Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

EŞKİNA SEZON AÇILIŞI (25 eylül 2013)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher Aktif Üye

Hava bir türlü istediğim kıvama gelmediğinden,genelde 15' i (eylül) gibi açtığım eşkina sezonu ,bu yıl daha geç oldu.Aslında hava hala uygun değildi ama ,saat 16.00 ile 19.00 arası ,evin önünden yaptığım zargana denemesi , tükenmez kalem gibi zarganalarla sonuçlanınca,kurtlarımın iyice büyüdüğünü farkettim.
    Gece saat 23.00 de meradaki yerimi aldım.Tepe lambalı(hiç sönmeyen cinsten) dört beş kişilik bir grup vardı.
    Zıkkımlandıkları bira şişelerini, ikide bir taşların aralarına tangır tungur atmaları,onca bira'dan sonra suya çövdürmeleri,o lanet lambalarla suya ışık saçmaları sona erip, doğal olarak balık malık tutmadan çekip gitmeleri saat 02.00 yi buldu.
    Yarım saat sonra üst üste iki balık aldım,olacak galiba bu iş dedim. Hepsi oymuş,birbuçuk saat boyunca tek bir tık yapmadı.Takımları toplayıp,gitmeye karar verdim,kovadaki tekeleri boşaltıyordum ,aklıma marta kadar tekneyle tonoz yaptığım,bolca iri mırmır aldığım, mendireğin diğer bölümüne geçmek geldi.
    Aslında limanda bağlı teknemde var ancak,gecenin yarısı bi deneme için ,içindeki yarım karış suyu boşaltıp,ufak bir temizlik yapmak zor geldi.Tam tonoz kurduğum yerin hizasına çöktüm taşların üstüne.
    Kıyıdan olta atmaya hiç uygun bir yer değil,on metre ilerisi 20 m derinlikte ve oltayı taktırmadan çekmek asla mümkün değil. Oldukça uzağa atıp,takımı kumlu bölgeye indirip beklemeyi düşündüm,mırmır gelirse hiç boşluk vermeden çekip alırım dedim.
    Pek umudum yok ama ,hadi bir deneyeyim diye yaptığım ilk atış biraz fazla uzak oldu.Hafif sarıp kendime yaklaştırayım derken kabus başladı.
    Otomobil lastiği bağlanmış gibi bir ağırlık bastı kamışı birden.Oha bu ne derken,kastım oltayı balık kafayı çevirdi bi daha zorluyor.Kalama açmayı hiç düşünmedim,önüm pis,kayaya girerse o zorlamayla misine sürtünmeyle kopar.Zorlamalarına kamışla kalama veriyorum ama çok güçlü asılıyor,çaresizlik içinde tutuyorum sadece takımı ve içimden dua ediyorum.
    Ve ,kayaya girdi balık,o çekiyor ben tutuyorum.Bir kafa,iki kafa,üç kafa derken boşaldı takım:(
    Çektim,fırdöndüden çözülmüş köstek...
    Üşenmeseydim de meraya ilk geldiğimde teknenin suyunu boşaltaydım.
    Üşenmeseydimde mayıstan beri makine üzerinde sarılı çürük misineyi değiştirip,takım bağlarken düğüm atmaktan korkmadan bağlayaydım fırdöndüyü...
    Üşenmeyeceksin!.. tembellik yapmayacaksın be Fatih!.. Bu yaşa kadar ne zaman layıkıyla yapmadığın bir işin rast gitti!.. Hiç avantaya kondunmu!..Şans eseri ne elde ettin!.. hep tırmaladın,tırnaklarınla kazıdın!.. Hayattada böyle, balıktada böyle!.. ÜŞENMEYECEKSİN!!!
    HERKESE RAST GELSİN.

Balıklar 30 cm 380-95 gr

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. selcukezer

selcukezer Aktif Üye

tebrikler
    iyi balık iyi malzemelyle tutulur

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Senin nasıl bir avcı olduğunu iyi biliyorum, bazen tecrübelerimiz güç veriyor ve boşver diyoruz, dediğin gibi boşvermemek lazım, üşenmemek lazım :) herşeye rağmen güzel bir av olmuş eline sağlık. Lüferlerden haber varmı ..?

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Geçen hafta meradan yemli denedim,tık yoktu.Mudanyada malum yerde sabahtan akşama dolap beygiri gibi ileri geri dönersen canlı zarganayla, 5-6 balık alınabiliyor.(yerli balıktır onlarda büyük ihtimal,yoksa heryerde istavrit kaynıyor,sürü gelse dağıtırdı) Bu sene kesat geçecek galiba:( bol bol eşkina karagöz avı yaparız bizde:)

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

fatih abi üzülme kısmetinse seni bulur değildiyse adrenalini yeter :)

7. bursadandadaşfikret

bursadandadaşfikret Aktif Üye

Tebrik ediyorum dostum rastgele.

8. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

Tebrikler güzel av olmuş.

9. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Fatih Bey. Güzel balıklar güzel anlatım. Dediğiniz gibi üşenmemek lazım, bundan özellikle kendime ders çıkarıyorum bir üşengeç olarak. :D

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Fatih,
    2 güzel eşkinaya ilaveten güzel de bir heyecan yaşamışsın.
    Ben bazen kısmete inanırım. Sen üşenmeyip tekneyi hazırlasan, ya da daha sağlam düğüm atmış olsan o balık ya hiç gelmezdi, ya da başka bir nedenle yine kaçardı.
    Senin şansın ya da şanssızlığın doğru zamanda doğru yerde ve en doğru yere olta atmak olmuş. O dediklerini yapmış olsan ya olta o balığın dibine gitmeyecekti, ya çok daha erken o sularda olacaktın. :)
    Orada o balık varsa, kısmetinde de varsa alırsın mutlaka.
    Rast gelsin

11. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Fatih abi..