Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eşkina Balığı Avı ve Av Teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Faruk Usta tarafından paylaşıldı.

1. trakonya

trakonya Üye

Takilmalar sürekli takım kaybı

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Koza

Koza Aktif Üye

Kurşunmu takılıyor iğnelermi

4. Koza

Koza Aktif Üye

Kayalık ilişkenli yerde kullandığım ağırlık cinsi hep aynıdır. Çok nadir takılma sorunu yaşıyorum . Çoğuda az bir güçle kurtuluyor.

10 gr lık ince uzun ortası delik kurşunları ipe diziyorum.

5. Koza

Koza Aktif Üye

Uzun atış şamandırasız takımada 20 gramlık 4 veya 5 tane tespih misali diziyorum.

trakonya bunu beğendi.
  6. trakonya

trakonya Üye

Benim sorunum kurşun takilmasi armut kurşun kullanıyordum sizin fikriniz mantikli tsk ederim

7. ygmrsnn

ygmrsnn Yeni Üye

Eşkina Balık Avı Teknikleri

Eşkina, kaya altlarında yaşayan, Marmara ve Karadeniz denizlerinde gezinen, halk arasında Kaya Balığı diye adlandırılan bir balığımızdır. Eşkina balığının diğer bir ismi de Mavruşgil’ dir. En çok av verdiği zamanlar Mayıs ile Aralık ayı ortasıdır. Eşkina balığını tutmak için Canlı Teke kullanılır. Eşkina kolay avlanabilen bir balıktır. Ancak avlak yerleri biraz sıkıntılıdır. Gece saatlerinde avı daha kolay yapılır. Eşkina avı için yanınızda her zaman yedek malzeme getirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü balık sadece kayalık bölgelerde av verir. Ay ışığı olan gecelerde ve sesli ortamlarda fazla av vermemektedir.
    Eşkina Balığı Nasıl Tutulur?
    Eşkina dip balığıdır ve olta takımları da buna göre seçilmelidir. Normal klasik olta ile yakalanabilir. Kösteklerin biraz daha uzun, kurşunlarında oltayı 10-15 gr civarı olması yeterlidir. Balığı yakalamak için genellikle çift köstekli klasik olta ve ayrıca basit yapım kayar beden ya da ağırlıklı Şamandıra takımları kullanılabilir. Eşkina balığının yerini tespit etmek oldukça zordur. Bundan dolayı balığı zıpkıncılar daha kolay yakalar. Avlak Yeri taşlıktır. Suya kesinlikle ışık tutmamanız ve sessiz olmanız gerekir. Eşkina balığı yemi yutar yutmaz hemen kayanın altına kaçar. Oltayı hızlıca çekip misinayı koparmayınız. Yapmanız gereken oltanızı biraz salıp 2-3 dakika beklemektir. Balık kayanın altından çıktığında çekmeye başlayabilirsiniz.
    Eşkina Balığı İçin Hangi Yem Kullanımalıdır?
    Canlı Teke, Eşkina için ideal bir yemdir. Bunun dışında Boru Kurdu , Karides de iş yapar. Yanınızda kepçe olursa daha rahat edersiniz. Eşkina balığını tuttum zannedip kaçıran çok avcı vardır. Son hamleleri güçlüdür. Bundan dolayı suyun 30-40 cm altından balığı kepçeleyin. Eşkina yumurtlama zamanından sonra bolca av verir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Mart 2017
    spinci ve trakonya bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye

Aramıza hoş geldiniz.

9. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Rizede son 4 senedir her hafta olmadı 2 haftada bir giderdim. Biz karagöz diyoruz. Abi balık güzelde çok kılçıklı. Ve yakında da olduğu için el oltasıyla falan hemen alıyorsun kenara. Hiç bir aksiyon bir şey yok. Ama kamışla gidersen kayalıklara falan sıkıştırıyorum kamışı, ucunda da zil ve ışık olurdu. Balık vurunca hemen asılmadın mı gidiyor kaya altına. 15 Dakika bile beklediğimi bilirim. Zorladın mı gelsin diye misina kaya kenarlarına sürülmekten dolayı kopuyor. Kayalık olduğunu bildiğim yere gider 20 metreye oltayı sallarım. Ama biliyorsam 30 metre ilerde kayalar var orayada atarım. Özetle kumun bittiği kayanın başladığı yer. Kumdan gelir gelir baktım bir kaya parçasına çattı orada bırakırım. Bazende kücük kayalardan seke seke gelir orada da bıraktığım olur ama genelde çok yavas çektiğimden baktım takılacak gibi orda bırakıyorum. 5 10 dk ya orada varsa balık gelir. Yem olarka hep boru kurdu kullandım. Baska olmadığından. Olsa belki onlarla daha iyi sonuçlar alırdık.
    Takım olarak da genelde el oltasıyla gidiyorum. Çünkü vurduğunda hemen tepki veriyorsun. Taşın dibine basmadan alıyorsun kıyıya. Oltayla da elinde değilse olta sen tepki verene kadar genelde kayaya basıyor misinayı.
    0,50 0,60 misina ile. Misinayı kalın tutuyorum kenara taşın üstüne yığınca misinayı hiç karışmıyor. Köstekler ince tabi. 2 köstek 1 kurşun. Abi hani hiç oltası olmayanda bu şekilde halleder.. Yapacağı 50 100 m arası 0,50 0,60 misina almak. 7 8 tane falan akıntı durumuna göre kurşun. Bir de hazır köstek almak yada köstek hazırlamak. 2 köstek de taktığımıza göre yaklaşık 14 15 adet köstek hazır olması lazım. Sağlam edip 20 köstek iyi olur. 2 şerli taktığında 10 takım demek. Sürekli kayalarda işiniz olacağından genelde takılıyor yani.
    Ama karagöz vurdugunda sağlam vuruyor.. o heycanı var. Onu söyleyebilirim. Bazen barbun falan yemeye çalısır.. Ama karagöz vurduğunda aha bu karagözdür diyorsun küt küt.. Arkadaşında dediği gibi gelincik, iskorpit çok gelir. Çok yakındaysa kaya balığı da gelebilir. Yengeç de tutmuşluğumuz vardır. Bayağı büyük yengeç. Dil balığı gelmişti 2 kere de ama kücüktüler..

coner bunu beğendi.