Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ego Öldürür!!!

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında sonerose tarafından paylaşıldı.

1. sonerose

sonerose Üye

2015-10-01 02.51.18.jpg 2015-10-04 18.04.49.jpg

Ego Öldürür!!!

Her zaman büyük balık tutmak isteriz. Oltamıza kocaman bir balığın vurması en büyük dileğimizdir.
    Bu gün o balıklardan biri bana geldi. Geldi gelmesine ama bu balığın yarısından küçükleri bile daha fazla mücadele etmiş ve bana keyif vermişti. Çok sığ suda, kıyıya çok yakın bir yerde atladığı için yaklaşık bir dakika içinde herşey oldu ve bitti. Yani bu balığın bir hikayesi yok. Bugün balıkçının hikayesini anlatmak istiyorum size;

Sosyal platformlara giriş sebebim; yaptığım avları paylaşmak, bildiklerimi aktarmaktı. Paylaşım yapmak için balığa gitmek, bilmediklerimi biliyormuş gibi davranmak Feysbuk balıkçılığı yapmak hiç bana göre değil.

Dünden bugüne tuttuğum balıklar, kullandığım malzemeler, tanıştığım insanlar, sosyal ortamlardaki paylaşımlarım, bir çok şey değişti elbet. Bunun yanında tecrübelerim ve dostlarım edindiğim güzel değerlerdi.
    Beni en çok korkutan ise egomun şişmesiydi. Mükemelliyetçilik, beğenilmek, takdir edilme isteği ile bende ego yarattı.
    EGO iyi midir , yoksa kötü müdür dersek bunu Osho'dan dinleyelim...

Bir zamanlar muhteşem bir heykeltıraş, ressam, yani müthiş bir sanatçı varmış. Sanatı o kadar mükemmelmiş ki, bir insanın heykelini yaptığı zaman onu gerçek insandan ayırmak çok zor oluyormuş. O kadar canlı, o kadar hayat dolu heykeller yapıyormuş.

Bir astrolog ona ölümünün yaklaştığını, kısa bir süre sonra öleceğini söylemiş. Tabii, bu durum onu çok korkutmuş ve o da her insan gibi ölümden kurtulmak istemiş. Bu konuda uzun süre düşünmüş ve bir çözüm bulmuş. Kendi heykelinden tam 11 adet yapmış ve ölüm kapısını çalıp Azrail içeri girdiği zaman, 11 heykeli arasında durmuş ve nefesini tutmuş.

Azrail çok şaşırmış. Gözlerine inanamamış. Böyle bir şey ilk kez başına geliyormuş. Tanrı hiçbir zaman iki insanı aynı yaratmazdı, her zaman bir eşsizlik bulunurdu. Tanrı hiçbir zaman üretim hattı gibi çalışmazdı. O sadece özgün çalışır, araya kopya kâğıdı koymazdı. Ne olmuştu? 12 kişi birbirinin aynısı olabilir miydi? Şimdi kimi götürecekti? Sadece bir tanesini alabilirdi.

Azrail bir karar verememiş. Şaşkın, endişeli ve gergin bir şekilde dönmüş ve Tanrıya sormuş: “Tanrım, ne yaptın? Tam 12 tane birbirinin tıpkısı insan var ve benim sadece birini getirmem gerekiyor. Nasıl seçim yapacağım?”

Tanrı gülmüş. Azrail’i yanına çağırmış ve kulağına gizli formülü; gerçeği, gerçek olmayanla ayırt etmenin yolunu fısıldamış. Tanrı, ona gizli şifreyi vermiş ve “Sanatçının kendini heykelleri arasında sakladığı odaya git ve orada bunu söyle!” demiş.

Azrail sormuş: “Peki nasıl işe yarayacak?”

“Endişe etme. Git ve bunu dene!” diye yanıtlamış Tanrı.

Azrail, işe yarayacağından emin olmadan gitmiş. Sonuçta Tanrı yap diyorsa yapacakmış. Odaya girmiş, etrafa bakmış ve ortaya seslenmiş: “Bayım, tek bir şey dışında hepsi mükemmel. Çok başarılı bir iş çıkarmışsınız ama bir noktayı kaçırmışsınız. Bir tane hata var.”

Adam saklandığını tamamen unutmuş, ortaya çıkmış ve “Ne hatası?” demiş?

Azrail gülmüş. “Yakalandın! Tek hatan buydu: Sen kendini unutamazsın. Haydi, beni izle!!!

Son düzenleme: 5 Ekim 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. asivolki

asivolki Aktif Üye

one yahu.
    maşallah diyelim.
    nerede ve nasıl avladınız anlatabilirmisiniz.

4. wolf37

wolf37 Aktif Üye

Tebrikler. Hikaye yok mu?

sonerose bunu beğendi.
  5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler :)

sonerose bunu beğendi.
  6. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Sevgili Soner;
    Tebrik eder,Paylaşımın için teşekkür ederim.
    Bu balığın hikayesinin olmadığını biliyorum,balıkçının hikayesini anlatmak istersen üye arkadaşlarımızla zevkle okuruz. :)

sonerose bunu beğendi.
  7. enginson

enginson Daimi Üye

Tebrikler

sonerose bunu beğendi.
  8. eylmz

eylmz Daimi Üye

Tebrikler baligin görünen yerleri çok güzel :)

sonerose bunu beğendi.
  9. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

2 yıl daha büyüseymiş zaten Derya danası olarak karaya çıkacakmış vay vay vay !

sonerose bunu beğendi.
  10. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Abi o ne öyle roket atar gibi.. :) her zaman rastgelsin..

11. sonerose

sonerose Üye

Hikayeyi paylaştığım linki atmıştım ama görünmüyor
    Şimdi düzenledim.
    Güzel dilekleriniz ve yorumlarınız için herkese teşekkür ederim.
    Yer çanakkake
    Hak edenlere daha iyileri gelsin saygılar.