Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Enma Barracuda 650 vs. Anıl Marin Open 6.80

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında WilliamWallace tarafından paylaşıldı.

1. WilliamWallace

WilliamWallace Yeni Üye

Herkese Merhaba,

Yıllardır kullandığımız 4.20 Fiber&9.9 Evinrude kombinasyonumuzu 6,5+ metre bir tekneye büyütmeye karar verdik.
    Alacağımız tekneyi %60 Balık, %30 Gezinti, %10 Su Kayağı için kullanmayı planlıyoruz.

Alanya'daki malum iklim koşullarından dolayı açık planlı ve ortadan konsollu bir teknenin doğru seçim olacağını düşünüyorum. Piyasada 6.50 civarı açık planlı tekne çok fazla yok. Mursan Trophy fiyatı nispeten uygun olmasına rağmen çok dar bir tekne (2.30m), MRC Yachting Fisher 21 de benzer genişlikte. Moonday'in tasarımı pek hoşuma gitmedi. Yeni fikirlere de açığım ama kafama yatan seçenekler Enma Barracuda 650 ile Anıl Marine 6.80 Open. Bu iki teknenin fiyatları da birbirine yakın. Aldığım bilgilere göre iki tekne de başarılı ve Amerikan karina tasarımına sahip. İki firma da kaliteli tekneler yapıyor. Teknede burunda bir masada oturulabilsin istiyorum. Anıl buna uygun, Enma da değiştirilebileceğin söyledi (U oturak yapımı).

Barracuda 650 Artılar: Çok geniş (2.70m), 6.80 Open'dan daha hafif (900kg vs. 1150kg), Kendinden su tahliyeli, Polyester omurgalı
    Enma Marine - Tekne, ENMA 650 BARRACUDA

Anıl 6.80 Open Artılar: Açık plan olmasına rağmen kamara mevcut, Canlı balık livarı gibi yüksek standart donanım, Standart yüzme platformu
    6.80 open | 2014 TEKNE MODELLERİ | 2015 TEKNE MODELLERİ | 2016 TEKNE MODELLERİ | 2017 TEKNE MODELLERİ | 2018 TEKNE MODELLERİ | 2019 TEKNE MODELLERİ | 2020 TEKNE MODELLERİ

GALERİ - 6.80 OPEN

Bu teknelerden sizce hangisi tercih edilmeli ve neden?

Tabi bir de motor konusu var:
    Su kayağı yapılacağı için 200bg veya yakın bir makina uygun olacaktır diye düşünüyorum.
    Evinrude E-TEC kafama yatıyor ama motorun fazla elektronik olduğuna dönük bir eleştiri duydum. Sorun yaşayan var mı?
    Mercury OptiMax da iddialı bir iki zamanlı gibi görünüyor, deneyimi olan var mı? E-TEC'le nasıldır karşılaştırınca?
    Ya da Selva/Yamaha gibi bir 4 zamanlıya mı gitmek lazım?

Modern 2 zamanlıların yakıt tüketimleriyle 4 zamanlıları aratmadıkları gibi düşük ağırlık ve yüksek tork gibi avantajlarından bahsediliyor.

Şimdiden değerli katkılarınız için çok teşekkürler.

Selamlar,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Ali abi iki tekneninde yapısı güzel bütçene uyanı al bence birde enmanin 8 metrelik teknesi var barracuda diye oda istediğin tarzda motor olarak evinrude olabilir gerçekten çok performanslı motorlar g2 serisi muhteşem youtubedan evinrude vs mercury yada başka bir marka çıkarsa karşılaştırma videoları var bence alcağın iki tekneyede T-Top yaptır bu tarz teknelerde muhteşem durur ve ayrı bir hava katar

4. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Merhaba sıfırmı istiyorsun yoksa ikinci el (temiz olursa) düşürmüsün?

5. WilliamWallace

WilliamWallace Yeni Üye

Tekrar Merhaba,

Oğulcan, bahsettiğin tekne Enma Barracuda 8.15. Aslına bakarsan sırf bu tekneyi görmek için bu sene Boat Show'a gidip alma niyetiyle pazarlığını da yapmıştım. Dediğin gibi muhteşem bir tekne, çok ferah. Ancak daha sonra boyu küçültmeye karar verince bu iki 6.5+m seçenek ortaya çıktı. Bütçe karar vermede önemli olur mu emin değilim çünkü teknelerin fiyatları aşağı yukarı aynı. T-Top yaptırabilirim, dediğin gibi güzel oluyor. G2 için çok iyi şeyler duydum, ama bildiğim kadarıyla standart E-TEC'lerden oldukça pahalı. Benim senelik kullanım saatim aradaki fiyat farkının hakkını vermez.

