Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

DOSTLARLA BİRLİKTE SONUNDA MUHTEŞEM BİR ORGANİZASYON VE AV OLDU SAKARYA-MOLLAKÖY

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

 1. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Değerli Balık Sevdam Üyeleri,

  Öncelikle nerden başlasam bilemiyorum gerçekten çok güzel bir hafta sonu geçirdik, katılımıyla muhabbetiyle ve balık avıyla olsun her şey dört dörtlüktü.. Sizlere kendi gözlemlerimi ve yaşadıklarımı anlatarak başlamak istiyorum..

  Geçen hafta bildiğiniz gibi kendi aramızda birkaç arkadaş iptal olan organizasyonu yapalım diyerek keyifli bir hafta sonu geçirmiştik.. Ancak bu organizasyonun gerçekten iyi geçeceğini tahmin etmek zor değildi.. Sonuçta Hamdi abi , Faruk abi , Salih abi , Mustafa abi ve sonradan tanıştığım diğer abilerim ve kardeşlerim de orada bulunacaklardı , eh bu kadar balık sevdalısı bir araya gelince de muhabbetin tatlı olmaması imkansızdı..

  Cuma gününe kadar oldukça kararsız olmakla birlikte gitmesem pişman olacağımı biliyordum. Tam bu esnada Sevgili Salih abimin telefonu bana umut ışığı oldu :) '' Selo ben seni karşılarım geleceksen ''diyordu bi yandan da Hamdi abimin ısrarları sonucu kafamda soru işareti kalmadı ve hazırlanmaya başladım.. Yemli ava kesinlikle katılmayacağım için at çek takımlarımı ve sahtelerimi çantama koyup yola çıkacaktım..
  Ertesi gün yola çıkıp Salih abi ile buluştuk. Malzemelerimizi alıp hemen kamp alanına vardık.. Faruk Ustam varsa zaten ortam şendi emindim:D Mükemmel bir sohbet ve muhabbetle birlikte Serkan kardeşimizin büyük el emeği ile hazırlanan nefis mangalları ve yanında da çayları içerek ve Bülent abiyi anarak devam ettik:D Gece neşeli ve kahkahalar gırlaydı:D

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Salih abi Boğazdan taze tuttuğu İstavrilerden bizlere de ikram etti onun da tadı başkaydı :)

  [​IMG]
  Faruk ve aytaç abimin Mustafa abi ile olan şakalaşmaları ve atışmaları süperdi:) Gecenin trofesi ise Mustafa abiden kaptığım uyku tulumuydu:D

  [​IMG]

  Hamdi abinn çift kişilik şişme yataklı çadırında da uyuyacak yerimi ayarladım artık kafam rahattı:D Herkes uyumuş Faruk abi Hamdi abi Aytaç abi ve ben kalmıştık:D Tabi ki Mustafa abi çadırda olmasına rağmen Aytaç abinin şakaları devam ediyor o da bize çadırdan eşlik ediyordu:D

  [​IMG]

  Derken canımız çay çekti ve hep beraber çıkıp Sakarya'ya gitmeye karar verdik. Çay için gittik birden yol esnasında fikir değişti iş çorbaya döndü :D Çorbacıyı bulana kadar baya bir dolaştık bütün Sakarya’yı aradık sokakları gezdik hatta Faruk abi ve Aytaç abi hastaneye ve ambulansa da balıksevdasını aşıladılar :D Daha sonra aradığımız yere ulaştık. Çok lezzetli bir çorba faslından sonra çay-sigara faslı da yapıp çadırlarımıza döndük.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Sabah erkenden uyandık kahve faslı , çay faslı derken kahvaltımızı yaptık..

  Kahvaltı sonrası Salih abi yine satış yaptı ve gitti:D Semaverde sadece cay demlendiği için kahvesini içemedi uyandığında , eminim yolda bir kahve molası vermiştir:D

  [​IMG]

  Kahvaltıdan sonra gezmeler dolaşmalar derken avlanma çalışmalarına başladık...

  Son anda sahte çantama eklediğim Team Daiwa Minnow' ların bu kadar iş yapacağı aklıma bile gelmezdi:) Benim esas amacım silikonlarla güzel turnalar çıkartmaktı çünkü geçen hafta silikonlar iş yapmıştı..

