Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eğitici, Öğretici Spin, shore Jig, jigging, poping Teknikleri Iİle Ilgili Balık Avı Videoları...

Konu, 'Balık Avı Videoları' kısmında Balıkçı Abi tarafından paylaşıldı.

1. barisgirgin

barisgirgin Aktif Üye

Çok güzel kareler..tebrikler ekipmanda saglam :) sanirim hemen hemen ayni tarihte saroz taraflarindaydik buda benden yuzumuz gozumuz sizmis soguktan :)

coner, ŞEHRAZAT ve Rapalacı bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. γavuz

γavuz Daimi Üye

Jigingin bazı püf noktaları:

1.Altın kural: 40 defa okuyacağına bir defa gör, 40 defa göreceğine de bir defa yap. Önce netteki bütün bilgileri okuyun sonra seyredebildiğiniz kadar jigging videosu seyredin, daha sonra ne yapın edin bu işi bilen balık, yakaladığını bildiğiniz biri ile balığa çıkın. Amacınız balık yakalamak değil sadece izlemek ve öğrenmek olsun. Dikkatle izleyin,takımları nasıl bağlıyor, kaç numara misina kullanıyor, takımların boyutları ne kadar, saat kaçta, nereden denize çıkıyor, teknenin markası ne, motoru ne marka hızı ne kadar, kaç beygir, kaç model, ilk av noktasına ne kadar zamanda varıldı, teknede avcılar neler konuşuyor, takımlar nerede duruyor, benzin deposu, yemekler, nerede duruyor, toplam olarak tekne nasıl yerleştirilmiş, yedek benzin var mı, kurular nasıl muhafaza edilmiş, hava raporlarını alıyor mu, o günkü av stratejisini hava durumuna göre nasıl değiştiriyor, sabah, öğlen ve akşam saatlerinde neden farklı yer ve derinlikleri avlıyor, bu saatlere ve yerlere göre jig ve takım değiştiriyor mu, neden, hava durumu ve rüzgara göre takım değiştiriyor mu, neye göre değiştiriyor, tekneyi kerterizde nasıl tutuyor, taşı nasıl avlıyor, taşı nasıl avlıyor, taşı nasıl avlıyor, bu soru neden üç kere sorulmuş, kalama ayarını nelere göre değiştiriyor, kalama ayarı neden çok önemli, sonar ve GPS’i nasıl kullanıyor ve bu aletlerin teknik özellikleri neler, av noktalarını nasıl bir sıraya dizerek avlıyor, bu noktaları nasıl bulmuş, ne kadar zaman harcayarak bulmuş, bir bölgedeki taşlar nasıl öğrenilir ve bunu yapmanın en kısa ve en az zor yolu nedir?. Dikkatle gözleyin. İyi gözlem yapabilmek bir ayrıcalıktır.

Şu yukarıda yazdığım şeyleri yapıp jiginizi doğru yere indirin. Sonra jiginize balık atlamasın diye yaptırılabilecek en kötü hareketleri yaptırın, hatta jigi bütün gücünüzle balığın önünden kaçırmaya çalışın yine de kaçıramazsınız, o balık da oltaya atlar.

Bunların hepsini biraz çözmek zaman alır. Ben, bu soruların cevaplarını yavaş yavaş uzun uzun ve sindire sindire, bir kitap yazar gibi anlatmaya çalışacağım.

Takım Davası

Önce güzel ve sağlam bir makine almalısınız, kolunu çevirdiğiniz zaman “Hayır çekmem” demeyecek bir makine. Bu Ryobi de olur, Shimano da olur, Okuma da olur.Yeter ki iyi bir markanın gaddar ve sağlam bir jig makinesi olsun. Ben nostaljiyi sevdiğim için sanırım, Amerikan malı Penn kullanıyorum.Ama dediğim gibi sağlam olduktan sonra hepsini kullanabilirsiniz. Gün olup çok derin av yapabileceğinizi düşünerek misina alma kapasitesi yüksek,kafası büyük bir makine alırsanız hem daha derin avlar yapabilirsiniz hem de kalın ip kullanmak istediğiniz zaman hayal kırıklığına uğramazsınız.Bu arada bir püf noktası daha: Aynı kalınlıktaki mumlu ip mumsuz sade ipe göre daha çok yer kaplar, şöyle ki 150 metrelere kadar av yapacağınızı farz edersek makinenizde en azından 250 m ipiniz olmalı, hatta 300 olsa daha da iyi olur çünkü bu derinliklerde ya kalınlıktan feda edeceksiniz ya da derinlikten.200 metre ipte yeterli olur. Ama örneğin 10 tane favori noktanız varsa bunun sadece bir tanesine bile derin olduğu için ulaşamazsanız, bu yer kafanıza takılır, hem avınız eksik kalır, hem de takımdan biri derinden bir balık alırsa kahrolursunuz.İdeal şekil tabiî ki çift takım.Bir tanesi kalın ve makinenin aldığı kadar çok sarılmış, ikincisi 0.35,0.40 arası ince ve çok uzun donanmış bir takım.Kalın ip 50,60 hatta dana gibi bir balık (mesela Kanlı ada taşında ki 40-60 kg arası börtlekler) yakalamayı düşünüyorsanız 0.80 bile olabilir. Bu arada itiraf etmeliyim ki ben oldum olası ağır takım kullanmayı severim, bu yüzden sizi yanıltmayayım her çeşit misinanın en sağlamını seçip üzerine de biraz kalın olanını seçerim. Yoksa 0,15 ‘le avlanan arkadaşlarım da var. Ama elimde değil ancak balık tutamayınca ince takıma geçiyorum. Şimdi sırada leader var, yani jigi bağlayacağınız misina 0.60 ila 0.80 kalınlığında olabilir. Çok kalın ve sert olunca aksiyonu bozuyor, bu yüzden kıvrak olmam gereken sığ sularda aksiyonu yüksek ince kamışlarla daha ince ip, derinde büyük balığa kalın kamışla çalışırken kalın ip olmalı.Ben yine de çoğunlukla 0.60 ve düğümün iyi oturması için de yumuşak misina kullanıyorum.0,80 veya 0,90 da kullanabilirsiniz ama düğüm zor oturur. Misinanın kalınlığı ile ipin kalınlığı da uyumlu olmalı çünkü biri ince biri çok kalın olursa ince olan ip misinayı kesebilir. Unutmayın önemli olan misinanın çekeri değildir düğümün çekme gücüdür. Leader 2 metre de olabilir 5 metrede.Önemli olan sizin rahat etmeniz, yoksa balığın seçeceğinden değil.Yalnız düğümü iyi yapmak lazım. Biraz uğraşın ve misina, ip misina bağlantısını iyi öğrenin. 8-10 defa, gerekirse daha fazla bu bağı tekrar, tekrar yaparak acil bir durumda hızlı bir şekilde bağlayabileceğiniz şekilde çok iyi öğrenin ki denizin ortasında başınız sıkıştığı zaman düşünmeden hızlı bir şekilde bağlayabilesiniz.Çok sıkışınca fırdöndü de kullanabilirsiniz ama fırdöndü ne kadar dikkat etseniz de kamışın ucundaki yüksüğe vurarak bozulmasına sebep olur, fark etmeyip ava devam ederseniz ipiniz komple hasar görür ve en olmadık zamanda koparak balık kaçırmanıza sebep olur. Bu yüzden her avdan önce yüksükleri kontrol etmelisiniz

Jig zamanı

Sabahın erken saatlerinden akşam oltayı göremeyecek hale gelinceye kadar jig yapılır. Ancak bu kadar uzun süre denizde kalmak çok yorucu olacağı için avın en verimli olduğu zamanlar sabah güneşin doğmasından saat ona kadar veya akşam güneş batmadan önceki son 2 -3 saatler olarak belirlemek uygun olur. Ancak sabah avı erken uyanmayı gerektirdiğinden genellikle uyku tam alınmamış oluyor, hem de akşam suyu daha verimli oluyor. Bilhassa güneş iyicene batıp oltaları görmekte zorlandığımız sıralarda en mevzulu trofeler yakalanır. Bu işin en kötü yanı ise o saatten sonra genellikle eve geç kalındığı için hanımlardan fırça yeme tehlikesinin olmasıdır. Yine de devamlı olarak jigging yapanlar çok iyi bilirler ki bu son yarım saat her şeye değerdir. Bütün hayvanlar bu son yarım saatte karınlarını doyuracak son bir av yakalayabilmek için tatlı bir telaş içine girerler (örneğin arılar bu saatlerde agresifleşirler restoranlarda ısırma ve sokma olayları artar), diğerlerine göre daha tecrübeli ve akıllı balıklar da bu telaşlı son av saatlerinde günün diğer zamanlarında atlamayacakları oltaya bir anlık gaflet sonunda atlarlar, bizim de bir trofemiz olur.

Derinler öğle saatlerinde bile karanlıkken sığ sular oldukça aydınlıktır ve balıklar oltayı daha net görüler. Bu yüzden bu saatlerde sığ yerler de karanlıklaşmaya başladığından yerine göre 30-40 metrelerden de balık almak mümkün olabiliyor.

Teknemiz neden hızlı olmalı?

Tabii ki tam gaz gidip keyif yapmak için değil. Tamam o da zevkli de oluyor ama asıl sebep bu değil. Bir defa her şeyden önce güvenlik bunu gerektiriyor. Diyelim ki saatte 4-5 mil yapan bir tekneyle favori taşa 3 saatte vardınız , başladınız sallamaya, yarım saat kadar saat sonra siz jigi sallarken tekne de sallanmaya başladı. Kuvvetli bir hava geliyor, şimdi o dalgalı denizde 3 saatlik yolu 6 saatte geçeceğim diye tırmala dur. Halbuki saate 30 deniz mili yapan bir tekneyle havanın geldiğini görüp hemen gazlarsanız hava daha gelmeden 5-6 dakikada kendinizi limana atarsınız. İkinci sebep noktadan noktaya daha kısa sürede varacağınız için zamandan tasarruf ederek çok daha fazla yer avlayıp kesinlikle daha fazla balık yakalarsınız. Son olarak uzaktaki en iyi meralarınızı akşama saklama şansınız olur. Aksi takdirde oraları daha erken saatte avlayacağınız için en çok verim alacağınız akşam suyu uydurma yerlere kalır ki bu da avın verimini düşürür. Ha bir de az kaldı en önemlisini unutuyordum; Eve geç kalmayıp fırçadan kurtulursunuz. Bir de BOSTON WHALER alabilsem!

Jiginiz yeterince büyük mü? İdeal jigin boyu ne kadar olmalı?

Bunlar gayet önemli sorular tabii. Bazen 50 gramlık bir jig de çok iyi iş yapabilir. Bazen de yarım kiloluk gallabi bir jig işe yarar. Yine de bizim sularda en çok kullanılanlar 125, 150 ve 175 gram olanlardır. Hafif bir jige güzel aksiyon verebilmek için ince ve zarif bir kamış, 250 gramlık ağır bir jig için ise daha kalın katana gibi bir kamış gereklidir. Jigin büyüklüğü balığın büyüklüğüne göre değil, rüzgar ve akıntı durumuna kamışın sertliğine ve ipin kalınlığına göre seçilmek zorundadır. Rüzgarlı havalarda ve meramız da derinse jigin dibe ulaşma süresi artar, su da derinse iş iyice zorlaşır, bir de jig aşağı inene kadar birden fazla akıntıdan geçiyorsa daha da zorlaşır. Bu durumda bir kere su tutmaması için ipinizin ince olması gerekir(hem iniş hem çıkış için),ikincisi ağır ama aksiyonu nisbeten az olan, dibe mümkün olduğu kadar çabuk ve en kısa mesafeden inen, aksiyonu sizin ustalıkla vereceğiniz bir jig kullanmak gerekir. Yoksa 300 metre iple 200 metre derinliği mümkün değil avlayamazsınız. Hava güzelken her şey güzel olur. Ama bu iş ısmarlama değil ki her zaman uymuyor işte. Bu yüzden bizim her havaya hazırlıklı olmamız gerekiyor. Ben genellikle 175 gram jig kullanıyorum, ama 120-140 metrelerde 200-250 gramlık koyu gri renkli jigler de çok sık kullanıyorum. (Börtlekler nedense o kadar derinliğe rağmen griyi seviyorlar.) Tabii bir de işin inanma kısmı var. Balığı her zaman sevdiğiniz takım yakalar. Mesela Marmarisli bir arkadaşı yıllardır düz kromajlı üzerinde hiçbir renk olmayan en eski model klasik jigiyle avlanıyor, birçok da balık yakaladı, yakalamaya da devam ediyor, jigini değiştirmeye de hiç niyeti yok. Renklerden bahsetmiyorum, çünkü önemli olan jigin yukarıda değil aşağıda nasıl göründüğü, bu da her mera da değiştiği için deneyerek bulmak gerekiyor. Ama başlangıç olarak şunu söyleyebilirim:”Tanınmış markalar çoğunlukla iş yapar”. Bunun yerine bir ara balık yakaladığım yerlerin koordinatlarını da vereceğim.

