Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Düşük devirli ve hızlı misina sarabilen makineye ihtiyacım var.

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında karacicek tarafından paylaşıldı.

1. karacicek

karacicek Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar ,
    Yeni bir avlak yeri için. Makine ve kamış önerisine ihtiyacım var.
    Avlak yerimin derinliği , 60.mt ila 90.mt arasında.
    Hedef balık Mercan ( ağılıklı olarak mercan çıkmakta ) Ama , tekneden sırtı avı da yaptığımız düşünüldüğünde , palamut , akya , baracuda vb. avcı balıklar da çıkabilmekte. mevsime göre , Jig ile de avlar yapılması muhtemel bir yer.

Düşündüğüm kamış ,
    Okuma Cortez 66" 198.cm 20-30 Lb - 3 Parça
    ( Elbette üstadlarımızın önerileri benim için önemli ) kamış önerileriniz de bekliyorum.
    Balık vuruşunu rahat hissedebileceğim , 1.70 - 2.10 uzunluğunda kamış.

Aşağı yukarı 140.gr ile 200.gr arası kurşun kullanmaktayım.

Çok fazla para harcamadan , bir takım oluşturmak istiyorum.
    Satışta olan bir makinem var dı. Onu satıştan çektim. (Beaastmaster 6000 XSA) o bölgede işime yarayacağını düşünüyorum. 1 kere de kullandım , gayet iyiydi.

Aklımda aslında bir kaç makine var.
    Okuma Avanger 65
    Ryobi Ecusima 8000

Bütçe 200.TL civarı (makine)
    Kamış 200.TL civarı

Belki biraz daha bütçeyi arttırma durumum olabilir. Belki...? Ona göre de görüşleriniz yazarsanız sevinirim. Yani her şey yolunda giderse , belki Okuma Raw II 65 bütçesi de olabilir.

İstediğim şey , 80. mt' den 200.gram kurşunla beraber ( 200 - 500 gram arası Mercan balığı ) 3 tane balık binmiş oltayı hızlı ve zorlanmadan ve de hızlı sarmak.
    Bu yüzden düşük devirli ve hızlı misina toplayabilen bir makinaya ihtiyacım var.

Yeri geldiğinde Jig yaparken , güzel bir kısmet çıkarsa karşımıza Ahh... Vahh.... Tühh.... , keşke.... felan gibi ifadeler kullanmıyayım istiyorum. :) :)

Önerileriniz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 4 Mayıs 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. _Rastgele_

_Rastgele_ Daimi Üye

Merhaba şayet Okuma Avanger 65 almaya karar verirsen bende var , bilgin olsun.

4. i_gulistan

i_gulistan Aktif Üye

Raw 2 yanıltmaz adamı ( 80 liği daha bi işini görür sanki) bütçen yeterse en iyisini yazmışsın zaten Olmazsa bence ecusuma candır o bütçelere en uygun makinedir.

5. hkn17

hkn17 Aktif Üye

düşük devir ve hızlı sarım kombinasyonu büyük kafalı makina ile olur gibi geliyor bana
    min.8000 kafalı makina kullanmak gerekir bence

karacicek bunu beğendi.
  6. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Exusima 8000 geçen yıl 2 adet aldım.Antalya'da dipten yemli avlarda kullandım,lakin beni bir çok defa hayal kırıklığına uğratan bir makine olmuştur.Özeellikle sırtı,jigging gibi yöntemler için oldukça elverişsiz bir makine kanımca.su üstü sırtısı yaparken sağolsun yakaladığım muhtemelen torik olduğunu düşündüğüm balığı alamamamışlığım var :S nedeni benim acemiliğim değil makinanın balığı çekememesi olmuştur.Uzun uzadıya anlatmama lüzüm yok ama kesinlikle acemiliğim değil makine'nin gücünün yetmemesi olayıdır.Dipten yemli avım da ise, en az iki defa kiloluk üzerinde olduğunu düşündüğüm balığı çekerken dişlinin boşa dönüşleri sonucunda çekememişliğim oldu...Bence biraz daha iyi standartları olan makineleri tercih edin.
    Tabi ki durum ekonomik diyorsan, üstatların da söylediği gibi, ucuz ve kötü ürün alacak kadar zengin değilim demek geliyor insanın içinden.
    Ben daha pırıl pırıl duran bu iki makinayı rafa kaldırdım, o arzuladığımız balık yılda 2 defa denk geliyor ve sen o balığı teknene alamıyorsan o makina bana göre evde kaderine razı olmayı hakediyor :D

Önerim hem sağlam hem de ekonomik olması açısından okuma... ben okuma rav2 ve okuma salina 1000 'le avlarıma devam ediyorum yakalayıpta çekemediğim balık olmadı...

karacicek bunu beğendi.
  7. oguzhansukur

oguzhansukur Üye

Ryobi olarak Ecusima 8000 değilde Arctica 8000 yada Applause 8000 düşünseniz daha uygun olabilir.

8. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

Kesinlikle appower8000 olacak yurtdisindan aliexpressten uygun getirtebilirsiniz ben 198 liraya almistim ama ozaman dolar 2.35 di simdi 6000 likleri o fiyata alirisniz biraz daha ustune koyup 8000 de alabilirsiniz

9. Kaankaya

Kaankaya Üye

2 yıldır arctica 8000 kullanıyorum 4-5 kiloluk akya gibi avlarda hiç bir sıkıntı yaratmıyor tavsiye ederim.

10. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Ben de almak isterim ya böyle bir şey :)

11. karacicek

karacicek Aktif Üye