Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Durmak yok..!! At-çek Baracuda+Kofana+Baracuda 30 Kasım 2011

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Fatih Koç tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Merhaba Balıksevdam dostlarım ve arkadaşlarım..
    bildiğiniz üzere bir haftadır ya akşam ya da sabah suyuna balığa gidiyor ve bence tatmin edici sonuçlar alıyorum..
    Normal şartlarda gece avı benim için atçekle geçen yorgunluktan ziyade semaver, çay, börek, çörek bol sohbet ve muhabbet havasında geçen zamandır..
    Asıl yorgunluk sabah suyuna yakın ve sabah gündoğumunda ki sürekli aksiyon ve sahtelerle aralıksız 3 saat at-çek yaptığım dilimdir..
    Gece avına kısmetse cuma gecesi gideceğiz arkadaşlarla ama ben yinede boş durmuyor avlakları arada kolaçan etmekten de geri kalmıyorum..
    Zaman içerisinde sahte yemlerle kıyıdan at-çek tarzı avlanmamanın sadece sahteyi ileri fırlatıp makinanın kolunu sarmak olmadığını öğrendim..
    Denizi okumak..
    Havayı koklamak..
    Rüzgarı hesaplamak..
    Ay durumunu bilmek..
    Pozitif düşünmek..
    Konsantre olmak..

Atçek yaparken bile tam bir disiplin içerisinde av yaptığımız ortamlardaki en ufak değişimi bile anında fark edecek bir halet-i ruhiye de oluyorum..
    Öyleki bazen kendimi nasıl kaptırıyorsam artık cebimde çalan telefonun titreşiminden bile habersiz bir şekilde ava devam ediyorum..
    Tamamen ve tüm duyularımı denize savurduğum sahteyle aramdaki tek bağ olan kamışın ucuna odaklayarak en ufak bir titreşim değişikliğinde duruma göre gereken neyse onu yapıyorum..

Şimdi ukalalık falan algılanmasın lütfen bunları neden anlattım.. Neşeli sizleri eğlendiren bir dille raporlarımı yazarken bende o avdaki müthiş gerilimin ve stresin yorgunluğunu üzerimden atabiliyorum.. sanılmasınki avdada burada raporlarda olduğu gibi çok sesli laylaylom oluyorum.. Bilhassa atçekle avlanana yada avlanmak isteyen arkadaşlara önce sabır sonrada avda sessizlik şartını söylüyor tavsiye ediyorum.. ve maksimum konsantrasyon..

Bu raporları yazarken ve okurken ben de eğleniyorum bir şekilde ki pür dikkat kulak kabartmış çıt çıkarmadan av yapan ben balıkla eve gelene dek o hissiyatı taşıyorum..
    Bu iyi birşeymidir kötümüdür bilemiyorum ama..
    Arkadaşlarla da avlanırken çok küçük bir vuruşu hatta balığın dokunuşunu bile hissedersem bunu hemen yanımdakine diyorum..
    Ve hemen hemen hep dediklerim çıkıyor.
    '' Almadı.. Çok hafif dokundu .. 2 kez meraktan yaklaştı dokundu bak 3. ye alıcak sahteye binecek bu balık.. Dur ben ona bi oyun yapayım.. hadi oğlum..vee gümmmmmmm...!!!!! arkasından malum ses cırrrrrr :)

Bu sahneyi defalarca ama defalarca yaşadım..
    Şimdi avda dünyanın stresini derdini, sorumlulukların getirdiği ağırlığı bir nebze atmaktır amacımız..
    O bol oksijenli, bazen demlenen çayın buram buram geceye kokusunu kattığı..
    Bazen karanlıkta ne tutuğunu bilmeden arkadaşın tuttuğu cigaradan alıp yakmalar..
    Sessizce ve çok az konuşarak yarı telepati durumları :)
    hepsi ayrı bir keyif değil mi..?

Hele üşüyünce avlaktan az uzağa yakılan ateşin başındaki sohbetlere ben doyamadım sizlerden doyan varsa bilmem :)
    Balığın değil tutulma o avlakta olma ihtimali bile yetiyor bizlere..

Bu öyle bir ritüel ki tadı bambaşka..

