Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dry Fly bir iki atmadan sonra batıyor neden?

BLuEALoNE

Yeni Üye
Adı
Ömer DOĞAN
merhaba arkadaşlar horoz tüylerinden kendi yaptığım 3-4 fly iğneyi geçen pazar alabalık tesislerinden kaçan gökkuşağı alabalıklarının olduğu bir yerde deneme imkanı buldum ancak fly olta ile değil şamandıralı takım ile ancak bir iki atmadan sonra iğne suya batmaya başladı hava kapalıydı bir türlü de kurumadılar bende mecburen eski yemli sisteme döndüm, acaba neden böyle oldu merak ediyorum. fly olta ile deneyenlerin tecrübesinden faydalanmak istiyorum. bu su üstünde duran fly iğneler ve iç çekerek izlediğim o fly fishing videoları yoksa abartı mı? yani bu tüy 2 atmaya batıyorsa anlamı ne, sürekli iğneyi kurusuyla değiştirmek mi lazım, yaptığımız iğnenin tüylerin üzerine bir şeyler sıkıp batmamasını sağlayabilir miyiz. görüşlerinizi merakla bekliyorum...

can

Üye
Adı
Azizcan
merhaba arkadaşlar horoz tüylerinden kendi yaptığım 3-4 fly iğneyi geçen pazar alabalık tesislerinden kaçan gökkuşağı alabalıklarının olduğu bir yerde deneme imkanı buldum ancak fly olta ile değil şamandıralı takım ile ancak bir iki atmadan sonra iğne suya batmaya başladı hava kapalıydı bir türlü de kurumadılar bende mecburen eski yemli sisteme döndüm, acaba neden böyle oldu merak ediyorum. fly olta ile deneyenlerin tecrübesinden faydalanmak istiyorum. bu su üstünde duran fly iğneler ve iç çekerek izlediğim o fly fishing videoları yoksa abartı mı? yani bu tüy 2 atmaya batıyorsa anlamı ne, sürekli iğneyi kurusuyla değiştirmek mi lazım, yaptığımız iğnenin tüylerin üzerine bir şeyler sıkıp batmamasını sağlayabilir miyiz. görüşlerinizi merakla bekliyorum...
Merhaba Bluealone

Öncelikle sineklerinizin yapımında kullandığınız iğne ve sarımında kullandığınız ipler buna uygun olmayabilir. Kullandığınız iğneler ağır geliyor olabilir fly avı için üretilmiş iğne kullanmanız gerekir, fakat bu da tek başına yeterli değildir.

Özellikle sarımında kullandığınız iplerin suyu emmemesi, yalıtım özeliğinin olması gerekir. Yada eldeki malzemeye, suya dayanklı olması açısından birtakım işlemler uygulayabilirsiniz. Hiç denememiş olsam da sarımda kullanacağınız ipi mum ile izole edip suya dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Ayrıca sineklerinizi şamadıralı sistemle kullanmanızda buna bir etki. Fly avında her atış esnasında yem havadaki hareket nediyle, üzerindeki suyu atar buda hafiflemesine neden olur.

Yapmış olduğunuz sinek imitasyonlarına silikon bazlı spreyler veya bu iş için üretilmiş yağlar kullanarak imitasyonunuzun yüzerliliğini arttırabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz sineklerin fotoğraflarını, yapım aşamalarını ve kullanmış olduğunuz malzemeyi paylaşabilirseniz daha sağlıklı çözümler sunabilirim.

İzlemiş olduğunuz videolarda bir abartı yoktur rahat olun ;).

BLuEALoNE

Yeni Üye
Adı
Ömer DOĞAN
Cevabınız ve ilginizden dolayı teşekkür ederim, ben fly iğne yapımı malzemelerini Amerika merkezli online satış yapan bir siteden aldım, ipini iğnesini standart dry fly iğnesi aldım, dediğiniz gibi şamandıralı kullanmam bunun en büyük etkisi, o gün fly oltamın makarasını bulamadım yeni taşındığımız için nereye kaldırdık bulamadık, vakit geçtiği için bende yaptığım fly iğnelerini yanıma alıp yola çıktım, başka bir siteye sorduğum soruda ise bazı spreyler varmış, zeytinyağını bir sprey kutusuna koyup uygulayanlarda varmış, zeytinyağı sıkmayı düşünüyorum bir dahaki sefere imitasyonumun üzerine, tekrar teşekkür eder güzel avlar dilerim...