Can Bey, tekne de, motor da temizse, çok eski değilse, motorun markası ve gücü kafama yatarsa 2. el olabilir.

6. melanur

melanur Aktif Üye

7. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

8. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Teknelerden hiç anlamam. Benim gözüme her ikisi de güzel göründüler. Hiç anlamadığım için marka ve tip olarak kendini ıspatlamış , anlayanların onayını almış ve hakkı ile yapılmış bir tekne alma yoluna giderdim. Param varsa Yunan yapımı teknelere de bakardım. Komşunun bu işte iyi olduğunu düşünüyorum.

Motor konusuna gelince durum biraz daha farklı. İlk evvela tekne kaç bg motora kadar izin veriyor , bilmek lazım.
    Bütçe izin veriyorsa çift motor takmayı düşünürdüm.
    İzin vermiyorsa bir ana motor bir de yedek (kicker) düşünürdüm.
    Nasıl bir motor konusuna gelince.
    1-) Bilinen bir marka.
    2-) Servisinde ve yedek malzeme temininde zorlanmayacağım bir marka.
    3-) Bu ikisine uyup da nedenleri ile birlikte tavsiye edilen bir marka.

Ben yedeği de gözeterek dört zamanlı bir motora yönelirdim.

Eğer 2 zamanlı bir makine alacaksam , en son tercihim e-tec olurdu. Optimax ve Yamaha'nın 2 zamanlıları arasında karar kılmaya çalışırdım.

Benim motordan bir tek beklentim var , sadece bir tane o da güvenliktir.
    Performans / yakıt /ağırlık ... bunlar teferruat.
    Hiç e-tec kullanmadım ve firmayı direkt olarak kötülemem. Kullanan memnundur ya da değildir. Ben kendime göre istememe tercihlerini yaparım.
    E-tec'in reklamlarında üzerine basa basa performansını öne koyuyor ve yok yamaha'yı suya batırıyor , mercury'ye fark atıyor , ne kadar yüksek torkunun olduğundan bahsediyor.
    E-tec 2 zamanlı bir motordur ve sürekli kendini 4 zamanlılarla karşılaştırıyor.Bu adil değildir. Motorun bir siyahını bir beyazını çıkartıyor ve birisinin deniz diğerinin tatlı su için olduğuna dair söylentiler var. Firma konuya açıklık getirmiyor. Siyahta bazı parçalar denize uygun değilmiş gibi rivayetler var.
    İnternette e-tec kabusları ile dolu bir çok hikaye var. Deniz kabarmış ve gitmek zorundayım , benim "yüksek performanslı" e-tec'imin marşına basım ama tepki yok ...

4 zamanlı motorların arasında da :
    1-) Yamaha
    2-) Mercury
    3-) Suzuki veya Tohatsu
    4-) Honda

şeklindeki sıralamayı tercih ederdim.
    Nedenini zaten açıkladım: Güvenlik.
    Sağlıkla kal ,

9. WilliamWallace

WilliamWallace Yeni Üye

Öneriler için teşekkürler.
    Pilot House tekneleri ve (teknenin yarısını kaplayan) kamaralı tekneleri Alanya iklimine uygun görmüyorum.
    6.5m'den kısa bir tekne almayı da düşünmüyorum.
    Enma ilanlarını görmüştüm. İlanlardan 2009 olan teknenin yaşına/motoruna göre fazla bir fiyat yazmış. O paraya satılan 3 yaşında bir büyüğünü biliyorum, kaçırdım.
    Diğer Enma Barracuda 650 diyen ilan aslında 650 değil Barracuda 6000 gibi duruyor. Bence ilanda hata var.

Tuncer Bey oldukça garanticisiniz :) Markanın güvenilir olması yetmez, çift motor da olsun diyorsunuz.
    Açıkçası risk algım o kadar yüksek değil, çift motora bütçe ayırmayı düşünmüyorum. Ama tabi ki güvenilir bir motor almak isterim.
    Motorun güvenilir olması ile ilgili olarak; İngilizce forumlarda "Mercury gideceğiniz yere hızlı götürür ama Evinrude eve geri getirir" söylemi geçiyordu. Bir de (yüksek güçlü) Evinrude motorların acil durumda iple çalıştırılabildiği ancak Mercury'lerde bunun mümkün olmadığı bilgisine ulaştım.

