Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emeksiz yemek olmuyormuş...:)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104


  [​IMG]

  2013 yılının sonbaharı hemen hemen tüm yurdumuzda gerçekten çok ılıman geçti diyebilirim.Yaklaşık 10 günden beri kış yüzünü göstermeye başlamıştı ki, geçtiğim son 3-5 gün içinde Kuzeyden gelen soğuk hava dalgası bir anda tüm ülkemize başta batı bölgelerimizden olmak kaydıyla kara kışın etkisine almaya başladı.
  Nasıl güneyli rüzgarlar İlkbaharın başlamasına yol açıyorsa, Kuzeyli sert rüzgarlarda kışın başlamasına yol açıyor.Kuzeyli rüzgarların hüküm sürmeye başlaması aynı zamanda bu zaman dilimini dört gözle bekleyen biz Levrek sevdalılarının da ''Levrek avlarına '' başlaması için bir nevi işaret görevi görmektedir.Zira Poyraz demek, bizler için Levrek avı demekti.
  Sert poyrazın ilk günlerinde güzel 2 parça levrek almış ve bunu siz dostlar ile paylaşmıştım.Gerçekten ideal ölçüde 2 adet levrekti.Henüz onun mutluluğunu yaşarken bir kaç gün sonra yine içim, içime sığmamaya ve yeni bir av güncesine yelken açma isteği tüm ruhumu sarmaya başlamıştı bile.Tek sorun bu kadar sert rüzgar ve onun yarattığı soğuk kış koşullarına dayanabilmekti.
  Kişilerin sıcacık evlerinde ama soba başında, ama kalorifer başında bile üşüdükleri bu tür havalarda insanın kendini özellikle bir deniz kenarına atma isteği pek aklı karı olmasa gerek.
  Nihayetinde içimden gelen o ses pek akla ve mantığa uymasa bile bir delik yaptım ve o sesi dinleyerek attım kendimi yollara.Yolda kaç yemci gezdiysem taze mamun bulamadım.Havanın sertliğinden dolayı yem tekneleri çıkmamış ve ellerinde daha önceki günlerden kalma yemler vardı.Çaresi vaziyette mamun ve bir kaç paket boru kurdu alarak soluğu av yapacağım bir mekanda aldım.
  Arabanın içi doğal olarak sıcacık olduğundan, bir anda şoka girmemek için hemen arabadan çıkmadım.Zira böyle olunca elimde olmayan nedenden dolayı bir süre sonra engelleyemediğim anormal bir şekilde zangırdar vaziyette tir tir titreme yaşıyorum hep.Bunu aşmak için ilk önce arabanın her iki camını da azar azar açarak açarak başladım beklemeye.Bedenim dış koşullara az biraz alışsın diye.
  Kendimi hazır hissedince de çıktım arabadan.Ve başladım hazırlanmaya.Ve nihayetinde de oltalar su ile buluştu.Ama bu defa elimdeki hazır takımları değil de gün içinde hazırlamış olduğum daha kalın misindan oluşan takımları kullandım.0,50 lik misinalar.Ne kadar pahalı ve kalşteli olur ise olsun, daha ince misinalar çatır, çatır kopuyor ne yazık ki.

  Ve başladı o imtihan gibi bekleyiş...Bekle Allah bekle...Yok tık yok...Ayakta dikilmekten bedenim isyan etmekte ara sıra...Bunu aşmak için kah çömeldiğim oluyor.Kah az biraz öne doğru eğiliyorum ve belimi rahatlatmaya çalışıyorum....ve bazen de aynen askerlik günlerimizdeki gibi başlıyorum yerimde saymaya.Maksat bedenimi ısıtmak.Yoksa dayanılacak gibi değil ortam.Dedim ya Akıl işi değil bu stil ile Levrek avı yapmak.


  Bu arada vakit bayağı bir ilerledi.Nerede ise ümitlerim bitti bitecek.Hatta bitti ve eksiye bile düştüğü anlar yaşıyorum zaman zaman.Kendimi oyalamakm için ara sıra yemleri kontrol filan ediyorum.Yemler bazen durduğu oluyor.Bazen ise azgın denizde sert dalgalardan savrulmaktan olsa gerek düşüyorlar her halde.Çünkü bu sert havada çok çok seyrek denk gelen kaya balıkları dışında hiç bir canlı yok.
  Saatler gece yarısına yaklaşmakta iken kamışın biri selam verdi.Gerili bir vaziyette yayda bekleyen biş ok misali koşarak kamışla yapıştım.Ve o akllara zarar verecek sert darbeleri hissettim.Evet balık yapışmış ve üstündeydi.