Tekneyi donatmak yerleştirmek ve temizlik:

İlk bakışta sıkıcı bir konu gibi gelse de iyi bir gün geçirmek için ne kadar önemli olduğunu Allah denizi vesile ederek adamın kafasına vura, vura öğretir,bu yüzden bu işi kafaya darbe almadan baştan sıkı tutmak gerekir. Altın kural: İtina ile temizlenmiş gıcır, gıcır bir tekne ile denize çıkmak kadar güzel bir şey yoktur, bu işe özel zaman ayırıp ciddiye almak gerekir. Bir müddet sonra bu işin balık avının bir parçası olduğunu anlayacak ve tekneyi temizlerken zevk almaya başlarsınız. Daha sonra da göreceksiniz ki tertemiz bir tekne bereket getirir. Tekne temizleme işini bitirince önce çıpa ipini düzenleyip güzelce roda edin.(Roda etmek ipi halka,halka üst üste yığmak demektir. Öyle bir ayarlayın ki ve öyle olmalı ki tekne yürürken sallantıdan sağa sola kaymasın,denize atınca da karışmadan, takılmadan kimseye paçariz olmadan şıkır, şıkır denize aksın.Ha bir de ipin bir ucunu çıpaya diğer ucu da tekneye bağlayın. Gülmeyin, bu işin gecesi de var,fırtınası,yağmuru,yorgunluğu var, dümenci at çıpayı dediği zaman ipe bağlanmamış olan çıpayı kaldırıp denize atan adamlar biliyorum. Düşünün bir, sabah erken saatlerden beri denizdesiniz, hava yemişsiniz, yağmurda sırılsıklam olmuşsunuz,üşümüşsünüz, açsınız, gecenin köründe tam limana yanaşırken adamın biri tek çıpanızı ipe bağlamadan kaldırıp denize atıveriyor…O adama gerçekten kızmayın, çıpayı bağlamadan öylece ipin üzerine koyan kaptana kızın. O çıpayı bağlamadı, tekneyi neta etme işini ciddiye almadı, denizi ciddiye almadı, cacık malzemesi adam… Çıpa işi tamam. Şimdi sıra yakıt deposuna geldi, onun da genel bir kontrolünü yapın ve seyir esnasında rahatsız etmeyecek ve yolda giderken sivri bir şeye deyip delinmeyecek şekilde yerleştirin. Takımlarla nevaleyi birbirlerine çok yakın koymayın. Yani her şeyi elinizi atınca bulacak şekilde düzenleyin. Başkalarına da rahatsızlık vermemeye dikkat edin ki başkaları sizi rahatsız ederse diyecek lafınız olsun,

Düğüm noktalarını her avdan önce mutlaka iyice kontrol edin. Ben bu yüzden çok balık kaçırdım.Hatta hepsini içinize sinene kadar tekrar bağlayın. Leaderınız idare etmesin, dört, dörtlük olsun. İçinizde azıcık bir şüphe bile varsa onu da değiştirin.

Yüksükleri kontrol ederken ipi de kontrol edin, tabii bunu karada yapmak zor olur bu yüzden her av avın son dakikalarını yaşarken ipinizi yavaş, yavaş, kontrollü bir şekilde salarken ipinizi gözlemleyin, özellikle çalıştığınız derinliğe denk gelen kısım haliyle daha fazla aşınacaktır bu kısmı daha dikkatlice inceleyin problem varsa eve dönünce hemen halledin.

Jige yem takılır mı?

