Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

El Yapımı Bazuka Çantam. Bakalım Beğenecekmisiniz.?

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Tebrikler Mustafa hocam düşündüğümü hayata geçirmişsin ellerine sağlık ,çok başarılı olmuş aynısından bende istiyorum :D:D
Değerli Kardeşim,

Beğenmiş olmana çok sevindim.
Eğer imkanları zorlayıp fırsatını yakalayıp yaptırabilirsem emin olki sanada yaptırırım. :)
Senin emrine amade olsun bir kılıf.

Faruk Usta

Daimi Üye
Adı
Faruk
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Değerli Kardeşim,

Beğenmiş olmana çok sevindim.
Eğer imkanları zorlayıp fırsatını yakalayıp yaptırabilirsem emin olki sanada yaptırırım. :)
Senin emrine amade olsun bir kılıf.
Teşekkürler hocam ,ne demek yapmış kadar oldun valla:):)

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Çok beğendim, elinize sağlık. Bu el yapımı ve akıledişler beni her zaman heyecanlandırmıştır. Kılıf bu haliyle şık ve güzel olmuş. İmkanı olanlar ve bu ürünü geliştirmek adına küçük bir fikir beyan edeyim deri dikilirse daha bir zengin durur gibi geldi. Kimbilir bir yapan olur ve canon ile fotoğraflar.

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Çok beğendim, elinize sağlık. Bu el yapımı ve akıledişler beni her zaman heyecanlandırmıştır. Kılıf bu haliyle şık ve güzel olmuş. İmkanı olanlar ve bu ürünü geliştirmek adına küçük bir fikir beyan edeyim deri dikilirse daha bir zengin durur gibi geldi. Kimbilir bir yapan olur ve canon ile fotoğraflar.
Latif teşekkür ederim.

Deri olmasını özellikle istemedim,Hatta az kalsın kumaşcıdan alacaktım son anda çantacı arkadaşa bir bakıyım mutlaka elinde su geçirmez Branda tipi(şimdi ismini hatırlayamadım)sırf bu işler için ve yağmur geçirmeyen,Hoş yağmur geçirse ne olurki?içinde karton yok bir sorun yaratmaz. :)

Bir imkan bulurda çantacıyı kandıra bilirsem bu kez deri yaptırırım senimi kıracağım,hatta senin rican üzerine Canon'la birde güzelce fotoğraf çekerim,daha aydınlık bir ortamda. :)
Selamlar.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Yok abi yok! aştın olayı.Ellerine emeğine sağlık.Bence harika olmuş.:)

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Yok abi yok! aştın olayı.Ellerine emeğine sağlık.Bence harika olmuş.:)
Erdal'cım çok teşekkür ederim,Beğenmene çok sevindim. :)

İmkanlar el verdiğince ne yapabilirim düşünüyorum,Ancak birde kendime ait bir hobi odam olsa,Allah...Deyme keyfime,ama bize bir oda düşermi?Nerdee. :D

MUSA

Aktif Üye
Adı
Musa Karaoğlan
Sevgili Musa,

Kapak olayını biraz daha kılıfı diken arkadaşın vakti olsaydı her türlü çözecektik zaten,ancak aceleden bu oldu,en büyük kısmı hal olduğundan üzerinde çok durmadım zaten. :)

Son yazdığın cümledeki ''Aslında kapağı kilitli bile yapabiliriz,basit ve çokda güzel olur'' değimine örnek bir çalışma,resim,v.s. varmıdır,bunuda paylaşırsan sevinirim. :)
Mustafa abi kilit olayına resim vs tamamen kendi kişisel düşüncemdir.

Tarifine gelincede;
Kapağın içeriye giren 5 cmlik kısımına dikine ve karşılıklı 3 mm lik 2 kesik atılır ve kesiğin dibinden sağa doğru 1 cmlik kesikle L şekli verilir,
Bu kesiklerin boruya denk gelen şişkin olan yerinede 2 vida sıkılır.

Kapak vidalardan aşağıya doğru düz bir şekilde vida üzerinde ilerleyip sağa çevirince sıkılmış olur.

Basitçe şöyle bişey çizdim,umarım anlatabilmişimdir.

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Mustafa abi kilit olayına resim vs tamamen kendi kişisel düşüncemdir.

Tarifine gelincede;
Kapağın içeriye giren 5 cmlik kısımına dikine ve karşılıklı 3 mm lik 2 kesik atılır ve kesiğin dibinden sağa doğru 1 cmlik kesikle L şekli verilir,
Bu kesiklerin boruya denk gelen şişkin olan yerinede 2 vida sıkılır.

Kapak vidalardan aşağıya doğru düz bir şekilde vida üzerinde ilerleyip sağa çevirince sıkılmış olur.

Basitçe şöyle bişey çizdim,umarım anlatabilmişimdir.

