Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dip takımı ile ilgili

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında NesteR tarafından paylaşıldı.

1. NesteR

NesteR Yeni Üye

Öncelikle merhaba balıkcı arkadaşlarım .bu siteyi bayadır takip ediyorum we bi sorunla ilgili sizden bilgi alabilmek için siteye üyeoldum.ben daha önceden de nette baya bir araştırma yaptım (Türk forumlarında)we sorunum hakkında pek bilgi edinemedim.sanırım bu durumdan muzdarip olan benim gibi çok kişi yok.neyse uzatmadan konuya geçeyim.uzun zamandır mırmır balığı awlamak için cebelleşiyorum ama sonuç nafile.önce sorunun takımla ilgilioldugunu düşündüm fakat inanın ilk akla gelen ardından akla gelmiycek abuk subuk kendi bulduğum dip takımları da dahil hepsini kullandım;hiç biri işe yaramadı.mırmır tutan diğer avcılara da bakıyorum onlarda durum pek iç açıcı değil.biz yalowada awlanıyoruz .abiliremiz bize sorunun mırmırın azlığı ile ilgili olduğunu söylediler.ben bunu kabul ediyorum ama bu balığın awcılığına balta wuran en büyük etkennin: dipteki minare we küçük yengeç gibi küçük deniz canlılarının yemleri çarçabuk deforme etmelerine bağlıyorum.inanın sabahlara kadar durup da hiç balık yakalayamdan döndüğümüz çok oldu.sürekli yem değiştirmekten,balık yakalayamaz olduk.bizim kumluk sahillerimiz kıyıdan çok derinlere kadar gitmiyor.seneler geçtikçe yosunluk alan istilası arttı we kumluk alanlar etrafı yosunluk adacıklar haline döndü o yüzden lütfen'' gezer kurşunlu tek kancalı takımı dipten yawaşca çeke çeke bu balığı tutarsın'' gibi bi önerinin işe yarayacağını söylemeyin.onu da denedik zaten.eger suda sabit we yemi böceklere kaptırmayacak takım önerileriniz olursa inanın çok makbule geçer.yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.herkese rastgele.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ağustos 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Denenecek her yolu denemişsiniz, peşinen akılda vermeyin demişsiniz, yapacak ne kalırki avlağı değiştirmekten başka, yinede ben nacizane mantarlı çinekop takımı benzeri, (yani daha küçük modeli gibi düşünün) bir takım denemenizi öneririm.

Bunun haricinde vereceğim linki inceleyin,
    http://www.baliksevdam.com/forum/forumda-mesaj-yazma-ve-turkceyi-dogru-kullanma-kilavuzu-3305.html
    Biz forumumuzda Türkçeyi Türkçe olarak kullanı yor ve buna hassasiyet gösteriyoruz.
    Buna bağlı olarakta, Q-X-W- gibi Türk alfabesinde yer almayan ve Türkçe içinde hiç bir anlam taşımayan semboller kullanmıyoruz. Raporlarınızda ve yazılarınızda bu kurallara uyarsanız, Türkçemizi düzgün kullanma konusunda bize yardımcı olursunuz.

4. NesteR

NesteR Yeni Üye

Türkçe konusunda üzgünüm,forumda bu konuyla ilgili bir kuralın oldugunu bilmiyordum budan sonra özen gösteririm.uyarın için sağol.asıl mesleye döncek olursak bir yanlış anlaşılma olmuş sanırsam peşin olarak akla ihtiyacım yok manasında bir ima da bulunmadım.sadece belli başlı temel şeyleri bende her balıkçı gibi biliyorum o yüzden burda bu konuda deneyimi olan konuyla ile ilgili herhangi bir bilgi verebilcek balıkçı arkadaşlardan bilgi yardımı beklemekteyim.mera değiştirmek bi çözüm değil özelliklede çalışan insanlar için ama sana da teşekür ederim

5. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Stoperli şamandıra denedinmi bazen çok faydamı oluyor.

6. NesteR

NesteR Yeni Üye

Stoperli şamandra.. hımm.aslına bakarsanız tek çözüm gibi görünüyordu başlarda ancak sabit durmayışının 2 sonucunu gözlemledim:birincisi takımın av performansı dip takımına göre çok düşük(mırmır için) ikincisi dalgaların etkisiyle takım belli bi zaman sonra taban yüzeyine temaas etmeye başlıyo ve zemindeki küçük gremlin ordusu hemen devreye giriyo ve sonuç malum..diğer taraftan yok şamadra sabit kalsın dediğimizde de o zamanda iş olduğundan daha da karmaşık bi boyut kazandı. büyük ağırlık kullanmak ve şamandrayı su yüzeyine yatırmak gerekti.derinlik ayarlamak ve kancaları zemine yaklaştırmak ayrı bi dert oldu.sanırsam bu böceklerin yaşam tarzınıda araştırmam gerekecek.kurtuluşumuz yok gibi görünüyor

7. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Yada gece avlanacaksın bu haramiler gece rahat bırakıyor yemleri çünkü.Mırmır dayıda açılın bakanlar çekilsin başbakan geldi diyip dalıyo.

8. NesteR

NesteR Yeni Üye

Zor iş.gece gündüz hiç farketmiyo.çok denedik.suyun soğumasını, güneşin batmasını,yazın bitmesiini vs vs.değişen bişe olmadı.bu kadar değillerdi son yıllarda iyice artılar.denizlerimizin dengesi çok değişti..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ağustos 2012
  9. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

benide nefret ettirdi bu minareler dip takımı kullanmaktan. çaresi stoperli takım olabilir. illa mırmır istiyorsan zahmetlide olsa kum solucanı çıkartıcaksın takımı 3-5 dakikada bir 1-2 metre gezdireceksin o vakit verim alabilir balık tutabilirsin.

alttaki linkten zamanında açtığım konuya gözatabilirsin durum ne kadar vahim.

http://www.baliksevdam.com/forum/oltadaki-yemlerin-bas-dusmanlari-2100.html

10. NesteR

NesteR Yeni Üye

evet verdiğin linkteki resme baktım gerçekten çok iç gıcıklayıcı bir tablo.özellikle marmara denizinde çok arttı bu yaratıklar.atıyosun bekle babam bekle sonra çek oltayı bir ufak dokunuş bile olmadan abra kadabra,yem yok olmuş.dediğin şey mantıklı aslında kısa zaman aralıklarıyla oltayı sürüklemek hem balığın dikkatiini çekiyor hemde bu böceklerin yapışmasını önlüyor.ama sorun şu ki bölge bölge yosunluklar da bizim meralarımızda var.yani yemi onlardan kurtaralım derken yosunlara feda ediyoruz.yem hem duracak hemde bu böcekler dadanmıyacak.tam bi denge sorusu haline döndü .bizim işimiz zor ya..