Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fiber Tekne Alacak Arkadaşlar Dikkat!!!!!!!!

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında Fishman07 tarafından paylaşıldı.

1. Fishman07

Fishman07 Üye

Herkese Rastgelsin diyerek sözüm başlamak istiyorum.
    Belki okumuş olabilirsiniz uzun zamandır hangi marka motor ve tekne alayım diye formda uzun uzun yazışmalar yaptım. Bir çok site gezindim bir çok bilene sordum.
    Sonunda kararımı verdim hatta bu sitede verdiğim kararı bile yazdım. Marka ve model için ama kısmet olup ta bahsettiğim tekneyi alamadım. Konu biraz karmaşık o yüzden detaya girmeyeceğim. Motor olarak istediğim markayı aldım. teknem ve motorum hakkında hiç bir şikayetim yok aksine çok memnunum. Reklam amaçlı görünmemesi adına marka yazmayacağım.
    Benim Dikkat dememin sebebine gelince; 03.10.2013 günlü yeni çıkartılan, teknelerin ötv ödemesi ile ilgili yasa.
    Bu yasa gereğince almış olduğunuz fiber teknenin ÖTV' sini alırken almış olduğunuz firmaya ödemeniz gerekiyor. Ve firma sizin adınıza Maliyeden almış olduğu şifre ile ödemeyi yaptığınız anda internetten ötv yi ödeyip ödendi makbuzunu size vermek zorunda. Bu işlemi yaptırmazsanız liman kaydına gittiğiniz zaman sizden istenen ötv belgesi olmayacağı için sizde kayıt yaptıramıyorsunuz. Ben öderim gerek yok demeyin artık maliyede böyle bir ödeme imkanı yok yeni tebliğ ile maliyeden bu yetki alınmış durumda. Şahsen yapılacak ödemeler için muhatabınız yok. Aynı şey motor içinde geçerli her nereden motor alırsanız alın ÖTV belgesini size satış yapan firma yine şifresi ile maliyenin sayfasından alıp size vermesi gerekiyor.
    Ben nereden biliyorum. :( maalesef bu yeni yasadan haberim olmadığı için tekne ve motoru aldım her belgesi tekne için gerekli olan ( çapa, ip,kürek, can simidi, can yeleği v.s ) malzemelerim olmasına rağmen, maliyeye ötv yatırmaya gittiğim zaman öğrendim. Liman Başkanlığı, Maliye, Motor aldığım firma ve Tekne aldığım firma dahil mekik dokuyorum bu soruna çözüm bulmak için ama kimse net bir şey söyleyemiyor ve yapamıyor. Yeni tekne alacak arkadaşlar o yüzden diyorum ki.
    Fiber Tekne Alacak Arkadaşlar Dikkat!!!!!!!!:confused::(

Recep_AYDIN, Babali07, value ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. zıpkıncı

zıpkıncı Aktif Üye

Bilgi için teşekkürler.

Fishman07 bunu beğendi.
  4. onat

onat Üye

Bilgi için teşekkürler. Mevcut kayıtlı teknemdeki 20 hp motoru satarak sıfır 60 hp motor aldım. Henüz motoru kayıt ettirmedim, tekne vergisi temmuz ayında olması nedeniyle motoruda aynı dönemde kayıt ettireceğim, yoksa iki defa para ödemem gerekecek. yukarıdaki bilgilendirme sonrası motoru satın aldığım firmaya döndüm ve ötv makbuzu istedim. Kendileri şu ana kadar 250 adet motor sattıklarını ve böyle bir ödeme yapmadıklarını söylediler ve benim teknemin önceden kaydı olduğu için yeni bir motor ötv si olmayacağını belirtti.
    Açıkçası kafam karıştı. bu durumu netleştirmek açısından önümüzdeki hafta İzmir liman müdürlüğüne gidip net bilgilendirmeyi yapacağım. Yinede bu süreçte yeni motor satın alan arkadaşlar varsa uygulamayı öğrenmek isterim.

Saygılarımla

5. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Bilgilendirme için teşekkürler... İste forumlari bu yüzden seviyorum.. Herkes bilgisini paylastikca bilinçli toplumlar oluşuyor..

Discovery cihazımdan Tapatalk ile gönderildi

value, Horozbina, KalamA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. Dündar

Dündar Daimi Üye

Kesinlikle öyle Aşkın.
    Saygı , sevgi çerçevesinde keyifli paylaşımlar olsun.
    Paylaşım için teşekkürler.

