Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fiber tekne için tente yapımı

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında eraysarac tarafından paylaşıldı.

1. eraysarac

eraysarac Üye

Arkadaşlar merhaba; Fiber tekneme tente yapmak istiyorum.Hazır olanları beğenmedim.Katlanabilir olmalı ama hem mafsalları hem boruları sağlam olmalı.
    Birde perde kumaşını kendim seçerek almak istiyorum.Elinde tente yapımı için projesi yada fikri olan varsa benimle paylaşmasını rica edeceğim.
    Selamlar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Çoğu tekne sahibinin ortak sıkıntısı :)

Paylaşımlar çok kişinin işine yarayacaktır.

4. Lodosum

Lodosum Aktif Üye

iki tane resim koydum. .. hazır aldığım günesi geçiriyor rüzgarda, dalgalanıyordu. onu attım bunu kullandık. sonra bunuda attık yenisini yaptım son yaptığımın resmi yok buna benziyor . ortada bir boru daha var. .bu 20 mm alümünyum borudur.. borular ince geldi ve iki parcalıydı. sonra 25mm alümiyum borudan.sunbrella yat kumaştan tek parça yaptım güzel ve çok sağlam oldu.böyle bir şey düşünüyorsan detaylrı anlatabilirim.
    tente ayaklarını paslanmaz çelik kullanmanı tavsiye ederim. plastik sakın kullanma.
    rüzgardan kopup gider.iki parca yapacaksan borunun içinden ip geçirmeyi unutma.
    tek parca yapacaksan zaten ipe gerek yok.

Ekli Dosyalar:

Mustafa 61 bunu beğendi.
  5. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

izmir'de sevdiğimiz bir kardeşimiz bot fiber için hem tente hemde bot taşıma tekerleği yapıyor yararlı olucaksa eğer volkan ince 0.505 655 85 92

resim koyamadım sıkıntı oldu kendisinden istenir mail adreslerinize yollar bana tekrar yollarsa ben burdan koyarım herkese rasgelsin,

6. Ahmet R. ÖZDEMİR

7. eraysarac

eraysarac Üye

Hamdi bey bu site için size teşekkür etmeliyim.Üye olduğumdan beri hep fayda gördüm.Bende yapabildiğim kadarıyla faydalı olurum umarım.

Selamlar..

8. eraysarac

eraysarac Üye

Aradığım şekil ve ürün bu gibi.Detay veya projesi varsa çok memnun olurum.
    Ankara'da Kurtoğlu adında bir alüminyum üzerine çalışan bir firma var.Her boy ve ebatta alüminyum bulabiliyorum.
    Sizden ölçüleri yada teknik çizim tarzında bir şey varsa onu rica edebilirmiyim.

Teşekkürler.

9. eraysarac

eraysarac Üye

Ahmet ağabeyim,cevabınızı botu olan bir kaç arkadaşıma ilettim.

Selamlar..

10. Ahmet R. ÖZDEMİR

yardımcı olabildiysek ne mutlu bize :)

11. Lodosum

Lodosum Aktif Üye

bir cizim yok tabiki. başlagıç noktamız daha önce almış olduğumuz tenteyi şablon olarak kullandık.bu tentenin polyester kumaşının inceliği, rüzgarda bayrak gibi sallanması yeterli gölge yapmaması plastik tente ayaklarının kopması gibi yanlışları düzeltelim diye yola çıkmıştık.

yabancılar böyle amatör yaptıkları işlerin resimlerini çekip sonra tek tek intenete koyuyorlar , biz o işi yaomadık maalesef, şimdi aklımızdakileri anlatalım.
    şimdi tekne altınolukta ben istanbuldayım ölçüp ölçü veremiyorum yazın inşallah buraya ölçüleri koyarız şimdi aklımdakileri analatayım.

tente kumaşımız sunbrella plus yat kumaşı olacak.hem su geçirmez hemde güneş ışığını geçirmez.tercihen mavi renk güzel duruyor.bu kumaşı kendim bulup alamamıştım.tercihen teknelere daha önce tente işi yapmış tenteci bulmak lazım. onlarda kumaşın kataloğu oluyor hem işe aşına oluyorlar hemde katalogta örnek kumaşı görüp elimizle dokunma imkanımız var.

tenteci ve kumaş temin işini çözdükten sonra yaklaşık ölçüleri veririyoruz.

4.5 mtlik bir tekne için için 2 mt boy yeterliidir. ben4.30 teknem için 2.10 cm yaptım.güneşten çok rahatsız olduğum için biraz uzun tutmuştum.

tente eni teknenin normal eninden en az 20 cm uzun olmalı .her iki köşeden 10 ar cm aşağı dönecek kadar pay bırakıyoruz.
    1.65 enili bir tekne için 1.85 eninde bir kumaş gerekir.yinede orta boruyu elimize alıp tenteciye gidiyoruz orada tenteyi boruya giydiriyor.

25 mm alüminyum boru ve 25 mm paslanmaz çelik tente ayakları ve bağlantı parçaları kullanacağız.

2 adet
    2 adet
    4 adet
    tercihan ortayada bir dirsek koymak lazım. çünkü tente ortada parça olmazsa aşağı bombe yapar veya dalgalanır. kullanışssız olur.( bu parçayı daha sonra ölçü vereceğim. şu an aklımda yok)

Ekli Dosyalar: