Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Eskiden Balığı Kimler Ve Nasıl Yerlerdi ? 1956 Rıdvan Tezel

• Konbuyu başlatan BS Okuru
  • Başlangıç tarihi
B

BS Okuru

Misafir
Benim gibi eskiye özlem duyanların çoğunlukta olduğu aşikar:)
söz konusu avcılık olunca iki üç arkadaş kafa kafaya verdimi söz dönüp dolaşıp ahh! nerede o eski balık bolluğu demeden muhabbetleri alır başını gider.
Rıvan tezel'in 1956 yılına ait bu yazıyı net'te okuyunca sizlerinde bu güzel makaleden keyif alacağınızı düşündüm.
Sayfaları parça parça kopyalayarak aynen sunuyorum umarım olur:)
1.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle Paylaşımın için teşekkür ederim.:tskler:
Okurken, o günleri yaşayarak büyük bir keyif aldım.:kyfmyrn:
Hayal dünyasından gerçeğe döndüğümde içim burkuldu, böyle güzellikleri bizde yaşasaydık diye hayıflandım.:uzgnm::uzgnm::uzgnm:
Bari elimizde kalanlara sahip çıkmayı becerebilsek.:ckskc:

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kahvemi yaptım şuanda okuyorum, teşekkürler çok güzel paylaşım :) Okumaktan üşenmeyelim dostlar, her bilgi bir hazinedir.. Bana kattığınız hazine için de teşekkür ediyorum :)

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ermeniler, Museviler, Rumlar, İtalyan kökenli vatandaşlar balık denilince hep akla ilk onlar geliyor, malesef burada yazamayacağım sebeplerle bu güzellikleri kaybettik, onların büyük oranda İstanbul'u terketmesiyle deniz ve balık kültür mirasında önemli azalmalar yaşandı.. İstanbul'u İstanbul yapan bu kültürdü.. Kala kala elimizde acılı midye dolma kaldı.. Yazık ki ne yazık..

Son düzenleme:

Eray Aksoy

Aktif Üye
Adı
Eray Aksoy
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ermeniler, Museviler, Rumlar, İtalyan kökenli vatandaşlar balık denilince hep akla ilk onlar geliyor, malesef burada yazamayacağım sebeplerle bu güzellikleri kaybettik, onların büyük oranda İstanbul'u terketmesiyle kültür mirasında önemli azalmalar yaşandı.. İstanbul'u İstanbul yapan bu kültürdü.. Kala kala elimizde acılı midye dolma kaldı.. Yazık ki ne yazık..

Muhalefet etmiş olmak için yazmiyorum sakın yanlış anlama dostum.Ancak İstanbul'u "İstanbul" yapan kültür Fatih kültürüdür,Osmanlı kültürüdür,İslam kültürüdür.Osmanlı dan evvel adamların durumu ortada.Fetihi halkın nasıl sevinçle karşıladığı tüm yerli ve yabancı kaynaklarda mevcut.Rum ahalisinin fetih öncesi ne rezil ve sıkıntılı bir durumda yaşadıkları tüm herkesçe malum.Kültür denince Osmanlının her tür eserleri ve ananeleri bugün bile ortadayken bahsetmiş olduğun zümrelerin eserleri nelerdir açıkcası ben bilemiyorum.Konu kültür ise asla kıyas yapmam dahi.Adamların neden terk ettikleri,neden gitmek zorunda kaldıkları da malum.Kendileri oynadıkları oyunda lades oldular.İçlerinde ister istemez kurunun yanında yaş da yandı ama bu da kaçınılmazdı.Kaybettiğimizi yazmış olduğun o güzellikleri Vatikan ve tüm avrupa işkence ile yok etmek isterken bizim ecdadımız onlara sahip çıktı ve onlar da buna mukabele çöküş devrinde büyük gaza gelip büyük yanlışlar yaptılar.Osmanlı ihanet etmemiş,halkını katletmemiş hangi milleti,tebasını 600 küsür yıl içinde yollamış ki onları yollasın?Her muhabbet sırasında Türk,Osmanlı,İslam ve bunlar gibi geleneklerimizin daha alelade görülmesi hoşuma gitmediğinden fikrimi belirtmek istedim.Kabul eder veya etmezsin ona bir sözüm olamaz.Herkes inandığı doğruların peşinden gidip savunmaya özgürdür.

Son düzenleme:

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Aslında özellikle Fatih Sultan Mehmet den bahsetmemiştim sadece bir iki cümle ekleyip sözümü bitireceğim Fatih bile şehri fethettiği anda aldığı önlemlerle gayrimüslim halkın şehri terketmesinin önüne geçmek istemiştir, buna rağmen göçler olmuştur özellikle katolik ve avrupalı tüccar sınıf.. Fatih bunun üzerine Anadolu dan hem Türk hem de gayrimüslim bir kısım nitelikli toplulukları İstanbul a naklettirmiştir.. Osmanlı 600 senelik hakimiyetini diğer dinlere ve ırklara saygısıyla da sağlamıştır , sadece savaşla değil.. Ayrıyeten konumuz zaten balık, kültür derken sanırım balık ve deniz kültürü demem gerekiyordu kusura bakmayın benim hatam

Eray Aksoy

Aktif Üye
Adı
Eray Aksoy
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Aslında özellikle Fatih Sultan Mehmet den bahsetmemiştim sadece bir iki cümle ekleyip sözümü bitireceğim Fatih bile şehri fethettiği anda aldığı önlemlerle gayrimüslim halkın şehri terketmesinin önüne geçmek istemiştir, buna rağmen göçler olmuştur özellikle katolik ve avrupalı tüccar sınıf.. Fatih bunun üzerine Anadolu dan hem Türk hem de gayrimüslim bir kısım nitelikli toplulukları İstanbul a naklettirmiştir.. Osmanlı 600 senelik hakimiyetini diğer dinlere ve ırklara saygısıyla da sağlamıştır , sadece savaşla değil.. Ayrıyeten konumuz zaten balık, kültür derken sanırım balık ve deniz kültürü demem gerekiyordu kusura bakmayın benim hatam

Yazının ilk paragraflarına kısmi olarak katılmamama rağmen yine de belirttiğim gibi bu senin fikrin ve düşüncendir.Saygı duyarım.Zaten bu tarz konuları da birer cümle içerisinde geçiştirmek daha mantıklı.Zira konular hassas ve sanal ortamda hemen maksadından çıkmaya müsait içeriğe sahip.Teşekkür ederim.

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Muhalefet etmiş olmak için yazmiyorum sakın yanlış anlama dostum.Ancak İstanbul'u "İstanbul" yapan kültür Fatih kültürüdür,Osmanlı kültürüdür,İslam kültürüdür.Osmanlı dan evvel adamların durumu ortada.Fetihi halkın nasıl sevinçle karşıladığı tüm yerli ve yabancı kaynaklarda mevcut.Rum ahalisinin fetih öncesi ne rezil ve sıkıntılı bir durumda yaşadıkları tüm herkesçe malum.Kültür denince Osmanlının her tür eserleri ve ananeleri bugün bile ortadayken bahsetmiş olduğun zümrelerin eserleri nelerdir açıkcası ben bilemiyorum.Konu kültür ise asla kıyas yapmam dahi.Adamların neden terk ettikleri,neden gitmek zorunda kaldıkları da malum.Kendileri oynadıkları oyunda lades oldular.İçlerinde ister istemez kurunun yanında yaş da yandı ama bu da kaçınılmazdı.Kaybettiğimizi yazmış olduğun o güzellikleri Vatikan ve tüm avrupa işkence ile yok etmek isterken bizim ecdadımız onlara sahip çıktı ve onlar da buna mukabele çöküş devrinde büyük gaza gelip büyük yanlışlar yaptılar.Osmanlı ihanet etmemiş,halkını katletmemiş hangi milleti,tebasını 600 küsür yıl içinde yollamış ki onları yollasın?Her muhabbet sırasında Türk,Osmanlı,İslam ve bunlar gibi geleneklerimizin daha alelade görülmesi hoşuma gitmediğinden fikrimi belirtmek istedim.Kabul eder veya etmezsin ona bir sözüm olamaz.Herkes inandığı doğruların peşinden gidip savunmaya özgürdür.
Yazmış olduğun yorumu sonradan tekrar düzenlediğin için ekleme yapmak istiyorum abicim :) Bu halkı gönderen Osmanlı değildi.. Benim üstü kapalı kastettiğim şeyler vardı anlamamışsın.. Sağlık olsun.. İstanbul'u 30 senedir yaşamama rağmen çözmüş değilim, bir ömür geçirip de çözemez insan, gerçekten o tarihi koklamayı bilmek lazım, yüzüne bakmadan önünden her gün geçip gittiğimiz yerlerin tarihini araştırınca bile ansiklopedi dolduracak birikim ortaya çıkıyor.. Sadece Osmanlı demek, bu binlerce senelik tarihi olan şehre biraz haksızlık oluyor neyse lafı uzatıp dallanıp budaklandırmayayım, Saygılar ve anlayışın için teşekkürler :)

