Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

diren İSTAVRİT !!!

Konu, 'Genel Konular' kısmında Ahmet R. ÖZDEMİR tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

Yine anne istavritler, HAVYARINI DOKMEDEN, katledilecek. Bu resim, 25 Agustosda cekildi, istavrit havyarini cok yakinda dokecek, ama 6 gun sonra av sezonu aciliyor. Gecen yilda, onceki yilda havyarini dokmeden yok edildiler. Ilginc olan bir tespitim var; Istavrit neslini korumak icin nerdeyse bebek boyutunda havyara girmeye basladi, ama bir turlu insanoglu duymuyor ve ISTAVRIT yok ediliyor. Lutfen paylasin, bir duyan olsun, Av sezonu 1 Eylul yerine15 Eylulde acilsin. DIREN ISTAVRIT! seni seviyoruz.

syner, NeoazraeL, sabora ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Uzun zamandan sonra geçen hafta bende istavrit avladım hiç aklıma gelmedi orada birine bakmak avınıda pek takip etmem Akdağ'dan tekneden avı da ilk yapıyordunda beni götürende benle uğraşmaktan av yapamadı toplamda 2 kilo istavrit yakaladık ancak evde temizlerken havyarı görünce üzüldüm :(
    Diren istavrit ve avına hala limit boy kilo oranı doğru yapılamamış hatta kontrolü yapılmayan tüm türler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Yaklaşık 2 hafta önce LRF disiplini ile bu avı yapmıştım. Maalesef her 2 balıktan biri havyarlı çıktı çok üzüldüm o günden beride LRF yapmıyorum.
    Asıl sorum bu İstavrit'in havyarlı olduğunu nasıl anlarız? , hani İskorpit yada Eşkina vb. balıklarda bayağı belirgin oluyor ve salıyoruz ama bunda farkedemiyorum.
    Asıl konuya gelince eskiden 20 kulaç ağ atılırdı balık altan biryerden geçerdi şimdi 200 kulaç!!! ne varsa topluyorlar, kota yok limit yok...

5. Ozkanartuc

Ozkanartuc Aktif Üye

Çok derin bir konuya dalmışsın Ahmet abi,bu konudan hepimiz muzdaribiz ama sadece dert yanıp kıçımızın üzerinden ahkam kesmekle kalıyoruz.

"Neler yapabilir,neler yapabilirizi" konuşup harekete geçmek şart. Bence;

Eminim bir sürü amatör balıkçı klubü/derneği vs. vardır bu derneklerin denizlerdeki yaşamın sürdürülebilirliği,çeşitliliğin arttırılması vs. konularda çalışmalar yaptığını sanmıyorum,ben hiç duymadım.

Bu dernekler tek çatı altında toplanmalı,her arkadaşımız bu derneğe maddi manevi destek olmalı ve çevresindekileri bu konuda teşvik etmelidir.

Dernek üyeleri bilinçli avcılık yapmak konusunda bilgilendirilmeli,av stilleri ve teknikleri konusunda eğitim verilebilir,böylece derneğe katılım teşvik edilmiş olur.

Bu konuda en büyük yara aslında troller ve kaçak avcılık ancak trol ile avlananlar atılması gereken adımları işlerine balta vurmak gibi gördüklerinden profesyonel avlananların bu konuda pek duyarlı olup destek olacaklarını sanmıyorum. O yüzden bizler gibi amatör balıkçıları örgütleyip devletin bu konudaki tedbirleri arttırması taraftarıyım.

Trol ile avlanmak 3 sezon yasaklansa eminim çeşitlilik ve popülasyon 3-5 kat artacaktır. Bunun yanına bir de bilinçli avcılığı teşvik ettiğimizde biz de izlediğimiz videolardaki trofeleri balık bolluğunu kendi denizlerimizde görebiliriz.

3 sezon dönüşümlü olarak yasaklansa da olabilir mesela 1 sezon yasaklayıp diğer sezonda yasak kaldırılır bir diğer sezon yine yasak olur.
    Geçimini balıkçılıkla temin edenlere yasak olan sezonda devlet tarafından maaş bağlanıp desteklenebilirler. Ayrıca bu kimselere yasağa kapalı sezonlarda balıkçılıkla ilgili eğitim verilebilir,bu eğitimleree katılmak zorunlu tutulabilir hatta girdikleri ders kadar ücret ödemesi yapılabilir.

Denizlerimizin temizlenmesi için çalışmalar yapılabilir vs. vs.

Bu konuda 100 sayfa yazılabilir milyon tane öneri çıkarılabilir ancak en başta örgütlenmek ve aktif olmak şart. Bu konuda ki en büyük görev amatör avcılık dediğimizde ismi ilk aklımıza gelenler bu işlerin duayenleri öne çıkmalı ve bizleri örgütlemelidirler bizde bize düşen görevleri yapmalı elimizi taşın altına koymalıyız.

3 yıl balık yemedik diye hiç birimiz ölmeyiz ayrıca balık çiftlikleri balık niye var ki? Çocuklarımıza, torunlarımıza miras olarak ne bırakıcaz? Yukarıdakiler ilk aklıma gelen nacizane önerilerim,düşüncelerimdir ukalalık yaptımsa affola.

Herkese saygılar.

Ahmet R. ÖZDEMİR bunu beğendi.
  6. sabora

sabora Daimi Üye

Affınıza sığınarak, isminizle birlikte yazınızı ve resmi facebook ta paylaştım....

Ahmet R. ÖZDEMİR bunu beğendi.