  Kullandığım Malzemeler:

  Kamış: Shimano Catana Bx Telespin 2.70 M 10-30gr
  Makine: Shimano Catana 4000 fa
  Sahte: Team Daiwa Minnow Chrome Clown
  Misina: Power Pro 10lb 0.13mm 8 kg


  [​IMG]
  Teknik olarak düşündüğümde avlanacağımız gölde yemli avcılık çok yaygındı ancak geçen hafta ve bu hafta baz alınırsa pek de başarılı bir yöntem değildi.. Sonuçta spin avcılığına göre pasif bir avlanma biçimiydi, tamamen doğa şartlarına ve balığın durumuna bağlı kalıyorsunuz çünkü balığı yakalayabilmeniz için balığın size gelmesi şart.. Gölde suyun henüz soğuk oluşu, bol miktarda ufak gümüş bulunması, turnaların bu sebeple hareketsiz ve dipte yatar vaziyette durmaları spin avcılığı için oldukça geçerli şartlardı.. Yemi balığın önüne düşürmeniz gerekiyordu, bu sebeple yemli ile hiç uğraşmadım..

  Kamp kurduğumuz bölgede dip yapısı ise uzun otlarla ve bitkilerle bezenmiş durumdaydı ve geçen haftaki avlaktaki gibi temiz bir dip yapısı olmadığından silikon ve kaşık iş yapmayacaktı belliydi.. Sabah suyundaki denemelerim sonucunda bunu iyice anladım ve çözüm üretme adına 30 cm dalarlı Saltigalar ve TD minnowlarda karar kıldım.. Çünkü su üstü sahteleri iş yapmıyordu balık dipteydi.. Ancak öyle bir sahte kullanılmalı ki dipte yatan balık sahteyi görsün ve atlasın.. Karnı parlak olmalı ve ani kaçışlarda kıvrak olmalı ve aynı zamanda karnını döndürerek parlamalıydı..TD minnowlar ile ilk denememi az ilerideki bir bölgede yapmış fakat bir hareket görememiştim. Ben de aksiyon denemelerine başladım.. Öyle bir çekilmeli ki dipte yatan balık bunun kaçırılamayacak bir fırsat olduğunu zannetmeli ve harekete geçmeli.. Bulduğum çözüm sahteye ani kaçışlar verdirip durdurma hareketiydi.. Yani makineyi sararken boşluğu aldığımız esnada yavaşlıyor, Kamışın ucunu yavaşça geriye çekerken makineyi birazcık daha hızlandırarak sahteye kaçış havası vermeye çalışıyorduk. Esas kamp bölgemize geldiğimizde bunu denemeye başladım. TD minnowun hamsi modeli sahtesini bu şekilde çekerken gerçekten devasa bir balığın kafasını, yemi olduğu gibi ağzına alıp kafasını salladığını gördüm. Ancak hayvanın dişleri ip misinama gelmiş daha balık tam kafasını sallarken zaten misinamı kopartmıştı.. O heyecanla kimseye bir şey çaktırmadan:) koşup ona benzer parlaklıkta olan kırmızı kafalı sarı gümüş sahtemi taktım ve taktığım gibi vuruşu hissettim..

  [​IMG]
  Daha sahtemi atar atmaz balık yapışmıştı gerçekten güzel ve mücadeleci bir hayvandı.. Hemen ''Kepçeyi alayım'' demeye başladım ancak kepçe yoktu ki:) Refleks işte:DD Daha sonra her balık tutuşta da bunu tekrarlayıp güldük:)
  Kamışım iki büklüm olmuş makineme verdiğim ince ayar kalama cırlıyordu.. İp misina kullandığım için esneme payım olmadığından makineme vereceğim kalama gerçekten çok önemliydi.. Turna gibi yakalandığında kafasını devamlı sallayan bir avcıyı tutmanın başka yolu yoktu..
  [DM]xiq89z_www-baliksevdam-com-turna-avy_sport[/DM]

  Turnayı gezdire gezdire ağır ağır çekmeye başladım makinem cırlamaya devam tabi:) En sonunda da kıyıya yanaştırdığımda Faruk Ustam bir hamlede balığı aldı ve durgun geçen bir günümüz şenlendi:)

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]


  B$$alığı ölçme tartma işlemlerinden sonra fotoğraflarken geçirdiğimiz kaza ise he rşeyi berbat etti. Turnayı kesinlikle salacaktım ancak o sabredemedi ve elimdeyken Mustafa abimin tertemiz ve bembeyaz masasına:) kafasını vurdu çırpınarak düşerken.. Gerçekten çok kötü vurmuştu muhtemelen beyni hasar görmüştü. Ancak ısrarla denemeye devam ettim balık bir türlü kendine gelemedi zaten 15 dakika sonra da öldü..

  [DM]xiq8an_www-baliksevdam-com-turna-avy-ve-salynmasy_sport[/DM]

  Daha sonra bir müddet mola verdim ve tekrar attım tekrar balık yapıştı ve tekrar ' Kepçeee'' diye bağırmaya başladım ancak kepçe yoktu ki:) Reflekslerime hakim olamıyordum:D
  Bu balık da limit üstüydü ve bu sefer de iğne iki çenesine ve Mustafa abinin gömleğine girmişti:) Baktık olacak gibi değil onu da alıkoymaya karar verdik..
  Dailymotion - www.baliksevdam.com Turna Avı - Sport Kanalı


  Balığı görenler gaza geldiler ve denemelere devam ettiler :)

  [​IMG]

  Derken Faruk Ustam devreye girip bize muhteşem bir turna tava hazırladı dostlarla birlikte güzel bir ziyafet çektik:)

  [​IMG]
  [​IMG]

  Balıklar pişerken Fatih abi '' Kepçee ' diye bağırmasın mı:D:D Şaka yapıyor zannettim tabi ki çünkü ben de Hamdi abiye aynı şakayı yapmıştım:D:D Ama kamışından balık olduğunu anladım ve hemen koştum.. Fatih abi de ilk turnasını benim sahtenin benzer modeli bir sahte ile yakalamış oldu gerçekten de oldukça ustaca çekti başkası olsa bu kadar sakin çekemezdi...

  [​IMG]

  [DM]xiq9m0_www-baliksevdam-com-turna-avy_sport[/DM]

  Sonuçta güzel bir gün daha geçirmiş ve sonuna kadar eğlenmiştik... Darısı tüm sevdalıların başına diyelim:)

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. freefish

  freefish Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  1 Ekim 2010
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Kocaeli-izmit
  KEPÇEEEEEEE KEPÇEEEEE benim aklımda kalan bu oldu selahattin kardeş
   
 4. jacksoonn007

  jacksoonn007 Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  468
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Kütahya
  kardeşim ağzına emeğine sağlık çok güzel anlatmışsın konuyu gerçekten okurken o günü bir daha yaşadım
   
 5. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  raporunu zevkle okudum,,sizlerin aldığı keyfi bende aldım,,gerçekten çok güzel bir hafta sonu balık keyfi olmuş...:harika:
  şu bir gerçekki bu organizasyonlar sayesinde dostluklar tavan yaptı..sık sık tekrarlamak kaçınılmaz olacak..
  bu arada Faruk ustamı oturttun tavanın başına :D:D...en büyük turnayı kapmak için değilmi?:p:p
  çaylaaarrr ...:):)afiyet olsun.....:p:p:p
   
 6. marasliozkan

  marasliozkan Aktif Üye

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  2 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  237
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  İstanbul
  Helal olsun abi, senin o balıkları çekişini izlemek bile yetmişti bana o sahneler dünden beri gözümün önünden gitmiyor, tabi senin yerinde kendimi hayal ediyorum :D
   
 7. ArateuS

  ArateuS Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  23 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  518
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  İstanbul
  Selahattin Alex de Souza gibisin vallahi, skordan dolayıda ayrı bir alkışı hakediyorsun :)

  Tebrikler :harika: :harika: :harika: :harika:
   
 8. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.592
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  Senin ağzından dinlemekte ayrı bir keyf oldu, o anlara tekrar döndüm Selahattin :)

  Tekrar tebrik ederim.. :)
   
 9. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  891
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  Vayytt be, ne eğlenmişsiniz yahu, içim gitti. Büyüyünce ben de katılacam aranıza :D
   
 10. Faruk Usta

  Faruk Usta Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.320
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  İSTANBUL /ANADOLUYAKASI
  TEŞEKKÜRLER Selahattin kardeşim ,tekrar yaşadım o anları ,ellerine sağlık harika bir rapor oldu :)
   
 11. şileli

  şileli Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  458
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Kahvaltı sonrası Salih abi yine satış yaptı ve gitti Semaverde sadece cay demlendiği için kahvesini içemedi uyandığında , eminim yolda bir kahve molası vermiştir

  Satış yok satış yok.......