Eray Aksoy

Aktif Üye
Adı
Eray Aksoy
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Yazmış olduğun yorumu sonradan tekrar düzenlediğin için ekleme yapmak istiyorum abicim :) Bu halkı gönderen Osmanlı değildi.. Benim üstü kapalı kastettiğim şeyler vardı anlamamışsın.. Sağlık olsun.. İstanbul'u 30 senedir yaşamama rağmen çözmüş değilim, bir ömür geçirip de çözemez insan, gerçekten o tarihi koklamayı bilmek lazım, yüzüne bakmadan önünden her gün geçip gittiğimiz yerlerin tarihini araştırınca bile ansiklopedi dolduracak birikim ortaya çıkıyor.. Sadece Osmanlı demek, bu binlerce senelik tarihi olan şehre biraz haksızlık oluyor neyse lafı uzatıp dallanıp budaklandırmayayım, Saygılar ve anlayışın için teşekkürler :)

Haklısın.Sadece Osmanlı demek veya Osmanlı'sız tarihi kültürü görmek haksızlık olur.Ancak İstanbul'u,hatta Avrupa ve Afrika'yı Osmanlı öncesi ve sonrasını da iyi analiz etmek gerek.Son mesajını okuduktan sonra ne demek istediğini anladım ve hak veriyorum.

cogito74

Aktif Üye
Adı
ibrahim d*km*n
Konusu geçmişken değer verdiğim tarih adamlarından İlber ortaylı hocanın Osmanlı'da milletler ve diploması Kitabı'nı okuyorum. Aslında Ölmek üzere olan ve milletler üzerinde etkisini yitirmiş bir imparatorluk kalıntısı îlan Bizans'ın Osmanlı'ya devinmesi işe Rum halkın ve billassa Ortodoks kilisenin etki ve yetki alanı tüm Balkanlar'da İstanbul'un fethi ile daha etkin olduğu tarihi bir gerçektir. İstanbul içine sıkışmış kalmış kilisenin fetih sonrası sınırları neredeyse Helen dönemi kadar genişlemiştir. Neyse Osmanlı'da sadece Osmanlı'da değil tüm çağdaşı devletlerde saha o zaman ulus devleti anlayışı teşekkül etmediğinden Osmanlı'nın tüm tebası Türk olsun Ermeni olsun Rum olsun Osmanlılık ve bir imparatorluk vatandaşlığı Altında birleşmiştir. Milliyetçilik dünya üzerinde devletler Arasında 1800 den sonra başlar...

Neyse güzel nezih kalite kokan bir yazı idi. Eski kadim aristokrat sınıfımızı ( bu Sınıfta Türk Rum Ermeni kim olursa olsun) kaybettik. Ondan sonra kültürel estetiğimizde sanatımızda gitti .simdilerde aristokrat geçinenlerimiz sosyete Dediğimiz sonradan görme fırsatçı zenginlerden ibarettir onlarda da balığın suşi'si makbuldür vesselam...
Yazıyı paylaşan Arkadaşlara yeniden teşekkürler .....