Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eylul Ortasi Saroz icin Olta Takimi

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında ZiZiL55 tarafından paylaşıldı.

1. ZiZiL55

ZiZiL55 Yeni Üye

Arkadaslar ben balik avi hobime yeni basliyorum. Daha once ufak derelerde avlanmisligim vardir ama denizde hic avlanmadim. Otomatik olta hic kullanmadim tamamen acemiyim yani.

Ben eylul ortasi (17-24) gibi Erikli'de olacagim. Saroz korfesi ile ilgili cok guzel seyler okudum. Bir kac gun kendimi baliga vermek istiyorum. Internetten ogrenebildigim kadar arastiriyorum. Siz degerli ustadlara birkac sorum olacak:
    1. Oncelikle, eylul ortasi, Erikli civarlarinda nerede hangi tur balik tutabilirim? Genelde kiyidan avlanacagim. Sisme 4 kisilik bir botum var ama motor olmadigindan acilamayacagim. Kiyidan biraz acilabilrim kureklerle.
    2. Olta takimim henuz yok. Ben Amerikada yasiyorum dolayisi ile buradan (amazon, ebay) alma imkanim da var. Bu olta takimini seneden seneye, yaz aylarinda, sadece erikli civarinda kullanacagim. Bu durumu goz onune alirsak, nasil bir takim onerirsiniz?
    3. Erikli'de sanirim balik avi turlari oluyormus. Yapanlar oldu mu forumda? Nasil di? Son olarak guvenilir, iyi bir balik malzemecisi nerede var Eriklide?
    Simdiden cok tesekkur ediyorum zamaniniz icin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ZiZiL55

ZiZiL55 Yeni Üye

Arkadaslar, butun haftasonu arastirma yaptim, planim asagidaki gibi, nasil sizce?
    • Ibrice taraflarda kayalik alanlar mevcutmus. Kiyidan karagoz ve cipura erken saatlerde avlanilabiliyormus. Giden arkadaslar oldu mu o taraflara? Sahil uzerinde ilerleyince kumluk bolgelerde mirmir cikiyormus gene erken saatlerde sabah 10a kadar.
    • Makine olarak Shimano Sedona SE4000FD alacagim. 0.40mm (5-9 kg) lik misina saracagim. Kamis olarak Turkiyeden almayi dusunuyorum. Buyuk ihtimalle 2 metrelelik medium-action kamis alacagim.
    • Takim olarak TR ye gelmeden hazirlayacagim. Iki farkli tur takim hazirlayacagim.
      • Cipura ve Karagoz icin: Klasik 3 (ya da 2) Kostekli Dip takimi. Igne olarak Owner 5114 #2 numara kullanmayi dusunuyorum. Bu igneyi cok tavsiye edenler oldu. Takim icin 0.30mm misina kullanacagim.
      • Mirmir icin: Iki farkli takim hazirlamayi dusunuyorum. Birincisi yukaridaki klasik dip takiminin aynisi, tek fark #5 numara igne olacak. Birde sallama dip takimi yapmayi dusunuyorum. Takima hareketli kursun ile baslayip, kursundan sonra bir tane #5 numara igne koymayi dusununyorum.
    • Yem olarak mamun veya boru kurdu dusunuyorum. Buyuk ihtimalle mamun kullanacagim.
    Yukaridaki takimi tamamen yaptigim arastirmalar uzerinde dusundum. Sizce randuman verir mi? Yakalayacagim baliklara uygun bir olta takimi olmus mu?

4. ZiZiL55

ZiZiL55 Yeni Üye

Takim icin kullanacagim misina.
    Cipura icin #2 numara, mirmir icin #5 numara Owner 5114T igne.
    #2 ve #5 numara owner sinek igne. Yanimda bulunsun diye aldim. bu av icin uygun degil diye dusunuyorum.
    Buradan bulabildigim ikili ve uclu firdondu. Ikili olanin klipslisini de aldim. Takimi oltaya kolay takip cikarmak icin. Firdonduler biraz buyuk sanirim. 5 numara aldim. Sizce uygun mudur?