Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ferizli AKGÖL Ölüyor

Konu, 'Genel Konular' kısmında Mehmet ERGÜL tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet ERGÜL

Mehmet ERGÜL Yeni Üye

02 Eylül 2010 Perşembe Günü Sabahı Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığı Çevre Koruma Tim Komutanlığı, Ferizli Gölkent Jandarma Komutanlığı, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (SAMADER) ekipleri ile birlikte Sakarya İli, Ferizli İlçesi, Gölkent sınırları içerisinde bulunan Büyük Akgöl gölünde Ağ ve Pinter operasyonu yapılmıştır.

Yapılan operasyon esnasında 700 mt. Karides Pinteri, 700 mt. Civarında misina ağ, Ağlara ve pinterlere takılmış vaziyette 100 kg. civarında Sazan, Turna, Yayın, Kadife, Çapak ve Kızılkanat türü balıklar ölü olarak ele geçirilmiştir. Yapılan denetimde 2 kişi suçüstü ağ toplarken yakalanmış olup, haklarında yasal işlem yapılmıştır.

Ayrıca su yüzeyinde oldukça fazla miktarda irili ufaklı birçok tür balığın ölmüş olduğu tespit edilmiştir. Balık ölümleri ile ilgili olarak Sakarya Tarım İl Müdürlüğünden gelen personel sudan ve ölü balıklardan numuneler alarak Bakanlık Laboratuarına göndermiş bulunmaktadır. Yapılan ilk ölçümlerde su sıcaklığının 26 ºC, PH değerinin 7,58, Oksijen oranının ise 0,24 mg./lt. Olduğu tespit edilmiştir.

Samader Başkanı Nihat AVCI yaptığı açıklamada;
    Sudaki ölü balık görüntülerinin gerçekten çok kötü olduğunu, 5-6 kg.lık sazanların, turnaların ölüm nedenini ise Suda aşırı şekilde otlanma olmasından dolayı sudaki oksijen miktarının çok aşırı şekilde otlar tarafından tüketildiğini, sudaki oksijen oranının düşmesine ve diğer canlılara yaşama hakkı tanımaması olarak değerlendirdi. Kesin sonuçlar için ise Tarım İl Müdürlüğü’nden gelecek olan analiz sonuçlarını beklediklerini beyan etti.
    Ayrıca yetkililerden bu gölümüze sahip çıkmalarını, sadece balıkçılık olarak değil, diğer su kuşlarının da bir barınma ve yavrulama merkezi olduğuna dikkat çekerek buranın bir an önce ağcı baskısından korunmasını, kıyıda bulunan ruhsatsız kayıkların kaldırılması gerektiğini, gölü güzelleştirmek ve Sakarya’mıza kazandırmamız gereken bir doğa güzelliği olduğunu beyan etti.

Ayrıca, Bu Operasyona Katkıda Bulunan;
    Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığında görev yapan Subay, Astsubay, Erbaş ve Erlere;
    Sakarya İl Jandarma Çevre Tim Komutanlığında görev yapan Astsubay, Erbaş ve Erlere;
    Sakarya İli, Gölkent Karakol Komutanlığında görev yapan Astsubay, Erbaş ve Erlere;
    İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nde görev yapan personele,

Katkılarından dolayı teşekkür etti.

Ve Günün Anlam ve Önemini Taşıyan Resimler :
    1. Bölüm
    Operasyon Hazırlıkları

2. Bölüm
    Operasyon ve ortaya çıkan rezillikler, rezalet adını ne koymak istiyorsanız size bırakıyorum

3. Bölüm
    BALIK ÖLÜMLERİ
    Benim içimi en çok bu sahneler parçaladı, su yüzeyinde 1000 lerce belki 10000 lerce ölü sazan, turna, kızılkanat, sazanlar 4,5 kg.lık elimizde gördüğünüz sazan ise 6-7 kg.lık bir sazan. Umarım bir an önce tahlil sonuçlarından bir şeyler çıkar ve gerekli birimler bir an önce tedbirini alır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. can

can Üye

Bu tür denetimlerin sıklaştırılması kesinlikle şart. Yurdumun tüm göl ve akarsularında bu tür manzaralarla karşılaşmak için yetkililerin özel bir çaba harcamalarındansa geçerken uğramaları bile yetecektir.

Ayrıca, göllerimizde, burdada olduğu gibi, oksijen yetersizliği konusu bugünlerde sıkça gördüğüm ve duyduğum bir sorun. Daha dün bir belgesel kanalında adamların yaptığı sazan çiftliğini gördüm. Yapmak istedikten sonra, yapılması çok basit olacak ayrı bir tesisle koca gölün hem temizlğine hemde oksijen sorununa çözümü bulmuşlar. Konuyla ilgili malesef teknik bilgim yok ama keşke bu tür çalışmalar bizim göllerimiz içinde yapılsa herkes gibi üzerime düşecek her türlü vazifeyi seve seve yaparım.

4. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Mehmet Bey, öncelikle derneğinize ardından da bu denetimde emeği geçen herkese ve tüm kolluk kuvvetlerimize teşekkür ederim. Bir öncekinde de olduğu gibi yine nokta atışı yapılmış, yasa dışı hareket edenler yasak av malzemeleri ile birlikte yakalamış.

Sürdürülebilir amatör avcılık konusunda en önemli hususun eğitim ve denetim olduğuna canlı canlı bir örnek daha. Bu gibi örnekleri ne kadar arttırırsak ve ne kadar çok insana ulaştırabilirsek eminim ki ülkemizde amatör balık avcılığıda hak ettiği noktaya gelecektir.

Bu anlamda sizlerin gösterdiği emekler için ne kadar teşekkür etsek azdır.

Benim aklıma takılan şöyle bir nokta var. Bizim bu tarafta Obruk Barajı' nda Sakarya tarafından gelen ve ağ atan şahısların olduğu duyumlarını almaktayız. Fakat halen gelmekteler mi bilmiyorum. Sakarya tarafında bu tür gayrıyasal işlerle uğraşan insanlar neden bu kadar çoğalmış olabilir acaba ? Bu konuda bir bilginiz var mı ? Muhtemelen bu tarafa gelenlerde sizin bu organizasyonlarda yakalan şahıslar olabilir.

5. İrfan

İrfan Moderatör

Emeği geçen herkeze teşekkür ederim.elerinize sağlık.temenim o durki bu tür denetimlerin sıklaştırılması ve cezai durumların ağırlaştırılması.

Her bir kareye üzülerek baktım yazık bu nasıl bir zihniyet ve cehalet allah islah etsin diyorum başkada bir şey demiyorum.

6. Asi ve mavi

Asi ve mavi Daimi Üye

Rezalete bak. Bu ekipmanı toplasak burdan köye yol olur.

İnsanlar ne zaman bilinçlenip, sürdürülebilir avcılığı gelecek nesillere de sağlıklı bir ortamda ve doğal dengede bırakacak çok merak ediyorum.

Operasyonu yürüten, katkıda bulunan ve bizlere duyurduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

7. ahmet10

ahmet10 Aktif Üye

Valla işin aslı ben yasak avcılık yapanlara kural tanımayanlara çok büyük cezalar verilmediği taktirde bilinçleneceğimizi falan sanmıyorum...
    Bir yandan çevre kirliliği bir yandan balıkçı baskısı ne yalan söyleyeyim hayvanlar yinede iyi dayanıyorlar....

8. enis59

enis59 Daimi Üye

emeği geçen herkese teşekkürler elinize sağlık umarım ülkemizde bu tür kaçak avcılara daha çok ceza verilir ve caydırıcılığı olur

9. Mehmet ERGÜL

Mehmet ERGÜL Yeni Üye

Ersin bey, biz bu ve bunun gibi adamları yakalamaktan bıktık, onlar yakalanmaktan bıkmadı. Cezalar caydırıcı, daha yüksek olmadığı sürece bizler tırmalar dururuz. Geçen yıl limit altı balık satmaktan birine 4 kez ceza yazdırdık. Adam yine limit altı balık satmaya devam etti. Neden 700 x 4 = 2800 TL Adam zaten 1 günde kazanıyor bu parayı. Ama sen gel buna 5.000-10.000 TL ceza kes, bakalım bir daha yapacakmı.

Oraya gelen Sakarya'lılar içinde sizlerden ricam ACIMAYIN, JANDARMAYI ÇAĞIRIN, GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPTIRIN ve işinde takipçisi olun. Kesilen tutanaklardan bir nüshasını temin edin ve Tarım İl yada İlçe Md.lüğü gerekli cezaları kesmişmi, kesmemişmi bunların takipçisi olun.

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Örnek çalışmalarınız için sizleri kutlarım. Bu tür çalışmalar, ülkemiz genelinde çoğaldıkça daha güzel günler bizi bekleyecektir.

11. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Zincirleme bir olay aslında, arz alep meselesi. Birileri bu balıkları talep ediyor ki birileride bu yollarla yakalıyor. Ucuz kazanç peşindeler. Dediğiniz gibi cezalar ne kadar çok artarsa caydırıcı etkiside o kadar artacaktır. Aslında para cezası yanında hapis cezasıda getirilse daha etkili olabilir inancındayım.

Duyumlarımı ispatlar şekilde bir şeyler elime geçerse yada görebilirsem hiç tereddüt etmeden ihbarda bulunacağım. Sakarya'dan kalkıp buralara kadar gelmeyi göze alıyorlar ise bu işte iyi rant dönüyor sanırım. Talep noktası araştırılsa belki daha etkili bir sonuç elde edilebilir. Burada görev güvenlik güçlerimize düşüyor.