Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Erdemli'de tekneden balıkçılık

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında doctor_33 tarafından paylaşıldı.

 1. doctor_33

  doctor_33 Yeni Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  28 Haziran 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  0
  Haftasonu Erdemli açıklarında 40 mt. derinlikte balık avı yapmaya karar verdik.Yem olarak tavuk göğsü ve karides kullandık.Sarkıtma takımlarımızı hazırladık. Fakat balon balığı denen yaratık sanki tüm akdenizi istila etmişti. Oltalarımızın iğnesiz olarak geri gelmesi epey canımızı sıktı. Birkaç barbun ve mercanla avı tamamladık. Adını bilmediğim ve şimdiye kadar görmediğim bir balık tuttum.Acaba bu balık hakkında bilgi sahibi olan var mı? Varsa paylaşırsa sevinirim....
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Ekim 2010
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  Merhaba hatırladığım kadarıyla önceki sitede de bu balık hakkında bir konu vardı,
  bu balığın cinsi Vantus balığıdır.


  Gövde yapıları uzun füze şeklinde olup, sırtı koyu kahverengi veya koyu gri, karınları kirli beyazdır. Bazı türlerin iki yanında siyah beyaz şerit halinde birer çizgi bulunur. Ağızları büyük ve gözleri iridir. Güney Amerika’nın keşfinden sonra Avrupa’ya dönen seyyahlar remora’lar hakkında ilginç hikayeler anlatmışlardır. Bunlardan biri de Güney Küba’daki Arawak Kızılderilileri’ nin vantuz balıklarını deniz kaplumbağası avında olta gibi kullanmalarıdır. O günden bugüne vantuz balıkları Japonya, Doğu Afrika, Orta Amerika ve Kuzey Avustralya gibi ülkelerde kaplumbağa avı için kullanılmaktadırlar.

  Oltalarla yakalanan vantuz balıklarını balıkçılar teknelerin yanlarından denize sarkıtılmış livar vazifesi gören sepetlere koyarlar. Deniz kaplumbağalarının bulunabileceği av mahalline yaklaştıkları zaman denize koyvererek, balığı kuyruğuna takılı bir halkaya geçirilmiş iple kontrol ederler. Vantuz balığı kaplumbağayı görüp yapıştığı zaman, balıkçı ipi ustalıkla çekmek ve kullanmak zorundadır. Tekne kaplumbağanın üstüne doğru yaklaştığında vantuza bağlı ipe küçük bir halka takılır. Halkadan, ucunda dört kancalı ağır demir bulunan kalın bir ip geçirilir. Dörtlü kanca, yeni takılan halkanın yardımıyla denize indirilir. Kanca kaplumbağaya dokunduğu zaman yana kaydırılır, sonra da birdenbire çekilir. Çengellerden biri kaplumbağaya takıldığı zaman hayvan ağır ağır yukarı alınır. Kaplumbağanın boyuna ve ağırlığına göre bu işi bir veya birkaç balıkçı yapar. Vantuz balıklarının 11-15 kiloyu kaldırabildikleri yapılan deneylerle görülmüştür. Dişi vantuz, Atlas Okyanusunun ortalarında haziran ve temmuzda, Akdeniz’de ise ağustos ve eylülde yumurtlar. Yavrular 18 mm. ‘ye eriştikleri zaman vantuzu belirir. Boyu 6 cm.’i bulduğunda dolaşmak için emici diskini kullanmaya başlar. Remora’ların özellikle olta ile avı yapılmaz.

  Vantuz balığının gövde yapısı ve davranışları kadar hakkında anlatılanlar da ilginçtir. İri balıkların karınlarına ve ahşap gemilerin altlarına yapıştığı için bu davranışından ötürü eski zamanlarda tek başına bir gemiyi durdurabileceği inancının yayılmasına da neden olmuştur. 0 devrin insanları remora’ya “gemi tutan” adını vermişlerdir. Montaigne “Denemeler”inde remora’dan şöyle bahseder:

  “Marcus Antonius’un Augustus’a yenildiği büyük Actium deniz savaşında, amiral gemisini yolun yarısında Romalılar’ın remora adını verdikleri küçük bir balık durdurdu. Ve savaşı kaybetmesine neden oldu.”

  Bu batıl inançların bir nedeni, denizin bazı kesimlerinde durgun suların bulunması veya rüzgarın aniden kesilmesidir. Geminin birden durması üzerine, muhtemelen bir gemici teknenin altını incelemek için denize indirilmiş ve o da tekneye yapışmış vantuz balıklarını görünce gemiyi durduranın bu balık olduğuna inanmıştır. Çok eskiden aylarca açık denizlerde seyrederken rastladıkları deniz hayvanlarına hikayeler bulan gemicilerin garip inançlarından biri de bu olsa gerek. Romalılar ve Yunanlılar remora’nın sihirli güçlere sahip olduğuna inanmışlar ve hakkında pek çok şeyler yazmışlardır.

