Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ekim-Kasım 2013 Sırtı ile balık avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

1. marule

marule Üye

Bir önceki raporumda yine eski avlarımdan bir paylaşım yapmıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Vakit buldukça güncel avları da paylaşmaya çalışacağım.

Bu yazıda da yine 2013 tarihli avlarımdan birini anlatacağım. Kasnak ile lagos avından sonra bu işin kasnakla olmayacağı artık netleşmişti, hem işin keyfini almak hem de pratiklik açısından orta karar, geniş kafalı bir Okuma makina (Okuma Dead Eye 65) ve lineaeffe 1.65 boat kamışı ile yeni bir takım toplamıştım. Ana misinanın sonuna fırdöndülü bir takım ile 5-6 cm büyüklüğünde iki silikon balık ve en sonuna da 10-12 cm arası dalarlı veya su üstü sahtesi takarak, kuşları takip ederek veya bildiğimiz meralarda sırtı çekerek keyifli avlar yapmaya çalıştık.

29 Ekim tatilini fırsat bilerek memlekete gittim. Havalar da şansımıza hergün balığa çıkmamıza izin vermişti. 4-5 gün sırtı denemelerinde yazılı orkinos, lambuka ve biraz da şanslıysak akya (akya palazı) tutma fırsatımız olmuştu. Burada lambukaların dişi olanlarını boyutu büyük değilse (50 cm) geri saldık. Dişi olanları renk ve kafa yapısı ile erkeklerden hemen ayırt edilebiliyor. Sirkülerde lambuka için bir limit yok ama biz vicdani limit olarak 40 cm koyduk ve 40 cm altında olan erkekleri de saldık. Yazılı orkinoslarda ise limitlere dikkat etmeye çalıştık . Akya palazlarında ise limitler dahilinde (sirkülerde 30 cm günlük limit 3 balık olarak geçiyor) günlük 1 veya en fazla 2 tane alıkoyduk. Malesef bu meralarda akyaların büyüklerin yok, büyüyünce mera ve derinlik değiştiriyorlar, o yüzden tek görebildiğimiz akyalar, palaz halinde olanlar olduğu için limit üstü olanları alıkoyduk. Yoksa akyanın 50 cm altı olanlarının avlanmasının yasak olması gerekiyor, sürdürülebilir avcılık için.

Amacımız keyif olduğu için tuttuğumuz balıkların %90nını saldık diyebilirim. Lambukalar ve orkinoslar sürü halinde gezdikleri için aynı anda 2-3 tane yakalayabiliyorsunuz. Özellikle lambukalar meraklı balıklar olduğundan çok kolay kandırılabiliyorlar. Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi katliam yapmadan sadece 1-2 tanesini alıkoyduk.

Sabah suyu ve akşam suyu olarak günde 2 kere balığa çıktık genelde, sabah 5-9 arası bir seans öğleden sonra 2-5 arası bir seans şeklinde hemen hemen hergün balığa çıkmaya çalıştık. Yorucu bir maraton oldu tabi. Sabah suyuna çıktığımızda daha kıyılarda ışıklar yanıyordu.

Tatilin bitmesine 1 gün kala, sabah avında güzel bir lambuka kaçırdık 60 cm civarındaydı. Lambuka aksiyonu bol bir balık zıplıyor atlıyor, dalıyor çıkıyor. Gerçekten tutması en keyifli balıklardan. Bu kaçırdığımız lambukada misinayı gövdeden koparmıştı. Fırdöndü dahil sahteyi alarak derinlerde kayboldu. Tabi ip misina falan hikaye 0.30mm normal misinalar kullanıyoruz, çekeri de haliyle düşük oluyor. İşte sabah suyunda yaşadığımız bu macere adeta iştah kabartmıştı. Hemen şehire gidip yeni takımlar topladık, yeni kamışlar alındı, ana misina olarak 0.60 misinalar ile donatıldı, gövde 0.45, silikon kollar ise yeşil çelik misinalar ile değiştirildi. 4 kişi fabrika gibi 1 saatte 10 tane yedek kol yapıldı.

