Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ebay alış veriş

Konu, 'Genel Konular' kısmında ainos tarafından paylaşıldı.

1. ainos

ainos Aktif Üye

Arkadaşlar aramızda ebay dan alış veriş yapan var mı ?

Buradan bir makine almak istiyorum, ama nasıl alınıyor bilmiyorum:confused:, varsa daha önce buradan aış veriş yapan yardımcı olursa sevinirim.:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Çok uzun bir konu.Yanlış hatırlamıyorsam yurtdışından alışveriş hakkında bir konu vardı.O konuda Ebay'dan alışverişin şekli ve püf noktalarını anlatmıştık.

ben biraz araştırayım, bulamazsam tekrar yazarım...

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

http://baliksevdam.com/vb/showthread.php?t=1903

Buraya bir bak istersen.az buçuk bir fikir verir.
    Kısaca özetlemek gerekirse ....

Ebay'a üye olman gerek.Aman şifreni felan iyi muhafaza et.
    Başka ellere geçmesin,ticari olarak seni fazla sorumluluk altında bırakmaz ama
    itibar sıfıra iner ve ilerki alım satımlarda sorun yaratır...

Üye olduktan sonra açıkarttırma veya "hemen al" (Buy it now) yöntemi ile
    bir mal alabilirsin. Açıkarttırmanın sende kalması ile sana bir ödeme emri çıkar. PAypal sistemi ile ödeme yapabilirsin.Bunun için PAYPAL sistemine de üye olmalısın.Ödemeyi PAypal ile yapınca artık bekleme aşamasına geçiyorsun.
    Mal belirtilen sürede gelmezse ,Malı almadığını beyan edip paranın iadesi sağlanıyor.

Dikkat edilecek noktalar:
    Satıcı: Aldığı positif yüzde oranı %99un üzerinde olmasına dikkat et.ayrıca isminin hemen yanında parantez içinde yaptığı işlem sayısı yazar.Binlerle ifade edilen ve %99 üzeri feedback alana güvenebilirsin.Birde Powerseller gibi onaylanmış satıcılar vardır,gözün kapalı işlem yapabilirsin...
    Ödeme: Paypal ile yapman tavsiye edilir.1500 USD'ye kadar geri iade garantisi vardı,halen aynı miktar mı bilmiyorum.
    Aman dikkat Türkiye'ye gümrükten muaf sokabileceğin mal bedeli 150 Eurodur.
    Yol parası dahil. bunun üzerindekilerin gümrüğe takılması yüksek orandadır.
    Posta ile gelen 1000 USDlik paketin ilginçtir gümrüğe takılmadan adrese teslim edildiğine şahit oldum.Ama kanun 150 Euro der.
    Gönderim şekli: her malın gönderim şekli ve gönderildiği ülkeler yazar sayfada. Gönderim şekline dikkat edin... Bazı satıcılar sadece kendi ülkesine satış yapar.Uluslararası gönderim yapmazlar..
    Kimi satıcılar kurye ile DHL TNT vs. ile gönderim yaparken bazıları posta yolunu kullanırlar. Bu yöntemlere göre yol bedeli gönderim şeklinde gönderildiği ülkeye göre yazar.Yazmıyorsa malı almadan önce satıcıya sorun.Türkiyeye gönderiyor mu ve kaça gönderiyor diye sormak , tatsız sürprizlerle karşılaşmamış olmak demektir...
    Eğer gönderim şekli posta yolu olacaksa sigortalı ve takip numaralı (tracking number) sevkiyat talep edin.belki birkaç USD fazladan talep eder bu durumda ama kendinizi güvenceye almış olursunuz.

ürün bilgisi : Ürün bilgisini iyi okuyun.Fotoya aldanmayın.Foto sadece bir göstergedir. Ürün kullanılmış olabilir.Bunuda "Condition: Used " olarak belirtir.Buna dikkat etmezseniz fotoya aldanıp sıfır ürün aldığınızı sanırsınız.
    Kişisel satıcılar sıfır bile olsa ürün iadesi kabul etmiyorlar.Dükkan yada power seller tarzı satıcılar iade kabul ederler ama iade için yol parasının kime ait olacağına dikkat edin, açıklama kısmında yazar.

