Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Egenin iki kıyısı

Konu, 'Tanışalım' kısmında 9 dağın efesi tarafından paylaşıldı.

1. 9 dağın efesi

9 dağın efesi Yeni Üye

Herkese merhaba,
    3 yıl önce Atina'ya gelirken "her hafta sonu balığa çıkarım, denizleri kuruturum" diye düşünüyordum. Ne var ki, nasıl bir memleketse artık, kıyıdan atsan balık vurmaz açığa çıkmaya tekne bulunmaz... Ömrümü yedi vesselam.
    Tekrardan güzel vatanıma dönmeye hazırlandığım şu günlerde arkadaşlarımdan biri (ki kendisi hafta sonu tekneyi arabasına takıp Ankara'dan Mersin'e balığa gidecek kadar bu işe düşkündür) bana jigging tekniğinden bahsetti. Velhasıl-ı kelam jiggingle yatar kalkar oldum. Youtube'dan videolar mı izlemedim, internette surf yapıp nasıl bir takım düzeceğimin planlarını mı yapmadım... O kadar çok makina ve bir o kadar da kamış olunca oyuncak yığınının ortasına bırakılmış çocuk gibi hangisinde karar kılacağımı şaşırdım. Çıkrık mı alayım, spin mi, kamışı nasıl seçeyim derken bir türlü sonuca ulaşamadım.
    Makina ve kamış seçiminde (jigging için) dikkat etmem gereken hususlar konusunda önerilerinizi bekliyorum.
    Selam ve saygılarımla.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sabora

sabora Daimi Üye

Sanırım sizin ilacınız Akın Kaptan...yapışın ona...:D (Kaptanım kızmaz bana inşallah.)

4. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

9 dağın efesi,

Öncelikle sen de hoş geldin aramıza, sana da keyifli paylaşımlar dilerim :)

Kendinden ve bu hobiye olan tutkundan çok güzel bahsetmişsin. Ve, vatana dönüşün şimdiden hayırlı olsun ama buraları da kurutma hayalinle geliyorsan yine hayal kırıklığı yaşayabilirsin, zira buralarda kurudu ;)

Jigging dedin ve beni can damarımdan yakaladın. Bu konuda uzman değilim ama biraz olsun bilgim var. Ülkemiz sularında sonuçsuz kalan birçok denemelerim oldu ama yurtdışı avlarında başarılı avlarım var. Benim de senin gibi birçok oyuncağım vardı ama konseptimi öyle bir ayarladım ki, malzemelerimi her stil için kullanabileceğim duruma getirdim.

Bu bağlamda elimdeki malzemeler hakkında bilgi vereceğim, almak istediğin takımı buna göre kafanda kurgulayabilirsin diye düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilirim ;)

Makinalarım;
    JiggingMaster PE10 (Trolling-Jigging-Deep Drop)
    Shimano Trinidad 14A (Trolling-Jigging-Deep Drop)
    Shimano Stella SW 6000 PG (Surf-Spining-Jigging)
    Shimano BioMaster SW 8000 PG (Surf-Spining-Jigging)
    Shimano BioMaster SW 4000 XG (Spining-Light Jigging)

Kamışlarım;
    JiggingMaster Terminatör 200 (Tetikli) (Trolling-Jigging-Deep Drop)
    JiggingMaster Terminatör 300 (Tetikli) (Trolling-Jigging-Deep Drop)
    Crony Prodigy Jig Rood PRJS II-601H (Jigging-Deep Drop)
    Shimano Speed Cast 425 BX-G (Üç Parça) (Surf)
    Shimano HypeerLoop 1.65 12-16 LBS (Trolling-Deep Drop)
    Shimano Catana CX TE Spinning 2.70M 10-30g (Teleskopik) (Spinning)
    Quantum mOcean Spin Rood 8'0" - 2PC - Med-Hvy. Action - Lure wt 3/4-4 (Pooping-Spinnig)

Bu malzemeleri dört yıllık deneyim sonucu bu hale getirdim. Gideceğim av şekline göre birbirleriyle senkronize ediyorum. Olur mu olmaz mı diye düşünmüyorum, şu ana kadar gayet memnunum, sadece derin su avları (400 metre üzeri) için elektrikli bir makina alma planım var ama henüz karar vermedim.

Jig avı için bir de şöyle bir takım kurmuştum; http://www.baliksevdam.com/forum/icinizi-isitacak-okuma-jig-seti-sicacik-10262.html Bu takımı misafir gelecek arkadaşlarıma vermeyi planlayarak almıştım ama şimdilerde bunu kullanacak bir durum oluşmayacağı için forumdan bir arkadaşa sattım.

Ayrıca, forumda Jigging için birçok bilgi mevcut, açılan av raporlarında kullanılan takımlar yazılmış. Tüm bunları değerlendirerek kendine uygun bir takım yapabileceğini düşünüyorum.

Şimdiden sana kolay gelsin ve her zaman rast gelsin...

Not: İmza ayarlarını yapabilirsen sana nasıl hitap edeceğimizi öğrenmiş oluruz.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoş geldin....

6. arkadas

arkadas Aktif Üye

--------------------------------------------------------------------------
    agzimin suyu akti be kardesim hepimiz bukadar sansli degiliz sitsese girdim böyle bir takim oluturmak icin rüyandada balik tuyor olman lazim --:D;)

7. TekAdam

Vallahi rüyamda da balık tuttum, halen de tutuyorum :)

Bu takımı oluşturmam yaklaşık dört yılımı aldı. Elimden gelen geçen makina, kamış ve diğer malzemeler bir mağaza açmaya yetmeyebilir ama yeterince deneyim kazanmama vesile oldular. Bir çoğu yeni sahibini mutlu ediyor, ben de oluşturduğum bu takımla mutlu oluyorum ;)

Ve, isteyen herkese nasip, kısmet olmasını dilerim...

8. 9 dağın efesi

9 dağın efesi Yeni Üye

Öncelikle iyi dilekleriniz ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Süleyman Üstadın sattığı set benim de almayı planladığım makine ve kamışı içeriyormuş. Alan arkadaş hakkını veriyordur umarım.
    ABD'den Lowrance Mark-5x Pro 5-Inch Waterproof Fishfinder sipariş ettim. O gelene kadar ben de ancak dönmüş olurum sanırım Türkiye'ye. Tabi bu arada makine, kamış ve jigleri de hazır etmeliyim. Salina 16000'in sarı lacivert olması oğlum için iyi olacak. Diğer yandan "TICA-TALISMAN-TG8000" de dikkatimi çekti. Bir de "Penn Spinfisher V-10500" var. Kamış için de şimdilik 200 TL civarında birşey alayım diyorum. Tavsiyeleriniz işime yarayacaktır. Artık bunlarla yakaladığım balıkları satıp oradan gelen paralarla da yükseltme yaparız :)
    İyi geceler dilerim.

9. TekAdam

Göktolga merhaba,

Heralde şaka yapıyorsun, değil mi ;)

10. 9 dağın efesi

9 dağın efesi Yeni Üye

Her şakada biraz gerçek payı vardır üstad. Gökova bereketli yerdir.
    Bakarsın 3-4 tane koccccaman Lahoz (ya da en pahalısı hangisiyse ondan) çıkarırız bir günde. Hepsini yiyeecek değiliz ya;), satıcaz mecbur...
    Geyik bir yana, Tica Talisman için ne dersin? Sendeki makinalardan herhangi biri şu anda fazla maliyetli olacak. Bir iki tane iri balık alalım ki hevesimiz gelsin. O gazla bütçe artışına gideriz belki.
    Tekne de almam gerekecek ama arabaya çeki demiri taktırmanın ciddi (2500 TL) maliyeti olduğunu öğrendim. Gökova (Ören) ve/veya Güllük Kıyıkışlacık taraflarında avlanacağımı düşünürsek 1 tekne alıp arabayla çekene kadar çeki demirine vereceğim parayla 2. bir tekne alarak teknelerin birini Ören'e diğerini Kıyıkışlacık'a bağlayıp motoru mu gezdirsem diyorum.
    Hele bir anavatana döneyim de, bir yol bulunur elbet...

11. TekAdam

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, bir de ben daha henüz üstadlık mertebesine erişmedim, erişeceğimi de sanmıyorum. Bu bağlamda sadece Süleyman'ı tercih ederim, tabi senin için sakıncası yoksa ;)

Satmış olduğum set gerçekten özenerek aldığım bir setti. Alan arkadaşımızdan henüz bir ses çıkmadı ama yakın gelecekte haberini alırız.

Seçmiş olduğun ve sipariş ettiğin cihazı kullanmadım ama iyi bir tercih yaptığını söyleyebilirim. 300 m derinlik göstermesi çok iyi ve duyduğum kadarıyla bu model Kalamar'ı gösteren tek cihaz. Zaten trofe avların vazgeçilmezi de Kalamar olduğuna göre işini görecektir. GPS özelliği olmaması bir handikap ama uygun fiyatlı bir el GPS'i de işini görecektir. Zira arayıp bulduğun ve balık yakaladığın taşların ya çok iyi kerterizini alman ya da GPS üzerinden markalaman sana çok avantaj sağlayacaktır.

Jig için benim de bir zaman kullandığım bir kamışı ikici el olarak forumdan satanlar var. Bilgi için ilanlarına bakabilirsin; http://www.baliksevdam.com/forum/remixon-katana-jig-kamis-20kg-180cm-10158.html , http://www.baliksevdam.com/forum/satilik-okuma-v-system-65-remixon-katana-jig-kamisi-9878.html

Salina'yı tavsiye ettiler, aldım ama kullanmadım. Tica'yı Norveç avımızda arkadaşım kullandı, 115 m derinlikten 22 kg. Morina'yı ve benzer balıkları tekneye aldığına göre iş yapmaması diye bir şey söz konusu değil. Aynı makina ile Maldiv Adaları'nda da balık yakaladık. Pen hakkında bilgim yok ama sen bu kadar araştırıp bulduğuna göre vardır bir hikmeti, uygun seti yapacağına eminim ;)

Her şakada tabiki bir gerçeklik payı vardır. Ancak, bizler amatör olduğumuza göre ve günlük av limitlerimiz olduğuna göre senin söylediklerini ben "geyik" olarak alıyorum. Bu konunun şakası bile forum ortamlarında polemiğe yol açacaktır ve iş çok farklı boyutlara gidecektir. Bu, daha önce yaşanmış ve tecrübeyle sabit bir konudur. Senden ricam bu tarz geyiklerden bahsetmemen olacak

Yukarıda da yazdığım gibi kendine uygun bir seti alacağına eminim.

Tekne konusu ise göreceli bir durum. Ben kendi adıma söylüyorum, iki ayrı yerde teknem olması yerine bir tane olsun, sağlam bir teknem olsun. Hem motor taşıma işinden kurtarırsın hem de teknene sahip olursun. Hava esti, yağmur yağdı, battı mı, ne olduları kafandan çıkarmış olursun.

Çeki demirini ben taktırdım, henüz projesi onaylanmadı, bu aralar TSE'de işler biraz uzun sürüyormuş. Markası Böckmann, maliyeti proje dahil yaklaşık olarak 1.350-TL + KDV, incelemek istersen bu da linki; Dolphin - Yerli Rmork retimi- Bosal - eki Demiri - Rmork Kiralama - Tamir - Bak1m Sanırım ruhsata işletme maliyetleriyle 2.000-TL'nı bulacak, tam rakamı daha sonra bildirebilirim.

Söylediğin gibi vatana döndüğünde kolayını bulursun ;)

Her zaman rast gelsin...