  Şimdi çok sabırlı olmalıydım.Hemde çok..Hele hele hiç heyacan yapmamalıydım.Çünkü bana gelen işaret ben çok kallaviyim der gibiydi.O anda elimde olmadan başladı dudaklarımın arasından bildiğim tüm dualar dökülmeye.Ve tek bir dileğim vardı Cenab Allah tan.Ne olur Allah ım kaçmasın da bir şunun yüzünü göreyimdi.Çünkü bir önceki avda bundan daha iri bir balık ile karşılamış ve makimanın kolunu bile 3-5 tur çevirememiştim.Balık ile karşılıklı duruştuk ve o kalamayı 3-5 defa sert bir şeklide boşalttı ve kösteğin ucundaki iğneyi kopartarak kurtulmuştu.

  Bu günkü avda ise,ben ha bre içimden dualarla makinayı sararken, bu defaki ise ise ağır abi hareketlerle kalamayı boşaltıyordu.Ben sardım..O boşalttı.Ve bir an kıyıya doğru koşa koşa gelip, giden dalgaların taa en başında su üstü yaparak adeta ben buradayım deyip,tekrardan karanlık sulardaki yerini aldı.
  Yaklaşık 3-4 dakikadan beri biçare makinayı sarsam bile hala ne ile mücadele ettiğimi henüz bilmiyordum.Ama çok ağır olduğunu ve çok güçlü olduğunu bana saniye, saniye hissettiriyordu.Ve sonunda nihayet dalgaların içine girdi.Ve belirli belirsiz onu görebildim.Ama hala yüzüyor ve zemin ile temas etmedi.
  Belki 10 dakiakalık mücadele neticesi sonunda artık onu görüyor ve gözlerim ile ona dehşet içinde bakıyordum.Allah ım,ne kadar büyük,ne kadar kocaman diye mırıldanıyorum.Tüm bendenim bu defa soğuktan değil de heyecandan tir tir titriyordu.Allah ım kaçmasın..Ne olur kaçmsın diye mırıldanıyorum.Kahretsin yapayalnızım.Bana yardımcı olacak hiç bir kişi yok yanımda.
  Ve sonunda pehlivan karaya oturan tekne misali zemin ile tamas etti ve orada çakıldı kaldı.Ama çok tehlikeli bir yerde.Üstünden dalgalar onu aşarak ayaklarımın dibine kadar gidip, gelmekte.İşte arkadaşlar tüm av güncelerimde en tehlikeli saniyeleri hep bu kısa zaman dilimide yaşamışdır hep.Zira balık burada 3 yada 5 saniye durduktan sonra tüm heybetiyle beden hareketleri ile suya geriye dönmeye çalışır.O zaman dilimini yakalıyamadığınız anda tüm hayalleriniz bir başka av güncesine kalacaktır.Çünkü balık ya iğneyi ya da kösteği kopartarak saniyeler içinde karanlık suların güvenli ortamında soluğu alacaktır.

