Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eylülün ilk levreği.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında nediminal tarafından paylaşıldı.

1. nediminal

nediminal Üye

Tüm dostlara selamlar
    Son zamanlarda sürekli esen şiddetli poyrazı hem evimin camından, hem de poseidondan takip ediyordum ve nedense ‘hadi işte beklediğin hava git ve olta at’ fikri pekte cazip gelmiyordu.
    Levreğin biraz daha zamanı vardı. Ayrıca hava çok sertti ve deniz bu sert havada yosun kusuyordur diye düşünüyordum. Uğraşıp ta boş dönme ihtimali canımı sıkıyordu.
    Aslında levreğin pekte zamanı yoktu. Ne yapacağı nerden çıkacağı hiç belli olmuyordu çünkü.
    Bundan birkaç gün evvel yeni makinelerime ve su üstü sahtelerime kavuşmanın verdiği keyifle güzel bir sabah avı yapmıştım
    Güzeldi çünkü dört saat durmaksızın çok seri atışlar yapmış ve sahtelerimi sorunsuz bir şekilde yüzdürmüştüm. Ama hiçbir hareket olmamıştı
    Ben görevimi sonuna kadar yerine getirmiştim, gerisi levreğin bileceği işti.

Ve dün akşam şiddeti 5-7 olan poyrazla birlikte levrek avı için favori avlaklardan birine akşam saat 6 gibi vardım.
    Avın ilk bölümü, bakımını yaparak yeniden kullanmaya niyetlendiğim ryobi ecusima makinemin sarma probleminden dolayı misinadaki düğümleri çözmekle geçti.
    Baktım başa çıkamıyorum, hemen yakındaki arabama gidip, yeni edindiğim Daiwa crossfire makinemi hazırlayıp, at-çek yapmaya başladım ama çok vakit kaybetmiştim. Saat 7’ye geliyordu ve 1 saatim kalmıştı çok kısa bir zaman dilimiydi benim için, ama levrek için bu süre çok uzundu çünkü sahteye binmesi sadece bir kaç saniyeydi, belki de daha kısa.
    Yeter ki merada levrek olsun
    Kumsal boyunca atış yaparak denizin kayaları dövdüğü yere geldim.
    Dalgaların şiddetiyle kayaların üzerine fırlamış yosunlarla kaplıydı her yer.
    Bu benim için tahmin ettiğim kötü senaryoydu, bu denizde sahte yüzdürmek imkânsızdı. Su üstü sahtelerden bile gerekli verimi alamıyordum.
    Yine de bu kayalık avlağımın birkaç noktası, sahtelerimi yüzdürme konusunda bana yardımcı olabilirdi.
    Hiç olmazsa birkaç metre sorunsuz yüzsün, ben o an bir levrek ümit ederim nasıl olsa diyerek at-çek yapmaya başladım.
    Sahte kadrom hiç olmadığı kadar sağlamdı.
    Köpüren denizde şans verdiğim ilk sahte rapala max rap 13cm renk kodu: fhb olan sahte oldu. Aslında favori olan Fb modelini bulamadığımdan almıştım bu sahteyi. Aç bir levrek için ne farkederdi ki!

Atımı çok başarılı olan bu sahteyle birkaç kez atış yaptım evet yosunlar yapışıyordu ama çok değildi, birazda olsa yüzüyordu sahte.
    Daralan zamanımdan beş dakika geçmemişti ki, ileri doğru çokta uzun olmayan bir atış yaptım.
    Kıyıyı kaplayan köpüklerin ve yosunları içinden kıvrılarak gelen sahte -nasılsa- yosuna takılmadan aksiyonuna devam ediyordu. Kıyıya yakınlaştığı anların birinde, sahte bir anlığına kendini su üstüne doğru vurdu.
    İşte tam da o anda sahtenin solundan, insan gözünün görmekte zorlanabileceği bir süratle gelen bir şey! bir anda sahteme biniverdi. V-system kamışım süratle eğildi.
    İşte her şeye değecek varlık artık oltamın ucundaki sahtedeydi.
    Kapana düştüğünü hemen anlayan levrek kendini dibe doğru hızlıca vurup kurtulmaya çalıştı.

Bu sırada güçlü çırpınmaları elimdeki hassas kamışı bir sağa bir sola yatırıyor ve adrenalinin üst noktalarına ulaştırıyordu beni.
    Kayalıklara rağmen misinama güvenip, biraz kaldırarak biraz da sürükleyerek kenara almayı başardım
    Bu avın en keyifli yönü levreğin suyu yararak gelişini ve sahteye binişini göz açıp kapama süresincede olsa görebilmiştim. Bu balığın avcılığı takdiri hak ediyor.
    Elimden geldiğince birkaç kare fotoğraf ve kısa bir video çektim.

Eylülün ilk levreği - YouTube

Devamında sahtemin yosunlara daha az takıldığı bir koridor bularak aynı yere sürekli atışlar yapmaya başladım
    Favori sahtelerimin yanında yeni edindiğim sahtelerden bir tanesi olan maria chase sw 60cm dalarlı sahteyle bu koridoru dövmeye başladığım anlarda çok sert bir vuruş aldım. Kıyıya çok yakındı bu vuruş. Sağlam tutmadığım kamış elimden kaydı ve balığı oltaya oturtamadım.

Akşama doğru yine köpüklerin arasında atışlarıma devam ederken maria sahteme bu ispendek bindi. Sahtenin arkasındaki üçlü iğneyi boğazına kadar yutmuştu
    Alıkoymak niyetinde değildim ama ağzındaki iğneleri çıkarırken balık zarar gördü ve onu da alıkoydum.

Maria chase sw 10,5cm

Akşam karanlığı çökünce avı bitirip geri dönüşe geçtim.

Önümde levrek için önemli aylar var.
    Geçen yılın aynı zamanlarına göre daha umutluyum ve daha tecrübeli.
    Umarım daha şanslı da olurum.
    Herkese selam ediyorum
    Rastgele.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Nedim
    Güzel bir av olmuş.
    O en alttaki köpüklü deniz insanın av iştahını kamçılıyor.
    Her zaman rastgelsin

4. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Nedim hocam sezonun ilk avını başarıyla tamamlamışsınız devamlarının'da bu güzellikte olmasını dilerim saygılar.

5. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Tebrikler ..bu balığın avlarını okumakta başka güzel ..devamını dilerim...

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

nedim ustam ellerine sağlık çok güzel kaleme almışsınız balıklarınızı da tebrik ederim dahası rasgele

7. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Ekim için güzel haberler var bu raporda.

8. m1976k

m1976k Aktif Üye

TEBRİKLER NEDİM KARDEŞİM HARİKA BİR RAPOR denize bakıldığındada bu gün balık günü diye haykırıyor resmen...

9. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Bereketli avlarınızın devamını dilerim.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun

10. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Kutlarım herzaman neşeli ve bereketli olsun.

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Nedim, kısmetini almışsın :)