Benim aklıma gelenler bunlar.Unuttuğum,atladığım bir konu olursa ve öğrenmek istersen buradan yazarsın. Bu konularda arkadaşlarda yardımcı olurlar...

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

6. magnificent

magnificent Aktif Üye

Bayramdan bir ay önce cebelasdan bir kaç ürün sipraiş ettim.
    Sipraiş ettiğim ürün 200 dolar iken indirime giren 70 dolarlık bir mont iki makara ip misina, bir,iki rapala ve kaşık.
    Toplamda fatura kargo dahil 130 dolar iken cebelas çalışanları bizim gümrüğümüze montun indirimsiz fiyatını beyan etmişler. Dolayısıyla bizim sipariş gümrüğe takıldı.
    Gelen Malları almak için Topkapıda biryere gittim.Ona damga buna kaşe derken mallarla beraber bi adamın karşısında buldum kendimi.Durumu izah ettim,ama memur kısık bi sesle ya bu meblağı buraya yazmasalardı hallederdik,ama yazmışlar diye cevap verdi.Sanki birinden gizli bir iş yapar gibi bi hali vardı.Ramazan ayı sebebiyle niyetliydim,memurun o tavrını irdeleyip işi ucuza kapatamadım.
    Kes makbuzu neyse alıcam dedim.Şak şuk iki hesap makinesi tuşu 70 TL extra gümrük ücreti ödeyip aldım alacaklarımı.Ama anladımki çok şeyler dönüyor o postane gümrüğünde.
    Şimdi şurdaki maddelere bakınca acaba benden alınmaması gereken bi paramı ödettirildi bana.

7. ainos

ainos Aktif Üye

Bilgiler için çok teşekkür ederim Birol abi. Ama benim yapacağım iş değil, ingilizce bilmek lazım önce :rolleyes:
    Almak istediğim makina bu: http://cgi.ebay.com/Shimano-New-Stradic-4000FI-ST4000FI-4000-Spinning-Reel-/180590736927?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a0c0bf61f

Ama şartları nedir kaça patlar bilmiyorum. Daha önceden alış - veriş yapmış olup benim adıma alacak biri varsa sevinirim :)

8. BİROL

BİROL Daimi Üye

Ramazan ,
    bne bir holdingin ithalat sorumlusuyum.Bu işler teferruatlıdır. Çok sade ve keskin hatlarla çizilmemiştir kurallar.
    Aslında dediğin doğru ,senden alınmaması gerekirdi ama alındı çünkü sana birisi hediye babında döndermedi, bir firma malı sattı.O yüzden gümrüğe takıldı.
    Kısık sesle konuşmuş,sende kısık ses ile konuşsaydın sana maliyeti yarısı olurdu ama bahsettiğin miktar için değmezmiş zaten.Resmi yollarla işini görmen iyi olmuş....

9. BİROL

BİROL Daimi Üye

Ünal linkteki ana sayfanın sağında ürünle ilgili diğer bilgiler kısmında gönderim yaptığı ülkeleri yazmış.
    Amerika,kanada,ingiltere,almanya ,avustralya ve japonya.Bunun harici ükelere göndermiyor.Zaten sayfanın en altında da yazmış bunu, istisna beklemeyin,başka ülkelere gönderim yoktur diyor.

10. ainos

ainos Aktif Üye

Peki bunlar nasıl Birol abi? Bakabilirmisin?

http://cgi.ebay.com/Shimano-Stradic-CI4-4000F-Spinning-Reels-/180588631051?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a0bebd40b

http://cgi.ebay.com/Shimano-2010-NASCI-4000-Spinning-Reel-New-/300453004758?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f46505d6

11. BİROL

BİROL Daimi Üye

İkiside iyi ve Türkiyeye gönderiyorlar. İlk link amerikadan çıkış ve 43 USD gönderim ücreti var.
    2.link ise japonyadan ve 24 usd gönderim bedeli var... Ama listede Trkiyenin adını göremedim. Adama mail atıp sormak lazım.
    En güzeli adamdan 20-30 USDlik birşey almak ve hem Ebay alışverişini öğrenmiş olursun hemde uygulamayı görürsün.Riske attığın para ise yol dahil 50-60 USD olur