  [​IMG]
  Neyse o anlara tekrar gelirsek, balık zemin ile temas ettiği anda kamışı çok çok kontrollu vaziyette yere bıraktığım attığım gibi attım kendimi kısa botlarım ile dalgaların içine ve tüm enerjimi toplayarak ellerim ile balığı ilk önce az ileriye ve sonra da daha ileriye atmayı başardım çok şükür.Ha bu arada ellerim eski avdan kalan kalan çizik ve yaraların üstüne bu defa yeni çizik ve yarıklar ile karşılaştı.Ama olsun...Balığı çok şükür emniyetli bir mesefeye alabilmiştim.
  Doğal olarak hemen parmaklarımın kanayan bölgerelerine tampon yaptım kağıt peçeteler ile.Ve daha sonra da yarım yamalak bile olsa yara bantları ile yer yer kapatmaya çalıştım.
  Taşları çatlatacak kadar sabrın ve azmin sonunda nihayet hayatımın en iri balığına denk gelebilmiştim çok şükür.İlk önce kafa fenerimin ışığında onu uzun uzun büyük bir hayranlık ile seyrettDaha sonra da yanımdaki metre ile boyunu ölçütüm 79-80 cm civarıydı.Balık sakinleşmeye başlayımnca da bir kaç kez kilosunu ölçtüm.Her defasında 6,700 veya daha kusurlu geldi.Kusuru var da onu boşverin,6,700 gr diyelim gitsin.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Yaşamış olduğum aderanalinden dolayı adeta mutluluk denizinde yüzerken bir yandan da dönme hazırlıklarına başlamıştım ki, bir anda bulunduğum bölgeye bir araba yanaştı.Havada partikül şeklinde uçuşan deniz suyundan dolayı buğulu bir cama dönüşmüş olan gözlüklerimden baktığım kadarı ile gelenenin benim bir komşum olduğu gördüm.O da balkondan geç saatte bakınırken bakmış benim araba yerinde yok,İshak abim kesin balıktadır demiş ve az yem almış soluğu benimde yanımda almış.
  Sağolsun onun sayesinde elimde balıkla doğal ortamda bir kaç kare resmi çekildi.Ve ona hiç takımları açma.Al benimkileri kullan deyip ben kebara çekildim.Bu arda bir kaç arkadaşım ile telefon görüşmesi yaparak mutluluğumu onlar ile paylaştım.Ve komşumun hatırına gece saat 02,00 ye kadar kaldıksay da balık bir daha basmadı.Ve sonunda toplarlanarak dönüş yoluna geçtik.
  Sözün özü adına levrek aşkı denilen bu sevdaya gönül vermiş dostlarıma çok daha güzellerinin denk gelmesini dilerim.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.217
  Beğeniler:
  3.453
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Yazıyı okumadan önce tebrik ederim. Sonra okurum.
   
  ishak BALLICA bunu beğendi.
 4. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler harika bir av güncesi olmuş. O kadar akıcı yazmışsınız ki sanki avınız filmini izlemiş gibiyim. Çabalarınızın ve azminizin karşılğını fazlasıyla almışsınız.
   
  ishak BALLICA bunu beğendi.
 5. Can_Ordu

  Can_Ordu Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  Ordu
  Valla bir solukta okudum. Arabadan alıştırarak inmeniz doğru olmuş. Ani soğuk insanı kalp krizine bile sokabilir.

  Paşa için paşa hafif kalır kral için tebrik ederim. Bu soğuğa çıkma cesareti gösterdiğiniz için tebrik ederim.

  Afiyet olsun. Daha iyileri denk gelsin.

  Yalnız bence bir eldiven kullanmanız şart videoda gördüm oldukça yaralamış sizi. Dikkat etmek lazım ciddi bir kesik tek başına sizi zora sokabilir. Yaralar için geçmiş olsun.
   
  ishak BALLICA bunu beğendi.
 6. caner88

  caner88 Üye

  Kayıt:
  31 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  1
  maşallah çok güzel bir paşa okurken aynı heyecanı yaşar gibi oldum.ellerinize sağlık daha güzellerini tutmanız dileğiyle..
   
  ishak BALLICA bunu beğendi.
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.553
  Beğeniler:
  9.494
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler İshak abi, gerçekten güzel bir Levrek. Emeklerinin karşılığını almışsın. Kısmetin açık olsun :)
   
  ishak BALLICA bunu beğendi.
 8. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Bülent kardeş, avın ayrıntısı o satırlarda.Onları yazarken emin ol aynı dakikaları bir daha yaşamış gibi oldum.:)
  Sevgili kardeşim, cümlemizin nasibi açık olsun inşallah.
   
 9. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili dostlar yorumlarınız için çok teşekkürler.Her halde yaşım dolayısı ile bazen bana usta vs filan gibi payeler de verildiği oluyor.Halbuki biliyorum bu işler hep nasip işi.Bu işe yeni başlayan çok genç bir arkadaşımıza böylesine bir pehlivan denk gelebilir.;)

  Önemli olan av güncesi esnasında yaşanan o duygu selini bu aşka gönül veren dostlarada aktarabilmektir.Ben bu paylaşımdaki resmilerim ve dizelerim ile bunu başarabilmişsem ne mutlu bana.
   
 10. anesthesia

  anesthesia Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Ekim 2013
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  223
  Şehir:
  türkiye
  tebrik ederim, umarım nicelerini hepimiz tutarız...
   
  ishak BALLICA bunu beğendi.
 11. sedatic

  sedatic Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  221
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  Kocaeli
  Süper balık. Tebrikler. .

  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
  ishak BALLICA bunu beğendi.