Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

En başarılı saklama tekniği nedir ?

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında muratkebir tarafından paylaşıldı.

1. muratkebir

muratkebir Aktif Üye

Değerli ailem, geçen seneden aklıma takılan soruyu paylaşıp en sağlıklı bilgiyi sizlerden rica ederim.

Sorum/Gece tutulan dişli ve istavritleri ortalama 20 saat sonra tüketiyorum işte bu 20 saatte neler yapmam gerekir ki avlarımız tazeliğini korusun tavada bizi üzmesin.

Sizce hangi yöntem daha mantıklı :rolleyes:

a)içini temizle buzluğa at,
    b)içini temizleme buzluğa at,
    c)içini temizle kaya tuzuyla-tuzla buzdolabına at,
    d)içini temizleme deniz suyu ile birlikte buzdolabına at,
    e)içini temizleme deniz suyundan çıktığı gibi buzdolabına at,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

C şıkkı. 20 saat sonra yeniyorsa buzluğa atmaya kesinlikle gerek yok. Temizlenip hafif tuzlandıktan sonra buzdolabında 2 gün bekletmekte sakınca yoktur.

4. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

F - Hiçbiri.
    20 saatlik bir süre bile olsa biraz tadı değişebilir. İmkan varsa avlakta taşınabilir buzluk kullanın ve balığı buz aküsü ya da buz ile soğuk tutun. Tabii öncesinde ayıklamak iyi olur. Balığın doğrudan buzla temasını önlemeniz gerekir. Buz dolabına dahi koysanız buz ile biraz ekstra soğutma her zaman iyi gelir. 20 saatlik bir süre söz konusuysa sakın buzluğa atıp dondurmayın.
    Bunları yaparsanız balığın etinin yumuşamasının önüne geçersiniz.
    Balığı kovada tutuyorsanız, çok balık tutulması durumunda sürekli suyunu tazeleyin ve bunu yaparak balığın o bulamaç içinde lezzet kaybına uğramasını önleyin. Özellikle suyun sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda balık o suyun içinde resmen pişer ve yumuşar.

5. fthdmr

fthdmr Aktif Üye

bu konuda herkesin farklı düşüncesi olacaktır en iyisi yöntemleri aralıklarla denemek olucaktır

6. helaldılı

helaldılı Aktif Üye

Fatih kardeşime katılıyorum ve istavritte olsa su dolu kap yerine buz dolabına kadar ıslak bezle muhafaza etmeni öneririm.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben ayıklayıp üzeri strech filmle kapatılmış süzgeçe koyup dolaba kaldırıyorum.
    İyice suyu süzüldükten sonra ayrı bir kapaklı kaba aktarıp öyle bekletiyorum.
    Dolapta et ve balık için ekstra soğukluk sağlayan fresh (0 derece) bölmesi varsa çok daha iyi olur ama bende o bölme olmamasına rağmen herhangi bir sorun ya da lezzet kaybıyla karşılaşmadım.
    Zaten avdan gelir gelmez balığı tavaya atsanız balığın nasıl şekil değiştirdiğini görürsünüz. Bu nedenle 1 günlük dinlenme balığa da iyi gelir.
    Bu arada balığı tuzlayıp saklamayı önermem. Çünkü tuz balığın tüm suyunu emer ve kurutur.
    Av devam ederken ister istavrit olsun, ister dişli balık kovada tutmak yerine tel livarla denizde tutmayı öneririm.

8. seydi

seydi Üye

B şıkkı diyorum.
    Her nekadar konu üzerine uzamn değilsemde daha önce profesyonle balıkçıların bulunduğu bir siteden edindiğim bilgiler doğrultusunda özellikle küçük balıkların temzilenmeden buzluğa atılmasının daha doğaru olduğunu söylüyorlardı,20 saat çok uzun bir süre değil belki ama daha uzun süreler iin balığı temizlemeden buzluğa koymak en doğrusudur.

9. muratkebir

muratkebir Aktif Üye

Çünkü tuz balığın tüm suyunu emer ve kurutur. bu taktiği evde pastırma yaparken kullanıyorum tuza gömüp mermerle sıkıştırdığım etin suyu gider kuru kıvama gelir buda haklı olarak tuzlamanın etgilleri kurutacağını gösterir bakalım çoğunluk nasıl saklıyor ?

10. muratkebir

muratkebir Aktif Üye

Bu saklama yönteminin uzun süreli saklamalar da daha başarılı olduğunu kutulanmış norveç balıkları gösteriyor gibi tabii bu benim gözlemim doğru yada yanlış.

11. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Ben gün aşırı tüketeceksem balığı ilk önce temizliyorum süzüldükten sonra süzgeçle birlikte stereçle kapatarak buzdolabına kaldırıyorum altında biriken suyu değiştiriyorum ertesi gün tüketiyorum bugüne kadar öyle yaptım hala yaşıyorum :D
    Saklayacaksamda yine temizliyorum ama sahilde deniz suyu ile temizleyip buzdolabı poşetlerinde yiyeceğim kadarını paketleyip o şekilde koyuyorum ama çok zaman geçtiği zaman tadı eskisi gibi olmuyor bunuda belirtmeden geçemeyeceğim.