Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eskiden Balığı Kimler Ve Nasıl Yerlerdi ? 1956 Rıdvan Tezel

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında melikşah tarafından paylaşıldı.

 1. melikşah

  melikşah Aktif Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  12 Nisan 2014
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  309
  Şehir:
  İst.Kadıköy
  Benim gibi eskiye özlem duyanların çoğunlukta olduğu aşikar:)
  söz konusu avcılık olunca iki üç arkadaş kafa kafaya verdimi söz dönüp dolaşıp ahh! nerede o eski balık bolluğu demeden muhabbetleri alır başını gider.
  Rıvan tezel'in 1956 yılına ait bu yazıyı net'te okuyunca sizlerinde bu güzel makaleden keyif alacağınızı düşündüm.
  Sayfaları parça parça kopyalayarak aynen sunuyorum umarım olur:)
  1.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg
   
  coner, flap, mctymn ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  6.187
  Beğeniler:
  5.917
  Şehir:
  İstanbul
  Öncelikle Paylaşımın için teşekkür ederim.:tskler:
  Okurken, o günleri yaşayarak büyük bir keyif aldım.:kyfmyrn:
  Hayal dünyasından gerçeğe döndüğümde içim burkuldu, böyle güzellikleri bizde yaşasaydık diye hayıflandım.:uzgnm::uzgnm::uzgnm:
  Bari elimizde kalanlara sahip çıkmayı becerebilsek.:ckskc:
   
  melikşah ve coner bunu beğendi.
 4. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Kahvemi yaptım şuanda okuyorum, teşekkürler çok güzel paylaşım :) Okumaktan üşenmeyelim dostlar, her bilgi bir hazinedir.. Bana kattığınız hazine için de teşekkür ediyorum :)
   
  melikşah ve coner bunu beğendi.
 5. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Ermeniler, Museviler, Rumlar, İtalyan kökenli vatandaşlar balık denilince hep akla ilk onlar geliyor, malesef burada yazamayacağım sebeplerle bu güzellikleri kaybettik, onların büyük oranda İstanbul'u terketmesiyle deniz ve balık kültür mirasında önemli azalmalar yaşandı.. İstanbul'u İstanbul yapan bu kültürdü.. Kala kala elimizde acılı midye dolma kaldı.. Yazık ki ne yazık..
   
  Son düzenleme: 6 Ocak 2015
  coner bunu beğendi.
 6. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat

  Muhalefet etmiş olmak için yazmiyorum sakın yanlış anlama dostum.Ancak İstanbul'u "İstanbul" yapan kültür Fatih kültürüdür,Osmanlı kültürüdür,İslam kültürüdür.Osmanlı dan evvel adamların durumu ortada.Fetihi halkın nasıl sevinçle karşıladığı tüm yerli ve yabancı kaynaklarda mevcut.Rum ahalisinin fetih öncesi ne rezil ve sıkıntılı bir durumda yaşadıkları tüm herkesçe malum.Kültür denince Osmanlının her tür eserleri ve ananeleri bugün bile ortadayken bahsetmiş olduğun zümrelerin eserleri nelerdir açıkcası ben bilemiyorum.Konu kültür ise asla kıyas yapmam dahi.Adamların neden terk ettikleri,neden gitmek zorunda kaldıkları da malum.Kendileri oynadıkları oyunda lades oldular.İçlerinde ister istemez kurunun yanında yaş da yandı ama bu da kaçınılmazdı.Kaybettiğimizi yazmış olduğun o güzellikleri Vatikan ve tüm avrupa işkence ile yok etmek isterken bizim ecdadımız onlara sahip çıktı ve onlar da buna mukabele çöküş devrinde büyük gaza gelip büyük yanlışlar yaptılar.Osmanlı ihanet etmemiş,halkını katletmemiş hangi milleti,tebasını 600 küsür yıl içinde yollamış ki onları yollasın?Her muhabbet sırasında Türk,Osmanlı,İslam ve bunlar gibi geleneklerimizin daha alelade görülmesi hoşuma gitmediğinden fikrimi belirtmek istedim.Kabul eder veya etmezsin ona bir sözüm olamaz.Herkes inandığı doğruların peşinden gidip savunmaya özgürdür.
   
