Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dıştan Takma Motor Seçimi - Markalar

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında BİROL tarafından paylaşıldı.

1. BİROL

BİROL Daimi Üye

Yani Bir tekne,Yeni bir dıştan takma motor alımı esnasında hangisini nasıl seçelim düşüncesi,insanı en çok sıkıntıya sokan konuların başında geliyor.
    Benzer bir süreci yaşadım ve nihayetinde kararımı ve siparişimi verdim.Bu süreçte 2 ayrı Fuar gezdim ve eş dost tavsiyelerini dinledim.Teknik servis firmaları ile görüştüm.Edindiğim bilgileri siz sevgili forumdaşlarla paylaşmak istiyorum.
    Öncelikle şunu söylemek isterim ki, yazacaklarım kendi şartlarım ve ihtiyaçlarıma yönelik olarak yapılan inceleme-araştırma-karar verme ve seçimi kapsar. Mutlak doğru kabul edilip, kendi seçiminizde ana unsur olarak kullanılması yanlışlara yol açma ihtimali ihtiva edebilir.

Tükiye'de yaygın olarak bilinen/kullanılan motorlar;
    -Honda
    -Yamaha
    -Suzuki
    -Mercury
    -Tohatsu
    -Evinrude

Honda: Piyasada saygın bir yer edinmiş markadır.5 Yıl garanti süresi ile en uzun garantiyi veren firmadır.Birçok kişiye göre piyasanın en iyi motor markasıdır.Satış ve satış sonrası hizmetleri üst seviyededir, yedek parça sorunu yoktur. Fiyat olarak 2016 Boatshow'da en yüksek fiyatlı markaydı.
    Yamaha: Uzun zamandır piyasanın (ve dünyanın) en iyi markası olmakla öğünür.Geçen seneye kadar açık ara daha pahalı idi fiyatları.Boatwhow'da özel fiyat listesi yayınlamışlar ve ciddi indirim yapmışlar.Kalitesi tartışılmaz ama bana garip gelen bir yönü sebebi ile bu markayı seçmedim.
    Marşlı manuel 20 PS alacaktım. Marşlılarda aynı zamanda iple çalıştırma yokmuş.Eğer akü sorunu yaşarsanız yandığınızın resmidir. Motor kapağı dışında klasik çekme ipi kısmı yok. Motor kapağını kaldırıp, motor bloğunun üstündenki iple çalıştırma bölümündeki plastik kapağı sökerek, ipi yuvarlak yuvaya sarıp çekecek ve motoru çalıştıracakmışsınız.Denizde herhangi bir sebepten kalmış ve eğer havada patlamışsa, bunu yapacak soğukkanlılığı korumak çok zor. Sırf bu yüzden ben seçimimde bu markayı eledim. marşlı olmayan modellerde ise listenin başını alabilecek markadır.
    Suzuki: işte benim tercihim olan marka. Kalite konusunda diğerleriyle (honda-Yamaha) atbaşı gider.Fiyat performansta tek geçilir. 20 Beygir (ve altı) motorlarda Enjeksiyonlu tek motordur,diğer markalar karbüratörlüdür. Üst segmentlerde 30 ve üstü beygilerde diğer markalar da enjeksiyonludur. Eğer seçiminiz 20-15-10 vs. Ps olacaksa enjeksiyonlu olması sayesinde diğerlerinin önüne geçiyor. Fiyatta zaten daha ucuzdur. Eskiden Türkiye Distribütöründen kaynaklı satış/satış sonrası hizmetlerde sıkıntı yaşıyordu. Ama bir kaç senedir Yeni Distribütörü sayesinde hak ettiği desteği verilince,tekrar parlak günleri yaşayacaktır.Az yakması, teknolojik üstünlüğü ve fiyatta rakipsiz oluşu ile beni cezbetti ve seçimimi Suzuki'den yana kullandım. Umarım utandırmaz.
    Mercury/Tohatsu : Bu 2 markaya ikiz kardeşler demek yanlış olmaz.Giriş seviyesi motorlarda Mercury markası Tohatsu'nun fabrikasında üretilir.sadece pervane kısmının bulunduğu alt kısım Mercury'nin kendi fabrikasındandır.Motorun kendisi (motor bloğu) tohatsu ile aynıdır. Daha ucuz olan Tohatsuyu bu anlamda almak daha mantıklı görünüyor. Orta ve üst seviye makinaları ise Mercury'nin kendi fabrikasından çıkmadır.
    Her iki marka da Türkiye'de çok satılan ve diğer markalara göre yani saydığımız Japonlara göre fiyat avantajı olan makinelerdır. Kısıtlı bütçeler için tercih edilebilirler.
    Evinrude : Bilgim yok, hiç incelemedim.

