Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dişli için istavrit mi hamsi mi?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında sademrt tarafından paylaşıldı.

1. sademrt

sademrt Aktif Üye

sevgili ustalar dişliye yem olarak istavrit bulmak zor bu aralar, hem pahalı hem bayat çoğunlukla, hamsi takmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir, hangisine daha çok gelir sizve?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. akifd89

akifd89 Aktif Üye

Kiyidan atışlarda hamsiyi tutturmak epey maharet ister.ancak olurda bu konuyu basarirsan her zaman istavritten daha verimlidir şahsi düşüncem

4. adbakt

adbakt Aktif Üye

Ben hiç hamsi kullanmadım, ama Akif'in dediği gibi kamışla fırlatmadıkları için Haliç üzerindeki köprülerde hamsiyi gayet verimli kullanıyorlar. Geçerken bakıyorum, genellikle hamsi kullanılıyor. Köprü bitince istavrit kullanımı başlıyor. Kıyıdan atacaksan ve sadece hamsi varsa, yem ipiyle bağlamayı düşünebilirsin. Yem ipi 2-3 TL'dir.

5. ozkan_askan

ozkan_askan Aktif Üye

Hamsi bence istavrite göre çok daha iyi . Fakat onunda başka sorunu var. Yemi takarken ve atarken yem bozuluyor. Hamsiyi kafasını kesip bir bütün olarak kancalara dikiyorum aynen istavrit fletoyu diktiğim gibi. Eğer varsa yem ipleri ile bağlamak yemin düzgün kalması açısından faydalı olabilir .

6. divulge2o

divulge2o Üye

Hafta sonu denendi ve kesinlikle hamsinin daha başarılı olduğunu gördüm.
    Ancak sandalda ikisini de denedik.
    Hamsi ye gelen balık adeti ciddi farklıydı istavritten.

7. mefepe

mefepe Üye

Hamsi iyi hoşta, digitürkçüler gibi kokusu peşimizi bırakmıyor. üst baş bir kenara ev araba heryer hamsi kokuyor. Bu peşimiz bırakmayan koku, suyun içindede yayılıyor ki istavrite nazaran daha etkili bir yem haline geliyor. Dağılmaması için ince kanca kullanıp yem ipi ile sarmak çok işe yarıyor. İstavrit fileto gibi yemi kanca ile işlemek yerine olabildiğince az kanca giriş çıkışı yemi daha diri tutuyor. Son olarak hamsinin iç organları kalmasında fayda var hatta kancanın uç kısımlarını iç organlardan tarafta bırakmak yakalanma oranını arttırıyor.

8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Hamsi yağlı olmasından dolayı bir adım önde bir yem. Sardalya ve sonrasında Tırsi ise en baba yemler.. Gece avında nispeten karanlıkta yapılan avlarda koku ön plana çıkıyor.. Işık vuran meralarda ise karnındaki hologramlı parlak yapısı bozulmamış diri ve taze istavrit bir adım önde.. İstavrit kokudan ziyade görüntüyle iş yapıyor.. Taze ezilmemiş ve tatlı su değmemiş hamsiyi rahatlıkla bozmadan atabilirsiniz, ben 3 iğneli takımla kullanıyorum gayet de verimli.. Balığın nispeten seçici olduğu dönemlerde özellikle Boğazda, yemin salınım yapması önem kazandığından istavrit veya izmarit fileto hatta uygun kesilmiş zargana fileto bir adım öne geçiyor.. Köprüdeki ve sandaldaki av disiplini, Boğaz'dan farklı, hamsi veya başka bir yemi hareketlendirmek ona salınım yaptırmak bizim elimizde olduğundan daha verimli.. Ancak yemin hareketinin nispeten akıntıya bağlı olduğu bizim direkt etki edemeyeceğimiz akıntılı sularda fileto yemler iş yapıyor..

9. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Hamsi ve sardalya can alır mıknatıstır gibi bir yemdir, sarkıtma yapılacaksa hamsi uygundur eğer uzağa atış yapılacaksa istavritten başka seçenek yoktur bir ihtimal izmarit onu da bulmak zor olur.

10. adbakt

adbakt Aktif Üye

Ben yem ipi almıştım zaten, uygun bir zamanda denemek üzere bu gün suda eriyen yem torbası da aldım. Eğer dedikleri gibi suya değdikten sonra 1-2 saniye içinde eriyip gidiyorsa her türlü yemi atmak mümkün olur; hatta iyi yerleştirilirse iki takım atmak bile düşünülebilir.
    Atış maliyeti artar ama, olsun.
    Bu durumda hem
    1) istediğin yemi atarsın, hem de
    2) yemi eriyen torbayla kurşunun yanına tutturabilirsen atış mesafesi artar.
    Deneyeceğim bir ara...

11. baysal

baysal Aktif Üye

izmarit gerçekten verimli çünkü kolay dağılmıyo didiklenmiyo aynı izmariti birden fazlabile kullana bilirsin