Takılır, ama jigin üzerindeki iğnelere değil, çünkü aksiyonu bozar bunu önlemek için jigin az üzerine kısa bir kolçakla bağlanan ekstra iğneye takabilirsiniz, hani jig kurşun ağırlık imiş de yem de hemen üzerindeki tekli mercan katetisi koluymuş gibi.Bunun en güzel tarafı yorulduğunuz zaman dinlenirken de bir av umudunuz olur, yem olarak dolaşmayacak şekilde kısa bir kolçağa örneğin sübye,kalamar takanlar varmış, ben kalamarın sadece bacağını kullanıyorum(Sanki çapari iğnesi gibi gözüküyor). Bunu da genellikle balığın daha zor yediği öğlen saatlerinde veya yorgun iken yapıyorum bazen da bir kaç arkadaş olup inanmadığım yerleri avlamak zorunda kalınca. Ama bu yem takma işi kolu daha fazla yoruyor ve farklı bir aksiyon gerektiriyor biraz da bu yüzden kalamarın sadece bacağını takıyorum, küçük ama kalın ve sağlam bir iğne kullanılırsa su tutmadığı için bari fazla yormuyor. Ama yine de yem takınca takım artık jig olmuyor yemli takım oluyor. Duruma göre hareket etmek size kalmış.

Bir taş nasıl avlanır?

Bunu çözen zaten bu işin çoğunu çözmüş demektir. Gerisi de zaten o taşı bulmak.

Önce bu işin mantığını anlayalım.

1500 metre boyunca uzanan bir plaka taşlık hayal edin, kıyıya paralel uzanıyor. Eni de 10- 15 metre. 38-40 metrelerde başlıyor, kıyıya yaklaşık paralel uzanıyor ve yavaş,yavaş derinleşiyor. Sonuna doğru da derinlik 45-48 metrelere ulaşıyor ve bitiyor.Şimdi bu taşı avlamak zor değil, çünkü taşta en yok.Taş boyunca 20- 30 metrede bir jig yaparak taşın her yeri sırayla avlanabilir.Taş bir yerde genişliyor ise de o bölgeyi bölümlere ayırıp her noktası kolayca avlanır. Zaten amaç taşın her yerine jigi indirerek hiçbir olasılığı boş geçmemek değil mi?.İşimiz bittiği zaman da “Taşın her tarafını hakkıyla avladım, artık yer değiştirebiliriz” diyebilmek.

Ancak, açık denizde bulunan sırt şeklinde bir bangoyu avlayacak iseniz iş biraz zorlaşıyor. Bu defa ki yer geometrik ve düzenli bir şekilde değil. Her yerini avlayayım derken iş karışabilir. Bir bölgeyi belli bir düzen dahilinde hiçbir noktayı atlamadan avlayabilmek için önce o bölgeyi çok iyi tanımak gerekiyor. Bunun içinde sonarın başına geçip bir elde GPS taşı iyice dolaşmak her yerini öğrenene kadar da taşı çok iyi incelemek lazım. Sonra da derinlikleri referans kabul ederek örneğim jigi önce 80 metreden 70 metreye, sonra 90 metreden 80 metreye, sonra 100 metreden 90 metreye,110 metreden 100 metreye,120 metreden 110 metreye ve sair her derinlik aralığını ve sırayla taşın bütün dönüşlerini, apoşlarını (taşın bitip dibe bağlandığı son noktalar) ve son olarak tepe noktalarını velhasıl her yerini belli bir düzen dahilinde avlamak gerekir. 80 metreden 70 metreye derken zeminin 80 metre olduğu yerden 10 metre yukarı, 120 metreden 110 metreye derken 110 metre derinlikteki dipten 10 metre yukarıyı kastediyorum, tabii taşın zemine bağladığı yerden yukarı doğru (ki burada zemin çoğunlukla çamur olur) ilk 10-15-20 metreler balığın en çok atladığı yerlerdir. Taşta 15-20 metrelik keskin çıkışlar varsa buraların daha yukarıları da arada sırada da olsa kontrol etmek gerekir.

Jigte Kaptanın önemi:

İstediğiniz kadar dev balıklar trofeler falan avlamış olun eğer kaptan siz değilseniz “çok da fazla övünmemek gerekir” derim, çünkü balığı tutturan kaptandır, bu sırtı avında da da böyledir, yemli avında da böyledir, jigte de böyledir. Kaptan tekneyi doğru noktaya götürüp tekneyi orada jigin en doğru şekilde dibe ulaşacağı şekilde tutmazsa hiçbir şey yakalanmaz. Binde bir yakalasanız da bu şanstır. Şans da bir sefer olur, hadi iki kere olsun ama bir daha olmaz. Ancak bilgi ve tecrübe hep yakalar.

