Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Efsane kamışlar

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında murat karahan tarafından paylaşıldı.

 1. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  25 yıla yakındır İstanbul'da boğazda avlanırım. Ondan önce bir 10 yıl samsun geçmişim var. Kendinden atarlı kamış bile çıksa, İstanbul'da ilk birkaç yıl Sarayburnu, Boğaz ve köprüde el oltaları ile yaptığım avların yerini hiçbir şey tutama. Hele köprüdeki mantarlı teller. Neyse ilk yılın ardından güzel bir işe girip cebimiz para görünce iştahımız da kabarınca ilk kamışları almaya başladık. O dönem öyle bolca seçenek yok, ya Alba bulursun ya da birkaç numunelik orijinal kamış, Silstar, dana gibi DAM ve Shimano'lar, ciğere sulanır gibi baktığımız bir iki Sportex. Her neyse ilk olarak uzağa atmanın önemini düşünerekten aldığım kamış, uzun saplı Shakespeare Alpha (metal göbekli- şöyle balığın tıngırtısını hissettiren türden). Tek kamışla uzaktan balık alır, çinekop ve hatta izmarit gibi yemli avlarda kullanırdık. Yeter de artardı bile tek kamış. Üzerinde de kızıl güzel Shakespeare Firebird makine. Malum, Daiwa GS-9'lar el yakıyordu.
  SHAKESPEARE ALPHA X TRAVEL TELESCOPIC ROD 8FT - Fishing Tackle Online UK (bunun uzunu işte)

  O dönemler ara ara Kısık iyi bir kamış getirirse, öteki kamışlar satmadığı için hemen ithalatı durdururdu. Mantar saplı, güzel görünümlü Galaxy serileri ve dişli sıyırıp saç baş yolduran KK serisi makineler de yine hemen peşinden geldi.
  Bu kamışların bir ortak özelliği vardır, kompozittir. Yani hem grafit-karbon hem de fiber kullanıldığı için aslında pek çok yerde kullanılabilecek genel kullanım (allround) kamışlardır.
  Alicengiz oyunu yapıp birileri SHIMONO kamış getirmişti ve o kamış karaborsaya düştü İstanbul'da çünkü ideal karbon-fiber karışımına sahipti. Kafaüstü atışlar için zaten gerekli olan o.
  Kamışları modifiye ederdik bir de o zamanlar, hala yaparım, şu anda modifiye edilecek iki kamış bekliyor. Balık yakındaysa yumuşak ve hassas uç, daha açığa atmak gerektiğinde daha sert ve dolgu uçlar. Gece avına gidilecekse fosforlu uç, kumsaldan av yapıldığında ise koyu renk uç kullanarak tek kamışla 4 farklı av ve avlakta gayet verim alırdık.
  Çok da uzun etmeyeyim, halihazırda bir gün birileri bu işe uyanacak da gerçekten Boğaz için uygun karbon-fiber bileşiminde bir kamış geliştirecek-getirtecek mi diye merak ediyorum. Üstelik bu tür bir kamışın maliyet-performansını bilseler çoğu kişinin ağzı açık kalır.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. shimano

  shimano Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Aralık 2010
  Mesajlar:
  2.814
  Beğeniler:
  3.657
  SHAKESPEARE urunlerın yapmıs oldugu gerek kamıs ve gerekse makınelerıne her zaman hayran kalmısımdır
   
 4. furunotr

  furunotr Aktif Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  845
  Beğeniler:
  63
 5. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Bir anda gözümün önüne eski İstanbul geldi o yılları yaşıyormuşum gibi yazıdan kayıvermişim , direkt Eminönü Sirkeci hattındayım :) Hayalini kurduğunuz kamış için bir kaç ay bekleyin yakında geliyor piyasaya, boğaz için üretilen ilk dünya çapında kamış olacak..
   
 6. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  Bekleyip görelim bakalım kim getirtecek bunları :)
  Benim aklımda iki isim var, onlar hariç kimse giremez.