Suzuki/Tohatsu değil ama Yamaha, Mercury ve Honda'yı değerlendireceğim.

Selamlar,

10. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

Merhabalar

Öncelikle alıcağınız tekne hayırlı olsun. Bundan 3-4 sene önce bende bir tekne almaya karar verdim ve fuara gidip tekne modellerine baktım, en son bende anılmarin ile emma ararsında kaldım ve anılmarin in 5.15 modelini tercih ettim. Şu ana kadarda son derece memnunum. Bu sene abimle tekrar fuara gittik. Amaç tekneyi biraz daha büyütmekti, anılmarinden memnun olmamıza rağmen tekrar fuarı 2 gün gezdik ve tekrar anılmarin in 6.80 inin bizim için en iyisin olacağını düşündük. Bize göre kalite olarak diğerlerinden daha kaliteli anılmarin in tekneleri. Daha ağır olmasını bir dezavantaj olarak görmüşsünüz ama ben öyle düşünmüyorum. Daha ağır tekne dalgaları daha iyi yaracaktır, sizinde bulunduğunuz denizinde sağlam dalga yapabilecek bir deniz olduğunu düşünüyorum, ayrıca tekne oldukça yüksek ve kolay kolay içine dalga alabileceğinide düşünmüyorum.

Motor konusunda da bende Yamaha nın ardından Honda yı en iyi motorlar olarak görüyordum. Fakat yabancı forumlarda biraz araştırınca Suzukininde hiçte yabana atılmayacak bir motor olmadığını gördüm. Şu anki teknemde yamaha kullanıyorum, çok iyi çok memnunum şu ana kadar tık demedi. Fakat nedense 90 beygirden sonra diğer markalarla olan fiyat farkı inanılmaz bir şekilde artıyor. Dolayısıyla ikinci seçeneğimiz olan hondaya döndük!

Asıl soru şuydu; kaç beygirlik bir makina gerekiyordu!? Genelde alanlar 200 veya 225 beygir takıyorlardı bu tekneye! Yamahanın fayfasında aynı tarz ve bu kiloya yakın teknelerin genelde kaç beygir motor taktıklarını, hangi büyüklükte pervaneyle, hangi devirlerde, ne kadar benzin yakıp, o devirlerde hangi hızlara ulaşabildiğini araştırdık. Adamların ana mantığı şu; güçlü motor takıp büyük pervane kullanarak düşük devirlerde yüksek seyir hızına ulaşabilmek! Çünkü motorlar yüksek devirlerde kullanılıken düşük devirlere oranla 3-4 misli benzin tüketiyor ama hız aynı oranda yükselmiyor! Atıyorum 250 beygir bir motor 3500-4000 devirlerde saatte 25 litre benzin tüketip 28 mil süratla giderken 6000-6500 devirlerde 80 litre yiyerek 55 mil gidebiliyor!

Bu mantıktan yola çıkarak daha güçlü motorun bize yakıt ekonomisi getirir dedik ve yüksek beygirli kaliteli ama daha uygun fiyatlı 250hp hondaya baktık bu kayık için. Ekstra beygin denizde her zaman avantaj sağlar, birde kayığa çok yük yükleseniz bile kayık bayılmaz! Buda çok önemli bir husus! Tam hondada karar kılmışken 250hp honda alacağımız fiyata 300hp suzuki alabileceğimizin farkına vardık! Suzukileri araştırdık ve onlarında çok kaliteli ve yurtdışında tercih edilen motorlar olduğuna kanaat getirdik. Aynı fiyata neden daha güçlü bir makina olmasın ki! Zaten bu kadar güçlü makinalarda tam gazda çok önemli yakıt tüketimi farklılıkları olmuyor. Honda 250hp 80 litre yerken suzuki 300hp 87 litre yiyor, Fakat buna daha büyük pervane takabilme şansınız var. ikiside seyir hızında hemen hemen aynı tüketimi yaparken suzukiyle 33 mil yapabilirsiniz. Buda gazlamazsanız daha ekonomik oluyor demek! 33 milde zaten hız az bir hız değil, ben şu an 70hp yamaha şle 5.15 teknemle tam gazda 27 mil yapabiliyorum ve bu şekilde 22 litre yiyor saatte! Neredeyse bu motorlarla aynı değerler. Son olarakta Suzukinin 300hp modeli elektronik gaz kolunu standart olarak sunuyor! Bu yeni kollar bildiğim kadarıyla yamahada var ama fiyatlar çok uçuk!