Levreko, Yakamoz ve havatemiz bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Evinrude artik uretilmiyor diye biliyorum. Ama eskiden 10 numaraydi. Egede akdenizde tek gecilirdi.

2003 2005 yillarindan sonra motor teknolojisinde yapilan gelistirmelerle denuz motorlarida seviye atladi. Sayilan markalarin hepsi cok iyi.

Uzak dogu taklit motorlarindan ozellikle uzak durmanizi oneririm. Yamanin aynisi mercurinin kopyasi ama yari fiyatina gibi soylemler hicte dogru degil. Kismi benzerlik olsada devirdaimi karburatiru ateslemesi vs alakasi yok. Iki senede perte cikabiliyor.

Soylendigi gibi deniz sakaya gelmez. Ne ka ekmek o ka kofte sozu bu iste bariz gecerlidir.

havatemiz bunu beğendi.
  4. oguzhand

oguzhand Aktif Üye

Ben suzukiyi aldım 6 hp gerçekten iyi bir marka

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Evinrude markasını boatshowda gördüm aslında, ilgimi çekmediği için bakmadım bile.
    Ama Jonshon'un artık üretilmediğini biliyorum. İyikide üretilmiyor, son üretimlerinden biri var akrabamda.Daha ilk ayında bizi denizde bıraktı.
    O günden beridir dikiş tutmadı, hep dert hep sorun.resmen survival yaşatıyor hala daha...

6. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Evinrude tek sıııntısı benzine yağ karıştırmanız ama hız istiyosanız evinrude hepsinddn daha iyi johnson ve mercury yurtdışında sahil güvenlik için üretilen modelleri var johnson eski ve iyi motorlardandır johnsonu evinrude üretiyor artık evinrude motor sandıklarında johnsonda yazar

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

benzine yağ karıştırma işi tüm 2 zamanlılarda zarurettir. Motor yağlaması, daha doğrusu piston yağlamasını benzine karıştırılan yağ ile yapar.
    4 zamanlılarda bu sorun yok,benzine yağ karıştırılmaz.

8. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Biliyorum bende 2 xaamanlı motor kullanıyorum evinrude aslında 2 zamanlı motor gibidir ama az yakan hali ama aynı güçteki motorlarda hız konusunda evinruda daha iyidir suzukide iyi bir tercih o motorun 25hp ve 20 hp deneme fırsatı buldum gayet güzel ve sessiz motorlar

9. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

Mercury 30 hp kullanıyorum aman nazar değmesin inşallah bana yeter artar bile..:harika:

Ogiveogi bunu beğendi.
  10. onat

onat Üye

Bilen bir arkadaş 2001 model mercury 40 hp 2 zamanlı ( 2006 dan bu güne servis bakım ve kayıtlı. Son büyük bakımını geçen sene yapmış. Sadece uyandırma bakımı yapılacak dendi. Öncesini bilmiyorum.) bir motorun alınmasının macera olup olmadığı konusunda bir yorum yapabilir mi? Mevcut 4 zamanlıya göre tüketim oranı ne olur? Motor resimleri var oldukça diri ve temiz duruyor.Motor tekne üzerinde montajlı. Alıp sadece motoru satmaya kalksak alıcısı çıkar mı? Çok soru oldu kusura bakmayın ama sırf bağlı olduğuğu yine 2001 model 430 konsollü Marintek fishsport tekneyi almak içindir.

11. BİROL

BİROL Daimi Üye

onu satıp başka motor alınacaksa, takasta değerlendirebilirsin.