Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

El yapımı Sahte balıkta gezer iğne sistemi

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar
    Yaptığım sahte balıkların daha uzun ömürlü ve iri balıklarla mücadelede daha dayanıklı olması için ne yapabilirim diye araştırırken, internette farklı bir tel bağlama sistemi dikkatimi çekti ve bu yaptığım sahtelerde sizlerle paylaşmak istedim. Bunu keşfeden şahıs, elindeki orijinal eski bir sahtenin paslanan telini onarıp işlevsel hale getirmek için elindeki sahtenin telini keserek yapmış. Ben de bunu yeni yaptığım iki sahteme uyguladım ve gayet başarılı. Kuvvetli bir balık geldiğinde halkadan kurtulan iğne, balıkla mücadelede tüm yükü ana tele veriyor ve bu sayede sahte zorlanmadığı gibi balıkla daha rahat ve dengeli bir mücadele sağlıyor.
    Sahtelerin ağırlık sisteminde mıknatıs kullanarak, daha uzun ve dengeli bir atış olanağı sağladım. Atış esnasında ağırlıklar kuyruk kısmına kayarak sahtenin dönmeden ve daha uzağa gitmesini sağlıyor. Sahte suya düştükten sonra bilyalar ön tarafa kayarak mıknatıs yardımıyla kilitleniyor ve sahte balık aksiyonuna başlıyor.

12cm/13gr lık bu modeli alüminyum folyo ile kapladıktan sonra falçata ile çizerek pul imitasyonunu verdim. Renklendirdiğim epoksi ile de kaplanarak son şeklini aldı. Kuyruk iğnesini mavi, beyaz tüylerle ve sim bağlayarak hazırladım, bitişi epoksi ile yaptım.

Aynı tekniği kullanarak hazırladığım 11cm/18gr. lık bu modeli; beyaz akrilik boya ile astar hazırlayıp, üzerine yine sarı, siyah ve beyaz akrilik boyaları kullanarak renklendirdim. Pul imitasyonu vermek için tül kullandım. Her iki modelde de gözleri hazırlarken, hologram folyo üzerine akrilik boya ile göz imitasyonu verip epoksi ile kapladım; böylece daha gerçekçi üç boyutlu görüntü elde ettim. Yine içine yerleştirdiğim mıknatıs yardımı ile çok dengeli bir uzağa atım ve aksiyon ortaya çıktı. Gezici iğneyi bağlarken kullandığım; oldukça dayanıklı, aynı zamanda jig iğnelerini bağladığım ip. Aklınıza gelen soruyu hemen cevaplayayım; iğneler hiçbir şekilde ipe dolanmıyor.

Sistemin nasıl işlediğini basit bir örnekle anlatayım;

Avcı balık sahteyi görüyor ve takip etmeye başlıyor.

Sahte balığımıza hamleyi yaparak sahtenin alttaki üçlü iğnesinden yakalanıyor.

Yakalandığını anladığında mücadeleye başlıyor ve bu esnada üçlü iğne halkadan kurtuluyor.

Halkadan kurtulan iğne, ucunda yakalanan trofe levreğin tüm kuvvetini ve sahteye yaptığı baskıyı, ipe ve 1,2 mm.lik çelik tele aktararak güvenli bir şekilde balığı almamızı sağlıyor.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Volkan

Volkan Daimi Üye

Abi ellerine sağlık, sen artık kendini de aştın :)

4. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

:) Teşekkürler Volkan kardeş. Yeni bir şeyler buldukça denemeye gayret ediyorum. Sizlerle paylaşmak da büyük keyif veriyor.
    Sağlıcakla kal.

5. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Mavili olanı çok beğendim elinize sağlık. Mıknatıslı sistemden istediğiniz verimi alabildiniz mi?

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ellerine sağlık abi çok güzel bir teknik:) Aradaki ipin görünür olması bir dezavantaj oluşturur mu?

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu ilginç bir sahte olmuş.
    Test edip sonuçlarını paylaşmak gerek acilen.

8. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Emir bey. Eğer ağırlıklar doğru mantıkla yerleştirilir ise mıknatısın faydası; bilyeleri kilitleyerek sahtenin istenen aksiyonu doğru bir şekilde almasını sağlıyor. Aynı zamanda da bu sistemde bilyaların yuvasını kuyruğa doğru daha fazla oyma şansı olduğundan daha dengeli ve uzak atışlar yapılabiliyor. Sahtenin havadayken dönerek, üçlü iğnelerin beden misinasına takılma riski büyük ölçüde azalıyor. Bu sistemi 10 cm üzeri sahtelerde uygulamak daha verimli. Kullandığım Yozuri magdarter,tobimaru ve Dual marka sahtelerimde bu sistemin çok faydasını gördüm.
    Sağlıcakla kalınız.

9. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Selahattin kardeş, denemeden birşey söylemek yanlış olur. Ama bir fluorocarbon ya da whiplash dyneema gibi görünürlüğü düşük misinalarla bağlamak tabi ki daha faydalı olur. Teşekkürler.

10. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

:) Bana da işe yarar gibi göründü. İnşallah yakın bir zamanda sonuçlarını da paylaşacağım.
    Selamlar.

11. tomy77

tomy77 Aktif Üye

düz mantıkla düşünürsek işe yarar gibi görünüyo ama bence yüzüşünü olumsuz etkileyecektir sahtenin