Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ELYAPIMI SAHTE İÇİN YARDIM LÜTFEN

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında OzzyJen tarafından paylaşıldı.

1. OzzyJen

OzzyJen Aktif Üye

Evet degerlı arkadaslar ve ustatlar herkese ıyı gunler dılerım oncelıkle... at - çek avcılıga merak saldım ve bunun içinde kendı sahtelerımı kendım uretmeye karar verdım.. forumda sahte yapımı ile ilgili anlatımlar mevcut fakat benım sızden ıstegım sahte yapımında kullanacagım butun alet edevat vs. ekipman ve gereçlerı nereden temın edebılırım ve bunların isimleri... ve varsa tabı sahte yapımı anlatımı için bildiğiniz farklı kaynaklar... hemen baslamak ıstıyorum da :) şimdiden tesekkur ederım ... umarım mesaimin bitimine kadar bu bilgileri alırım sızden, mesai bitiminden sonrada hop malzemeciye :) herkese rastgele diyor bol balıklı gunler dılıyorum..........

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Özcan bey, Yaklaşık dört yıldır sahte (vobler) yapımı ile uğraşıyorum. Bu konuda oldukça ilerledim diyebilirim. Yukarıda sorduğunuz ve yardımı istediğiniz konu bir çırpıda anlatılıp malzemeler bunlar alın başlayın denemeyecek kadar farklılık arz edebilir. Basit anlatımla yemek tarifi gibi değildir yani. Benim ahşap oyarken kullandığım aletler tabiki kendi icatım değil, piyasada mevcut olanlar. Mesela benim önerdiğim bir bıçak sizin el yordamınıza ters gelebilir. Çok ucuza alabileceğiniz bu bıçağı kaldırıp atsanız fazla bir zararınız olmaz, fakat size Dremel 300 el motoru alın, yanına şu biçakları alın, Matkap, matkap ayaklığı, Zımparalama makinası, ... vb. gibi malzemeleri sayarsam ikibin tl gibi bir fiyat çıkar.
    Size naçizane tavsiyem ki forumda bu işle uğraşan sevgili dostum Cihat bey ve Diver bey de böyle başlamışlardır, kendimden biliyorum. Elinize yontabileceğiniz bir tahta parçası alıp ev ahalisine çaktırmadan mutfaktan keskin bir bıçak aşırıp, bir şekil vermeye çalışmanız. Kaba şekli bittikten sonra kalın diş zımparadan ince diş zımparaya doğru pürüzsüz bir yüzey elde etmeye çalışmanız. Bakalım oluyormu. Bunu yaparken en önemli kazananımınız
    ihtiyacınız olan aletleri size, siz söyleyeceksiniz zaten.

4. OzzyJen

OzzyJen Aktif Üye

tesekkurler ilgilendiğiniz için... ama ben aslında sunuda merak etmıstım, bu celık tel olsun,balsa agacı olsun bunları nereden temın edebılırım... acıklayıcı bılgıler ıcın tekrar tesekkur edrım ..

5. Latif Uğurluçimen

Balsa, ilk denemeler için israf olur zira ithal olduğu için pahalı bir ağaçtır. Kolay aşındığı için kavak ile başlamanızı tavsiye ederim. Çelik tel veya krom tel yada ikisi birden çelik alaşımlı krom tel (krom çelik tel) bulunduğunuz ilin sanayisinden, krom boru satan firmalardan edinebilirsiniz.

6. OzzyJen

OzzyJen Aktif Üye

tesekkur ederim... bırde dremel için arastırdıgım fiyatlar farklı..ama DREMEL markayı dayanıklı oldugundan onerıyorlar... degısık daha ucuz markalarda var.. cabuk bozulur dıyorlar ama bılmıyorum denemedıgım ıcın...sizin onerılerınız nelerdır?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Haziran 2011
  7. OzzyJen

OzzyJen Aktif Üye

onerılerı beklıyorum...

8. labrax

labrax Aktif Üye

Dremel almadan önce kendince iyi bilenmiş bir bıçak yada maket bıçağı gibi şeylerle bi deneme yap bence. Almaya kesin karar verdiysen mutlaka Dremel al. Diğerleri çok verimli olmayacaktır. Dremel 300 mü Dremel 400 mü karar senin ;) Hobitutkunları.com da detaylı bilgi bulabileceğin gibi direk alımda yapabilirsin. Görüşmek üzere.

9. Latif Uğurluçimen

Almak isterseniz başka markaya bakmayın zaten. Bosch markanın ahşap oyma üzerine yapılmış en iyi hobi makinalarından.

Dremel 300 El Motoru 100 Aksesuarlı / Özel Ürün / Stoktan Teslim

Yineliyorum sizin için çok gerekli mi?, verimli kullanabilecekmisiniz. Bunu bilmiyoruz sizde bilmiyorsunuz. Biraz aceleci davranıyorsunuz. Dünyanın en iyi aletlerini ve tezgahlarını alsanız bile yetenek olarak belki bir kürdan bile yapacak beceriye sahip değilsiniz, bunuda bilmiyoruz.
    Yukarıda link olarak verdiğim Dremel 300 el motorunu ben kullanıyorum. bütün işleri bununla yaparım ve artık bir sorunum kalmaz hevesiyle almıştım ama şimdi bir kaç basit işlemde kullanıyorum. Unutmayın ahşabı kesici alet değil sizin gözünüz oyar. Eğer simetrik bakamıyor, ve balık anatomisini değilde hidro dinamiği bilmiyorsanız bu iş en baştan olmaz. Farkına varmanız geren ilk şey budur. Bu yüzden size elinize bir ağaç alın ve bir bıçak yadımıyla yapın bir görelim demiştim. Sıradan bir bıçak ahşabı zor işler ama en kolay yoldur. Elinizde sabit duran, ve bütün kontrolü sizde olan bir aleti kullanamazsanız, 30.000/dk. (dakikada otuzbin tur) devir hızıyla dönen bir alete hiç hakim olamazsınız.

10. OzzyJen

OzzyJen Aktif Üye

benım el işçiliğim iyidir , eskıdende ugrasmıslıgım vardır....gozlerımde bayagı keskındır,simetrik olarak da iyi görürüm..el işlerinde yetenekliyim ... el yapımı ahsap , örme gibi işlerlede ugrastım hobi olarak... ve evet benım ıcın cok gerekli ve gayet verimli de kullanacağım... dremel marka almaya karar verdım... zaten bugun de gıttım baktım ... herkese tesekkur edıyorum yardımları için...

11. OzzyJen

OzzyJen Aktif Üye

evet zaten bu şekılde bayagı denemelerım oldu... guzel seylerde ortaya cıkardım... foto malesef paylasamıyorum su an ama yakın zamanda paylasacagım..tesekkurler...