Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünden Bugüne Balık sevdamız..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında reis tarafından paylaşıldı.

 1. reis

  reis Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  0
  Balık sevdalı dostlar selam,

  Çocukluğumdan beri yani aşağı yukarı 30 yıldır bende bu sevdaya yakalanmış durumdayım. İlk önceleri (80'li yılların başı) yani 10 yaşlarında tarladan haziran kargısı alarak ucuna işaret bağlayıp yakalamıştık ilk balıklarımızı. Tabii o zaman balık çoktu. Benim ilk balığım karidesle ve haziran kargısıyla karagöz olmuştu. Balığa her gittiğimizde sepeti doldururduk. Hiç unutmam karagöz avına gittiğimizde et karides dediğimiz yani ölü karides ile levrek bile yakaladığımız olmuştur. Sevgili dostlarım bilir ki karadan karagöz ve sargoz avlıyorsan hava ve deniz ne kadar bozuk olursa yakalayacağın balığın büyüklüğü ve adeti artar.

  Daha sonraları canlı yemli tekniği ile levrek, kofana yakaladık. hemde ne kofana 5-6 tane ve döneminde sürekli olarak hemen hemen hergün yakalardık. Tekniğinden bahsetmem gerekirse önce kefal yakalar ufaksa canlı olarak büyükse fileto şeklinde çelik tel önündeki uygun iğneye dikerek bayağı büyük bir gezer kurşunla birlikte uzağa atar beklerdik. O dönemlerde nerde kamış nerde makine ile avlanma. misina minumum altmış'lık. balığın iriliğine göre 70-80'lik dahi kullanıyorduk. Bilirsiniz o dönemlerde bu zamanki kadar misina sağlam olmuyordu. fırlatma olayına gelirsek elimize kurşunun ağırlığından dolayı zarar gelmesin diye bez sarar 3 mt yarıçap genişliğinde savurarak fırlatırdık. Balığın sürmesi için biraz boşluk verdikten sonra bir taşa sararak beklerdik. İnanın o güzelim kofana çokta bekletmezdi bizi. Bazen öyle bir vururdu ki taş'ın 10 mt havada uçtuğunu görürdük. Sonrası malum çok hızlı şekilde çekmek gerekiyor. Elle çektiğimizden bazen yetişemez karaya doğru koştuğumuz olurdu. Tam bir adrenalin patlaması. O güzelim balığı karaya alana kadar o kalp atışlarını anlatmam mümkün değil. Neydi o günler..

  Balık sevdalı dostlarımla o dönemde levreği nasıl yakaladığımızı da paylaşmak isterim. Karadan denize uzanmış mendirekler de; bir tarafından haziran kargısı ucuna bağlı olan kefal yakalama tekniğinde olduğu gibi çarpma, ucunda hamur ile izmarit yada kupes yavrusu yakalardık. Balığı hiç ellemeden mendireğin diğer tarafına mendireğe 1-1,5 mt kadar uzatacak şekilde haziran kargısının arka kısmı olan tuttuğumuz yeride kayaların arasına sağlam bir şekilde takarak beklerdik. daha önce belirttiğim gibi o dönemde balığın çokluğundan olsa gerek iri levrekler alırdık.

  Daha sonraları tekne avcılığımız başladı oda 5 sene kadar sürdü. O da ayrı bir keyif ve çok bereketli avlar yaptık.

  Taa ki sahte avcılığa başladığımız 94 yıllarına kadar.. O yıllardan itibaren sahte (yapay) yem ile avcılık içimize öyle bir işledi ki o günden bugüne 17 yıldır bu av şekliyle uğraşmaktayım. Allah'ıma her zaman şükür ederim böyle bir hobim olduğu için. İş stresi bir yandan geçim stresi bir yandan. Bazen inişli bazen çıkışlı yaşantımız olabiliyor. Bazen birşeyleri bırakabiliyor yada değiştirebiliyorsunuz. Değişmeyen tek şey keyif aldığınız uğraşınızdır. varsa hobiniz akü'yü şarj ettiniz demektir. Yoksa işiniz zor.. Bu sistemle de zaman içerisinde çok güzel avlar yaptık..

  Üzüldüğüm tek husus bunca yılın birikimi olan av resimlerim ile videolarımın bulunduğu harici belleğin tamamen çökmesi.. Hani geldimi üst üste gelir derler ya aynı resim ve videoların bulunduğu bilgisayarında devre dışı kalmasıdır. Sağda solda bulabildiğim arşivlerim olursa siz sevgili dostlarımla paylaşmaktan büyük keyif alırım. Kardeşim, bizim bilgisayarda da seninle ilgili eski resimlerin bulunuyor diyor. Yoğunluktan bu aralar bakamadım. Uygun bir zamanda bakacam. Bulabilirsek paylaşırım. Olmasa da çok üzülmem yeni av resim ve video'larına inşallah.

  Aşağıdaki resmime ulaştım.
  Onun da hikayesi 4 yıl öncesi ekim ayı'na ait.

  Yer : Mavi kent - Yeşil ovacık / Mersin
  Kamış : 3 mt Taqtik/Eurostar 50-100gr atarlı
  makine : Shimano zx (xt7) 6010
  misina : Asso Discovery 28 mm
  Yapay yem : Sahte karides

  Herkes gibi bizim de biraz balık hikayelerimiz var..
  zaman oldukça siz sevgili balıkçı dostlarımla paylaşmaktan büyük mutluluk duyarım..

  Her şey gönlünüzce olsun..
  Oltası suda olanın her zaman balık yakalama şansı fazladır diyorum,
  Herkese RAST GELSİN..
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.560
  Beğeniler:
  9.500
  Şehir:
  İstanbul
  Makale tadında güzel bir rapor olmuş, tebrik ederim :)
   
 4. reis

  reis Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  0
  Teşekkür ederim..
   
 5. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Güzel Mersine selam olsun.Ben de yıllarca orada kaldım.
   
 6. reis

  reis Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  0
  Mersin'den de siz dostlara selam olsun.
  Her zaman bekleriz..
  Teşekkürler :)
   
 7. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Teşekkür ederim Hasan abi yazını bir solukta okudum çok keyifliydi. İnşallah eski arşivlerini tekrar toparlaman nasip olur. Ayrıca yenilerini de bereketli avlarda avlamanı dilerim. Resimdeki alan çok güzel görünüyor gerçekten de. Rastgele:)
   
 8. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  sevgili hasan güzel bir rapor gerçekten ,kutlarım....
  haziran kamışına takdığınız işaret aparatından bahsetmişiniz.,en iyisi tokyo terliklerinin mantarı olsa gerek......
   
 9. reis

  reis Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  0
  İnşallah.. bir kaç video ve resim var.. onları da zaman içinde paylaşmak isterim.. Burası yeşil ovacık'a bağlı mavi kent, tisan dediğimiz yerler. Birol Bey bilirler.. zamanında kalmışlar mersin'de.. Çok fazla bilinmeyen yerler. Umarım öyle de kalırlar. malum her yer tatil köyünden ve otelden geçilmiyor. Biz balık severlere kapalı alan olmaz inşallah. Teşekkür ederim.. Slm'lar..

  Doğrudur.. çok duydum.. buralarda daha çok kullanılan, siz daha iyi bilirsiniz kalın misina ucuna takılı olan kırmızı işaret.. Teşekkür ederim.. Slm'lar..