Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eylül 2013 Akbük Balık Avı Raporu

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında frenist tarafından paylaşıldı.

1. frenist

frenist Aktif Üye

Merhaba Değerli forum üyeleri;

Dün açtığım konuya http://www.baliksevdam.com/forum/9-kasim-2013-anadolu-yakasi-disli-avimiz-11428.html fotoğraf eklerken, Eylül ayında yaptığım 1 haftalık balık avı tatilinde Akbük'te yakaladığım çupralardan birinin resmini de iliştirmiştim :)

Sabah Süleyman Abi ( Tek Adam ) çinekoplar iyide çuprayı araya kaynatma, aç raporunu deyince bu raporu hazırlamak farz oldu. Kendisine saygı ve sevgilerimi iletirim.

Geçen seneden beri yaz tatilimi Eylül'de kullanıp, Akbük koyuna çupra kovalamaya gitmek için kendimi şartlamıştım. Bu tatili, hanım ve çocuk olmadan :D sadece annem ve babamı alacağım şekilde ayarladım ve Akbük sahillerinde zaman sınırım ve dırdırsız sadece balık avına odaklanacağım şekilde organize ettim. ( Hanım duymasın :D )

İlk gün yol yorgunluğunu attıktan sonra ertesi gün sabah erkenden kendimi sahillere attım, atış o atış. Bir hafta boyunca her gün balığa gittim. Öylesine kaptırmışım ki tatil sonunda hiç denize girmediğimi fark ettim :eek:

Balık durumu hiçte Cumhur kaptanın videolarında izlediğim gibi değildi. Deniz patlıcanlarını toplamak için geçen sene Akbük koyu troller tarafından taranmış :mad:, tüm deniz tabanı mahvedilmiş, tüm koyu erişteler sarmıştı. Yemleri sürekli çalan ispariler bile yoktu koyda :( Bu nedenle farklı avlaklara gittik hergün. Kazıklı koyu, Taş liman, latmos derken gezmediğimiz yer kalmadı.

Kazıklı koyunda tüm gün bir kaç lidaki dışında bir şey çıkmadı. Öğleden sonra yeter artık toparlanalım dediğimiz an oltamı toplayayım dedim, çektim takımı sudan ama gelmedi. Hay Allah takıldı galiba diyordum ki, takımın çektikçe geldiğini fark ettim. Zorda olsa takımı topladım ve beni büyük bir sürpriz bekliyordu. Ben daha önce böyle bir yengeç görmemiştim. Adını ve lezzetinin güzelliğini hep duyarım ama hiç canlı görmemiştim. Bir adet mavi yengeçimiz oldu, hemde en irisinden :D Resmini çektik ve aynen suya iade ettik ;)

Latmos denen mekanda açıklarda çiftlik balığı yetiştiricilerinin havuzları var ve bu bölgede havuz altlarına havuzlardan dökülen yemlere gelen çupra vb. balıklar çokça gelmekteymiş. O tarafa gidelim dedik 3. gün. Kurduk tezgahı, kamışlardan birine kalamar, diğerine palet denen ( çiflik balıklarına verilen hazır yemmiş ) kedi mamasına benzeyen yemlerden iliştirip salladık. Bir saat ufak defek vuruşlar oldu ama gelen giden yok. Sonrasında kalamar takılı kamışın ucunda şiddetli bir sarsıntı hoyttt nooluyor dedim ve başladım çekmeye, güzel kafa atışları geliyor. Kesin çupra diyorum içimden, aaa birde ne görelim. İğnenin ucunda değişik bir balık. Domuz balığıymış, bunu da ilk defa görmüş olduk :D

Takımı yemledim, tekrar attım. Beklemeye devam :) Aradan bir süre daha geçti. Muhabbet ediyoruz babamlarla, kamışlar sehpaya dayalı duruyor, gözümde arada kamışlarda tabi. Kamışlardan palet takılı olanın kıçı havaya doğru kalktı, misinaya dal, odun bişey takıldı galiba dedim. Tam elimi uzatacağım, hooppp sehpadan denize doğru bir hareket, uyy kamış gidiyor denize :D Neyseki sehpaya takıldı makine kaptım kamışı, bir tasma attım ve mücadelemiz başladı. Ben sarıyorum, o çekiyor. İçimde kaçırma korkusu, küt küt kafa atıyor ama bu sarıkanat vuruşu gibi değil. Ya koparsa :eek: Hemen kalamayı açıyorum, bir o bir ben derken kıyıya alıyorum al yanaklımı :harika: Amcam diyorki, 12 yıldır buradayım, kıyıdan böyle büyüğünü yakalayamadım. Bu balık senin kısmetin. Bir yıllık özlemin, özverinin karşılığı :p bizde ailecek bir sevinç, ben dekini anlatmam imkansız, ağzım kulaklarımda. Hadi diyorum amcamla babama; gidelim, rakınız benden :harika: bir tekte ben alırım diyorum arada :D