İşte arkadaşlar dün gece buna benzer bir anım oldu..
    Belki çay yoktu.. semaver yoktu..
    Olsa bile demlemek için müsait alan yoktu ama kanalların uyuştuğu birbirine yardım eden ve orada avlakta tanışmış insanlardık..
    Çok önce gitti Bir arkadaşım balığa saat akşam 8 gibi..
    Bense 10 hatta 11 gibi gitmeyi düşünüyordum nitekim öylede oldu..
    Kış günleri ne kadar Fethiyedede olsak akşamları soğuk geçiyor malumunuz.. Ve bende evde kuzinenin başında çay içmek dururken erkenden ava gitmeyi üstelik birde grip olmuşken hiç istemedim ne yalan söyliyeyim..
    Taa ki kızım Edanaz ''baba bana dünkü balıktan birdaha tut'' deyinceye kadar...:)

Aaaaa ne demek emir telakki ederim..
    Ederz değilmi arkadaşlar..?
    Kim böyle bir isteğe karşı koyabilirki bu balıksevdalılarında :)
    O anda saniyelik bir olayla beynimde flaşlar patlamaya başladı resmen.. :D

Kafamda birsürü şey bir anda çalışmaya başladı..
    koordinatlar... balıklar.. gideceğim yol güzergahı.. arabadaki yakıt durumu.. üzerime giyeceğim mont.. hırka.. bere.. eldiven... yedek nikotin.. içecek kola.. su..
    Fitil ateşlenmişti birkere :D

Tahminimce 14 dk da av yerindeydim :D:D:D
    Yolda bir kez durdum büyükçe su aldım..
    Arkadaş nasıl almıyayım kaşıklarla yedik balı yedik balı kaç gündür ciğerim yanıyorki o nasıl bir yanmadır..
    Alahım sular seller içiyorum geçmiyor içimin yangını :D
    Ciğerimin bir kenarı kıyım kıyım kıyılıyor resmen.. Kuru ekmek yerim geçmez..
    Çay içerim harareti önler diye tıss..
    Şöyle diyorum kendi kendime ulan bi karpuz olacakki şimdi şöyle 7-8 kg anasını satimm kütür kütür ne yerdim bee..
    O bal işine az bi ara verecem valla olmayacak bu böyle :D
    Velhasılı bu düşüncelerle suyumu da stoklayıp avlağa yanaştım..
    Arkadaşım orada hani gitti gidecek belki 1 saat daha dururum durmam diyor..
    Yeni tanıdıgım 2 kişi daha var yemli avlanan..
    Selam ve kısa sohbet faslından sonra ben moda girmiş bir halde
    Oralarda kendime uygun bi yer bulup At-çk yapmaya başladım..

Emin değilim ama avımın 20. dksında falan yapıştı sahteye baracuda vahşisi :)

Ne kadar güçlü bir hayvan herseferinde aynı adrenalini verir o heyecanı yaşatırmı arkadaş yaa..
    2500lük shimano hyperlop çok az acık kalamadan veriyo gitsin balıga.. hemen yerinde müdahele ve bir o bir ben başladık kavgaya arkadaşla :)
    Yüksekteyim denize kıyılatmam için 15 mt yana yana çekmem gerek balıgı o yüzden biraz uğraştırdı beni ve hatta yordu da bu parça..
    Alır almaz kenara hemen ordaki arkadaştan yaredımla sizlere video çekmeye çalıştım.. makinanın acemisiyim videoda sürekli ışık olayını bulamadımama idare eder görüntü ve heyecandan baracudaya kofana demişim siz demeden ben diyim :D
    Avda 20. dakika baracuda birrrrr..

Ardından bi 10 dk daha geçti geçmedi 2. ve çok sağlam bir vuruş ama almadı balık derken inanılmaz bir baskıyla aldı sahteyi predatör..
    Aman Allahım bu ne yaa..
    derinlik 10-14 mt ama aşağıya çok hızlı bir şekilde kaçıyor balık..
    Kafasını benden tarafa çevirmem lazım çünkü bi anlık boşlugumdan faydalanıp aşağıya döndü yönünü maalesef..
    Baya uğraştım arkadaşlar bu balığı alabilmek için kıyıya, zaten bunun baracuda olmadıgı belliydi ben akyadır diyordum ama güzel bir kofana çıkageldi.. hani ilk videoda yanlıslıkla barakudaya kofana demişim ya Allah söyletmiş demekki:D

