Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat
  1. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba.. Ben 5 mt altı tekne ve 10 hg üzeri motor alacagım.. Bunun için bilindiği üzere 5 mt altına vergi yok.. Fakat 10 hp üzerine ehliyet isteniyor.. Yeni düzenlemeye göre https://ades.udhb.gov.tr/index.html sitesinden ehliyet alma olayı gerçekleşiyormuş.. Bu şekilde ehliyet alan arkadaş varmı acaba..? Dersleri netten takip edip sınav olayını nasıl yapıyoruz..? Birde ben hangi derslere kayıt olmam gerekli..? Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaş varmı acaba..? Teşekkürler..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Amatör denizci eğitim sistemine üye olup oradaki derslere bakacaksınız.
    Eskiden ADF nin çıkardığı Amatör denizcinin el kitabı gibi bir kitap vardı. Çoğu kişi oradan hazırlanır sınava girerdi.
    Bu kitabı da edinip çalışabilirsiniz.
    Bu site daha yeni aktif oldu. Ben ADF üzerinden almıştım belgemi.
    Burada işler nasıl yürür tam olarak bilemiyorum.
    Kolay gelsin

NiGHTMaRe07 bunu beğendi.
  4. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Siteye baktim ama sadece ders veriliyor ve deneme sinavi yapiliyor sanirim ama oradan asil sinava girip ehliyet alabilsek güzel olurdu iyice bi arastirmak lazim

5. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

evet aynı şekilde ben de öyle anladım..sadece internet üzerinden sınav oluyor galiba..bilgi almak icin telefonla siteyi aradım bagliyorum deyip beni 10 dakika beklettiler kimse açmadı..bir yerde de okuduğum testleri gectiginde bütün belgeleri tamamlayıp test sonucu ciktilari ile gerçek sinav yerine (orasi her ilde bir bürosu varmiş) gidip oradada hocalar eşliğinde bir test sonrada belgeyi veriyorlar mis... (Bunu bir yerde okudum net bir bilgi değildir)

6. Babali07

Babali07 Aktif Üye

denizcilik müsteşarlığı ile bi görüşmek lazım
    muhtemelen onlar veriyordur bu belgeleri

7. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Dün mail attım A.D.F 'e..İki farklı yerden Şunları sordum..

Merhabalar ben 15 hp bir motor alacagim..bunun için ehliyet gerekiyor..antalya'dan bu ehliyeti nasil alabilirim? Birde hangi kurslara katilmam gerekiyor..? Bana ehliyetini maliyeti ne kadar olur acaba..? Vakit ayirdiginiz için teşekkür ederim..

GELEN 1. CEVAP :

Sayın Aşkın Ateş,

ADB sınavla alınır. Federasyonumuzun sınavlarla ilgisi 28.08.2013 tarihinde son bulmuştur.
    Yeni uygulamaya göre sınava girmeden önce UDHB'nın (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı) açmış olduğu bedelsiz ancak zorunlu çevrimiçi kursa katılmanız şarttır.
    Kurs ve sınavlar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız: T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı
    Kurstan sonra sınava nerede, ne zaman ve nasıl katılacağınızı da aynı adresten öğreneceksiniz.

Kolaylıklar ve başarılar dileriz.

ADF

ALDIĞIM 2. CEVAP :

Sayın Aşkın Ateş,

Antalya Liman Başkanlığı'na müracaat ederek sınavlarına katılmanız gerekiyor. Ücret ve kurs programları hakkında kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

Saygılar,
    ADF

8. meteor77

meteor77 Yeni Üye

Aşkın Bey merhaba,

ADB almaya çalışanlardan biri de benim bu aralar.
    İlk olarak;
    https://ades.udhb.gov.tr
    sitesine kayıt olduktan sonra dersleri teker teker izleyip, her ders için sorulan soruların belli orandakini doğru cevaplayıp sertifikanızı almanız gerekli.
    *sertifikanız üzerinde size lazım olacak sertifika belge no bulunmakta(Alt tarafta rakam ve harflerden oluşan). Onu bir yere kayıt etmeyi unutmayın.

Daha sonra;
    http://gss.gasm.gov.tr/
    sitesinden TC Kimlik No nuz ile kayıt olup Aday İşlemleri kısmındaki gerekli bilgileri doldurmanız gerekli.
    adb.jpg

Randevunuzu alıp sınava girip başarılı olduktan sonra ise aşağıdaki belgelerin hazır olması gerekliymiş.
    1) N.Cüzdan fotokopisi
    2) 4 vesikalık
    3) Sağlık Raporu ( "ADB alabilir" ibaresi veren çok kuruluş yok özeller 150 tl Kızılay 90 tl istiyor.Daha uygun bir yer araştırıyorum ben de.)
    4) Adli Sicil Kaydı
    5) Diploma Fotokopisi
    6) Sınava giriş dekontu (50 tl)
    7) Sınav sonrası ödenecek belge harcı ( 20-30 tl arasıymış sanırım. )

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar,
    Metin Özdeniz

alienderakman, NiGHTMaRe07 ve KalamA bunu beğendi.
  9. suleymancirit

suleymancirit Aktif Üye

Takip , belki bize de nasip olur.

10. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Bilgilendirme için teşekkürler metin bey..liman baskanligindaki sinav hakkında bir bilginiz varmi? Yani ne tip sorular var..?ayni online simav gibi mi acaba..?

11. meteor77

meteor77 Yeni Üye