Sevgili Musa çok teşekkür ederim,Zahmet edip uğraşmış vede çizip göndermişsin. :)

Ancak ben kendi ürünümde bunu kullanmyı düşünmüyorum,çünkü kişisel fikrim sert plastik malzemeye vida atmanın zarar vereceği kanısındayım,daha pratik olarak bende şunu düşündüm ancak vakitsizlikden çantacıya yaptıramadım. :)

Gördüğün bu kapağa olduğu gibi aynı kumaşdan dikip giydirmek,bir kenarınada kulp gibi birazcık uzantı parça bıraktırıp kumaşın uç kısmına iki santim kadar dikişle ikisini birbirine tutturmak,buda orada sallanır durumda kalacak,kapamak istediğinde kapatmak.

Umarım bende anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. :)

MUSA

Aktif Üye
Adı
Musa Karaoğlan
Sevgili Musa çok teşekkür ederim,Zahmet edip uğraşmış vede çizip göndermişsin. :)

Ancak ben kendi ürünümde bunu kullanmyı düşünmüyorum,çünkü kişisel fikrim sert plastik malzemeye vida atmanın zarar vereceği kanısındayım,daha pratik olarak bende şunu düşündüm ancak vakitsizlikden çantacıya yaptıramadım. :)

Gördüğün bu kapağa olduğu gibi aynı kumaşdan dikip giydirmek,bir kenarınada kulp gibi birazcık uzantı parça bıraktırıp kumaşın uç kısmına iki santim kadar dikişle ikisini birbirine tutturmak,buda orada sallanır durumda kalacak,kapamak istediğinde kapatmak.

Umarım bende anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. :)
Mustafa abi,zahmetde ne demek şurada ne güzel beyin jimnastiği yapıyoruz.:p
Bak ne güzel fikirler ortaya çıkıyor,mutlaka birilerininde işine yarayacaktır.

Senin dediğinde mantıklı,hatta çok da güzel olur.:)
Ama bu pimaş boruda kullanılan plastik kırılgan değil ve çok esnek bir yapıya sahip,bende sert zannediyordum ama olmadığını öğrendim.

Ben de geçen hafta sonu 100 lük pimaş borudan yemek termosu yaptım,
Dışını 2 cm XPS köpükle kaplayıp kapağın içini ve borunun altınıda yine 2 cm le kapattım.
Şimdi içerisine 2 adet Sarelle kavanozuyla 2 çeşit yemek koyup işyerime götürüyorum.:D
Borunun en altında 1,5 cm bir fazlalık vardı,onuda kesip üste kulp yaptım.

Ve malzemenin esneklik ve dayanıklılığınıda o şekilde öğrendim,kestiğim parçanın yuvarlak şeklini vida bağlantısı yerlerinde düzelttiğim halde kırılmayıp esnekliğini muhafaza etti.

Ve buda şu demek oluyor ki Bazukanın içerisine koyacağınız kamışlar emin ellerde olacak,çok sağlam bir malzemeymiş.

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Mustafa abi,zahmetde ne demek şurada ne güzel beyin jimnastiği yapıyoruz.:p
Bak ne güzel fikirler ortaya çıkıyor,mutlaka birilerininde işine yarayacaktır.

Senin dediğinde mantıklı,hatta çok da güzel olur.:)
Ama bu pimaş boruda kullanılan plastik kırılgan değil ve çok esnek bir yapıya sahip,bende sert zannediyordum ama olmadığını öğrendim.

Ben de geçen hafta sonu 100 lük pimaş borudan yemek termosu yaptım,
Dışını 2 cm XPS köpükle kaplayıp kapağın içini ve borunun altınıda yine 2 cm le kapattım.
Şimdi içerisine 2 adet Sarelle kavanozuyla 2 çeşit yemek koyup işyerime götürüyorum.:D
Borunun en altında 1,5 cm bir fazlalık vardı,onuda kesip üste kulp yaptım.

Ve malzemenin esneklik ve dayanıklılığınıda o şekilde öğrendim,kestiğim parçanın yuvarlak şeklini vida bağlantısı yerlerinde düzelttiğim halde kırılmayıp esnekliğini muhafaza etti.

Ve buda şu demek oluyor ki Bazukanın içerisine koyacağınız kamışlar emin ellerde olacak,çok sağlam bir malzemeymiş.
Musa'cım merhaba,

Çok güzel uğraşların,el becerilerin varmış senin maşallah. :)

Keşke İstanbul'da olsaydın mutlaka tanışmak isterdim seninle.
Pimaş borunun dediğin gibi kırılgan olmadığını bilmiyordum,bizzat denemiş ve görmüşsün zaten. :)

Bu arada yukarıda bahsettiğin çalışmayı çok acil resimleyip paylaşmanı rica ediyorum. :)
Selamlar.