Normalde kıyıda olsam benim için almak mesele değil ama yüksek bi yerden atçek yaptıgım için avım kayalara dolanabilir sürtebilir misinayı kesebilir, ters bir yere gider, o yüzden balığa oltayı attığım yönle balığı çıkardıgım yön tam tersi olmak zorundaki sapasağlam avımı alayım kucağıma :)
    ki olduda uğraştırdı ama kaçırmadım.. biraz zaman aldı sadece :D
    Avın 30. dakikası Kofana ikiiiiiiii :D

Devamında arkadasımda tutu biraz ufağını baracudanın ve yeni tanıştıgımız arkadaslarda atçek denemelerinde bir tane baracuda aldılar herkes mutlu yani :)
    Paylaşımlarda harika balıgı tutana yol acmalar yardımcı olmalar. birbirinin balığıyla ilgilenmeler hersey kusursuzdu.. Çok sevindim.. sağolsunlar.. hatta Kofananın aşırı çırpınması ve kaçma ihtimalinden dolayı bi arkadaşa balıgı söndürmesini rica ettim ki oda saolsun almıs hayvanın kafayı üstten asağı kesmiş yarıya kadar.. içinde nasıl bir hanibal varsa artıkın :)
    Nasıl yapılacağını öğrettim ama benim kofinin şekli bozuldu artık idare edin olurmu..

Derken avda yaklaşık 1 saatini doldurmuştu benim için bikaç kez daha atıp gitmeyi düşünürken tam :):D ne oldu dersiniz :D
    pek tabiiki trioyu tamamlamadan gitmedim ve avın 60. dakikası uzatmalar oynanırken baracuda üçççççççççççç :D:D
    Herkese güzel av ve günler dilerim..
    selamlar Fethiyeden..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Kasım 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mehmetişbilir

mehmetişbilir Aktif Üye

harikasın bee abi çok guzel balıklar :) avlarının güzelliğinin devamını dilerim abi :) rastgele

4. sadi

sadi Aktif Üye

Tamda elimde bi bardak çayla dükkanda dolaşırken bi bakim dedim şu formlara ;)
    Allah dedim tamda çay içmelik rapor hemde taze taze :D
    Ellerine sağlık abi,tiyolarla süslemişsin heyecan dolu raporu.Harikasın ;)
    Oltanın ucundan yakışıklılar eksik olmasın.
    Favori tatil mekanım Fethiyeye selamlar.(Özledim Kelebekler Vadisini Vallaha,yaz gelsede gezsem bidaha :) )

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Fatih
    Yine güzel ve eğlenceli bir av gecesi geçirmiş, ağzımızı sulandıran, beyinlerde şimşekler çaktıran bir av yapmışsın.
    Bu arada raporun ancak 5. (yazıyla beşinci) çaya yetişti. :D

6. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Fatih,bu ne hız.Konulara yetişemiyorum.
    Anlatımın harika,eğlenceli,çok canlı...
    Predatörlerin olduğu meralarda levreği bulmak çok zor.
    Ancak bu sezon,bu hız ve azimle trofenin senden geleceği hissiyatına kapıldım.

7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Avını tebrik ederim. Çok güzel rapor yazıyorsun. Devamını dilerim. Rastgelsin.

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

Fatih,,maşallahın var,,hızın hiç kesilmesin ballı balıklara devam...:):)

9. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Şu kofanalar neden Marmarise uğramıyor? Halbuki Marmaris Fethiyeden daha güzel.:D
    Tebrikler çok güzel balıklar. Fotoğrafları çektikten sonra balıkları söndürseniz daha iyi olur. Bu halleriyle gerçekte yaptığımız işi yüzümüze vuruyor, balıkları avladığımızı.

10. cemalim

cemalim Üye

abi valla kıskanmaya başladım öyle güzelde yorumlamışsınki bizlerede o anları hayal gücümüzlede olsa yaşatıyorsun HER DAİM AVIN BOL OLSUN

11. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

:D balık söndürmeye bak :D

Abi yine süper av ellerine sağlık ... Mera da çok bereketli nazar deymesin...