Ertesi gün yine aynı yer, yine aynı yem, yine aynı saat :) skor tek balık ama dünkü ile aynı irilikte bir kuzu daha :) Buda bugünü kurtardı. İki günde iki balık ama lidakilerden sonra tosun gibi. Latmosun kralıyım diyorum :D

Facebooktan canlı yayın dostlara, tebrikler detay vermeler falan derken, haydi mangal başına ;) Amcam diyor ki, evde bolca balık var. Bunları dondur, İstanbul'da yiyin, Hanımın ve kızında tatsın. Güzel fikir diyoruz, buzluğa gömüyoruz. Dolaptakilerden ızgaraya yatırıyoruz. Çok iri ve lezzetli istavritlerimiz var :cool:

Sonuçta tatil bitiyor ve iki baba çupra ve binbir hatıra ile evimize dönüyoruz. Akbük'ün çupralarını herkes bu sayede tatmış oluyor. Gecikmiş bir rapor için lafı fazla uzattık :)

[​IMG]"]

Herkese bol trofeli avlar dilerim. Saygı ve sevgilerimle

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Cihan merhaba,

Elinde böyle güzel bir malzeme var ve sen az daha es geçecektin. Dün yayınladığın raporunda görmesem bu unutulmaz av güncelerin heba olup gidecekti. Neyse ki beni kırmadın ve on numara bir rapor olarak bizlere aktardın, bunun için çok teşekkür ederim, kalemine sağlık :)

Kıymetli baban ve amcan ile gerçekleştirdiğin bu av güncelerin ve Mavi Yengeç ve Domuz balığı yakalama şerefine de nail olduğun başarılı avların için de ayrıca hepinizi tebrik ederim ;)

Talan konusuna gelince şu aşamada yapacak bir şey yok ama eli kulağında sıkı önlemlerle bu talan işine el atacaklar kanaatindeyim. En azından ben öyle umuyorum :)

Güzel avlarının devamı ve her zaman rast gelmesi dileklerimle, sağlıcakla kal Cihan...

Not: Kıymetli eşine bu raporu duyurmam ;)

4. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

cihan tekrardan ellerine sağlık daha iyileri rast gelsin en kötü avın böyle olsun nasibin kısmetin hep açık olsun tekrarları rast gelsin

5. frenist

frenist Aktif Üye

Çok teşekkürler abi, sen vesile olmasaydın böyle bir konu olmayacaktı :harika:
    umarım denizlerimize sahip çıkarız ve böyle güzel avlarımızı paylaşabiliriz

6. frenist

frenist Aktif Üye

Eyvallah üstat, iyi dileklerin için teşekkürler. Hep beraber daha nice raporlar yazacağız

7. ilgazpetcom

ilgazpetcom Aktif Üye

Cihan harika bir tatil geçirmişsin ve deniz ana sana hediyelerini sunmuş :)

Bu tarzda bir tatil hedefim var benimde sırf balık tutmak için ama esnaflık işte bir türlü yapamadık :)

Darısı başımıza diyelim kutlarım seni :harika::harika::harika:

8. frenist

frenist Aktif Üye

Sağol Coşkun, Allah herkese nasip etsin böyle kaçamakları. Tek kötü tarafı gönül her sene istiyor bu tip tatilleri :D

9. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Sevgili Süleyman'ın ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı,Cihan..Yoksa bu güzelim rapor heba olacaktı.Çok çok güzel fotolarla birlikte harika bir çeşitleme yapmışsın.Hani balıkçı tezgahı gibi olmuş.Ne arasak var.Çok hoş olmuş.Kutluyorum ve bu güzel avlarının daim ve bereketli olmasını diliyorum.Sağlıcakla kal..

Süleyman kardeşimede buradan kucak dolusu sevgiler...

10. frenist

frenist Aktif Üye

Çok teşekkürler Cahit abim, biraz geç cevap yazdım özür dilerim :(

Ellerinden öpüyorum, saygılar...

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Yeni fark ettim, güzel avlar yapmışsın :)