Artık o lambukayı avlamaya hazırdık. Saat 12 gibi denize yeniden indik. Hemen aynı meraya gittik, 1 saat turladık tık yok. Başka meraya gittik 1 saatte orda turladık tık yok. Tabi güneş tepede balık saati değil, hepimiz biliyoruz ama umut fakirin ekmeğidir diyip dön babam dön. Sonra balık saati gelene kadar başka yerlere gidelim dedik doğaçlama denizi tararken bir yazılı orkinos aldık ama 20 cm civarı idi, geri bıraktık. Balığı aldığımız aynı yerden bir daha döndük bir tane daha aldık ama yine ufaktı 30 cm civarında yine bıraktık. Saat bu sırada 4 oldu. Havanın kararmasına 1 saat kaldı, hadi dedik esas meraya doğru son bir tur. Meraya vardığımızda deniz dümdüz ve berraktı. 1 tur attık bir şey yok, 2 turu attık bir şey yok. Suyun berrak olmasına yorduk bunu. Sabahki gaz yavaş yavaş sönmüş ve yerini hayal kırıklığına bırakmaya başlamıştı, elimiz boş dönecektik. Güneşin artık yarısı denizin içindeydi, hadi dedik son bir tur ama hem yorgun hem de umutsuzduk. Umutların bittiği artık eve dönmek için hızımızı artırdığımız anda, kalama sesiyle hepimiz kendimize geldik. Çok kuvvetli değildi ancak mücadele ediyodu balık, sanki can havliyle bir yerelere kaçmaya çalışıyor gibiydi. Birden balık hava zıpladı, balık bir akya palazı idi ve en fazla 25-30 cm boyundaydı, en arkadaki su üstü sahtesinden yakalanmıştı. Akya daha havada süzülürken arkasından suları yararak bir lambuka zıpladı, ilk görüşte en az 1 metre boyunda görünmüştü gözümüze. İki balığın havada olduğu 1-2 saniye boyunca botta herkes nefesini tutmuş şimdi ne olacak diye bekliyorduk. O 1-2 saniye sanki 5 dk gibi geçti nedense. Önce akya düştü suya ve aynı anda olta boşaldı, tam lanet okumaya başlamıştım, lambuka balığımızı kaçırdı diye, oltayı sarmaya başladım 1 sn sonra olta yeniden doldu ve bu sefer cırrrrrr kalama sesi denizde yankılanıyor. Motora hafif yol vererek kendimizi biraz kıyıya doğru yanaştırdık. Derinlik 18-20 metre. Misinanın kopmasından korktuğum için sürekli kalama vererek, acele etmeyerek balığı yormaya çalıştım. Balık bizim küçük botun etrafında dönüyor, o döndükçe bizde botla dönüyoruz. Bir kaç kere kepçe mesafesine geldi ancak sonra birden fişekledi dibe doğru.

Bu anlarda teknede heyecan doruklara çıktı. Tüm bu adrenalin içinde bir de baktım ki yanımızda kırmızı turuncu sahil güvenlik botu. Botlarında 2 tane 70 beygir motorla genelde yoktan varolur gibi bir anda yanınızda bitiyorlar. 2 tane uzman çavuş denetime gelmiş. Dedik büyük balık var biraz açılın tekneye alınca geliriz yanınıza, güldüler falan açıldılar geriye doğru. 10 dk daha mücadeleden sonra balığı kepçeledik. tabi kepçeye sığmadı, yarısı içerde yarısı dışarda. Kepçeyle içeri alırken kepçe kırıldı ağırlığa dayanamayıp şansımıza balık botun içerisine düştü. Toplam 30 dk civarı bir mücadeleden sonra artık balık bottaydı.

Biz tabi bayram havası, şarkılar türküler, bağırışlar falan sahil güvenliği unuttuk. Yanımıza yanaştılar tekrar, balığı gösterdik. Biraz muhabbet ettik. Belgelerimiz falan tam can yeleğimizde var dedim. İyi tamam o zaman rastgele deyip hiç bir şeye bakmadan hızla gittiler. Sahil güvenlik de bu maceranın değişik bir yönü oldu.

10 cmlik su üstü sahtenin orta 3lüsü balığın çenesine 2 igne ile oturmuş, arka üçlünün teki ise gözünün ordan girmişti. Çeneye oturan 3lü açılmış neredeyse dümdüz olacakmış. Çok ince sacdan yapılmış bir iğne olduğunu o zaman farkettim ve ertesi gün tüm sahtelerdeki iğneleri tek tek kontrol edip ince olanları aynı boydaki kalınları ile değiştirdim.

Balığın boyu yaklaşım 1 metre 10 cm civarında, kilo olarak tartmadım ama 6-7 kilo civarında. Balığın erkek olması da beni ayrıca sevindirdi.

Denize bonkör davranırsanız o da size öyle davranıyor, 30-40 cmlik lambukaları salınca insanlar garip garip bakıyor ama onları salmazsanız bu boylarda balık avlayamıyorsunuz. Günü kurtarma zihniyeti ile bakanlar bunu göremiyor. Saldığımız tüm balıkların büyüyüp tekrar oltalarımızı ziyaret etmesi dileği ile.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler, güzel görüntüler ve güzel avlar olmuş. :)

marule bunu beğendi.
  4. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Tebrikler.Akıcı bır rapor olmus guzel balıklar ayrıca duyarlı davranıslarınız ıcınde tesekkurler..

marule bunu beğendi.
  5. Plankton

Plankton Aktif Üye

Tebrikler çok güzel bir rapor :) Ayrıca duyarlılığınız için teşekkürler :) Keşke herkes bunların farkına varabilse.Rastgelsin :)

marule bunu beğendi.
  6. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Tebrikler. Saldığınız balık için de teşekkürler.

marule bunu beğendi.
  7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler çok keyifli bir rapor olmuş :)

marule bunu beğendi.
  8. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Tebrikler çok güzel bir av olmuş. Bu lambukayı bende spin ile yakalamayı çok isterim.

marule bunu beğendi.