Kolay gelsin, alacağınız tekneyi güle güle kullamanız dileğiyle..

11. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Bana göre denizde en önemli şey güvenliktir. Denizde motor durunca "sağ çekip dörtlüleri yakayım" gibi bir şey yok! Denizin üstünde dalga kırılmaya başlamıştı ,rüzgar daha da sertleşiyordu ve çıkma kararı aldık. Kıyıdan 2 km uzakta , 2,7mt şişme bir botun içindeyiz. Arkada da 5hp 2t Tohatsu var. Motor çalıştı 15 sn sonra durdu. Ne zaman kayaların yanına bu kadar yaklaştığımızı anlayamadım. Arkadaşım kürek çekmeye çalışıyor ben de motorun ipini çekip duruyorum ... Kıyıya iyice yaklaştık ve su sığlaştığı için dalgalar daha da büyüdü. Can yeleklerini giydik ve atlayacağız ... Motoruma da iyi bakıyordum. İpi çekme temposuyla birlikte bütün Tohatsu çalışanlarını da "hürmetle selamlıyordum" . Bir anda aklıma geldi.

Motorun kendi deposunu kullanıyorduk ve ben oraya çok az benzin koymuştum. Bitmiş olabilir. Hemen harici depoyu bağladım bir iki benzin pompaladım ve ipi çektim. Bu sefer de telaşla motoru boğdum . Çalışacak gibi oluyor ama çalışamıyor. Üst kapağı açtım ve benzini havalandırmaya çalışıyorum. Biraz zamana ihtiyaç var. Küreğin birisi ben aldım diğeri güçten tamamen düşen arkadaşta. Çek babam çek . Azcık açılabilsek en azından zaman kazanırız , çaprazdaki kumluk kıyıya vurmayı deneyeceğiz , yoksa bindirecek kayalara. Ama bırak açılmayı yerimizde bile duramıyoruz. Kapağı taktım ve derin bir nefes alarak ipi olması gerektiği gibi çektim. Büyük bir gürültüyle motor çalıştı. O güne kadar hayatımda duyduğum en güzel gürültüydü o :) Kıyıya çıktım ve Tohatsu çalışanlarına "gönderdiğim selamların" hepsi bana gelsin dedim.

Bu hikayeyi buraya şunun için yazdım . Tehlikeyi bilmek / Tehlikeyi idrak etmek ve Tehlikeyi yaşamak çok farklı şeyler. Olayı sadece motor arızası olarak düşünmek çok hatalıdır.
    Ben motoruma iyi bakarım o da bana iyi bakar kuralı iyidir ama istisnalar var. Çok sık rastlanan bir durum da pervaneye misine / ip / ağ parçası dolanma olayıdır. Yapmam demeyin , yaparsınız. Pek az insan teknesinde kullandığı artık malzemeleri bir poşetin içine koyar , bir çoğu denize atar !

Size risk algınızı yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Doğru Evinrude bir çok söylüyor. Tabi ki tercih sizin. Mercury Optimax ile Evinrude'ye "rude awakeninig" dedi. Bir de bunu araştırın.
    Büyük motorlarda bilmiyorum ama benim motorum 60 hp bir Mercury ve kapağın altında elle çalıtırma düzeneği ve talimatı bir naylon poşetin içinde var.

Emergency Starting
    If the starter system fails, use the spare starter rope (provided) and
    follow procedure.
    NOTE: EFI models ‑ Engine must have a fully charged battery to
    start the engine.
    1. Remove flywheel cover or manual starter assembly.
    26844
    2. Shift outboard to neutral ("N") position.
    N N
    28528
    OPERATION
    61
    ! WARNING
    The neutral‑speed‑protection device is inoperative when
    starting the engine with the emergency starter rope. Set the
    engine speed at idle and the gear shift in neutral to prevent the
    outboard from starting in gear.
    3. Electric start models ‑ Turn the ignition key to "ON" position.

..
    gibi kullanma prosedürü var.