Tekneyi sabit tutabilmek:

Düzgün havada her şey kolay ve keyiflidir ama biraz rüzgar çıkınca her şey karman çorman olur. Kaptan taşı bulur, apoşunu bulur ama gerisi gelmez. Kaptan tekneyi tam noktada durdurur ve birkaç dakika bekler, yaklaşık olarak jigin dibe varma süresi kadar bekler, teknenin akıntıyla ne kadar sürüklendiğini hesaplar, bakın hesaplar diyorum ölçer demiyorum, çünkü tekneyi rüzgar da sürükler ama akıntıyla aynı yönde değil, tekneyi motor üzerinde aynı noktada tutmak mümkün olabilir, ama bunu başarsanız bile jig akıntıyla farklı bir yere inebilir, asıl önemli olan bunu çözebilmektir. Üstelik bu mesafeyi jigin büyüklüğü, şekli ve ipin kalınlığı da etkiler. Teknedeki avcıların ip kalınlıkları ve jig cesametleri yaklaşık aynı olursa atış biraz daha düzgün olur, bu hesaba göre de jigler atılır..Jigler uygun yere inmedi iseler düzeltme yapılarak yeniden atış yapılır, 2-3 at çekten sonra balık vurmuyor ise oltalar sarılarak 2. noktaya gidilir ve bu şekilde devam edilir. Jig yaparken avlanılacak taşların sırası da çok önemlidir. Öncelikle av noktalarını iyi bir sıraya dizmek gerekir. Yani önce yakın sonra uzak sonra yarı yoldaki bir taşı avlar isek saçma sapan bir gelgitin içine düşeriz. Çoğunlukla en uzak noktadan yakına doğru avlamak mantıklıdır, ama bir taraftan da çoğunlukla en uzak taşlar daha verimli olduğu için bu taşları balığın en kolay yediği akşam saatlerine saklamak isteriz. Bu durumda yardımımıza atımız yani hızlı teknemiz koşar. Deh deyince arap tayı gibi uçmalı, belki biraz fazla yol yaparız ama iyi noktaları saatinde avlamak da önemli ve bu da biraz gelgit yapmaya değer.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Benim pcde Balıkçılık diye bir dosya var..ne gördüysem ne duyduysam aklıma yatanları orada saklarım.. yeri gelirse dostlarımla paylaşırım.. bu makalede bir abim tarafından bana gönderilmişti..%99 yazılan herşey doğru.. bu makaleyi okursanız bilgi yelpazeniz büyük oranda genişler..
    Sevgilerle :D

stratejist, klhbb, kerem03 ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  4. ŞEHRAZAT

ŞEHRAZAT Aktif Üye

Yavuz kardeşim çok güzel bir dosya elleriné sağlık çok iyi bu.

γavuz bunu beğendi.
  5. Sculpture

Sculpture Üye

Harika bilgiler için teşekkürler :harika: Şimdi çalıştığım binanın 4. katından salıyorum jig'i aşağı :) çok gaza geldim ama çok fırın ekmek yemem lazım onu yine anladım o_O:D

Oguz gündüz bunu beğendi.
  6. melanur

melanur Aktif Üye

7. melanur

melanur Aktif Üye

şan yücetür üstaddan oltanınikiucu jig

spinning

devrimömer ve Balıkçı Abi bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye

3 Ayrı teknik.

Son düzenleme: 12 Şubat 2015
    devrimömer, Balıkçı Abi ve melanur bunu beğendi.
  9. γavuz

γavuz Daimi Üye

eyvv bekir abii..

10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Güzel konu oluyor paylaşımı destekleyelim, köstek olmayalım dostlar :) Sıkıldıkça izleyebileceğimiz bir video haznesi olsun bu konu :)

PİNA, ŞEHRAZAT ve Balıkçı Abi bunu beğendi.
  11. piyade35

piyade35 Yeni Üye

BEN TATLI SU LEVREĞİ / PERCH SPİN VEYA AT ÇEK YÖNTEMİ İLE NASIL AVLANIR KAPSAMLI VE ÖĞRETİCİ BİR VİDEO YAPTIM. İYİ SEYİRLER.