Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elcikte "Eva Knob" Uygulaması

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ambrosia tarafından paylaşıldı.

1. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Bir çok üründe sonradan yada fabrikasyon olarak gerek hafif olması adına gerekse kullanıcıya daha rahat bir tutma imkanı sağlaması adına eva, mantar, aliminyum v.b. yuvarlak elciklerin kullanımı yaygınlaştı. Marka olanlar ise (shimano daiwa gibi) oldukça pahalı. Yuvarlak topuz yada egg (yumurta ) modelleri aynı zamanda jig makinalarda da balık ile olan mücadelede daha rahat bir kavrama sağlaması adına yaygın olarak kullanılmaktadır. Başka bir forumdan arkadaşın daha önce shimano t-type elciği (tutamaç) UV (güneş) e maruz kalma sonucu erişimiti diye hatırlıyorum. Bu tür ürünler Japonlarda daha çok geri dönüşüm malzemelerden yapıldığı ve doğaya zararı olmaması adına nispeten daha dayanıksız olabiliyorlar. Bu m odellerde small-medium-large olarak kullanıcıya sunuluyor. Kullandığınız makinaya göre de elcik sipariş edebiliyorsunuz. 4000 lik bir makinaya small tam oluyor. Sözün özü tüm bu kelime fazlalıklarına karşılık ben daha çok "çok hoş/şık durur" diyerek sipariş etmiştim. Standart 4000 lik shimano makinama bu ürünü ne boşluk fazla olacak nede çok sıkı olacak şekilde monte ettim. Almak isteyenler ebayda "eva knob" olarak aratırlarsa rahatlıkla bulabilirler. Ancak dikkat edilmesi gereken içerisinden shim (pul)çıkmaya biliyor, sipariş etmeden önce satıcı ile muhakkak mesajlaşın ve makinanıza uygun olup olmadını sorun (hoş yine de süpriz olabilir)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Yakışmış..
    Güle güle kullan

4. karacicek

karacicek Aktif Üye

Hayırlı olsun , güle güle kullanın. Çok güzel olmuş.

Bende kendi makinam için ebay'da çok aradım. Fakat bulamadım.
    Makinam Shimano RARENIUM CI4 4000 FA... Bu makina için Yuvarlak topaz(jig) elcik ve rulman aradım , fakat bulamadım.:( Ya da uyumlu olan modeli ben bilemedim.
    Aşağıdaki modelleri buldum ancak , Rarrenium 4000' e uyup uymama konusunda emin olamadım. Açıklamalarda da zaten Rarreniumu belirmiyorlar.
    Aslında Rulman biraz fantazi gibi geliyor benim içinde , arkadaşların gazına gelip , heveslendim.
    Yinede RARENIUM CI4 4000 FA için ; Yuvarlak topaz(jig) elcik ve rulman için yardım edebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

Ekli Dosyalar:

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bu eva knob dan bende istiyorum da bulamıyorum...

6. karacicek

karacicek Aktif Üye

Ekli Dosyalar:

7. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Yumeyaların herşeyi oldukça pahalı. Verdiğiniz linkte Platda örneğin Stella belirtilmemiş ama alttaki fotodaki makina stella. Garip olmuş...

Genelde eva yada mantar elcikler 4000 ve altı makinalarda uygulanıyor. Aliminyumlar ise daha çok jig makinalara uygulanıyor diye biliyorum (tabi zevk meselesi) Rarrenium un elciğide de eva ve çok güzel bence :)

Rarrenium da rulman var mı yok mu bilemiyorum ama genelde bu tür ürünlerden (harici elcik) rulman çıkmıyor. Ayrıca çıksa dahi kullandığınız üründe rulman yerine bushing (plastik ara aparat diyelim) var ise uygulunabiliyor. Rulman bence sorun değil, eğer makinanızda bushing var ise iç ve dış ölçüleri ile rulman satın alabnilirsiniz (Karaköy v.b.) Ama yine de bence en güzeli satıcıya sormak...

8. karacicek

karacicek Aktif Üye

Stella Belirtilmiş.... Enbaşta Yanıda da çift kol hariç diyede parantes içinde belirtilmiş! All 2010 STELLA (Except double handle type.)

Aslında ben herşeyin orjinal halini severim. Biraz orjinallik takıntım vardır. Ancak Kullandığım makina da Topaz elcik çok istemiştim. Biomaster 4000 SW , Stradic 5000 FJ gibi....
    Dediğiniz gibi biraz zevk meselesi , yoksa Rarrenium elciği güzel tabi.

Rulman olayına gelince sanıyorum 4000' de bushing yok, fakat Rarrenium 5000'de var.

İl linkte verdiğim knob' lar bana göre olur gibi geliyor. Çünki diğer linkte YUMEYA da da uyumlu modeller aşağı yukarı aynı , ama orada Rarrenium da var. Yukarıdaki linkte olup , YUMEYA'nın ürünlerinde uyumlu modeller arasında olamayna da var. Mesal YUMEYA da Nasci gözüme çarpmadı. Yine de tereddütteyim...
    ebay' daki modelden 1 tane spariş etmeyi düşünüyorum. Görüşleriniz belirtirseniz sevinirim.

9. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Dediğim gibi satıcı ile PM leşmeniz en sağlıklısı...burda daha önce bu ürünü kullanan biri var ise tabi onunda görüşleri önemli. Ama tahmini olarak cevaplamak bence yanlış olur. Örneğin benim aldığım elciği ben Daiwa Z45 tournamente de uyarladım ve oldu. Tabi tamamen şansa oldu...

Mesele Stella 4000 in T type elciği, Shimano Aero Technium (2012) modele de uyuyor...ama hiç bir yerde bu yazmıyor.

10. karacicek

karacicek Aktif Üye

Doğru söylüyorsunuz , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

11. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Çok şık olmuş BUluthan iyi günlerde kullan :)

Japon modeller neyse de avrupa ve Amerika modellerine elcik bulmak biraz sıkıntı oluyor. Ben de 5000 biomaster için baya bir araştırmıştım. Tamam bu uyar dediğim modeller de pahalıya gelmişti. Sonra gittim ebayden medium boy surecatch aluminyum topuz aldım. Bu model aslında daiwa makinalar için ama ufak bir modifikasyonla benim makinaya uydurdum. Gayet menunum yok böyle bir rahatlık :D
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]