hadi koçum, hadi aslanım" siğirli kelimeleri peşpeşe söylenerek yakalanan sahte dipten zorla kopartılır. GILDIR ipi çok kuvvetli olduğundan gerektiğinde sahtenin iğnesi veya halkasını kırmak bile mümkündür. Bu basit alet ile balıkçılık sektörü çökertilip amatör oltacıların intikamı alınabilir. Herkese rastgelsin.

NOT:Resimler alıntıdır.

caiserman bunu beğendi.
  4. serkanduru

serkanduru Yeni Üye

çok güzel bilgiler eline sağlık

5. eflatun

eflatun Yeni Üye

bana teknede sınavrıt ıcın nasıl sırtı yapacagım konusunda yardım edebılırmısınız.ogrenmek ıstedıgım 15 mt derınlıkte nekadar agırlık kullanmam gereklı ve tekne hızı ne olmalı sımdıden tesekkur ederım .

6. hakanb

hakanb Yeni Üye

muhteşem bir yazı ve tespitler. geç de olsa teşekkür etmek isterim
    :harika:

7. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Şöyle bir sorum olsa:Yazın tekne turu ile gezerken 150 yada160 gr jig yemini sırtı gibi kullansam marmaris kalkış fethiye son durak güzergahında iş yaparmı acaba??Tekne hareket halindeyken 160 gr lık jig yemi sizce kaç metreye kadar batar?burda teknenin gidiş hızıda önemli tabide tahmini bir cvp bile bana yeterli olucaktır.

8. baraküda murat

baraküda murat Yeni Üye

Tek kelime ile muhteşem bizde Adrasan bodrum gümüşlük, yalıkavak, çanakkale civarlarında avlanıyoruz anlatımınız, sabrınız,bilginiz ve ilginize teşekkür ederim.:harika:

9. AKIN KAPTAN

jig yemi ile sırtı olmaz. Balık yakalamanız bile tam bir tesadüf olur.

Sağolun. Bu bilgiler balıkçılık mağaranın temellerini. İşinize yaşamasına sevindim.

Coşkun meray ve SUNAY GÜNGÖR bunu beğendi.
  10. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Herkese merhaba ,
    Sevgili Akın Kaptan ,
    Öncelikle dip sırtı hakkında verdiğiniz bu çok güzel bilgiler için size en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Katalog verilerini değil de kendi yaşadıklarınızı ve bilinçli ve maksatlı deneylerinizi ve onların sonuçlarını bizlerle paylaşmanız olaya apayrı bir güzellik ve samimiyet katmış.

Kaptan , sırtı ve özellikle dip balıklarını hedefleyen sırtı benim öteden beri dikkatimi çekmiştir. Ben sizin kadar kapsamlı deneyler yapmadım , aslında yapmayı çok isterdim ama zaman ve maaliyet kıstaslarım oldu. Bunun yerine , yurt içinde ve yurt dışında sizin gibi paylaşımcı insanların yaptığı deneylere göre bir yol çizmeye çalıştım kendime.

Neticede sizin vardığınız ya da geçtiğiniz yere vardım ve 2-3 gün önce bir downrigger satın almaya karar verdim. Benim küçük bir şişme botum var. İnternet'te küçük şişme botlarda da downrigger kullanılabildiğini gördüm.

Scotty 1092 manual bir downrigger satın aldım. Şu günlerde elime geçti geçecek. Arkadaşımın yardımı ile bir ağırlık kalıbı yaptık. Hesabımıza göre bizim top ve kuyruğu ~ 5300 gr gelecek. Kalıp elimde olduğu için durum ve şartlara göre ağırlıkta değişiklik yapabilirim.

Kaptan , sizin bahsettiğiniz gürültü hakkında hiç bir yerde ,şikayet bahamında bir şey okumadım. Ama siz bunu yaşamışsınız ve de paylaşıyorsunuz. Acaba diyorum bu vınlamayı ağırlığın geometrik şekli ve/veya bağlı olduğu ipin çelik olması yapıyor olabilir mi ?

Sadece deneme amaçlı çelik halat yerine esnemeyen bir ip kullanmayı denediniz mi ? Disk şeklindeki ağırlıkların daha başarılı olduğunu okumuştum bir yerlerde , hatta kalıbımı da disk çıkaracak şekilde yapacaktım ama rigger üreticileri kuyruklu top kullanıyor. Vardır bir bildikleri diyerek ben de top yaptım.

Bu vınlama ile alakalı bir gelişmeniz oldu mu ?

Teşekkür ederim ,
    Sağlıkla kal,

11. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Merhaba ,

Scotty' nin açıklaması bu şekilde :

Cable hums when fishing.
    Downriggers may produce a hum as the wire is dragged through the water. Normally this is not audible, although sometimes it can be high or low pitched noise that drives some fishermen crazy. It is not widely believed that this bothers the fish in any way. However, if the hum bothers you, it can be reduced several ways. Sometimes changing the weight size will do it. Another solution is to hang a piece of styrofoam or other floating material around the wire at the surface of the water to dampen the noise. Or use a ring or pulley on the wire and a cord tied onto the boat (or a bungee snapped from the downrigger to the wire). The 3025 Downrigger Weight Retriever can also be used for this application.