Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

döner kaşık ile alabalık alma

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında gökala tarafından paylaşıldı.

1. gökala

gökala Üye

slm, arkadaşlar ben alabalık avı ile uğraşmaya başlayalı 5-6 ay oldu. akarsuda veya gölde avlanıyorum.akarsuda göl kamışı ile avlanırken takılan balığı havaya kaldırınca, kanca pek geçmese bile balık genelde kaçamıyor(av verimli oluyor). fakat(döner kaşık) kaşık oltası ile atçek yaparken kaçırdığım çok oluyor,geçende öğlen gittiğim akarsu avında pek verim almayınca, ikindi vakti baraja geçtim: orada da kaşıkla tuttuğum balıkları alamadan kaçırdım, yaklandıkları anda öyle zıplıyorlarki kepçe mesafesine gelmeden kaçıyorlar, kaşık oltası zevkli diyorlar doğru ama balığı kaçırma oranı da yüksek gibi.şamandıralı avlananlar bu durumla benim kadar karşılaşmıyorlar gibi geldi. arkadaşalr kaşık oltasında akarsu veya barajda balığı kaçırmadan alma ihtimalimizi yükseltmek içn ne yapabiliz? mesele kepçe değil genelde o mesafeye gelmeden kaçıyorlar ve barajda daha çok oluyor gibi geldi. yoksa benim şansımamı kaçan çok oldu bilmem.barajda 3 numara meppsler kulanmıştım bunun kancasını, elimde 6-7 numara üçlü kanca var bunlarla:confused: değiştirsem balığın döner kaşığı biraz daha derinden yutmasına faydası olup kaçırma oranını azaltırmı?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Murat Çoşkun

Murat Çoşkun Aktif Üye

bence, tahminimce balığı yaklaştırmadan,önce tasma atmıyorsun! ve balık yaklaşmaya başlayınca farkında olmadan oltanın ucunu yukarı doğru kaldırıyorsun.
    eğer oltanın ucunu suya yakın tutarsan yani aşağıda tutarsan balık kaçmaz,
    balığın su üstüne çıkmasına pek izin verme ki suyun üzerinde şıçrama yapmasın.

4. gökala

gökala Üye

tasmalmaya dikkat etmiyordum, balık yakalandığında da kamışın ucunu yakalandı artık diye yukarıya kaldırıyordum.sağolun bundan sonra bunları dikkate alrım artık. akrsuya tulumla girerek avlanıyorum ve çkerken kamışı suyun içinde tutuyorum,atışlarımıda genelde yanlamaya yapıyorum tabiki bu başta bir alışma gerektirdi ve biraz kaşık taktırdım.
    barajda 3 numara sarı üzeri kırmızının diğer mepslerime göre daha etkili gördüm. akarsuda daha çok gümüş üzeri kırmızı mepps marka döner kaşıklar iş gördü fakat barajda çok sayıda atışıma rağmen pek verim alamadım,gümüş üzeri mavide de verim alamadım barajda(kaşıklar mepps comet türü). baraj derin ve berrak sulu burada tavsiye edebileceğiniz bir kaşık türü varsa yazarmısınız.

5. Murat Çoşkun

Murat Çoşkun Aktif Üye

bence derinden çekmelisin,birde resimdeki gibi derinden gelen sahteler edinmelisin.
    Bunlar en bilindik tatlısu sahteleridir,yani en iyileri demek istedim.

6. gökala

gökala Üye

rapala da iyi fikir aslında, denemekte fayda var. internetten alışverşiş yaptıtığım siteden şimdi şöle bir baktım resimdeki rapalalar bulunabilecek,çok güzel alabalık desenliler filan gördüm, çok gerçekçi görünüşleri var boyları da 5cm fakat fiyatlar 10-20tl arasıydı markada rapala saten. duruma göre ileride deneyebilirim.

7. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Merhaba,
    Konunuz ilginç ve gerekli...Mepss ler ile kaçırdığınız balık sayısını azaltmak istiyorsanız kanca uçlarını "birazcık" dışa doğru açın...Atıştan sonra kaşığın belli bir derinliğe inmesi için biraz bekleyin ve çekerken sabit bir hız kullanmayıp kah hızlı,kah yavaş şekilde çekin,kamışın ucunu su sathına paralel tutmaya özen gösterin...Rapala konusuna gelince STRIKE-PRO markasının tatlı suda diğerlerinden açık ara daha başarılı oldunu da aklınızda bulundurun.Saygıyla...:)

8. gökala

gökala Üye

sağolun,deneyeceğim.

9. Bahadirozcicekci

Bahadirozcicekci Yeni Üye

Merhaba arkadaşım ben siteye biraz önce üye oldum. Samsun'da oturuyorum ve Bafrada baraj göllerinde Gökkuşağı avı uzun süredir yapmaktayım. Sana hacizine bir kaç tavsiyem olacak.öncelikle baraj gölleri çok zor av yerlerdir onları belirtmeliyim.kullanilan kamiş eğer uzak atış hedefleniyorsa biraz sert atarlı (10-40gr a kadar atar olabilir), şayet küçük numaralı mepps atılacaksa 3-25grolmasında fayda var. Eğer balık uzakta vuruyorsa ve misinanız esnek ve yumuşak ise , kamişinızı dümdüz tutmanız öneririm. Çünkü balık meppse, yada kaşığa vurmuşsa ,ilk sıçramada kendini kurtarabiliyor.ayrıca 0.8mm Çelik paslanmaz tel bulabilirseniz meppleri söküp arkadaki üçlüleri uç kısımları ice dönük olan üçlü lerle değiştirebilirsqeniz daha iyi olur. Ben kullandığım mepps lerde beğenmediğim üçlüleri hemen değiştiriyorum ve bunda iyi neticeler aldım. Alabalığın en güzel özelliği de bu zaten , yakalandığında kendini havalara fırlatması. Bizdede en fazla kaçma bu esnada oluyor ama bu balığı zaten benim için cazip kılanda bu , havalardaki görüntüsü. Güzel ve bol trofeler avlar diliyorun. Veteriner hekim Bahadır Özçiçekci.

10. gökala

gökala Üye

sağol bahadır aga. baraj avı gerçekten daha zorlu. bence balık barajda akarsuya göre daha zor meppse geliyor. son gittiğimde baraj kaçırdığım gökkuşağı alabalıkların biri yarım kilo filandı, meppse geldi 50-70cm lik ilk zıplamada kancadan kurtuldu kaçtı. tasmalama ve kamışın ucunu suda tutmaya dikkat etmemiştim o zaman. bundan sonra biraz daha etkili olurum heralde.
    işin doğrusu bu günde öğleden sonra kardeşimle akarsuya alabalık avına gittim gayet de verimli geçti. bizim oğlanın cep telefenunda 1-2 resim var hatta . 2 tanesi yarım kiloluk gerisi genelde havuz balıkçılardan satın aldığımız boylarda.
    dere biraz küçük, dikenli, takalaşıktı sadece göl kamışları götürdük, kamışlar hedef alablık olduğu için biraz hasas, hatta kardeşiminki sadece alablık için özel ona hadiye etmiştim. dediğim gibi göl kamışları ile pek zıplama,kaçırma derdi olmadı havaya balığı kaldırıver tamam.rastgele.

11. gökala

gökala Üye

yükleyebildiysem bu da tuttuğumuz gökkuşağı alabalıklar

Ekli Dosyalar: