Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elimde ki Makinaya Göre Kamış Tavsiyesinde Bulunabilir misiniz ?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında forzaemre tarafından paylaşıldı.

1. forzaemre

forzaemre Yeni Üye

Elimde Okuma - Ceymar 40 makina var.Buna uygun ağırlıklı denizde ara sıra gölde av yapabileceğim kamış önerisinde bulunabilir misiniz ? Denizde liman üstünden avlanıyorum kafamda lrf ve spin arasında gidip geliyorum. 40 lık makinanın lrf için büyük olduğu söylendi.Mümkünse tek kamışla makina değiştirerek hem spin hem lrf yapabileceğim bir kamış ideal olur.Çok esnek veya çok sert kamışlardan hoşlanmıyorum ve Marmara denizinde avlanıyorum.Bölgemde mırmır,lüfer,istavrit en ağırlıklı çıkan balıklar. Şimdiden teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hkn17

hkn17 Aktif Üye

Aramıza Hoşgeldin :)

forzaemre bunu beğendi.
  4. Lüfer53

Lüfer53 Aktif Üye

Hem spin hem lrf yapabileceğin bi kamış yok lrf ile spin için 2 ayrı setin olması lazım lrf de herhalde en geniş aralık 1-10 atarlı kamışlar vardı sanırım spin için ihtiyacın olacak kamış ise 10-40 aralığındadır bu kanışla en çok tercih edilen 20 gr ve üstü ağırlıklar vede rüzgaraız hafalarda 15 gr da atabilirsin yani spin için atacağın en düşük ağarlık 15 gr diyebiliriz istanbul için bu yüzden 10-40 atarlı bir spin kamışla en çok tercih edilen 1-5 gr arası lrf yemlerini(jig head ile birlikte) 10 m atabilirsin en fazla oda istediğin noktaya düşmez sağa veya sola gider nereye düştüğünü bile anlayamazsın gece avlarında aynı şey 1-10 luk bir lrf kamışı ile istanbul şartlarında kullanacağın en hafif spin yemi 15 gr ı atamazsın buda seçim yapmaya zorluyor bütçesi olan 2 ayrı takım yapar bütçesi olmayan kendine en uygun stile yönelir.

5. forzaemre

forzaemre Yeni Üye

3-15 lik kamışlarla da mümkün değil mi ?

6. karga

karga Aktif Üye

3-15 lik kamisla yapılmaz mı yapılır ama keyif vermez erim mesafesi düşer balık vuruşlarındaki hassaslik daha az olur

7. Lüfer53

Lüfer53 Aktif Üye

Sanmam yinede istediğin verimi alamazsın 3-15 lik kamışla sanırım en iyi mesafeye atabileceğin ağırlık 8-10 g arasıdır. Ben 10-40lık kamış kullanıyorum spin için en iyi mesafeye 21 gr ile ulaşıyorum bu ağırlığın altında veya üstündeki ağırlıklarla o mesafelere ulaşamıyorum. 21 gr lık sahteyi 45-50 max. Rüzgarı arkama alsam 60 m yi buluyo 15 gr ile denediğimde ise 30-35m ye düşüyo atışım. Lrf yapmam bu kamışla imkansız gibi birşey oluyo 3-4 gr jig head aldım ilk başlarda denedim sert atış imkansız burnumun dibine düşüyo usulca yemi izleyerek attığımda ise en fazla5-7 m arası gidiyo o mesafede balık alabileceğim yerler bulabilirdim belki ama sonuçta tercih yapmam gerekti ve spini seçtim bütçem olsada şimdilik lrf av disiplini bana gereksiz geliyo gece istavrit yakalayacağım zaman şamandıralı takım ile notmal olta ile avlanıyorum diğer balıklardada yine yemli beklemeli avlanıyorum tabi bazı arkadaşlarımız lrf nin verdiği zevkten dolayı yani küçücük balığı sanki kofana çekiyormuş gibi hissettirdiği için tercih ediyormuş ben çoğu zaman balık yemek için avlanırım avlanırken de zaten balık varsa hertürlü keyif ve zevkimi alırım ama yinede tavsiyem bi tarafa yönelmen yada ayrı 2 takım yapman ;)

8. Nut

Nut Aktif Üye

Hem spin hem lrf icin Shimano catana 240 1-11gr.. Kamış ne kadar esnek olursa o kadar iyi.. 10-30 gr kamis bile farkediyor alışınca.. 30 gr atarli kamista bombarda samandira kullanmayı düşünüyorum.. Dusuk atarli kamislar uzaga atista farkediyor..

Son düzenleme: 9 Eylül 2016
  9. zokacı

zokacı Aktif Üye

lineaeffe manta yı görmeni tavsiye ederim spin - lrf - hafif kurşunlu avlar için mükemmel birşey görünce hemen aldım

10. forzaemre

forzaemre Yeni Üye

Teşekkür ederim önerileriniz için.

11. alperserttas

alperserttas Aktif Üye

Hocam yeniçitflikte lüfer almışlığım var. Eğer hedef balık lüfer levrekse (ki bölgende çok var) oltan spin olta olsun. Ama hedef pisi, istavrit, eşkina ise lrf dene. Ben çok yol yürüyorum lrf sistemi cebimdeki telefon kadar ağırlığı olduğundan saatlerce atış yapabiliyorum yolrulmadan. Lrfye de alıştım 40-50gram kurşunla çapari sallamak bile zor geliyor.