Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elden Çıkmış Eski Şişme Botlar Nasıl Değerlendirilir.

Konu, 'Genel Konular' kısmında Latif Uğurluçimen tarafından paylaşıldı.

1. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Biri orjinal Zodiac 4.30 cm. diğeri 4.10 cm. Patlak değil ama ek yerinden sökülmüş iki adet şişme botum var. Tamir edilse bile güven vermediğinden kullanmayıp kaldırdım. Bir gün gelir bir işe yarar yada bir şekilde değerlendirirm diye düşünmüştüm. Bir kaç senedir aklımda olan ama araştırmaya yada bu işe zaman ayırmaya fırsatım olmadığından yapamadığım bir fikrim var.
    Bu botların içerisine Sytrafor basılabilirmi?. Bu şekilde yapılmış örnekler varmı?.
    Nerede yaptırabilirim?. Yoksa bu bir hayalmi?.

Katlanabilir şişme bottan, katlanamaz ama asla patlamaz ve batmaz bir deniz taşıtı yapmış olacağımdan bu fikir bana heyecan verdi. Sizlerin fikirlerini ve yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Pet şişeleri birbirine bağlayıp yapmışlardı ya, köpükten neden olmasın.. :)

4. Latif Uğurluçimen

Şeref bey onu bende görmüştüm :) ne kadar yaratıcıydı değilmi?.
    Benim bahsettiğim botun tüplerinin içerisine köpük (sytrafor) sıkılabilir mi?

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Sıkılırsa kaldırma kuvveti yeterli olurmu? onuda düşünmek lazım :)

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

olabilir latif abi çift katlı polyester teknelerin batmaz adıyla satılanları var arasına basınçla pollypüran sıkıyorlar arası dolmuş oluyor bu sayede tekne delinse bile batmıyor bunu üreten şirketler mevcut ama bir sorun olur ki güzel bir kalıpla sıkıştırmak ve bu kanlıbın içinde o işlemi uygulamak en güvenlisi belirli bir ısı ve basınç üretiyor bu eskimiş olan dikişleri açabilir şizde bunu yapabilirsiniz aslında inşaat sektöründe kullanılan küçük tüpler var büyük boyları varsa daha kolay ve pratik şekilde tüplerinizin içi doldurulabilir
    tabiii bu bir fikir .. :)

7. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Bir kaç kere polyüretan basılmış bot gördüm. Ne yazıkki kullanılabilir durumda değillerdi.
    Bu malzeme sünger gibi suyu çektiği için ince bir delikden gelen su ile hayli ağır oluyor. Etrafı bot plastiği ile kapalı olduğundan kurutma imkanıda yok.
    Uygulama esnasında tüplerin içine eşit miktarda malzeme basmakda ayrı sorun.
    Ayrıca esnemesi olmadığından kırılp deforme oluyor.
    Botların en büyük özellikleri esnemeleridir mesela rafting botlarındaki görüntüyü örnek alabiliriz .

8. Latif Uğurluçimen

Öncelikle olabilirliği konusunda ne yapabilirizi düşündüğümden bahsettiğiniz konuyu geri plana atmıştım. Kaldırma gücünde bir eksiklik olacağını sanmıyorum.
    yapabilirsek deneyerek göreceğiz.

9. Latif Uğurluçimen

Çift katlı polyester teknelerin ara açıklığı çok ince olduğundan bu işlem olur ama böylesi büyük tüplere poliüretan Çok ağır olur. Hatta yerinden kalkmaz, su çekme özellikleride cabası.
    Bana sytrafor lazım, bildiğimiz şu yeni beyaz eşyaların karton kutusundan çıkan türden olanlardan.

10. Latif Uğurluçimen

Can bey haklısınız poyliüretan bu iş için uygun değil. Konu buraya kaydı ama ben suya dayanıklı ve içerisine su çekmeyen sytrapordan (strafor) koymayı düşünüyorum. ama bunu nasıl yapacağımı bilen varsa yardım istiyorum. Çünkü bunu sıcak olarak basınç ile sıkıyorlarmış. Belki bu işi yapan ve anlayan biri vardır.

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

strafor uygulaması yapan şirketlerde var abi istanbul tuzla da var mesela adını hatırlarsam yazarım batmayan tekne diye gösteriyorlardı ama amatör uygulaması nasıl olur bilemem hemde plastikçi olduğum halde :D