NiGHTMaRe07 ve KalamA bunu beğendi.
  7. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

Arkadaşlar ben yeni bir tekne ve motor aldım tekneyi aldığım arkadaş bizim burda ötv ödemeden kayıt ettirriz dedi ve ben vekalet gönderdim ve kayıt ettirdi bizim burdaki liman başkanlığına sorduğumda faturada öteve olması gerek dedi tekne 4,60 motor 30 hp

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

8. Fishman07

Fishman07 Üye

Kolay gelsin, öncelikle belirtmek istediğim bir konu var. İkinci el olarak tekne alıyorsanız geçmişte ötv ödemesi olduğu için tekrar ötv alınmıyor diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Sıfır tekne ve motor alacak olursanız o zaman almış olduğunuz tekne ve motor faturasında sizden tahsil edilecek olan ötv' nin tekne ve motoru almış olduğunuz firma tarafından sizden tahsil etmesi ve bunu maliyeden alacağı bir şifre ile yatırması gerekiyor.
    Bu konuyu yazdıktan kısa bir süre sonra Kocaeli Kandıra ilçesinde maliyenin bu işi bizzat yaptığını öğrendim. Akrabalarım aracılığı ile maliye ile irtibata geçtim ve yapmış oldukları işlemlerin belgelerinden birer fotokopi aldım. Antalya Maliyesinde almış olduğum belgeleri göstererek maliyeden de tahsilat yapılabildiğini söyledim. Ankara merkezleriyle görüşüp nasıl yapıldığını öğrendiler ve hallettim :) hala aynı uygulama devam ediyormu bilmiyorum ama bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar varsa. Maliyedeki görevliler Maliye Bakanlığından tek kullanımlık şifre alıp Tekne ve motor ötv tahsilatı yapabiliyor bunu ısrarla isteyin. Herkese rast gelsin :harika:

zıpkıncı ve KalamA bunu beğendi.
  9. onat

onat Üye

Herkese yeniden merhaba,

Uzun bir süreden sonra sizlerle paylaşım yapmak çok güzel. Konuda bahsi geçen 60 hp yeni motorumu bugün İzmir liman müdürlüğüne kayıt yaptırmış bulunmaktayım. Teknemin 5.0 metre olması nedeniyle vergi dairesine ödenen 325 tl harç dışında ötv, vs herhangi bir ücret söz konusu değil.Eğer tekneniz 5.0 metre altındaysa belirtiğim parayıda ödemeden işlem yapabiliyoruz.

Kısaca yeni motor kayıt yaptırırken gerekli evraklar;
    1-Motor faturası
    2-CE belgesi
    3-Yıllık harç tutarının ödendiği makbuz ( 5.0 m ve üzeri tekneler için )
    4-Tekneye ait Bağlama kütüğü sayfası

İzmir den selamlar

value bunu beğendi.
  10. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba..Yeni tekne alacağım içim antalya limanını aradım hem motor hemde tekne için ötv ödemeniz gerektiğini söylediler..hadi tekneyi anladım fakat motor işi biraz sıkıntılı geldi..bazı limanlarda motordan ötv istemiyorlarmış...nasıl bir durum bu anlamadım..antalya limanına yeni kayıt yaptıran arkadaş varmı..?

11. Fishman07

Fishman07 Üye

NiGHTMaRe07 arkadaşım geçen yıl aynı sorunları bende yaşadım. Hatta ötv ödeyeceğim ama kime nasıl ödeyeceğim konusunda bir sürü sıkıntı çektim. Sonunda Antalya Defterdarlığında hem motorun hem fiberin ötvsini ödeyip teknemi kaydettirdim.
    Şu bir gerçekki yeni düzenlemeler yapıldığı için kim neyi alıp neyi almayacağını bilmiyor. Liman Bşk. lığı Ötv belgesi olmadan kayıt yaptırmayız diyor. Maliye her ikisinede ( Motor+ Tekne) ötv ödeyeceksiniz diyor. Ben iki sinede ödedim.
    Sonra formlarda arkadaşların yazdıklarını okudum ( Motora ötv ödenmeyeceği konusunda) ve bunu örnek gösterip BİMER' e yazdım. 15 gün içinde adresime Defterdarlıktan bir yazı geldi. Bimerdeki şikayetiminin kendilerine ulaştığı ve inceleme yapıldığına dair. Ancak o yazı geleli 6 ay geçti hala inceleniyor :D Bende Bimer' e tekrardan yazdım aynı şikayetimi ve bana verilen cevabın ne olduğunu şimdi cevap bekliyorum. Eğer söylendiği gibiyse ödediğim ötvyi geri alacağım yok değilse içimdeki şüpheyi gidereceğim.
    Siz nasıl yaparsınız bilmiyorum ama bana kalırsa ödeyin ve takip edin ödenmediğine dair resmi bir kaynak bulursanız geri almak zor değil. Ama kayıt yüzünden geçirdiğiniz süre geri gelmez :)
    Cevabı aldığım zaman buradan bildiririm kısmet olursa inceleme biterse yani :D:D

NiGHTMaRe07 bunu beğendi.