Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

(European barracuda) Iskarmoz, Turna Nedir, Nasıl Avlanır, Av Teknikleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Fatih Koç tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Merhaba Arkadaşlar..
    Sizlere sularımızda bilhassa Akdenize kıyısı olan yerlerde sıkça görülen, tutulan ve benim özellikle her avından inanılmaz zevk aldığım Barakudadan bahsetmek istiyorum.
    Nasıl bir balıktır..?
    Nerelerde yaşar..?
    Nasıl avlanır..?
    Nasıl yenir ..?:)
    20 kadar türü olduğu söylenmekle beraber,
    Genel olarak 3 türde belirtiliyor kaynaklarda bu sevimli balık :)

1-Sphyraena barracuda; Grand barracuda olarak adlandırılan türdür. Yani büyük baraküda..

Büyük baraküda türü yalnız avcı olarak anılır alt çenesinin uzunluğu ve resimde de görüldüğü gibi karın bölgesinde siyah noktalar onu farklı kılar..

Hint Okyanusu, Pasifik, Karayipler,Doğu Atlantik ve Kızıldenizde yaşar..
    Bu bir BARRACUDA'dır arkadaşlar.. Yalnız... Asil.. ve avcı.. Gerçek bir katil :)

Kim böyle bir balıkla mücadele etmek istemezki..?? MÜTHİŞ...!!!!

2- Blackfin barracuda; (Sphyraena qenie) olarak latince süslü isimle taçlandırılan siyah kuyruğu ve yanlarındaki koyu renk çubuklarıyla ayırdedilen..''savulun uleynn..!!'' diye sürüler halinde gezen keskin dişli ve diğer bir avcı arkadaş :)
    Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Pasifikte yaşarlar..
    Büyük okullarda avcılık öğreniyorlar deniliyor onlar için :)
    Buyrun okullarından bi görüntü :)

Bikaç kez şahit oldum sardalya sürüsünü aynı bir çoban köpeği gibi ortaya toplayıp dağılmalarına fırsat vermeden bu şekilde gezdirdiklerine :)
    Sevgi yumağı olmuşlar değil mi :D

Denizlerin kabadayısı :) Varmı ona yan bakan..?? KORKUNÇ...!!!

3-Barracuda Europen ; (Sphyraena sphyraena) Latince ismidir ve bizim sularımızdaki türdür..
    Akdeniz ve Doğu Atlantik yaşam alanıdır..
    Diğer akrabalarının yanında masum gibi kalıyor değil mi..?
    Sakın bu sizi aldatmasın..!! Dolunayda ava çıkan Vampir gibidir ..!!

Oldukça hafif takımlarla bunu yakalamak çok zevkli birşey arkadaşlar..

Şimdi gelelim nasıl yakalandığına;
    Üstadlarımız ve büyük avcı abilerimizin dedikleri ve paylaştıklarına aynen katılmakla birlikte ben genelde kıyıdan avlandığım için kıyıdan ve sahte yemlerle nasıl avlandığıma değineceğim..
    Bu balık herşeyi görür arkadaşlar, inanın bana o kocaman gözlerinden kolay kolay hiçbirşey kaçmaz ve inanılmaz hızıyla adeta bir fişek gibi saldırır yemimize.
    Kıyıda kayalıkların olduğu ve sığlık suya sırt veren yerlerden avladım ben hep..
    Denizin birden derinleştiği bölgeden diyelim de daha açık olsun..
    Ve sardalya sürülerinin olduğu bölgeye mutlaka uğruyor bu eşsiz yaratık günün belli bir saati..
    Genelde akşam saatleri ve gece ay varken güzel av veriyor ama ay yoksa şayet bu seferde sabahın ilk ışıklarında başlıyor sudaki boğuşmaca :)
    Ve çok batan sahtelerden ziyade suüstü ve ona yakın suyun 30 cm altından gelen sahte yemler kullandım..
    Levreğe verilen aksiyonun aksine olabildiğince sert aksiyonlar onun hemen orada bitmesine ve bir anda ne olduğunu anlamadan balığı havada görmenize sebep oluyor..
    Müthiş bir duygu gerçekten herkesin yaşamasını istediğim bi an bu..
    Suüstü sahtesi River2sea Rover98;

Strike pro iri ve albenili renkli olanları; 005 ve kırmızı kafalılar tercihimdir..
    Gelibolu sahteleri;

Ve kendimizin hologram bantlarla kapladığımız muhtelif sahteler..
    Yani orada barakuda varsa yüzeye yakın ve hareket eden herşey onların ilgisini çekiyor arkadaşlar..
    Sahtemizi suya fırlattıktan sonra 4-5 saniye kadar bekleyip sert aksiyonlarla çekerek yakalıyoruz biz.
    O zaten ilk bikaç tur sarmamızda hemen yapışıveriyor sahteye ve suda inanılmaz taklalarla bize haber veriyor yakalandığını..
    Sert bikaç tasmadan sonra az bi kalamayla sivri yapısından dolayı rahatlıkla çekebiliyoruz balığımızı.
    Çok güçlü ve tutmasıda bir o kadar zevkli olan bu balığı tam oldu bu iş ayağımın dibine kadar getirdim dediğiniz anda ok gibi öyle bir fırlıyor ki kalamaya tekrara bir el atmak gereğini duyuyorsunuz :)
    Gelelim nasıl yendiğine;
    Biz tuttuğumuz bu balıkları pullarını ve içini temizledikten sonra palamut gibi enlemesine keserek
    direk kızartıyoruz ya da mangala bırakıveriyoruz:)
    Yada buralarda gördüğüm ve çok beğendiğim bi sosla kızartıktan sonra tatlandırıp öyle tüketiyoruz..
    Sos için; yarım çay bardağı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı nerdek (nar ekşisi) ve 5-6 diş sarımsak..
    Sarımsaklar iyice ezildikten sonra hepsi bir şişeye konularak iyice karıştırılyor ve kızaran balıkların üzerine boca ediliyor.
    Üzeri kapakla kapatılan kızartma kabı bi 10 dakika dinlendiriliyor ve o sarımsakve nar ekşisiyle harmanlanan nefis tat balığa geçiyorki balığı bırakıp yağına ekmek banıyor insan..
    E afiyet olsun benden bu kadar :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Fatih güzel bir konu olmuş, eline sağlık.

4. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Rica ederim Hamdi Bey..
    Paylaşmaya devam...:rolleyes:

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Paylaşım için teşekkürler Fatih abi :)

6. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Eline sağlık Fatih, harika bir paylaşım olmuş. Şu Sos'u mutlaka deneyeceğim ;)

7. buck

buck Yeni Üye

teşekkurler fatih kardeşim, temiz ve güzel bir şekilde yapılmış özet bi paylaşım olmuş, kapanışı soslu pişirme usülü ile bitirmen iştehımı acayip kabartmış durumda,
    babamlar zargana yakaladıklarında(büyük olanlardan) gösterdiğin gibi dilim dilim dograyıp aralarına defne yaprağı koyup şişe geçirerek mangalda pişiriyorlardı,gayet de lezzetli oluyordu, acaba baracudayı da bu şekilde yiyebilir miyiz, denemek lazım, ya da en iyisi beraber tutup birlikte denemek lazım :)

8. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Ellerine emeğine sağlık Fatih.Güzel bir bilgi kaynağı olmuş.:)

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Paylaşım için teşekkürler fatih abi............

10. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Baraküda hiç yakalamadım;ancak mücedeleci olduğu dişlerinden belli.Timsah gibi.
    Güzel bir çalışma Fatih.Tebrikler.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Fatih
    Güzel bir çalışma..
    Teşekkürler