Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fethiye'de Spin Avı Yapanlar

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

"İzmir Dikilide Spin Avı Yapanlar" başlığına olan yoğun ilgiye imrenerek ben de başlığı böyle verdim.

8 Ağustos günü iki çocukluk arkadaşım Ayhan ve Bilal'i alarak tekneden Atçek yaptık. Malum kışın geçirdiğimiz birkaç trofeli güzel bir sezondan sonra yazın yerimizde duramaz olduk. Kışı iple çekiyoruz, fakat, yazı da boş geçirmeyelim dedik ve "Tekneden Spin Tekniğini" denemeye karar verdik.

Ben sadece Atçek yapalım demiştim ama, arkadaşlarımız ısrarı üzerine "mamun" da alarak saat gece 10:00 da tekneyle meraya ulaştık. Arkadaşlar yemli düzenlerle 1-2 kilo Hırhır ve Mırmır aldı. Ben saat ikiye kadar ısrarla atçek yaptım ama tık yok. İnadı bıraktım ve Spin takımının ucuna iki köstekli bir dip düzeni bağladım ve yemli düzene geçtim. Bir tane minekop ve birkaç Hırhır yakaladım. O anda arkadaşım bilal ben birak Atçek yapayım dedi. Güldüm ve iyi dedim biraza sen boşa kürek çek :)

Birkaç atış sonra bağırmaya başladı ve uyuklamaya başlayan bizler uyanmış olduk. Balık iyiydi ama arkadaşım Atçekte henüz yeni olduğundan kalamayı açmamıştı ve hızlı sarım yapıyordu. Zaten kamışında da bir zedelenme vardı. Gerçi tamir ettirmişti ancak, o noktadan kamış "çatttt" diye kırıldı. Neyse ip misineyi eline aldı. Büyük bir mücadeleyle balığı tekneye kadar getirmeyi başardı. Ama balığı tekneye alamadık ve kaçırdık (Rahat Logoz un 3-4 kilosu vardı). Moraller kötüydü.

Ben de atçek e başladım. Arkadaşımda kamışın alt parçasıyla atçeke devam etti. Böyle atçek yapıldığına da ilk kez şahit olmuştum. Neyese biraz sonra yarım kamışla bir 300-400 gr. lagoz tuttu. Suya iade ettik. Sonra benim kalama "cızzzzzzzzz" etti. Büyük bir mücadele sonunda ilk Lagoz u aldık (1450 gr). Arkasınadan Yarım kamışlı Bilal kardeşimin kalama öttü. Yine lagoz (1100 gr) Sonra yarım kamışla bir lagoz daha o da küçüktü suya iade ettik.

Toplam 5 lagoz ve bunların 3 tanesi Savagear Bushwaker 10-40 gr atarlı kamışın alt parçası ile alındı. Bu Bilal kardeşimin ikinci atçek avıydı. İlkinde Kasım ayında yarım saatte 3 adet ortalama 1 kilo civarı 3 Baraküda yakalamıştı. Şimdide 2 saat içinde yarım kamışla dört Lagoz u düşünürsek. Bu ne şanstır :) Neyse onu Atçekte yanımdan hiç ayırmaman gerektiğini anlamış oldum.

Herkese iyi avlar
    ibrahim özdemir

Ekli Dosyalar:

Dündar, Plankton ve emrmtn bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. emrmtn

emrmtn Aktif Üye

Hocam güzel baliklar almissiniz tebrikler bende gelecem 10 gunlugune oraya takimlarida aldim zaten bakalim kismette ne var

4. cenkozatay

cenkozatay Üye

Tebrik ederim, daha güzelleri rastgelsin inşallah. Spin avını yaptığınız derinlik neydi, bir de kullandığınız sahtelerin ne olduğunu paylaşırsanız memnun olurum.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. genckemo

genckemo Üye

tebrikler her daim rast gelsin. :)bu arada mırmır'ı anladımda hırhır balığı nedir ilk defa duyuyorum.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler İbrahim.
    Denizde balık, avcıda da kısmet varsa yapacak tek şey denize çıkmak..
    Malzeme olumsuzluklarına rağmen çok bereketli bir av olmuş.

Yemli avı kaç metrelerde yapıyordunuz? Kıyıya yakın sığ noktalar mıydı?
    En fazla 1-2 metre dalabilen sahtelerle bu dip balıklarını nasıl kandırdınız, şaşırdım.

Her zaman rast gelsin

7. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Emrah bey seninle en kısa zamanda Atçek avı yapacağız. Geldiğinde mutlaka haberleşelim.

8. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Şeref abi teşekkürler,

Balıklar dibe inebilen silokonlarla kandırıldı. Söylediğiniz gibi en fazla 10-15 m sığ bir yerdi. Sert sahteleri bırakalı çok oldu.

9. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Abdullah bey ben de bu balığın genel adını bilmiyorum. Bilenler varsa açıklasın. Ama Fethiyeli balıkçıların iyi bildiği bir balık. Bariz özelliği karaya alındığında hır hır diye ses çıkarması. Aşağıdaki linkte fotoğrafı var

Bu balığı tanıyan var mı? - BALIKÇIADASI.CoM Forumları

10. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Teşekkürler,

Silokonlarla avlandık. Makinem shimano 3000 nexave, kamışım shimano Yasei Seabass 7-35 gr atarlı, İp misinam Berkley Whishplash 0.18 mm.

11. baracuda48

baracuda48 Yeni Üye

Tebrikler,

Fethiye de nerede avlanıyorsunuz