  Vantuz balığının Yunanca familya adı olan “Echeneis”, “gemi tutan” demektir. Latince “Remora”, “zapt etmek” anlamına gelir.

  Remora’nın emicisinin gücünü ölçmek için yapılan testlerde, balıklardan biri deniz suyu dolu bir kovaya atılmış ve vantuz balığı kovanın bir tarafına yapışmıştır. Balığın kuyruğundan tutularak 10 kilo gelen içi su dolu kova havaya kaldırılabilmiştir.

  Vantuz balıklarında, sırt yüzgeçlerinin bulunması gereken yerde iri oval biçimde yassı bir emici disk vardır. Bu diskin yalnız kenarları ve yüzeyindeki çıkıntılı çizgiler kabarıktır. Emici yapısı sayesinde bir satha sıkıcı yapışır. Balığın ileri doğru yüzmesiyle gevşer.
   
 4. whitefoxss

  whitefoxss Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2010
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Kocaeli
  Yenirmi hocam bu,en önemli konuya değinmemişsin :D
   
 5. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Bu balık büyük balıkların paraziti. Demekki oralarda biryerde bu balığın asalak olarak yaşamasını sağlayabilecek büyüklükte bir canavar var.
   
 6. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  bu balıktan bu yaz(temmuzda)2 adet tuttum,,32 mt.de mercan yakalarken geldi,,yalnız bu balığı dipte değil,5-7 mt lerde yakaladım,,bu balığı köpek balığına eşlik eden klavuz balığı diye düşünürken,Oktay arkadaşımızın bahsettiği gibi remora balığı olduğunu öğrendim...
  ve ben şunu merak etmeye başladım...bunca sene balık avlarım hiç böyle balık yakalandığını görmedim,,ama bu sene bakıyorum diğer balık sitelerindede değişik bölgelerde yakalayanlar var ,,ne oluyor ,da bu balıklar birden bire ortaya çıkıyor...ne dersiniz bu konuda...
   
 7. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  sevgili Akın Kaptan acaba artık büyük balık pek kalmadıda bu balıklar başıboşmu geziyor ne dersin...
   
 8. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  o kadarını bilemeycem tolga abi....:D:D:D:D:D

  zaten yazıda küçük bi araştırma sonucu bulunan kopyala yapıştır durumu.;)
   
 9. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.870
  Beğeniler:
  6.789
  Şehir:
  İstanbul
  Balon balığı işe yarar birşey olsa bu kadar bolca gelmez zaten oltaya.
  Bu canavar balık yüzünden Akdeniz'in tadı kaçtı ne yazık ki.
  Balık yemekten vazgeçip kalın çelik telli takım yapıp balona atmaktan başka çare kalmadı galiba.
  Hem birkaç tanesi eksilir, hem de mücadele keyfi yaşanır. :(
   
 10. soner Yılmaz

  soner Yılmaz Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Hatay
  Remoralarmı çoğaldı, yoksa büyük balıkmı azaldı bilemem ama belli zamanlarda özellikle yunus, kaplumbağa gibi hayvanların yumurtlama ve göç zamanlarında daha fazla gözlemlenirler. Akın bey'in bahsettiği gibi ne parazitdir nede asalakdır. Parazit veya asalak olabilmesi için yapıştığı vucuttan faydalanması lazım, bu balık yapıştığı yüzeyden bir şey emmez, sadece beleş yolcudur. Özellikle avlarını parçalayıp tüketen büyük cüsseli balıklara tutunur böylelikle parçacıkları toplar. Kendiside avcıdır civardan geçen küçük balıkları yakalar.
  Yani bir çok dip balıklarından daha temiz bir beslenme alışkanlığı vardır. Yenirmi sorusuna cevap gelmediğine göre ben cevaplayayım. Bizim karasularımızdaki balıklar içerisinde lezzet bakımından üst sıralardadır, oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Ense hizasından kesilerek tulum şeklinde derisi yüzülmesi gerekir. Koyu renk deriye sahip balıkların tipik özelliği beyaz etlidir.
   
 11. trakonya79

  trakonya79 Daimi Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.589
  Beğeniler:
  2.967
  Şehir:
  İSTANBUL
  merhaba,yazılanları okudum gercektende ilginç bir balık eğer mümkünse resmi daha büyük olarak tekrardan upload edebilirmisiniz ?? merak ettim :)