Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

eşkina yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında inculy tarafından paylaşıldı.

1. inculy

inculy Aktif Üye

selamlar herkese. Bayramda düzce akçakoca da olacağım. gündüzleri lüfer,levrek, istavrit, kalkan(çıkıyorsa) peşinde, akşamlarıda çok merak ettiğim eşkina avı yapmayı planlıyorum. google eart den baktığım kadarıyla güzel kayalık yerler var, umarım güzel avlar yapar ve paylaşma fırsatı bulurum. Değerli ustalara bir sorum olacak. Eşkina avı için stoperi ana misinaya taktım sonrasına fırdöndülü şamandıra ve klipsli fırdöndü takım tamam, sorun yok. Fakat kafama takılan örneğin takımı 25m ileriye fırlattım derinlikte 8-9 m, bunu ölçtüm öğrendim. Sonradan makinanın misinasını açıp 33m ölçüp stoperi ordamı sabitliyeceğim? Bunun başka bi püf noktası var mıdır? Birde limanlarda genelde teke bulunur mu?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mctymn

mctymn Aktif Üye

Aleykümselam. Derinlik 8-9 metreyse, stoperi kullanacağın takımın en ucundan 6-7 metre yukarıya ayarlayacaksın . ( Takımın bedeni 1.5 metreyse, takımı bağladığın klipsten 5 metre yukarıya stoperi ayarlayacaksın. Şamandırandan sonra toplam 6.5 metre derinlikte yemin olur . Dipten 1.5 - 2 metre yukarıda.) Şamandıranda ana dedendeki klipsinle stoperin arasında olacak.Kısacası şamandıralı takımda kullanacağımız yem dipten 1-2 metre yukarıda olacak, derinlik 8 mt ise , kullanacağımız takımın boyu dahil 7 metre yukarıya ana bedene stoperi ayarlıyoruz. __takım+klips+şamandıra+stoper_ toplamı 7 metre olacak, yani ölçtüğümüz derinliğin 1- 2 mt kısası oluyor.Makaramızdaki misinaya stoperi takıyoruz şamandırayı takıyoruz klipsi bağlıyoruz. klpse takımı takıyoruz, ölçtüğümüz derinliğin 1-2 metre eksiği kadar takımla birlikte ölçüp oraya stoperi ayarlıyoruz.
    Ayrıca kayalıklardan 25 metre açığa atmana gerek yok , kayalıkların 10 mt ilerisini geçirme, şamandıralı takım yerine 3 lü dip takımıda kullanabilirsin.Bu yaz karasu liman dalgakranın uç kısmında 3 lü takım boru kurduyla güzel eşkinalar aldım.
    Eşkina yakalandığında kayalıklara kaçacaktır panik yapıpta takımı köstekleri koparma, biraz bekle, takımı yokla balık kayalıklardan kendi çıkar.
    Tekeyi oradan çıkarmayı düşünüp şansa bırakma , giderken malzemeciden boru kurdu al,
    Ustalardan yardım yazmışsın . Acemiyim. RAST GELSİN

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Kasım 2011
  4. hunter

hunter Daimi Üye

Merhabalar,

25 Metre ileri atmaması bencede uygun olur,Eşkina kayalık bölge ve kenarlarında dolaşıp avlandığından o kadar uzakda aramak çok alakasız olacaktır.

Ancak 1,5 2.metre yukarı sarması çokda önemli olmasa gerek,sen bu şekilde almış olman,bizlerinde Kurşun yere değdiğinde yeterlidir,yinede nerden baksan ilk iğnenin yerden 50-70 cm.arası yukarıda olur,genelde de 3 lü takım yaptığımıza göre en üstdeki 1,5-2.metreye ulaşıyor zaten. :)

Derinlik konusunda metraj olarak ayar tutturamıyorsanız,şamandıranız dik durana kadar kısaltın veya uzatın stoperin ayarını.

5. Volkan

Volkan Daimi Üye

Görkem ölçerek değil de, deneme yanılmayla 2-3 seferde bence ideali bulursun. Şamandıra dik durduktan sonra birer karış stoperi aşağı çek, şamandıra yatınca üç-dört parmak yukarı çek.

6. kartallı

kartallı Aktif Üye

Bu mevsimde mantarla avlanma...Olabildiğince kıyıdan açığa at ve dip olatası kullan.Ayrıca stoper ayarınıda şöyle yapacaksın illa ki mantarla avlanmak istiyorsan.Makinanın misinasına stoperini tak , daha sonra mantarını tak ve son olarakta bir klipsli fırdöndüyü makinadan gelen misinana bağla.Daha sonra takımını tak ve mantarın kaldıracağı bir kurşunuda takımın en dibine tak.En son olarak 8 m. bir yerde mantarla avlanmak istiyorsan kamışın boyu 3.90 m. diyelim.kurşun kamışın dibinde duracak şekilde makinanı sabitle ve stoperinide makinanın yanına kadar kaydır.Oltanı atınca misinan mantarın içinde kayacak ve stopere gelince otomatikmen duracak.Bu da 7.50 m derinlik demek.Sana yeterli olacaktır.Fakat tekrar ediyorum.Bu mevsimde kıyıdan olabildiğince açık at eşkina için ve kösteklerini yerden en az 70 cm. yukardan yaparak takımını oluştur.Kurşun olarak 50 gr. yeterli olacaktır.Rastgele.Bu arada avlanmak istersen Karasu limana gidebilirsin.Güzel eşkina yapar.Bilgin olsun.