Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dip Sırtısı ile Lagos Avı (Marmaris-13 Temmuz 2010)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Uzun süredir kendi meramda istediğim gibi balık tutamıyorum. Oysa geçen sene bu zamanlar dizi film gibi LAGOS tutuyor ve sizlerle paylaşıyordum. Bugün sabah oturup kendi kendime düşündüm. Geçen sene çok daha acemi olmama rağmen neyi doğru yapıyordum? Bu sene yanlış giden ne? En önemlisi geçen sene çok daha heyecanlıydım. Yeni şeyler denemekten keyif alıyordum. Taşların yerini bilmiyor serseri mayın gibi düzlük, eriştelik, taşlık ne kadar kerteriz varsa dip sırtısı ile tarıyordum. Gözümü balık bulucudan elimi dip sırtısı takımımdan ayırmıyor, değişen 1 mt derinlik için bile takımımı yeniden ayarlamaya üşenmiyor , en önemlisi ısrarımı ve sabrımı kaybetmiyordum. Bu sene dikey seğirtmenin başlarda sağladığı verim ve hız balıkçılığın en temel özellikleri SABIR ve ISRAR'ı köreltmişti. Kendi muhasebemi bu şekilde yaptıktan sonra dikey seğirtme takımlarına elimi sürmeden avlanmaya karar verdim. Öğleden sonra sıcak hava ve kuvvetli rüzgara rağmen 10-20 mt derinliklerde PENN GTI 345 çıkrık makinaya sarılı 200mt kurşunlu misina ve efsane sahte RAPALA MAGNUM FIRETIGER(karpuz) ile dip sırtısı yaptım. Takriben 3 saat kadar süre ile avlandım ve 3 güzel LAGOS yakaladım. Kumluk zemine sahip merada balıkların tamamını neredeyse aynı noktadan aldım.

Sıcak yaz günlerinde balıkları ıslak battaniye sarıp muhafaza ediyorum. Bodrum'dan arkadaşım Osman Bilgin'den öğrendiğim bir şeyi sizlerle de paylaşayım. "Sıcak havalarda balıkları sakın içi su dolu kovada canlı muhafaza etmeye çalışmayın. Çünkü çok daha hızlı bozuluyorlar."

Limana döndüğümde tavşan gibi kaçan bir kaplumbağaya rastladım.

Dip sırtısı yönteminde 20 mt'ye kadar derinlikler için 2-3 kts sürat ile oldukça istikrarlı olan kurşunlu misinayı, daha derin meralar için yine kurşunlu misinayı DOWNRIGGER ile takviye ederek kullanıyorum. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Herkese rastgelmesini diliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Akın, sabah ki konuşmamız aklıma geldi :)

4. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Akın, Şeytanın bacağını kırmışsın.güzel avcılık olmuş.:)

Balıkları muhafaza etmek için verdiğin örnek ve bilgi çok güzel ve doğru, teşekkürler.:)

5. Rıza Kaya

Rıza Kaya Aktif Üye

tebrikler. Demek geçen sene daha acemiydim diyosun :):)işte arkadaşlar püf noktamız burası , bilgilerimizi uygulamaya koydukça, tecrübelerimiz bizi dahada ustalaştırıyor olay bu
    yapılan hataların toplamı =tecrübe :)
    tecrübe+bilgi=BALIK :)

6. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Tebrikler Akın Kaptan. Beklediğim raporunuz geldi :)
    Bence jig avlarınızdan daha güzel ve keyifli olmuş. Tespit ettiğiniz gibi, belirli bir tecrübe ile dikey seyirtmede kesin sonuç. Dip sırtısında ise, hala o heyecan ve sportif mücadele devam ediyor.
    Afiyetle...

7. izmirlibayikci

izmirlibayikci Üye

Tebrikler abi , çorbası harika olur :)

8. enis59

enis59 Daimi Üye

tebrikler harika balıklar

9. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Üye

Tebrikler Akın Kaptan daim olsun:)

10. Tolga

Tolga Aktif Üye

Tebrik ederim Akın kaptan.

11. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Sağol Hamdi Abi.

Takıntı yapmıştım. İyi geldi.
    Özellikle yaz aylarında balıkları muhafaz ederken çok dikkat etmek gerekli.

Sağolun Rıza Bey. Geçen sene bu seneden daha acemiydim. :) Ama acemilik halen devam ediyor.

Sağolun. "Dikey seğirtme ile kesin sonuç" demek mümkün değil. Son bir aydır dikey seğirtme çok kötü. Canlı yem sırtıları iyi yem bulabilirsek iyi sonuç veriyor. Hangisi daha iyi derseniz, kesin bir cevap vermek mümkün değil ama BAZEN SEĞİRTME, BAZEN CANLI YEM belki inanmayacaksınız ama BAZEN SAHTE YEM daha iyi olabiliyor. Tabiki bunlar benim başıma gelenlerden edindiğim tecrübelerden ibaret.

Sağolun. Annem çok güzel yapar.

Sapol Enis

Sağolun.

Teşekkürler.