  Son düzenleme: 6 Ocak 2015
  gurcansap bunu beğendi.
 7. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Aslında özellikle Fatih Sultan Mehmet den bahsetmemiştim sadece bir iki cümle ekleyip sözümü bitireceğim Fatih bile şehri fethettiği anda aldığı önlemlerle gayrimüslim halkın şehri terketmesinin önüne geçmek istemiştir, buna rağmen göçler olmuştur özellikle katolik ve avrupalı tüccar sınıf.. Fatih bunun üzerine Anadolu dan hem Türk hem de gayrimüslim bir kısım nitelikli toplulukları İstanbul a naklettirmiştir.. Osmanlı 600 senelik hakimiyetini diğer dinlere ve ırklara saygısıyla da sağlamıştır , sadece savaşla değil.. Ayrıyeten konumuz zaten balık, kültür derken sanırım balık ve deniz kültürü demem gerekiyordu kusura bakmayın benim hatam
   
  coner bunu beğendi.
 8. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat

  Yazının ilk paragraflarına kısmi olarak katılmamama rağmen yine de belirttiğim gibi bu senin fikrin ve düşüncendir.Saygı duyarım.Zaten bu tarz konuları da birer cümle içerisinde geçiştirmek daha mantıklı.Zira konular hassas ve sanal ortamda hemen maksadından çıkmaya müsait içeriğe sahip.Teşekkür ederim.
   
  Selahattin bunu beğendi.
 9. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Yazmış olduğun yorumu sonradan tekrar düzenlediğin için ekleme yapmak istiyorum abicim :) Bu halkı gönderen Osmanlı değildi.. Benim üstü kapalı kastettiğim şeyler vardı anlamamışsın.. Sağlık olsun.. İstanbul'u 30 senedir yaşamama rağmen çözmüş değilim, bir ömür geçirip de çözemez insan, gerçekten o tarihi koklamayı bilmek lazım, yüzüne bakmadan önünden her gün geçip gittiğimiz yerlerin tarihini araştırınca bile ansiklopedi dolduracak birikim ortaya çıkıyor.. Sadece Osmanlı demek, bu binlerce senelik tarihi olan şehre biraz haksızlık oluyor neyse lafı uzatıp dallanıp budaklandırmayayım, Saygılar ve anlayışın için teşekkürler :)
   
  coner ve Eray Aksoy bunu beğendi.
 10. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat

  Haklısın.Sadece Osmanlı demek veya Osmanlı'sız tarihi kültürü görmek haksızlık olur.Ancak İstanbul'u,hatta Avrupa ve Afrika'yı Osmanlı öncesi ve sonrasını da iyi analiz etmek gerek.Son mesajını okuduktan sonra ne demek istediğini anladım ve hak veriyorum.
   
  melikşah, cogito74 ve Selahattin bunu beğendi.
 11. cogito74

  cogito74 Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  istanbul
  Konusu geçmişken değer verdiğim tarih adamlarından İlber ortaylı hocanın Osmanlı'da milletler ve diploması Kitabı'nı okuyorum. Aslında Ölmek üzere olan ve milletler üzerinde etkisini yitirmiş bir imparatorluk kalıntısı îlan Bizans'ın Osmanlı'ya devinmesi işe Rum halkın ve billassa Ortodoks kilisenin etki ve yetki alanı tüm Balkanlar'da İstanbul'un fethi ile daha etkin olduğu tarihi bir gerçektir. İstanbul içine sıkışmış kalmış kilisenin fetih sonrası sınırları neredeyse Helen dönemi kadar genişlemiştir. Neyse Osmanlı'da sadece Osmanlı'da değil tüm çağdaşı devletlerde saha o zaman ulus devleti anlayışı teşekkül etmediğinden Osmanlı'nın tüm tebası Türk olsun Ermeni olsun Rum olsun Osmanlılık ve bir imparatorluk vatandaşlığı Altında birleşmiştir. Milliyetçilik dünya üzerinde devletler Arasında 1800 den sonra başlar...

  Neyse güzel nezih kalite kokan bir yazı idi. Eski kadim aristokrat sınıfımızı ( bu Sınıfta Türk Rum Ermeni kim olursa olsun) kaybettik. Ondan sonra kültürel estetiğimizde sanatımızda gitti .simdilerde aristokrat geçinenlerimiz sosyete Dediğimiz sonradan görme fırsatçı zenginlerden ibarettir onlarda da balığın suşi'si makbuldür vesselam...
  Yazıyı paylaşan Arkadaşlara yeniden teşekkürler .....
   
  melikşah, coner, Selahattin ve 1 kişi daha bunu beğendi.